Klasyfikacja krajów wg wyników sportowych

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
cobra

Klasyfikacja krajów wg wyników sportowych

Post autor: cobra » 13 sty 2020, 18:19

Tak jak zarzuciłem w innym temacie udostępniam moją klasyfikacje krajów wg wyników w sporcie.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =457617415

Pod uwagę są brane następujące składowe:

- igrzyska olimpijskie letnie
- igrzyska olimpijskie zimowe
- medale na MŚ w letnich dyscyplinach olimpijskich
- medale na MŚ w zimowych dyscyplinach olimpijskich
- Mundial w piłce nożnej męż
- MŚ w sportach drużynowych (siatkówka męż i kob, piłka ręczna męż i kob, koszykówka męż i kob, PŚ w rugby, hokej na lodzie męż)
- tenis ziemny (Wielkie Szlemy, finały WTA/ATP, najważniejsze turnieje WTA/ATP, Davis Cup, Fed Cup)
- kolarstwo szosowe (Wielkie Toury, monumenty, najważniejsze klasyki)
- puchary świata w wybranych (te najbardziej prestiżowe) sportach zimowych (skoki narcairskie, biegi narciarskie, biathlon, narciarstwo alpejskie). Zastanawiałem się nad panczenami, ale tam sami zawodnicy nie do końca poważnie traktują klasyfikacje PŚ.

W każdej kategorii powstała klasyfikacja miejsc, przy czym za IO jako najistotniejsze wydarzenie sportowe zastosowałem możnik – x4 za IO letnie, x2 za IO zimowe. Klasyfikacja końcowa została skonstruowana wg sumy takich miejsc.

Klasyfikacja poszczególnej kategorii powstała w różny sposób:
- IO - łączona klasyfikacja medalowa, wg liczby medali i punktowa
- MŚ – wg liczby medali
- piłka nożna – stworzyłem punktację za miejsca na poszczególnych mundialach
- sporty drużynowe – jak wyżej z zastrzeżeniem, że każda dyscyplina ma tę samą pule punktów niezależnie jak często są rozgrywane MŚ
- tenis ziemny – punkty przyznawane od ćwierćfinału Wielkiego Szlema i za zwycięstwa w pozostałych turniejach (WTA/ATP/FED Cup/ Davis Cup)
- kolarstwo szoswe – punkty za podium Wielkich Tourów, zwycięstwa etapowe, zwycięstwa w klasykach/monumentach
- PŚ w sportach zimowych – punkty za podium klasyfikacji generalnej, wygrane w TCS, Tour de Ski, małe kryształowe klule w narciarstwie alpejskim

Dla krajów, które nie zdobyły punktów w danej kategorii wg powyższych wytycznych klasyfikacja dodatkowa została stworzona wg rankingów (UCI/FIFA/FIS/WTA/ATP itd), kraje nie uwzględnione w takich rankingach dostawały wspólne ostatnie miejsce.

Zakres czasowy: w zależności od kategorii od 2006/2008.

Zachęcam do komentarzy i wyników :)

ODPOWIEDZ