Plebiscyt Przeglądu Sportowego 2019

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Outsider

Plebiscyt Przeglądu Sportowego 2019

Post autor: Outsider » 15 lis 2019, 15:09

Przegląd Sportowy ogłosił właśnie 20 nominowanych do nagrody w 85 Plebiscycie na Dziesięciu Najlepszych Sportowców 2019 r.

1. Sztafeta 4x400 m kobiet (Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic) (lekkoatletyka)
2. Paweł Fajdek (lekkoatletyka)
3. Joanna Fiodorow (lekkoatletyka)
4. Tomasz Kaczor (kajakarstwo)
5. Czwórka podwójna kobiet (Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann) (wioślarstwo)
6. Dawid Kubacki (narciarstwo klasyczne)
7. Wilfredo Leon (siatkówka)
8. Marcin Lewandowski (lekkoatletyka)
9. Robert Lewandowski (piłka nożna)
10. Piotr Lisek (lekkoatletyka)
11. Natalia Maliszewska (short track)
12. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka)
13. Mateusz Ponitka (koszykówka)
14. Jakub Przygoński (rajdy terenowe)
15. Mateusz Rudyk (kolarstwo torowe)
16. Malwina Smarzek-Godek (siatkówka)
17. Kamil Stoch (narciarstwo klasyczne)
18. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo)
19. Czwórka bez sternika mężczyzn (Mateusz Wilangowski, Mikołaj Burda, Marcin Brzeziński, Michał Szpakowski) (wioślarstwo)
20. Bartosz Zmarzlik (żużel)

Skandaliczna jest nieobecność Karoliny Naji i Anny Puławskiej (2 medale MŚ). Mocno kontrowersyjna wioślarskiej czwórki podwójnej mężczyzn. Osobiście wyżej sobie cenię medale Julii Kowalskiej, koszykarzy 3x3 (chyba, że ich rozpatrujemy jako drużyna) i występy Oli Rudzińskiej niż medal Nowickiego (zdobyty po słabym występie) czy 4 miejsce w Rajdzie Dakar Kuby Przygońskiego, chociaż oba wyniki naprawdę wartościowe.
Szkoda, że PS nie rozszerzył nominacji do 25 osób. Myślę, że poza w/w. można było jeszcze uzupełnić listę o Kasię Niewiadomą, szpadzistki, brydżystów czy Joannę Łochowską, chociaż od razu zaznaczam, że wszystkie te kandydatury dla mnie osobiście niżej w hierarchii.

Awatar użytkownika
Vojthas

Re: Plebiscyt Przeglądu Sportowego 2019

Post autor: Vojthas » 15 lis 2019, 15:18

A ja powiem, że po raz pierwszy od... zawsze (?), a przynajmniej odkąd śledzę, tj. co najmniej od początku dekady, mam poczucie, że każdy z tej dwudziestki zasłużył na nominację. Choć zgadzam się co do K2 (jeśli chodzi o te dwa medale, to chyba mamy przykład naszego wewn. plebiscytu miesięcznego - one zdobyły dwa, ale jeden z nich z dwiema innymi - nominować w dwójce czy w czwórce... no, pamiętasz). Szpadzistek brakuje, Niewiadoma... sezon taki jak poprzednie, bardzo dobry, choć to AGR to był majstersztyk. Pierwszy w oczy rzucił mi się brak 3x3, a Nowicki to nie tylko medal MŚ, ale też cały sezon (choćby przełom czerwca i lipca, gdzie przerzucali się z Fajdkiem co konkurs, kto będzie miał WL). Jeśli chodzi o braki to jeszcze jeden - Prokopyszyn (chociaż liczę, że dostanie "Odkrycie roku", mimo że ma mocną kontrkandydatkę w postaci Stysiak, jeśli w ogóle ta nagroda zostanie przyznana).
Podsumowując - trochę narzekaliśmy na ten rok, czegoś nam brakowało, ale w sumie okazuje się, że do nominacji nie podchodzę w kontekście "ten zasłużył bardziej niż ten" tylko "zabrakło miejsca".

maruda

Post autor: maruda » 15 lis 2019, 15:34

Vojthas pisze:
15 lis 2019, 15:18
A ja powiem, że po raz pierwszy od... zawsze (?), a przynajmniej odkąd śledzę, tj. co najmniej od początku dekady, mam poczucie, że każdy z tej dwudziestki zasłużył na nominację. Choć zgadzam się co do K2 (jeśli chodzi o te dwa medale, to chyba mamy przykład naszego wewn. plebiscytu miesięcznego - one zdobyły dwa, ale jeden z nich z dwiema innymi - nominować w dwójce czy w czwórce... no, pamiętasz). Szpadzistek brakuje, Niewiadoma... sezon taki jak poprzednie, bardzo dobry, choć to AGR to był majstersztyk. Pierwszy w oczy rzucił mi się brak 3x3, a Nowicki to nie tylko medal MŚ, ale też cały sezon (choćby przełom czerwca i lipca, gdzie przerzucali się z Fajdkiem co konkurs, kto będzie miał WL). Jeśli chodzi o braki to jeszcze jeden - Prokopyszyn (chociaż liczę, że dostanie "Odkrycie roku", mimo że ma mocną kontrkandydatkę w postaci Stysiak, jeśli w ogóle ta nagroda zostanie przyznana).
Podsumowując - trochę narzekaliśmy na ten rok, czegoś nam brakowało, ale w sumie okazuje się, że do nominacji nie podchodzę w kontekście "ten zasłużył bardziej niż ten" tylko "zabrakło miejsca".
Prokopyszyn na miejsce w "20" nie zasłużył, i w "30" by go na pewno zabrakło. Niewiadoma to samo!
Koszykarze 3x3 poza brązem mś mieli słaby sezon.
Dokładnie odwrotnie Nowicki - on nie tylko przerzucał się z Fajdkiem, ale wręcz to Nowicki ma najlepszy w tym roku wynik na świecie (zresztą wygrał jeszcze np. DME). Jak takie osoby wzbudzają kontrowersje, to znaczy że to był dobry rok :P

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 15 lis 2019, 16:35

Vojthas pisze:
A ja powiem, że po raz pierwszy od... zawsze (?), a przynajmniej odkąd śledzę, tj. co najmniej od początku dekady, mam poczucie, że każdy z tej dwudziestki zasłużył na nominację. Choć zgadzam się co do K2 (jeśli chodzi o te dwa medale, to chyba mamy przykład naszego wewn. plebiscytu miesięcznego - one zdobyły dwa, ale jeden z nich z dwiema innymi - nominować w dwójce czy w czwórce... no, pamiętasz).
Wystarczyło je wpisać za Lewandowskiego lub któregoś z siatkarzy. Jak dla mnie drużynowe sporty powinny być nominowane jako całość, a nie jako poszczególni zawodnicy. Wiadomo, że to się jednak nie zmieni. Natomiast uczciwie patrząc powinny być w takiej sytuacji zamiast Walczykiewicz. Zresztą najlepiej byłoby chyba za ten cały bardzo dobry sezon nagrodzić cała kadrę kajakarek. I całą 6 nominować jako zespół. Wtedy by nie było dylematu.
Sprawdź, kto został kajakowym mistrzem naszego forum :)

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 15 lis 2019, 16:52

Krolowa Sniegu pisze:
15 lis 2019, 16:35
Vojthas pisze:
A ja powiem, że po raz pierwszy od... zawsze (?), a przynajmniej odkąd śledzę, tj. co najmniej od początku dekady, mam poczucie, że każdy z tej dwudziestki zasłużył na nominację. Choć zgadzam się co do K2 (jeśli chodzi o te dwa medale, to chyba mamy przykład naszego wewn. plebiscytu miesięcznego - one zdobyły dwa, ale jeden z nich z dwiema innymi - nominować w dwójce czy w czwórce... no, pamiętasz).
Wystarczyło je wpisać za Lewandowskiego lub któregoś z siatkarzy. Jak dla mnie drużynowe sporty powinny być nominowane jako całość, a nie jako poszczególni zawodnicy. Wiadomo, że to się jednak nie zmieni. Natomiast uczciwie patrząc powinny być w takiej sytuacji zamiast Walczykiewicz. Zresztą najlepiej byłoby chyba za ten cały bardzo dobry sezon nagrodzić cała kadrę kajakarek. I całą 6 nominować jako zespół. Wtedy by nie było dylematu.
Po części też się zgadzam. Choć trzeba ustalić, w którym miejscu rozróżniamy sport drużynowy od indywidualnego? Pisząc plan mojej magisterki musiałem kilka minut przekonywać moją promotor, że kajaki nie są drużynowe ("ale przecież pływają w czwórkach"). Z drugiej strony cała trójka (Lewandowski, Leon, Smarzek) mieli znaczące osiągnięcia indywidualne w tym roku i to raczej za nie otrzymują nominację, nie za sukces drużyny (znam takich, co podważają słowo "sukces" w kontekście siatkarek, choć sam jestem zdania, że Lewandowski to dostaje za popularność swoją i dyscypliny, a niekoniecznie za konkretne wyniki). Cieszmy się tym, że nie ma Pio-pio-pio...

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 15 lis 2019, 17:10

A mnie najbardziej interesuje, czy trenerem roku zostanie Nawrocki?

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 15 lis 2019, 17:31

Merlin pisze:
15 lis 2019, 17:10
Matusiński albo Heynen.

Outsider

Post autor: Outsider » 15 lis 2019, 17:37

Krolowa Sniegu pisze:
15 lis 2019, 17:31
Merlin pisze:
15 lis 2019, 17:10
Matusiński albo Heynen.
Biorąc pod uwagę, że galę współorganizuje Polsat, to pytanie o Nawrockiego nie jest bezzasadne ;) Do spółki z Brzęczkiem ;)
Heynen dostał w tamtym roku, więc myślę, że mogą dać komu innemu. Dla mnie nr 1 to Matusiński lub Mike Taylor.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 15 lis 2019, 17:55

Chyba jednak Taylor.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 15 lis 2019, 18:14

Krolowa Sniegu pisze:
Jak dla mnie drużynowe sporty powinny być nominowane jako całość, a nie jako poszczególni zawodnicy.
No nie do końca, bo jak nominować takiego Lewandowskiego gdyby np. ze swoją drużyną wygrał LM? Nominować Bayern? Bez sensu. Poza tym tacy zawodnicy mogą mieć sukcesy i klubowe i reprezentacyjne, to wtedy co, dwie nominacje by dostali? Natomiast faktycznie nie podoba mi się nominowanie pojedynczych członków reprezentacji, która osiągnęła jakiś sukces tylko dlatego, że byli jej częścią (nawet najważniejszą), a mam wrażenie, że w takiej roli znaleźli się tutaj Leon i Smarzek.

Dla mnie brak Naji i Puławskiej jest... Nie chcę używać terminu "skandaliczny", bo to jednak tylko plebiscyt, o którym nie pamięta się już tydzień po jego zakończeniu, ale jest na pewno zaskakujący. Zdobyliśmy w tym roku 19 medali MŚ w konkurencjach olimpijskich, więc oczywiście rozumiem, że nie dla każdego z naszych medalistów starczyło miejsca (szkoda, że nie typują tak jak kiedyś trzydziestu nazwisk), bo przecież są dyscypliny nieolimpijskie, albo sportowcy, którzy mieli udany sezon, ale akurat nie wyszło im na MŚ. Albo w ogóle dyscypliny bez MŚ w danym roku. Ale żeby zabrakło miejsca dla podwójnych medalistek światowego czempionatu, jedynych zresztą? Ja nie potrafię znaleźć na to wytłumaczenia, zwłaszcza że przecież na liście są Walczykiewicz i Kaczor, więc to nie wina niszowej dyscypliny, jeśli ktoś by za taką uznał kajaki.

Outsider

Post autor: Outsider » 15 lis 2019, 20:54

W dyscyplinach stricte drużynowych (piłka nożna, siatkówka, koszykówka itp.) jednak ten wkład w grę i wynik danego zespołu możemy zauważyć i dla mnie jest naturalne, że nominuje się najbardziej wyróżniające postacie z danej drużyny, tak jak tworzy się drużyny marzeń, czy organizuje plebiscyty w danej dyscyplinie. Tak, jak zwróciliście mi dosyć słusznie uwagę z Nowickim, że poza MŚ jest szereg innych ekip, tak w grach zespołowych poza okresem reprezentacyjnym jest też sezon klubowy i wydaje mi się, że cała czwórka przedstawicieli sportów drużynowych, na tym polu także się wyróżniała.

Tak, to był dobry rok naszego sportu i to nie tylko w naszych najbardziej medalodajnych dyscyplinach indywidualnych, ale również przez emocje, których dostarczyły nam drużyny. Dla mnie tym większa szkoda, że PS nie zdecydował się rozszerzyć listy i dać większą swobodę wyboru czytelnikom i telewidzom.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 15 lis 2019, 20:58

Col_Frost pisze:
15 lis 2019, 18:14
Krolowa Sniegu pisze:
Jak dla mnie drużynowe sporty powinny być nominowane jako całość, a nie jako poszczególni zawodnicy.
No nie do końca, bo jak nominować takiego Lewandowskiego gdyby np. ze swoją drużyną wygrał LM? Nominować Bayern? Bez sensu. Poza tym tacy zawodnicy mogą mieć sukcesy i klubowe i reprezentacyjne, to wtedy co, dwie nominacje by dostali? Natomiast faktycznie nie podoba mi się nominowanie pojedynczych członków reprezentacji, która osiągnęła jakiś sukces tylko dlatego, że byli jej częścią (nawet najważniejszą), a mam wrażenie, że w takiej roli znaleźli się tutaj Leon i Smarzek.
Dla mnie, tak to może być dla niektórych kontrowersyjne, chociaż znam sporo osób o tym poglądzie, nie powinno być nominacji za zagraniczne czy polskie sukcesy klubowe. Przecież on w Bayernie nie gra dla Polski, ale dla niemieckiego pracodawcy. W kolarstwie, mimo tego, że ekipy są zagraniczne, jednak ta narodowość jest mocno uwypuklona. Natomiast czy ktoś w Plebiscycie nominuje np. siatkarkę, bo jej włoski czy inny klub ma sukcesy w swojej lidze? To tak jakbyśmy nominowali zuzlowca za to, że wygrał ze swoją ekipą ligę szwedzką. Dla mnie piłkarz powinien być, ale tylko ewentualnie w takiej sytuacji jak siatkarze, kiedy zrobi coś z reprezentacją, albo zdobędzie indywidualne wyróżnienie podczas MŚ czy ME.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 15 lis 2019, 21:09

Krolowa Sniegu pisze:
15 lis 2019, 20:58
Dla mnie, tak to może być dla niektórych kontrowersyjne, chociaż znam sporo osób o tym poglądzie, nie powinno być nominacji za zagraniczne czy polskie sukcesy klubowe. Przecież on w Bayernie nie gra dla Polski, ale dla niemieckiego pracodawcy. W kolarstwie, mimo tego, że ekipy są zagraniczne, jednak ta narodowość jest mocno uwypuklona. Natomiast czy ktoś w Plebiscycie nominuje np. siatkarkę, bo jej włoski czy inny klub ma sukcesy w swojej lidze? To tak jakbyśmy nominowali zuzlowca za to, że wygrał ze swoją ekipą ligę szwedzką. Dla mnie piłkarz powinien być, ale tylko ewentualnie w takiej sytuacji jak siatkarze, kiedy zrobi coś z reprezentacją, albo zdobędzie indywidualne wyróżnienie podczas MŚ czy ME.
Są dyscypliny, w których w ogóle nie ma reprezentacji, a nawet polskich zespołów (np. większość sportów motorowych). To nie jest plebiscyt na najlepszego reprezentanta, tylko najlepszego sportowca. Idąc takim torem myślenia, gdyby reprezentacja Polski zdobyła (jakimś cudem) mistrzostwo Europy w futbolu amerykańskim (nie wiem czy w ogóle są organizowane takie mistrzostwa, ale przypuszczam, że tak) należałoby to wyżej ocenić niż gdyby Janikowski (gdy jeszcze grał) wygrał Super Bowl. A to jednak to drugie jest ewidentnym szczytem w tym sporcie. Nie ma ważniejszego trofeum. A to że nikt nie typuje siatkarek za dobre mecze we Włoszech to żaden argument. Naji i Puławskiej też nikt w tym roku nie wytypował, czy to znaczy, że medale kajakowych MŚ są bezwartościowe? Nie. Poza tym ja nie pisałem nic o sukcesach na krajowych podwórkach. Nie każda liga się do tego nadaje, ale jeśli nasz sportowiec jest czołowym zawodnikiem jednej z najsilniejszych lig świata, czyli nomen omen jednym z najlepszych zawodników na świecie, to czemu nie miałby zostać nominowany? Chyba że zabraknie dla niego miejsca. Niestety nie dla wszystkich starcza.

Outsider

Post autor: Outsider » 15 lis 2019, 21:17

Krolowa Sniegu pisze:
Natomiast czy ktoś w Plebiscycie nominuje np. siatkarkę, bo jej włoski czy inny klub ma sukcesy w swojej lidze? To tak jakbyśmy nominowali zuzlowca za to, że wygrał ze swoją ekipą ligę szwedzką. Dla mnie piłkarz powinien być, ale tylko ewentualnie w takiej sytuacji jak siatkarze, kiedy zrobi coś z reprezentacją, albo zdobędzie indywidualne wyróżnienie podczas MŚ czy ME.
Podejmuję rękawice :D Ewelina Kobryn - nominacja w 2014 roku za mistrzostwo w WNBA, bo w tym konkretnym roku nie było nawet dużego turnieju z udziałem reprezentacji ;) Gortat też był nominowany w 2012 r. w okresie totalnego "piachu" reprezentacji.
Jak sam niekiedy miałem obiekcje, tak czepianie się Lewandowskiego, który jest królem strzelców 3-4 najlepszej ligi w Europie, który prowadzi w klasyfikacji na najlepszego strzelca Europy, strzela niemal w każdym meczu i jest siłą średniej, ale jednak kwalifikującej się na kolejny wielki turniej reprezentacji, jest naprawdę nie na miejscu. To już bardziej bym się czepiał Ponitki czy Smarzek, którzy medalu z kadrą też nie zdobyli, a na świecie też jeszcze nie są tak cenieni.

maruda

Post autor: maruda » 15 lis 2019, 21:34

Outsider pisze:
15 lis 2019, 21:17
Krolowa Sniegu pisze:
Natomiast czy ktoś w Plebiscycie nominuje np. siatkarkę, bo jej włoski czy inny klub ma sukcesy w swojej lidze? To tak jakbyśmy nominowali zuzlowca za to, że wygrał ze swoją ekipą ligę szwedzką. Dla mnie piłkarz powinien być, ale tylko ewentualnie w takiej sytuacji jak siatkarze, kiedy zrobi coś z reprezentacją, albo zdobędzie indywidualne wyróżnienie podczas MŚ czy ME.
Podejmuję rękawice :D Ewelina Kobryn - nominacja w 2014 roku za mistrzostwo w WNBA, bo w tym konkretnym roku nie było nawet dużego turnieju z udziałem reprezentacji ;) Gortat też był nominowany w 2012 r. w okresie totalnego "piachu" reprezentacji.
Jak sam niekiedy miałem obiekcje, tak czepianie się Lewandowskiego, który jest królem strzelców 3-4 najlepszej ligi w Europie, który prowadzi w klasyfikacji na najlepszego strzelca Europy, strzela niemal w każdym meczu i jest siłą średniej, ale jednak kwalifikującej się na kolejny wielki turniej reprezentacji, jest naprawdę nie na miejscu. To już bardziej bym się czepiał Ponitki czy Smarzek, którzy medalu z kadrą też nie zdobyli, a na świecie też jeszcze nie są tak cenieni.
Tyle, że Smarzek i Ponitka dobrze spisali się na turniejach mistrzowskich - a Lewandowskiego (poza docenieniem sukcesów klubowych - choć trzeba pamiętać że Bayern za czasów Lewandowskiego ani razu nie doszedł do finału Ligi Mistrzów) docenia się między innymi za sukcesy w eliminacjach. Jeśli mielibyśmy już podchodzić obiektywnie - doceniono kiedyś kogoś innego niż piłkarza za sukcesy w eliminacjach? :)

Inna sprawa, że nominacja dla Lewandowskiego u mnie kontrowersji nie budzi (ma dobry rok, piłka nożna to bardzo popularny sport, a Bayern to mocny klub). Kontrowersje budzi dopiero to, że koniec końców wyprzedzi wszystkich lub prawie wszystkich :P

ODPOWIEDZ