Biegi narciarskie

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Podział na dyscypliny.
bart4

Re: Biegi narciarskie

Post autor: bart4 » 26 sie 2018, 19:50

Zanim one nadrobią braki treningowe(o których pisała JK) i wyjdą na prostą to miną ze 2/3 lata. Skinder jest utalentowana ale to za wcześnie żeby cokolwiek wyrokować. Nie jesteśmy potęga w biegach, nigdy nie byliśmy i nie mamy co marzyć o tym że jakaś 19/20 laka z Polski będzie ot tak łatwo wchodzić do finałów sprintów.
Pracę na treningu jaką musiały wykonać zawodniczki Skandynawskie wymienione przez Śniegową w wieku 15/18 lat nasze teraz nadrabiają. Tak to wygląda.
Będę to jednak często podkreślać, dobrze że ta grupa treningowa w ogóle powstała, że jest to konkretnie zaplanowane, długofalowo nie na rok czy "byle do MŚ".
Chciałbym żeby Skinder była kiedyś wśród czołowych biegaczek. Dobrze też żeby Jaśkowiec punktowała, w sprintach F stać ją na to czy na 10km F.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 26 sie 2018, 20:01

bart4 pisze:
26 sie 2018, 19:50
Zanim one nadrobią braki treningowe(o których pisała JK) i wyjdą na prostą to miną ze 2/3 lata. Skinder jest utalentowana ale to za wcześnie żeby cokolwiek wyrokować. Nie jesteśmy potęga w biegach, nigdy nie byliśmy i nie mamy co marzyć o tym że jakaś 19/20 laka z Polski będzie ot tak łatwo wchodzić do finałów sprintów.
Pracę na treningu jaką musiały wykonać zawodniczki Skandynawskie wymienione przez Śniegową w wieku 15/18 lat nasze teraz nadrabiają. Tak to wygląda.
Będę to jednak często podkreślać, dobrze że ta grupa treningowa w ogóle powstała, że jest to konkretnie zaplanowane, długofalowo nie na rok czy "byle do MŚ".
Chciałbym żeby Skinder była kiedyś wśród czołowych biegaczek. Dobrze też żeby Jaśkowiec punktowała, w sprintach F stać ją na to czy na 10km F.
Z Jaśkowiec nie wiem do końca co się dzieje, bo na FB jeden kibic zapytał pod postem JK co u Sylwii i ta napisała, że ona nie jest od tego, żeby udzielać takich informacji i kazała mu pisać albo do Jaśkowiec albo do PZN-u.
Oczywiście, że mają braki. Przecież trenowały, jak pisała JK, a akurat ona nie ma powodu, żeby gadać bzdury na ten temat, nawet 1/4 tego co Skandynawki. One teraz powinny się skupić na swoich brakach i celem są IO 2026 i tutaj zdania nie zmienię. A liczenie na medal w 2022 roku w wykonaniu Kowalczyk-Skinder czy kogokolwiek innego to już nawet nie jest science fiction a całkowita nieznajomość sytuacji. Monika jest młoda, jakiś tam talent ma, pokazała to kilka razy, ale liczyć, że będzie jako 18 lata w finałach sprintu to już przesada i to zdrowa. Podałam przykłady wybitnych zawodniczek, które w takim wieku ledwo ciułały punkty. A i technicznie są świetnie poukładane i miały dużo lepsze przygotowanie sprawnościowe, wytrzymałościowe i siłowe. Założę się, że takich jak Skinder mają w Norwegii z 10. Jak dla mnie pierwszym poważnym testem będą MŚJ w 2021 roku. Tam już powinny być dobre wyniki i walka w sztafecie o wysoką pozycję, czyli co najmniej pierwszą piątkę.
O PŚ już pisałam, dawać im szanse, ale jechanie na PŚ w sprincie by biegać same kwalifikacje jest śmieszne i bez sensu. Już lepiej sprint drużynowy wybrać i tam wystawić nawet 3 ekipy. Przynajmniej mają 3 odcinki do pokonania. Natomiast w Cupach w Skandynawii Skinder może walczyć z równolatkami, które mają wysoki poziom lub kadrą B takiej Norwegii, Finlandii i dochodzić do np. półfinałów. To da jej dużo więcej.
Liczę tylko na to, że dzięki temu, że JK i Wieretelny mają wielki autorytet, dadzą im spokojnie pracować. Wiadomo, że praktycznie jedną osobą która może zrobić przyzwoite wyniki tej zimy jest Jaśkowiec i ona jest swoistą liderką na PŚ tej kadry. Na MŚ myślę, że w sztafecie zobaczymy Jaśkowiec, Kowalczyk i Łęchotę i może Izę Marcisz albo Elizę Rucką. Sztafeta sprinterska, jeśli ma walczyć o ósemkę to Kowalczyk + ktoś jeszcze.

balwan

Post autor: balwan » 26 sie 2018, 20:08

Ja będę zaskoczony jeśli w tym sezonie Skinder , Rucka i Iza Marcisz osiągną duzo lepsze rezultaty niż w poprzednim ;) W ich treningu się wiele zmieniło i raczej nie da sukcesów od razu. Na wyniki będzie trzeba poczekać
Nie tak dawno startowały w jakiś zawodach na nartorolkach i były jakieś zachwyty że już widać progress. Ale o ile pamiętam to tam była jedna dobra zawodniczka i Polki mimo miejsc na podium ponosiły duże straty. A jak się porównywało wyniki kategorią seniorską to dawało to odległe miejsca za bardzo słabymi biegaczkami.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 26 sie 2018, 20:32

balwan pisze:
26 sie 2018, 20:08
Ja będę zaskoczony jeśli w tym sezonie Skinder , Rucka i Iza Marcisz osiągną duzo lepsze rezultaty niż w poprzednim ;) W ich treningu się wiele zmieniło i raczej nie da sukcesów od razu. Na wyniki będzie trzeba poczekać
Nie tak dawno startowały w jakiś zawodach na nartorolkach i były jakieś zachwyty że już widać progress. Ale o ile pamiętam to tam była jedna dobra zawodniczka i Polki mimo miejsc na podium ponosiły duże straty. A jak się porównywało wyniki kategorią seniorską to dawało to odległe miejsca za bardzo słabymi biegaczkami.
Zachwyty to nie byly, ale dla Skinder przebiegniecie 20km to juz sukces. Progres jest w testach wytrzymalosciowych, o czym pisala JK. Wyniki moga byc nawet gorsze przy zwiekszonym obciazeniu. Pamietam jak Kowalczyk miala slaby rok 2006/07 po medalu IO. I wtedy Juha Mieto, powiedzial mniej wiecej ze "wy Polacy jestescie zbyt niecierpliwi. Ona wykonala gigantyczna prace i taki zjazd jest norma. Ale to odda."

bart4

Post autor: bart4 » 26 sie 2018, 20:48

Zgadza się, jak już myśleć o niezłym wyniku na IO to w 2026. Niestety nie sądzę żeby ten układ przetrwał bo znajdzie się ktoś komu zacznie przeszkadzać że zawodniczki "tylko" punktują w PŚ, a całe finansowanie grupy przekracza możliwości pzn-u.
Jednak do póki Wieretelny i Kowalczyk będą im przekazywać swoją wiedzę, zawodniczki będą profesjonalnie trenowane to jest szansa że chociaż jedna z nich się wysforuje na dobry poziom. To zacznie "oddawać" za kilka lat.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 28 sie 2018, 19:49

Staręga się pochwalił na FB, że w zawodach na Ukrainie razem z braćmi Bury zajęli 3 pierwsze miejsca w biegu na dystansie 10 km F. Jednak obsada słabiuteńka, czwarty na mecie Ukrainiec, z którym Staręga wygrał o ledwie 6 sekund z hakiem na MŚ w Lahti na 15 km był 77. Zapunktował raz przy słabej obsadzie w PŚ w sprincie. Michał Haratyk był siódmy, minutę za zwycięskim Dominikiem Burym.

Na marginesie na razie fatalny poziom PŚ na nartorolkach, nowy wymysł, ostatnio w Szwecji wygrał zawodnik, który w narodowych mistrzostwach był poza pierwszą 70. U pań sprint wygrała mistrzyni juniorów Szwecji. Z ciekawostek rozegrano również biegi na 200 m. Wygrała 49 zawodniczka juniorskich mistrzostw Norwegii.

Fajne też podejście Norwegów do sportu dzieci, ale u nich np. w podstawówce też nie ma ocen :P
Lepsze to niż punktoza naszych klubów. Ach i dla mojego ulubionego kolegi, trochę na ochłodę zapędów ze Skinder:

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 06 wrz 2018, 21:14

"Dziwne to uczucie, gdy Magda, Ula, Iza i Werka są z każdym ciężkim treningiem bliżej mnie😋 Cisnę ile mogę pod górę, a one walczą, by jak najdłużej wytrzymać! Ambicja, pokora i pracowitość ponad wszystko😊 Dzisiaj z rana zdobyłysmy Passo Forcola (2315m nmp) z obu stron na wolnych nartorolkach! Taka robota oddziela dzieci od zawodniczek🤗" - z FB Justyny. Widać, że to właśnie o Magdzie, Uli, Izie i Elizie wspomina najczęściej. Przed naszą utalentowaną Skinder raczej jeszcze więcej pracy, bo JK pisała, że nie ma nawet odpowiedniego ciała wypracowanego. Podobno najlepiej z młodych wyglądała niedawno Eliza Rucka.

maruda

Post autor: maruda » 11 wrz 2018, 18:34

Monika Skinder poprawiła rekord Polski w biegu na 100 metrów na nartorolkach ;)
12,577 sekundy - zawsze to jakaś przesłanka, że treningi z Kowalczyk i Wieretelnym nie zabiły w niej sprinterki :P

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 11 wrz 2018, 18:36

maruda pisze:
11 wrz 2018, 18:34
12,577 sekundy - zawsze to jakaś przesłanka, że treningi z Kowalczyk i Wieretelnym nie zabiły w niej sprinterki :P
Już z 2-3 tygodnie temu to chyba było. Nadal mimo wszystko, mam wrażenie, że dla niej PŚ nie będzie częstym miejscem startów i dobrze. Potrzeba czasu, czasu i jeszcze raz czasu...

maruda

Post autor: maruda » 11 wrz 2018, 18:40

Krolowa Sniegu pisze:
11 wrz 2018, 18:36
maruda pisze:
Już z 2-3 tygodnie temu to chyba było. Nadal mimo wszystko, mam wrażenie, że dla niej PŚ nie będzie częstym miejscem startów i dobrze. Potrzeba czasu, czasu i jeszcze raz czasu...
Bodaj 9 dni temu ;)
W sprintach powinna startować w PŚ.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 11 wrz 2018, 19:35

maruda pisze:
11 wrz 2018, 18:40
Krolowa Sniegu pisze:
11 wrz 2018, 18:36
maruda pisze:
Bodaj 9 dni temu ;)
W sprintach powinna startować w PŚ.
Sądzę, że wystawiają ją na łatwiejszych trasach z 3-4 razy i zobaczą, czy jest w stanie przejść kwalifikację. Jeśli nie, to lepiej ją wysłać do Skandynawii na FIS Cup, gdzie będzie walczyć z innymi juniorkami i zawodniczkami młodzieżowymi, które są na wysokim poziomie. Przebieganie samych kwalifikacji nie da jej nie wiadomo ile. W PŚ więcej jej da start w sztafecie sprinterskiej, bo tam ma gwarancję biegu obok najlepszych.

maruda

Post autor: maruda » 12 wrz 2018, 11:34

Ewelina Marcisz zakończyła karierę.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 12 wrz 2018, 11:42

maruda pisze:
12 wrz 2018, 11:34
Ewelina Marcisz zakończyła karierę.
Jak to napisała JK na TT, że może gdyby ktoś w dobrym momencie skierował ją do psychologa, to by się tak nie skończyło. Za to podobno Iza ma bardzo duże możliwości :)

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 14 wrz 2018, 10:32

Z frontu walki o przyszlosc biegow:
- Magda Kobielusz zdobywa z Justyna Alpe Cermis w sobotę, Kowalczyk biegnie 60 km, Magda 20 km i finisz na tej górze (trenuja razem) - ogólnie Magda ma jedną z lepszych wytrzymałości, bo w górach biega najlepiej z naszych młodych. Na marginesie dość mała, szczupła sylwetka, kiepskie sprinty, lepsza wytrzymałość. Trochę specyfiką Johaug przypomina.
- Iza Marcisz ma podobno bardzo dobra technikę lyzwowa
- Agata Warło ma jakas drobna kontuzje ale stosuje trening zastępczy

Myślę, że na MŚ w przyszłym roku w sztafecie zobaczymy pewnie Kowalczyk, Jaśkowiec (o ile będzie zdrowa), Łęchote i Marcisz lub Rucką.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2018, 11:34 przez Krolowa Sniegu, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 14 wrz 2018, 10:59

Z punktu widzenia kogoś kto biegi śledzi z boku, dla mnie byłoby lepiej jakbyś pisała też nazwiska, bo nie mam kompletnie pojęcia o kim piszesz... No ale to Twoja decyzja.

ODPOWIEDZ