Reforma sportu

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Awatar użytkownika
Merlin

Re: Reforma sportu

Post autor: Merlin » 16 wrz 2018, 11:39

Kilkadziesiąt lat temu w polskich szkołach dość powszechne były tzw. czwórboje lekkoatletyczne. Składały się z biegu na 60 m, skoków wzwyż i w dal oraz rzutu piłeczką palantową. Ta ostatnia konkurencja miała wiele wspólnego z rzutem oszczepem.

cube

Post autor: cube » 16 wrz 2018, 11:52

Merlin pisze:
16 wrz 2018, 11:39
Kilkadziesiąt lat temu w polskich szkołach dość powszechne były tzw. czwórboje lekkoatletyczne. Składały się z biegu na 60 m, skoków wzwyż i w dal oraz rzutu piłeczką palantową. Ta ostatnia konkurencja miała wiele wspólnego z rzutem oszczepem.
Dla ścisłości w skład czwórboju wchodzi skok w dal lub wzwyż a czwartą konkurencją jest bieg długi (600/1000m).

W mojej szkole był on praktykowany jeszcze kiedy ja do niej chodziłem czyli te około 15 lat temu i myślę, że może być nawet do dzisiaj.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 16 wrz 2018, 11:55

cube pisze:
16 wrz 2018, 11:52
Merlin pisze:
Dla ścisłości w skład czwórboju wchodzi skok w dal lub wzwyż a czwartą konkurencją jest bieg długi (600/1000m).

W mojej szkole był on praktykowany jeszcze kiedy ja do niej chodziłem czyli te około 15 lat temu i myślę, że może być nawet do dzisiaj.
U nas nikt tego nie praktykował, wymyślili, że na jakimś teście na koniec gimnazjum musi być skok wzwyż, ale to było 15 minut nauki, pt. biegnie i przeskakujecie jakkolwiek. Skok w dal też tylko w podstawówce.

cube

Post autor: cube » 16 wrz 2018, 12:08

Wiadomo wszystko zależy od nauczyciela i jego podejścia. Ja chociaż do podstawówki chodziłem w małej wiosce miałem super nauczyciela i normalne było, że przez semestr był przegląd wszystkiego: różne dystanse biegów, skok w dal wzwyż, różne sporty drużynowe, był też i wspomniany oszczep czy kula chociaż to już bardziej dla chętnych po zajęciach.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 16 wrz 2018, 17:39

cube pisze:
Merlin pisze:

Napisałem wyraźnie KILKADZIESIĄT lat temu, więc młodzież chodząca do podstawówki marne 15 lat wstecz, nie ma prawa głosu na temat konkurencji, które czwórbój wtedy zawierał :lol:

cube

Post autor: cube » 16 wrz 2018, 21:31

Merlin pisze:
16 wrz 2018, 17:39
cube pisze:
Merlin pisze:

Napisałem wyraźnie KILKADZIESIĄT lat temu, więc młodzież chodząca do podstawówki marne 15 lat wstecz, nie ma prawa głosu na temat konkurencji, które czwórbój wtedy zawierał :lol:

Nie wiedziałem, że w tej dyscyplinie zachodziły jakieś zmiany. W takim razie przepraszam za niepoprawne uściślenie i w zasadzie admin może usunąc ten fragment dyskusji jeśli ma takie życzenie.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 16 wrz 2018, 21:33

My w gimnazjum i liceum na początek roku mieliśmy kilka godzin testu i porównywaliśmy swoje wyniki z poprzednich lat. Z tego co pamiętam składało się na to: bieg wahadłowy 4x10m, 60m, 1000m, podciąganie na drążku, skok w dal, siła ścisku dłoni (nie wiem, jak to się fachowo nazywa), minuta brzuszków oraz mierzenie głębokośći skłonu oraz oczywiście wzrost i waga. Do tego poza sprawdzianem marszobieg na czas - 2 lub 3 km (w zależności od wieku). Piłeczka palantowa wyszła już chyba z mody, bo zarówno w podstawówce, jak i w gimnazjum/liceum były wyniki rekordowe w gablotce, ale na naszych lekcjach już nie wykonywaliśmy. Chyba piłka lekarska jest teraz popularniejsza - 2 kg do przodu, 3 kg do tyłu.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 17 wrz 2018, 15:15

cube pisze:
16 wrz 2018, 21:31
Nie wiedziałem, że w tej dyscyplinie zachodziły jakieś zmiany. W takim razie przepraszam za niepoprawne uściślenie i w zasadzie admin może usunąc ten fragment dyskusji jeśli ma takie życzenie.
Napisałem w jakich konkurencjach w ramach czwórboju brałem udział, były to jakieś eliminacje do zawodów powiatowych. Nie mam pojęcia, czy mój powiat, albo mój rocznik były jakimiś wyjątkami, czy zawartość czwórboju zmieniała się w całej Polsce. Generalnie, to nie bardzo trenowaliśmy na w-f lekkoatletykę. Pamiętam, że w podstawówce przeważała siatkówka i jakieś fikołki typu skok przez skrzynię, a w liceum to już było prawie wyłącznie "haratanie w gałę".

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 18 wrz 2018, 0:53

Sks, program klub, narodowa baza talentów, ośrodki szkolenia dla sportów drużynowych, team 100 w którym jest już 200 mlodych sportowców i niwy program indywidualnego wsparcia sportowców do którego w przyszlym roku ma dołączyć również 200 osób( już teraz mamy pierwsze umowy ze spółkami skarbu państwa). Teraz program skaut. I to wszystko powstało w ostatnich kilku latach. Moim zdaniem jeśli chodzi o sport powszechny zrobiono bardzo dużo i mamy od malego dzieciaka do seniora wsparcie ministerstwa.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 18 wrz 2018, 10:34

Ukassiu pisze:
18 wrz 2018, 0:53
Sks, program klub, narodowa baza talentów, ośrodki szkolenia dla sportów drużynowych, team 100 w którym jest już 200 mlodych sportowców i niwy program indywidualnego wsparcia sportowców do którego w przyszlym roku ma dołączyć również 200 osób( już teraz mamy pierwsze umowy ze spółkami skarbu państwa). Teraz program skaut. I to wszystko powstało w ostatnich kilku latach. Moim zdaniem jeśli chodzi o sport powszechny zrobiono bardzo dużo i mamy od malego dzieciaka do seniora wsparcie ministerstwa.
Nigdy w polityke na tym forum nie wchodze, ale tak jak nietrawie obecnej wladzy, tak ten minister jest jednym z najlepszych. Dodalabym do tego hale w Tomaszowie i budowe obiektu w Jaukszycach. Chociaz tamte rozpoczely sie wczesniej. Ale porzadnie to dokonczyl. Jak bodaj Korol zostawal ministrem to Wilczkowicz poczynil fajny, ironiczny, tekst o poprzednikach, w ktorym pisal, ze oni sie dzielili na takich co umieli, ale im sie nie chcialo i na takich, ktorzy mieli wiele checi, ale nie umieli, czytac Ministra Mucha. Generalnie jednak w jej przypadku reakcja mediow byla w duzej mierze chamska, bo nie sadze, by faceta celowo probowano wpuszczac na mine pt. 3 liga hokeja.

no name

Post autor: no name » 18 wrz 2018, 10:47

Krolowa Sniegu pisze:
18 wrz 2018, 10:34
Ukassiu pisze:
Generalnie jednak w jej przypadku reakcja mediow byla w duzej mierze chamska, bo nie sadze, by faceta celowo probowano wpuszczac na mine pt. 3 liga hokeja.
Reakcja była adekwatna.
W równym stopniu chamstwem politycznym w stosunku do kibiców i całej społeczności sportowej było obsadzenie tak ważnego stanowiska taką dyletantką.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 18 wrz 2018, 12:16

no name pisze:
18 wrz 2018, 10:47
Krolowa Sniegu pisze:
Ukassiu pisze:
Generalnie jednak w jej przypadku reakcja mediow byla w duzej mierze chamska, bo nie sadze, by faceta celowo probowano wpuszczac na mine pt. 3 liga hokeja.
Reakcja była adekwatna.
W równym stopniu chamstwem politycznym w stosunku do kibiców i całej społeczności sportowej było obsadzenie tak ważnego stanowiska taką dyletantką.
Nie twierdzę, że to była dobra decyzja, ale mężczyzny nikt by o to zapewne nie zapytał, dlatego uważam, że dziennikarze celowo chcieli ją na czymś złapać. To był cios poniżej pasa i takie prowokacje można uznać za nieetyczne.

Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 18 wrz 2018, 13:22

Krolowa Sniegu pisze:
18 wrz 2018, 12:16
no name pisze:
Krolowa Sniegu pisze:

Reakcja była adekwatna.
Nie twierdzę, że to była dobra decyzja, ale mężczyzny nikt by o to zapewne nie zapytał, dlatego uważam, że dziennikarze celowo chcieli ją na czymś złapać. To był cios poniżej pasa i takie prowokacje można uznać za nieetyczne.
Nieetyczne? Dziennikarze powinni właśnie ukazywać nieudolność polityków (zresztą nie tylko polityków) i ich dyskredytować. Nieetyczne to by było, gdyby tą jej wypowiedź wymyślili z głowy i rozgłaszali, że pani ministra nie zna się na sporcie. A tak to była zwykła prowokacja, w którą wspomniana ministra dała się złapać. A wystarczyło powiedzieć "nie znam sprawy, ale na pewno wkrótce zgłębię ten temat". To, że ktoś próbuje oszukiwać wyborców, to jest nieetyczne. Mądry głupiego może spróbować udawać, ale głupi mądrego nie da rady.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 18 wrz 2018, 13:59

Col_Frost pisze:
18 wrz 2018, 13:22
Krolowa Sniegu pisze:
18 wrz 2018, 12:16
no name pisze:

Reakcja była adekwatna.
Nieetyczne? Dziennikarze powinni właśnie ukazywać nieudolność polityków (zresztą nie tylko polityków) i ich dyskredytować. Nieetyczne to by było, gdyby tą jej wypowiedź wymyślili z głowy i rozgłaszali, że pani ministra nie zna się na sporcie. A tak to była zwykła prowokacja, w którą wspomniana ministra dała się złapać. A wystarczyło powiedzieć "nie znam sprawy, ale na pewno wkrótce zgłębię ten temat". To, że ktoś próbuje oszukiwać wyborców, to jest nieetyczne. Mądry głupiego może spróbować udawać, ale głupi mądrego nie da rady.
Kodeksy etyki dziennikarskiej zakładają jedynie etyczną prowokację, kiedy spełnia ona ważny cel społeczny, dotyczy poważnej sprawy, ma na celu ujawnienie prawdy, do której nie szło dojść żadną inną metodą. I musi też służyć wyższemu celowi społecznemu, ale nie może kreować faktów czy mieć na celu pogrążenie kogoś. Dodatkowo wiele kodeksów mówi, że prowokacja jest etyczna tylko podczas śledztwa dziennikarskiego, które ma na celu obnażenie albo sytuacji, gdy jest złamane prawo albo dochodzi do zachowania wysoce niemoralnego jak np. nepotyzm itd. Jak dla mnie tutaj takiej sytuacji nie było. I owszem mogła ona odpowiedzieć, że zapozna się ze sprawą i tyle, ale dziennikarz nie powinien tak się zachować. Ale to moje zdanie, każdy będzie to pewnie oceniał inaczej.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 18 wrz 2018, 15:45

Nie powiedziałbym, że najważniejszą kompetencją ministra sportu jest znajomość sportu z punktu widzenia kibica. Wytykanie osobie na tym stanowisku, że nie wie ile mamy lig hokeja świadczy raczej o całkowitej niewiedzy dziennikarza na temat tego co jest potrzebne do kierowania resortem. I żeby nie było niedomówień, wcale nie twierdzę, że pani Mucha była dobrym ministrem. Tak samo uważam, że nie był dobrym ministrem Waszczykowski, ale na pewno nie dlatego, że wymyślił San Escobar.

ODPOWIEDZ