Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Awatar użytkownika
Ukassiu
Posty: 2857
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:01
Lokalizacja: Mielec

Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Ukassiu » 11 lip 2019, 23:52

Na dzisiejszej konferencji padły deklaracje, że o kształcie IE dowiemy się w listopadzie. Głównie chodzi o to jakie dyscypliny będą w programie.

Mnie osobiście cieszą słowa prezydenta Krakowa:

- Uważam, że Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce to nie jest dobre rozwiązanie. To bardzo dobre rozwiązanie - powiedział prezydent Jacek Majchrowski.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

anoda
Posty: 1361
Rejestracja: 04 sty 2017, 9:31

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: anoda » 13 lip 2019, 8:34

Ciekawi mnie czy pójdzie za tym rozwój infrastruktury.

mrpotato
Posty: 4847
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:30

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: mrpotato » 13 lip 2019, 8:38

anoda pisze:
13 lip 2019, 8:34
Ciekawi mnie czy pójdzie za tym rozwój infrastruktury.
W zasadzie to powinien pojsc przed tym...ktos wie jaka jest ramowa sciezka decyzyjna w tej sprawie..kiedy beda jakies wiążące decyzje i jakie podmioty beda brały udział?bo chyba ostatecznie klepnięte to te IE nie są?
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

Awatar użytkownika
Vojthas
Posty: 2494
Rejestracja: 02 lut 2017, 20:08

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Vojthas » 13 lip 2019, 14:06

mrpotato pisze:
13 lip 2019, 8:38
anoda pisze:
13 lip 2019, 8:34
Ciekawi mnie czy pójdzie za tym rozwój infrastruktury.
W zasadzie to powinien pojsc przed tym...ktos wie jaka jest ramowa sciezka decyzyjna w tej sprawie..kiedy beda jakies wiążące decyzje i jakie podmioty beda brały udział?bo chyba ostatecznie klepnięte to te IE nie są?
Są tak klepnięte jak ZIO w Denver 1976. Czyli są klepnięte, ale może się wycofamy.

agd
Posty: 493
Rejestracja: 30 cze 2019, 19:17

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: agd » 14 lip 2019, 3:27

Ogólnie to trochę nie rozumiem idei rozgrywania tego typu zawodów, patrząc na program, jak i na podejście zawodników do występów. Bo w ilu dyscyplinach w Mińsku był wysoki poziom?

W Europie poziom mistrzostw kontynentalnych jest już na tyle wysoki, że zbędne są tego typu imprezy. Chyba jedynie żeby spróbować wypromować niszowe dyscypliny, ale i tak nie wszystkie są rozgrywane podczas IE.

Tu link do ciekawego felietonu na ten temat:
https://www.przegladsportowy.pl/felieto ... ch/snlq8ep

Awatar użytkownika
Wilczek19857
Posty: 2876
Rejestracja: 09 sty 2017, 11:47

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Wilczek19857 » 02 sie 2019, 15:57

Zapewne ucieszy to nie tylko mnie, jeśli się uda to Ciężary w programie jako ME Seniorów i Seniorek w 2023 z złotą rangą kwalifikacji do IO w Paryżu 2024
https://www.pzpc.pl/aktualnosci/wiadomo ... i-seniorow

W artykule jest też wspomnienie o innych dyscyplinach, które mogłyby być dodane, konkretnie nie podano które
Ktoś ma na szybko plan Mistrzostw Europy seniorów w 2023 rozgrywanych w Polsce?

Awatar użytkownika
Ukassiu
Posty: 2857
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:01
Lokalizacja: Mielec

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Ukassiu » 04 sie 2019, 15:42

I o to właśnie chodzi. Nie koniecznie muszą to też być w każdym wypadku ME. W takim pływaniu mogą to być zawody z cyklu PŚ, a w lekkiej diamentowej ligi...

Jesli chodzi o ME to oprócz drużynówek raczej żadna dyscyplina nie ma już ogłoszonych gospodarzy ME w tak dość odległym terminie.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Krolowa Sniegu
Posty: 9015
Rejestracja: 12 sty 2017, 21:04

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Krolowa Sniegu » 04 sie 2019, 16:03

Pytanie, czy w ogóle IE się odbędą. Bo raczej będzie referendum i będziemy się z tego zawile wycofywać. Kompletnie zbędna dla nas, słabo obsadzona impreza z ogromnymi kosztami. Nikt jej nie chce organizować, tylko "głupia Polska" się zgłosiła. Gdyby to się opłacało to inni by też chcieli - Wolnicki akurat tutaj ma rację. Powoli brzmi jak budowanie propagandy sukcesy przez władze jak podczas Eurowizji czy IE w Baku.
UWAGA! TYPER MŚ w biathlonie - pierwsze typy do jutra do 14:45!

Awatar użytkownika
Ukassiu
Posty: 2857
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:01
Lokalizacja: Mielec

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Ukassiu » 08 sie 2019, 14:40

Coraz więcej informacji w temacie formatu IE

"Związki sportowe chętnie zgłaszają się, by uwzględnić ich dyscypliny w programie igrzysk europejskich w 2023 r. w Krakowie i Małopolsce. Wstępne plany są takie, że pod Wawelem mogliby rywalizować szermierze, kajakarze, lekkoatleci, badmintoniści. Bardzo chętnie wystąpiliby tu sztangiści. Brane są też pod uwagę takie dyscypliny jak np. rugby siedmioosobowe czy siatkówka plażowa.

- Więcej szczegółów powinniśmy poznać na przełomie sierpnia i września. W sumie w ramach imprezy zamierzamy przeprowadzić zawody w około 20 dyscyplinach. Część z nich w Krakowie, a pozostałe w innych miastach Małopolski - mówi Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

W nowej hali w Tarnowie mogłyby się więc odbyć np. zawody we wspinaczce sportowej czy koszykówce drużyn trzyosobowych. Niewykluczone, że w Zakopanem pokazowo odbędą się zawody w letnich skokach narciarskich.


Ile to wszystko będzie kosztować i kto da pieniądze? To ma się okazać po przygotowaniu harmonogramu zawodów sportowych. Rząd złożył deklaracje dofinansowania inwestycji, ale nie ma konkretnych wyliczeń. Mają być przedstawione jesienią.

Wiadomo już jednak, że trzeba wyłożyć co najmniej 35 mln zł na poprawienie stadionu Wisły, by można na nim zorganizować ceremonię otwarcia igrzysk. Potrzebny jest też stadion lekkoatletyczny - rozważana jest przebudowa obiektu Wawelu Kraków za ok. 30 mln zł. Jest też projekt budowy basenu olimpijskiego za ok. 120 mln zł.

- Zobaczymy, jaka będzie lista inwestycji i jakie zostaną podane kwoty. Wtedy zadecydujemy, czy jest to warte publicznych pieniędzy, czy też trzeba rozpocząć akcję związaną z referendum w sprawie igrzysk - mówi Tomasz Leśniak ze Stowarzyszenia Miasto Wspólne.

***

Lekkoatletyka, szermierka, kajakarstwo, podnoszenie ciężarów, rugby siedmioosobowe, badminton, siatkówka plażowa - to dyscypliny sportu, w których rywalizacja może się odbyć w Krakowie podczas igrzysk europejskich w 2023 r. Rozpoczęły się już przygotowania do ustalenia ostatecznej listy dyscyplin, jakie będzie można zobaczyć pod Wawelem i w innych miastach Małopolski. Harmonogram ma być gotowy do listopada tego roku. W grę wchodzi także pływanie, jeżeli znajdą się pieniądze na budowę w Krakowie basenu olimpijskiego. Gdyby taki obiekt powstał, to jest szansa na to, że regularnie gościłby światową ligę pływacką, którą chce utworzyć jeden z ukraińskich miliarderów.


Po ostatecznym wyborze dyscyplin jesienią tego roku poznamy też wstępne koszty organizacji IE 2023. Po tych wyliczeniach Stowarzyszenie Miasto Wspólne ma zadecydować, czy rozpocznie akcję związaną z referendum w sprawie igrzysk.

- Program dostosowany będzie do tradycji polskiego sportu i infrastruktury posiadanej w Krakowie i Małopolsce, co ograniczy koszty przygotowania igrzysk - zapewniają w Centrum Informacyjnym Rządu.

O koszty związane z IE w interpelacji zapytał poseł PO Irenuesz Raś, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Jan Widera, podsekretarz stanu w ministerstwie sportu, odpowiedział, że plan inwestycji związanych z infrastrukturą sportową i partycypacja podmiotów w kosztach, a także preliminarz kosztów organizacji (w tym modernizacji obiektów sportowych) zostaną opracowane po przyjęciu programu sportowego III Igrzysk Europejskich Kraków 2023.

- Ministerstwo deklaruje wolę współfinansowania modernizacji lub budowy obiektów sportowych niezbędnych do organizacji tego wydarzenia w Polsce - zaznaczył Jan Widera.


W sumie wybranych ma zostać ok. 20 dyscyplin sportowych, w których ma się odbyć rywalizacja w IE 2023. Obowiązkowo mają się wśród nich znaleźć lekka atletyka, gimnastyka i dwie dyscypliny spośród sportów wodnych. - Chcemy, by igrzyska w Krakowie miały dużo większy prestiż niż dotychczasowe tego typu imprezy i przyciągnęły znacznie większą liczbę kibiców. Plan jest więc taki, by zawody w naszym mieście nie tylko miały rangę kwalifikacji do igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 roku, ale również mistrzostw Europy - podkreśla Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Wstępne plany są takie, by w Tauron Arenie odbyły się zawody w szermierce. Wykorzystany zostałby tor do kajakarstwa górskiego przy ul. Kolnej. Brane jest także pod uwagę zorganizowanie zawodów w kajakarstwie tradycyjnym. Do tego potrzeba jest budowa toru i taki mógłby powstać na starorzeczu Wisły przy istniejącym kompleksie sportowym przy ul. Kolnej, ale wszystko będzie zależeć od wsparcia, jakiego mogą udzielić władze państwa.


W Krakowie zawody rangi mistrzostw Europy chce przeprowadzić Polski Związek Podnoszenia Ciężarów
. - Do rozdania byłoby po 10 kompletów medali w konkurencjach kobiet i mężczyzn. Nasi reprezentanci walczyliby także o zakwalifikowanie się do igrzysk w Paryżu - mówi Marek Kaczmarczyk, rzecznik PZPC. - Do rywalizacji potrzebny jest kameralny obiekt, np. hala Wisły - dodaje.

Rywalizacją w igrzyskach w Krakowie zainteresowany jest też związek rugby siedmioosobowego (mecze mogłyby się odbywać np. na stadionie Cracovii), a także badmintona (np. w hali 100-lecia Cracovii przy al. Focha).

Rywalizacja w siatkówce plażowej może zostać przeprowadzona na obiektach Wandy przy ul. Bulwarowej.

Rozpoczęcie i zakończenie igrzysk europejskich planowane jest na stadionie Wisły, który miałby do tego czasu zyskać lepszy standard i zostałby uporządkowany pod względem architektonicznym.

W przypadku lekkiej atletyki pod uwagę brane są dwa stadiony: Wawelu Kraków albo AWF. Jeżeli zostałby wybrany pierwszy z obiektów, to byłaby konieczność budowy nowych trybun na ok. 4-4,5 tys. widzów. Na stadionie AWF potrzebna byłaby natomiast nowa bieżnia i powiększenie pojemności obiektu.

Niewykluczone jest także zorganizowanie w Krakowie zawodów pływackich. W tym względzie wszystko uzależnione będzie od tego, czy znajdzie się rządowe dofinansowanie na budowę olimpijskiego, 50-metrowego basenu, jaki miasto chce postawić przy Technikum Łączności przy ul. Monte Cassino. - Jeden z ukraińskich miliarderów jest zainteresowany tym, by w kilku największych miasta Europy organizować cykliczne zawody pływackiej ligi światowej. Chętnie uwzględniłby na tej liście Kraków, jeżeli powstałby tu odpowiedni obiekt - przyznaje Janusz Kozioł.

Oprócz Krakowa rywalizacja w IE 2023 może się odbywać m.in. w Tarnowie (np. wspinaczka sportowa, koszykówka drużyn trzyosobowych), Zakopanem (pokazowo letnie skoki narciarskie) czy Nowym Sączu
.

W Baku wydali miliard

Rolę Gospodarza Igrzysk Europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca tego roku w Mińsku. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., a drugą zakończono 30 czerwca tego roku w Mińsku. W wydarzeniu na Białorusi wzięło udział 3660 sportowców z 50 krajów, którzy walczyli o medale w 23 dyscyplinach. Polska, którą reprezentowało 151 sportowców, zdobyła 14 medali: trzy złote, jeden srebrny i 10 brązowych, plasując się na 22. miejscu w klasyfikacji krajów. Organizacja igrzysk w Baku w 2015 r. pochłonęła 1,2 mld dolarów. Tam trzeba było budować nowe obiekty. Władze Białorusi szacowały, że impreza w Mińsku, gdzie większość obiektów była gotowa, to koszt ok. 50 mln dolarów. Jako potencjalny kandydat do organizacji igrzysk europejskich w 2023 r. były brane pod uwagę też Katowice, ale ich władze ostatecznie się nie zdecydowały."

https://dziennikpolski24.pl/krakow-nie- ... 1-14334799
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Krolowa Sniegu
Posty: 9015
Rejestracja: 12 sty 2017, 21:04

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Krolowa Sniegu » 08 sie 2019, 14:49

Ukassiu pisze:
08 sie 2019, 14:40
Rolę Gospodarza Igrzysk Europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca tego roku w Mińsku. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC)
Jednogłośnie, bo nikt inny nie chciał...
UWAGA! TYPER MŚ w biathlonie - pierwsze typy do jutra do 14:45!

Awatar użytkownika
Col_Frost
Posty: 3527
Rejestracja: 13 sty 2017, 13:58

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Col_Frost » 08 sie 2019, 15:00

Niestety trochę głupio kombinują. Szkoda, że uparli się żeby wszystkie dyscypliny rozegrać w Krakowie lub Małopolsce. Po co budować, czy modernizować stadion pod lekkoatletykę, skoro piękny Stadion Śląski tylko czeka na przyjęcie takiej imprezy? Z Krakowa na Śląsk nie jest znowu tak daleko, a nawet jakby było dalej, to nie takie odległości miedzy arenami już były podczas IO (i nie myślę tu o 1956 roku). To samo z basenem olimpijskim. Taka polityka oznacza nie tylko znaczny wzrost kosztów, ale też zapewne brak wioślarstwa i kajakarstwa (z wyłączeniem kajakarstwa górskiego).
Krolowa Sniegu pisze:
08 sie 2019, 14:49
Ukassiu pisze:
08 sie 2019, 14:40
Rolę Gospodarza Igrzysk Europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca tego roku w Mińsku. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC)
Jednogłośnie, bo nikt inny nie chciał...
Tak, tak, wszyscy o tym wiemy. Po co pisać o tym po raz dziesiąty?

Awatar użytkownika
Ukassiu
Posty: 2857
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:01
Lokalizacja: Mielec

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Ukassiu » 08 sie 2019, 15:06

Basen olimpijski to akurat i tak w Krakowie miał powstać i dobrze bo jest potrzebny.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Awatar użytkownika
Wilczek19857
Posty: 2876
Rejestracja: 09 sty 2017, 11:47

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Wilczek19857 » 08 sie 2019, 15:14

Ja bym chętnie zobaczył jeszcze taekwondo, judo, karate

Krolowa Sniegu
Posty: 9015
Rejestracja: 12 sty 2017, 21:04

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Krolowa Sniegu » 08 sie 2019, 17:50

Col_Frost pisze:
08 sie 2019, 15:00
Tak, tak, wszyscy o tym wiemy. Po co pisać o tym po raz dziesiąty?
Po prostu nie widzę sensu podkreślania i chwalenia się tą jednomyślnością wyboru :P
UWAGA! TYPER MŚ w biathlonie - pierwsze typy do jutra do 14:45!

Outsider
Posty: 1440
Rejestracja: 27 sty 2018, 23:13

Re: Igrzyska Europejskie Kraków 2023

Post autor: Outsider » 08 sie 2019, 17:54

Col_Frost pisze:
08 sie 2019, 15:00
Niestety trochę głupio kombinują. Szkoda, że uparli się żeby wszystkie dyscypliny rozegrać w Krakowie lub Małopolsce. Po co budować, czy modernizować stadion pod lekkoatletykę, skoro piękny Stadion Śląski tylko czeka na przyjęcie takiej imprezy? Z Krakowa na Śląsk nie jest znowu tak daleko, a nawet jakby było dalej, to nie takie odległości miedzy arenami już były podczas IO (i nie myślę tu o 1956 roku). To samo z basenem olimpijskim. Taka polityka oznacza nie tylko znaczny wzrost kosztów, ale też zapewne brak wioślarstwa i kajakarstwa (z wyłączeniem kajakarstwa górskiego).
Dla mnie podstawowe pytanie to pytanie o format zawodów lekkoatletycznych i co jest jeszcze większym wyzwaniem, zawodów pływackich. Jeśli mają to być kadłubowe zawody, to garstka widzów na Śląskim wyglądać będzie komicznie. Pomijam fakt, że takie miasto jak Kraków powinno mieć lekkoatletyczny stadion do rozgrywania przyzwoitej klasy mityngów czy zawodów. To akurat inwestycja, która nie jest wyrzucaniem pieniędzy w błoto, ale inwestycją w przyszłych mistrzów.

ODPOWIEDZ