Bobsleje

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Podział na dyscypliny.
pbest

Bobsleje

Post autor: pbest » 19 lip 2018, 19:52

Co to jest monobobslej? Ten MKOL już do reszty zidiociał?

balwan

Re: Bobsleje

Post autor: balwan » 19 lip 2018, 19:59

pbest pisze:
19 lip 2018, 19:52
wujek google podpowiada mi ze to jest to : https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... nYBAznfMoA

A tak serio nie mam pojęcia, ale czy na igrzyskach młodzieży własne monobobslei nie ma ? Bo coś gdzies kiedys słyszałem takie słowo ale nie zagłębiałem się .

Ale nie mów ze MKOL włączył to do programu IO ??

pbest

Post autor: pbest » 19 lip 2018, 20:00

balwan pisze:
19 lip 2018, 19:59
pbest pisze:
wujek google podpowiada mi ze to jest to : https://encrypted-tbn0.gstatic.com/imag ... nYBAznfMoA

A tak serio nie mam pojęcia, ale czy na igrzyskach młodzieży własne monobobslei nie ma ? Bo coś gdzies kiedys słyszałem takie słowo ale nie zagłębiałem się .

No niestety tak, na dodatek tylko w wydaniu pań. Na młodzieżowych faktycznie były, ale czy są w tym rozgrywane jakiekolwiek inne zawody, seniorskie??

pbest

Post autor: pbest » 19 lip 2018, 20:04

W sumie dodano 7 nowych konkurencji:
Monobobsleje kobiet
Mieszaną sztafetę w short tracku
Mieszany konkurs skoków
Big air narciarski kobiet i mężczyzn
Mieszany konkurs skoków akrobatycznych
Mieszany snowboardcross

balwan

Post autor: balwan » 19 lip 2018, 20:08

pbest pisze:
19 lip 2018, 20:00
balwan pisze:
pbest pisze:

No niestety tak, na dodatek tylko w wydaniu pań. Na młodzieżowych faktycznie były, ale czy są w tym rozgrywane jakiekolwiek inne zawody, seniorskie??
Widzę ze w MKOL-u panuję jakieś chore dązenie do wyrównania konkurencji męskich i żeńskich. Dla mnie to chore te dążenie do równouprawnienia...

pbest

Post autor: pbest » 19 lip 2018, 20:15

balwan pisze:
19 lip 2018, 20:08
pbest pisze:
balwan pisze:

Widzę ze w MKOL-u panuję jakieś chore dązenie do wyrównania konkurencji męskich i żeńskich. Dla mnie to chore te dążenie do równouprawnienia...
No niestety...w szczególności chore jest dodawanie konkurencji praktycznie nieistniejących na 3,5 roku do igrzysk. MKOL odrzucił zgłoszone też przez federację bobslejową czwórki kobiet, mieszaną sztafetę skeletonową i drużynowe zawody bobslejów i skeletonu.

italianista

Post autor: italianista » 19 lip 2018, 20:40

Nie podoba mi się wprowadzanie na siłę konkurencji "mieszanych". Z drugiej strony wymaga to od krajów zaangażowania w rozwój i utrzymanie poziomu danej dyscypliny zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn. Jak ktoś olewa przez dekady równowagę w sporcie to teraz obudzi się z ręką w nocniku tak jak Polska.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 19 lip 2018, 20:55

balwan pisze:
pbest pisze:
balwan pisze:

I znowu wracamy na temat równouprawnienia. Jak dla mnie celem, rozłożonym w czasie, ale celem musi być wyrównanie ilość szans medalowych pań i panów na IO. Jednak MKOL często robi to nieco zbyt gwałtowanie, mimo wszystko za jakiś czas będzie to normalne. Jak panie zaczynały pływać w kanadyjkach to się z nich śmiali, a teraz ich zawody wyglądają identycznie jak męskie.
Bo wytłumaczcie mi dlaczego mężczyźni mają mieć w bobach dwie konkurencje, a kobiety jedną? Tak samo w sankach, dlaczego mężczyźni mają mieć zawody dwójek, a kobiety nie?
Tak samo dlaczego w skokach taki Stoch ma mieć szanse na 3 medale, a kobieta na 1? Bo urodził się mężczyzną? Oznaczałoby to, że urodzenie się kobietą to coś gorszego i dającego mniejsze możliwości.
Powinny być 2 konkursy pań, panów, drużynówki kobiet i mężczyzn oraz konkurs mieszany.
Czekam jeszcze na rywalizację kobiet w kombinacji norweskiej, w pełnym wydaniu olimpijskim.

bartek

Post autor: bartek » 19 lip 2018, 21:09

Krolowa Sniegu pisze:
19 lip 2018, 20:55
Bo wytłumaczcie mi dlaczego mężczyźni mają mieć w bobach dwie konkurencje, a kobiety jedną? Tak samo w sankach, dlaczego mężczyźni mają mieć zawody dwójek, a kobiety nie?
Poprawcie mnie, jeżeli się mylę, ale zarówno czwórki bobslejowe i dwójki saneczkowe mają status open.
Ostatnio zmieniony 19 lip 2018, 21:11 przez bartek, łącznie zmieniany 1 raz.

pbest

Post autor: pbest » 19 lip 2018, 21:11

Krolowa Sniegu pisze:
balwan pisze:
pbest pisze:

I znowu wracamy na temat równouprawnienia. Jak dla mnie celem, rozłożonym w czasie, ale celem musi być wyrównanie ilość szans medalowych pań i panów na IO. Jednak MKOL często robi to nieco zbyt gwałtowanie, mimo wszystko za jakiś czas będzie to normalne. Jak panie zaczynały pływać w kanadyjkach to się z nich śmiali, a teraz ich zawody wyglądają identycznie jak męskie.
Tak samo dlaczego w skokach taki Stoch ma mieć szanse na 3 medale, a kobieta na 1? Bo urodził się mężczyzną? Oznaczałoby to, że urodzenie się kobietą to coś gorszego i dającego mniejsze możliwości.
Powinny być 2 konkursy pań, panów, drużynówki kobiet i mężczyzn oraz konkurs mieszany.
Czekam jeszcze na rywalizację kobiet w kombinacji norweskiej, w pełnym wydaniu olimpijskim.
Nie chodzi o równouprawnienie i dobrze o tym wiesz, ale o to, że na siłę już teraz wprowadza się konkurencję kompletnie za przeproszeniem z dupy. Kto to uprawia? Były już jakieś mistrzostwa? Ma to jakieś tradycje? Jak to się ma do zaszczytnego tytułu mistrza/mistrzyni olimpijskiej? Przecież taka konkurencja to żart, a nie żadne równouprawnienie. I wprowadzenie czwórek byłoby równie głupie.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 19 lip 2018, 21:33

bartek pisze:
19 lip 2018, 21:09
Krolowa Sniegu pisze:
Poprawcie mnie, jeżeli się mylę, ale zarówno czwórki bobslejowe i dwójki saneczkowe mają status open.
Strona IO podaje, że to czwórka mężczyzn w bobslejach. W sankach jest tylko pod hasłem debel. Tylko, że jeśli to ma być open, to logiczne jest, że trudno oczekiwać, że kraj podstawi na kobiety w rywalizacji z panami, dla równości po prostu może to powinny być pary mieszane w sankach.
Ostatnio zmieniony 19 lip 2018, 21:40 przez Krolowa Sniegu, łącznie zmieniany 1 raz.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 19 lip 2018, 21:39

pbest pisze:
19 lip 2018, 21:11
Krolowa Sniegu pisze:
balwan pisze:

Nie chodzi o równouprawnienie i dobrze o tym wiesz, ale o to, że na siłę już teraz wprowadza się konkurencję kompletnie za przeproszeniem z dupy. Kto to uprawia? Były już jakieś mistrzostwa? Ma to jakieś tradycje? Jak to się ma do zaszczytnego tytułu mistrza/mistrzyni olimpijskiej? Przecież taka konkurencja to żart, a nie żadne równouprawnienie. I wprowadzenie czwórek byłoby równie głupie.

Może po prostu MKOL podchodzi do tego tak, że cel uświęca środki? Monoboby są rozgrywane na IO młodzieży. Dwie pierwsze imprezy może będą trochę kadłubowe, ale zapewne się przyjmie. Być może trzeba było od teraz robić to na MŚ, a na IO wprowadzić w 2026.

Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 19 lip 2018, 23:27

pbest pisze:No niestety tak, na dodatek tylko w wydaniu pań. Na młodzieżowych faktycznie były, ale czy są w tym rozgrywane jakiekolwiek inne zawody, seniorskie??
Nawet oglądałem podczas MIO w Lillehammer, normalne bobsleje, tylko trochę wolniejsze, no i sam bob trochę krótki, ale idzie przywyknąć. O seniorskich zawodach w tej odmianie słyszałem tylko w kontekście sportów niepełnosprawnych. Zawsze wydawało mi się, że jest to konkurencja dla młodszych roczników, żeby się oswajać z dyscypliną.
pbest pisze:MKOL odrzucił zgłoszone też przez federację bobslejową czwórki kobiet, mieszaną sztafetę skeletonową i drużynowe zawody bobslejów i skeletonu.
Całkowicie słusznie, moim zdaniem. Myślę, że te monoboby zostały dodane właśnie zamiast czwórki, żeby wyrównać liczbę konkurencji męskich i żeńskich. W drużynowych zawodach w skeletonie i boslejach za dużo krajów by nie stanęło na starcie. Tak naprawdę nie ma zbyt wielu państw, które regularnie jeżdżą w PŚ we wszystkich konkurencjach: USA, Niemcy, Kanada, Rosja, Wielka Brytania i właściwie chyba tyle. Na ostatnich MŚ pełne drużyny było w stanie wystawić tylko pięć krajów (zamiast Brytyjczyków pojawili się Austriacy). Kiedyś udawało się to jeszcze Szwajcarom i Rumunom, ale ostatnio się nie pojawiają (jedynie w ramach ekip międzynarodowych). Chyba raz wystartowali Australijczycy.
bartek pisze:Poprawcie mnie, jeżeli się mylę, ale zarówno czwórki bobslejowe i dwójki saneczkowe mają status open.
Co do dwójek nie wiem, chociaż zawsze pisze się o nich jako o dwójkach (Doubles), a nie dwójkach męskich (Men's Doubles), ale może to być podyktowane faktem, że dwójek kobiecych nie ma. Czwórki bobslejowe jak najbardziej są otwarte, przynajmniej w PŚ, tylko że w najmniejszym stopniu nie opłaca się zastępować chociaż jednego członka drużyny kobietą, o czym swego czasu przekonała się Kaillie Humphries.
Królowa Śniegu pisze:W sankach jest tylko pod hasłem debel.
Od razu zaznaczam, że się czepiam, ale używajmy terminu "dwójki". Bobsleje to nie tenis, czy badminton. W kajakach i wiosłach, też piszesz o deblach? ;-)

Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 19 lip 2018, 23:39

Sprawdziłem sobie z ciekawości jak by drużynówka boslejowo-skeletonowa wyglądała w Korei. Wystawić drużyny mogłoby sześć krajów: Austria, Kanada, Niemcy, Rumunia, USA oraz gospodarze. Brak Rosjan, którzy nie mieli skeletonistki.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 20 lip 2018, 8:31

bartek pisze:
19 lip 2018, 21:09
Nie wiem, jak jest teraz ale w MŚ 1958 nasze dwójki zdobyły srebrny i brązowy medal w składach mieszanych.
Janina Suszczewska - Jerzy Koszla i Halina Lacheta - Ryszard Pędrak przegrali tylko z męską dwójką niemiecką.
Na stronie sports-reference.com jest określenie "Mixed (Men)'s Doubles".

ODPOWIEDZ