Reforma sportu

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Awatar użytkownika
Ukassiu

Re: Reforma sportu

Post autor: Ukassiu » 26 lut 2018, 0:15

🇵🇱🇵🇱🇵🇱

balwan

Post autor: balwan » 26 lut 2018, 0:29

Ukassiu pisze:
26 lut 2018, 0:15
Ma powstać COS w Bieszczadach.

https://www.pb.pl/olimpijczycy-potrenuj ... ach-906483
Od początku tego wieku mówi się o tym, oczywiście w różnych formach. Dopóki nie zobaczę sam ze zaczynają w Ustrzykach ( mam bardzo blisko do Ustrzyk ) budować to nie uwierzę.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 26 lut 2018, 13:48

Cóż, budowa ośrodka w Ustrzykach ma jeszcze to ryzyko, że ruszyć ma w 2020 roku. Czyli po wyborach. Wygra PiS pewnie ośrodek powstanie (chociaż?). Przegra, to nowa władza nie koniecznie musi czuć się związana decyzjami poprzedników, zwłaszcza jeśli nie wszystko przed wyborami zostanie dopięte, podpisane itp. W dodatku to tzw. Polska B, Podkarpacie, matecznik poparcia dla obecnej władzy ;) Region chyba faktycznie trochę zaniedbywany w przeszłości.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 26 lut 2018, 15:14

10 stycznia w Sejmie rozmawiano na temat inwestycji w sport, m.in. w infrastrukturę sportową (m.in. o trasach biegowych na Kubalonce i w Zakopanem). Ani słowem nie wspomniano wtedy o planach nowego OPO. Nie wiem zatem na ile realnie możemy o tym myśleć. W planie pracy Komisji na to półrocze są dwa wyjazdowe posiedzenia mówiące o planach dotyczących COS, jedno miało się odbyć w lutym, pewnie będzie w marcu. Może wtedy się czegoś dowiemy.

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 05 cze 2018, 15:00

39 mln zł. na Średnią Krokiew. 10mln zł. na budowe tras w Zakopanem i 25mln zł na budowę centrum sportów zimowych w Jakuszycach. To najciekawsze pozycje jeśli chodzi o sporty zimowe w przedstawionym właśnie planie rocznym dotacji ministerstwa sportu.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 10 wrz 2018, 20:28

W 2019 roku rusza kolejny program szkoleniowy tzw. Skaut. Ma polegać na tym, że w każdej gminie będzie 1 osoba, która będzie przeprowadzala testy sprawnościowe, wizytowała lekcje WF i SKS oraz ściśle współpracowała z klubami i tam kierowała najbardziej utalentowane osoby. Na ten projekt jest zaplanowane 15 mln zł, więc konkretne pieniądze. Moim zdaniem zapowiada się bardzo dobrze.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

SzG

Post autor: SzG » 10 wrz 2018, 20:48

15 mln. w skali roku? To przy 2,5 tys. gmin wychodzi 500 PLN miesięcznie na ten projekt.

Burmistrz:Pani Krysiu pojedzie pani raz w miesiącu do jednej szkoły spisać nazwiska Sebixów, którzy najlepiej w całej wsi grają w piłkę i startują w międzyszkolnych zawodach, a dorzucimy premię.

Bo nie chcę mi się wierzyć ,że będą sprawdzać predyspozycje do szermierki, czy rzutu młotem. Oczywiście są pasjonaci ,którym zależy na wyłapywaniu talentów,ale są i obecnie ,więc nie wiem,czy takie 500+ pomoże w wyszukiwaniu gwiazd.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 10 wrz 2018, 21:54

SzG pisze:
10 wrz 2018, 20:48
15 mln. w skali roku? To przy 2,5 tys. gmin wychodzi 500 PLN miesięcznie na ten projekt.

Burmistrz:Pani Krysiu pojedzie pani raz w miesiącu do jednej szkoły spisać nazwiska Sebixów, którzy najlepiej w całej wsi grają w piłkę i startują w międzyszkolnych zawodach, a dorzucimy premię.

Bo nie chcę mi się wierzyć ,że będą sprawdzać predyspozycje do szermierki, czy rzutu młotem. Oczywiście są pasjonaci ,którym zależy na wyłapywaniu talentów,ale są i obecnie ,więc nie wiem,czy takie 500+ pomoże w wyszukiwaniu gwiazd.
Obawiam się, że tak właśnie będzie, jak piszesz. To musiałaby być osoba z szerokimi kompetencjami to raz, a tak oddelegują kogoś z urzędu i dadzą jakiś dodatek.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 10 wrz 2018, 22:09

Przecież jedna osoba na gminę nie ma sensu. Za mało dzieci i za mało klubów, by to miało sens. Ja to widzę bardziej na poziomie powiatu. W takim powiecie już jest kilka rożnych klubów, jeden Skaut będzie mógł w każdym tygodniu objechać szkoły i kluby w innej gminie i robić takie swoje tournée co kwartał, miałby swoją sieć kontaktów w województwie i mógłby orientować dzieciaki z głową. Wtedy by miał też normalna pensję, w jednym powiecie w Polsce jest pewnie z 5-6 gmin (nie mam pojęcia ).

A jak każdy pan Wieś z Woli Pcimskiej tym się będzie zajmował, to będzie to wyglądało tak jak do tej pory...czyli tak jak opisujecie.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 11 wrz 2018, 11:15

runfixe pisze:
10 wrz 2018, 22:09
Przecież jedna osoba na gminę nie ma sensu. Za mało dzieci i za mało klubów, by to miało sens. Ja to widzę bardziej na poziomie powiatu. W takim powiecie już jest kilka rożnych klubów, jeden Skaut będzie mógł w każdym tygodniu objechać szkoły i kluby w innej gminie i robić takie swoje tournée co kwartał, miałby swoją sieć kontaktów w województwie i mógłby orientować dzieciaki z głową. Wtedy by miał też normalna pensję, w jednym powiecie w Polsce jest pewnie z 5-6 gmin (nie mam pojęcia ).

A jak każdy pan Wieś z Woli Pcimskiej tym się będzie zajmował, to będzie to wyglądało tak jak do tej pory...czyli tak jak opisujecie.
W Polsce jest 314 powiatów i 66 miast na prawach powiatu. Razem 380, ale są bardzo nierówne pod względem ludności, bo mamy takie po 30 tysięcy mieszkańców i takie po ponad 100 tysięcy. Zakładając Twój plan to abstrahując już od tych liczb mieszkańców wychodzi nam na miesiąc na powiat suma 3290 zł i to już wygląda sensowniej. Tyle, że co taka osoba miałaby spisywać, pojedzie do szkoły, gdzie i tak na lekach wf nikt nie trenuje lekkiej itd. Pewnie wiele zależy od nauczyciela, ale w moim liceum przez 3/4 roku graliśmy w siatkówkę, minimalnie w kosza, minimalnie biegaliśmy, nikomu się nawet czasów mierzyć nie chciało, a piłka ręczna była parodią, bo 3/4 ludzi nawet nigdy nie widziało meczu, a ludzie od wf mieli gdzieś pokazać jak się w nią gra. Zresztą kiedyś w TVN Irena Szewińska powiedziała bardzo mądrze, że nawet więcej niż połowa zwolnień z wychowania fizycznego wynika ze złego podejścia nauczycieli wf.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 11 wrz 2018, 21:21

Lekcje wf-u to faktycznie zupełnie inny problem. Ale wydaje mi się, że taki program może coś dać. W dużych miastach może mniej, ale na zadupiach (z całym szacunkiem dla ich mieszkańców) chyba więcej. I chyba nie trzeba być wybitnym fachowcem od wszelkich sportów by wyłowić dzieciaka, który do sportu może się nadawać, bo np. ma niezłą koordynację ruchową. I spróbować go gdzieś popchnąć lub dać znać do lokalnego klubu, że jest jakiś fajny chłopak w szkole x czy dziewczyna w szkole y.
W sumie to taki program to chyba nic odkrywczego, wydaje mi się, że wspominałem już kiedyś w jakimś wątku, że w dawnym tygodniku "Sportowiec" już chyba na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych czytałem, iż w Australii były powszechne programy badania predyspozycji dzieciaków do różnych sportów. I gdy okazywało się, że może nadawać się np. do kajaków czy kolarstwa, to starano się je zachęcać do takiego sportu. Co najmniej ćwierć wieku temu. Sportowa potęga Australii (dziś może odrobinę przyblakła) nie wzięła się z niczego.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 12 wrz 2018, 15:40

Takimi łowczymi talentów powinni być lekarze, żeby mogli kierować maluchy do poszczególnych dyscyplin według chorób na jakie cierpią. A za znalezienie sprawnego dzieciaka ze zdiagnozowaną astmą trzeba dawać dodatkową premię.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 15 wrz 2018, 14:48

Na lekcję w-fu moglibyśmy poświecić osobny temat...
generalnie, jakby ktoś z AWF-u lub ktoś siedzący w edukacji mógłby mi wytłumaczyć jakie są założenia i cele lekcji W-fu w naszych szkołach (oczywiście jak ktoś się postarał by napisać taki program....) - czy to jest ogolnorozwojówka, jakakolwiek aktywność fizyczna czy odkrywanie nowych sportów i poznawanie ich zasad.
Tak się zastanawiałem co robiłem przez 3 lata liceum - i generalnie na trzech godzinach w tygodniu była na zmianę siłownia, siatkówka i noga na betoniaku. Ciężko to nazwać nawet ćwiczeniami ogólnorozwojowymi...

Nigdy LA, nigdy ręcznej, nigdy sportów walki, nigdy gimnastyki... „renomowane” warszawskie liceum, na Agrykolę moglibyśmy przebiec sobie parkiem i tam poćwiczyć na miejscu.

Z kolei rozmawiałem w tym tygodniu z licealistką z mojej francuskiej prowincji i jak to wygląda w ich liceum? Przez cały trymestr mają trzy dyscypliny: pływanie, jakiś sport drużynowy (nie pamiętam jaki) i ... rzucanie oszczepem. Powaga, przez 3 miesiące rzucają oszczepem. Nawet jechałem koło ich terenu i 10 licealistów w rządku naraz, na komende rzucało oszczepem.

Superadrian15

Post autor: Superadrian15 » 15 wrz 2018, 20:33

runfixe pisze:
15 wrz 2018, 14:48
generalnie, jakby ktoś z AWF-u lub ktoś siedzący w edukacji mógłby mi wytłumaczyć jakie są założenia i cele lekcji W-fu w naszych szkołach (oczywiście jak ktoś się postarał by napisać taki program....) - czy to jest ogolnorozwojówka, jakakolwiek aktywność fizyczna czy odkrywanie nowych sportów i poznawanie ich zasad.
Tak się zastanawiałem co robiłem przez 3 lata liceum - i generalnie na trzech godzinach w tygodniu była na zmianę siłownia, siatkówka i noga na betoniaku. Ciężko to nazwać nawet ćwiczeniami ogólnorozwojowymi...

Nigdy LA, nigdy ręcznej, nigdy sportów walki, nigdy gimnastyki... „renomowane” warszawskie liceum, na Agrykolę moglibyśmy przebiec sobie parkiem i tam poćwiczyć na miejscu.

Z kolei rozmawiałem w tym tygodniu z licealistką z mojej francuskiej prowincji i jak to wygląda w ich liceum? Przez cały trymestr mają trzy dyscypliny: pływanie, jakiś sport drużynowy (nie pamiętam jaki) i ... rzucanie oszczepem. Powaga, przez 3 miesiące rzucają oszczepem. Nawet jechałem koło ich terenu i 10 licealistów w rządku naraz, na komende rzucało oszczepem.
Ciekawe że Francja nie ma do tej pory medalu w oszczepie , a Polska ma :D
Ostatnio zmieniony 15 wrz 2018, 21:09 przez Superadrian15, łącznie zmieniany 1 raz.

maruda

Post autor: maruda » 15 wrz 2018, 21:03

Superadrian15 pisze:
15 wrz 2018, 20:33
runfixe pisze:
15 wrz 2018, 14:48

Ciekawe że Francja nie ma do tej pory medalu w o szczepię, a Polska ma :D
Może 70 lat temu rzucano oszczepem na w-fie w polskiej szkole i dlatego mamy medal? :P

ODPOWIEDZ