Koszykówka

Igrzyska XXXII olimpiady. Kwalifikacje ogólnie i podział na dyscypliny
Pawło

Re: Koszykówka

Post autor: Pawło » 24 lip 2019, 9:21

Col_Frost pisze:
23 lip 2019, 18:01
O tym, że koszykówka, przynajmniej z punktu widzenia ilości startujących reprezentacji, to niekoniecznie
Pawło pisze:
23 lip 2019, 14:57
najpopularniejszy sport i nawet małe kraje mają aktywne związki, czego o siatce i ręcznej powiedzieć się w skali światowej nie da
Paniał?
Mogę się tylko domyślać, że te 16 drużyn z Afryki to jakiś limit. Aktywnych federacji jest tam więcej. Ppodtrzymuję, że koszykówka jest popularniejsza od siatkówki. 165 męskich federacji z punktami, o dziwo słabiej wśród kobiet. FIVB ma 130 męskich, kobiecych 116. FIVB mocno działa w zakresie logistycznym, w liczbach wygląda to nieźle ale imho faktycznie to wciąż kosz jest popularniejszy w skali światowej. Może FIVB więcej dopłaca za starty, funduje, może w kosza część federacji boi się srogiego lania bądź mają kłopoty z grą najlepszych, nie wiem, ale jak patrzę na mapę świata wciąż więcej państw kojarzy mi się z koszem - jest to jednak sport prostszy...bardziej hmmm..."naturalny". Cieszy mnie popularyzacja siaty, dane z ręcznej raczej potwierdzają zaniżenie danych z kosza

Greebo

Post autor: Greebo » 24 lip 2019, 9:29

Kazulinho pisze:
24 lip 2019, 2:13
lekkoatletyka przez nas z wiadomych przyczyn jest przeceniana pod tym względem.
Czy ja wiem czy przeceniana? Biorąc pod uwagę np. frekwencje na trybunach na zawodach w naszych kraju (a przecież to nasza wiodąca dyscyplina) nie sądzę by wiele osób ukazało ze na świecie to jest top. Mnie to 5-te miejsce raczej zaskoczyło pozytywnie, tym bardziej że jednak ponad połowa dyscyplin w top10 to sporty zespołowe (logiczne, jednak łatwiej, zwłaszcza długoterminowo utożsamiać się z klubem/reprezentacją niż z pojedynczymi zawodnikami), a 3 pozostałe dyscypliny indywidualne można by nazwać przemysłem (a F1 to jednak oscyluje na granicy sportu a technologii).

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 24 lip 2019, 10:18

Kazulinho pisze:
Według rankingu totalsporteka, który wziął pod uwagę 13 czynników i mi np. całkiem się podoba, popularność wygląda następująco:

1. Piłka nożna
2. Koszykówka
3. Krykiet
4. Tenis
5. Lekkoatletyka
6. Rugby
7. Formuła 1
8. Boks
9. Hokej
10. Siatkówka

I ja jestem w stanie to mniej więcej uwierzyć i uznać, że tak mniej więcej jest, choć na tym forum stawiam, że byłoby oburzenie chociażby o krykiet.

A światowo koszykówka to sport #2, lekkoatletyka przez nas z wiadomych przyczyn jest przeceniana pod tym względem.
Zaskoczył mnie brak golfa w tej dziesiątce.
TYPER MŚ W SPORTACH WALKI! POWALCZ O ZWYCIĘSTWO, TYPUJ JUŻ TERAZ!

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 24 lip 2019, 10:34

Pawło pisze:
24 lip 2019, 9:21
Col_Frost pisze:
23 lip 2019, 18:01
O tym, że koszykówka, przynajmniej z punktu widzenia ilości startujących reprezentacji, to niekoniecznie

Paniał?
Mogę się tylko domyślać, że te 16 drużyn z Afryki to jakiś limit. Aktywnych federacji jest tam więcej. Ppodtrzymuję, że koszykówka jest popularniejsza od siatkówki. 165 męskich federacji z punktami, o dziwo słabiej wśród kobiet. FIVB ma 130 męskich, kobiecych 116. FIVB mocno działa w zakresie logistycznym, w liczbach wygląda to nieźle ale imho faktycznie to wciąż kosz jest popularniejszy w skali światowej. Może FIVB więcej dopłaca za starty, funduje, może w kosza część federacji boi się srogiego lania bądź mają kłopoty z grą najlepszych, nie wiem, ale jak patrzę na mapę świata wciąż więcej państw kojarzy mi się z koszem - jest to jednak sport prostszy...bardziej hmmm..."naturalny". Cieszy mnie popularyzacja siaty, dane z ręcznej raczej potwierdzają zaniżenie danych z kosza
W którym miejscu ja zaprzeczyłem, że koszykówka jest popularniejsza od siatkówki? :-p Zaprzeczyłem jedynie Twojej tezie, że to do koszykarskiej międzynarodowej rywalizacji garnie się więcej małych kraików tylko i wyłącznie dlatego, że jest popularniejsza. No więc, jak widać, tak nie jest. Pisałeś o aktywnych członkach. Uznałem, że kwalifikacje do światowych czempionatów są bardziej miarodajne od rankingów z tej chociażby prostej przyczyny, że ranking FIBA budowany jest na wynikach do ośmiu lat wstecz (FIVB do czterech) i niekoniecznie musi odzwierciedlać aktualną sytuację. Z pewnością też na korzyść siatkówki wpływa fakt, że w przypadku Ameryk mamy osobne kwalifikacje dla Północy i Południa, co zwalnia z konieczności dalekich wyjazdów, co w przypadku małych państw jest dość istotne. W ręcznej podział w kwalifikacjach do mistrzostw panamerykańskich był jeszcze bardziej rozbudowany, chociaż tu nie uwzględniłem faktu, że niektóre krajowe związki zrzeszone w kontynentalnych federacjach (a więc mogące brać udział w kwalifikacjach do kontynentalnego czempionatu) niekoniecznie muszą być zrzeszone w światowej federacji, co mogło nieznacznie zawyżyć wynik, ale w sumie chodziło nam chyba o aktywnie grające drużyny narodowe, więc to bez znaczenia.
Czy koszykówka jest prostszym sportem od siatkówki to już bym się kłócił, niemniej żaden sport drużynowy nie ma zbyt skomplikowanych reguł, więc jest to raczej ich wspólna cecha charakterystyczna. Co jest bardziej "naturalnego" w kozłowaniu piłką i próbą wrzucenia jej do obręczy zawieszonej na wysokości trzech metrów od kozłowania piłką i próbą wrzucenia jej do pionowo ustawionego prostokąta 2x3m wolę nie wnikać. W każdym razie wychodzi na to, że wszystkie te dyscypliny są bardziej "naturalne" od piłki nożnej (nie można używać rąk? no, dajcie spokój!) ;-)

maruda

Post autor: maruda » 24 lip 2019, 13:30

Treneiro o Maćku Lampe dla "Rzeczpospolitej":

Nauczyliśmy się przez ostatnie dwa lata, że najważniejsze jest, aby zawodnicy chcieli grać w reprezentacji, poświęcali się, stawiali drużynę na pierwszym miejscu, a Maciek dużo myśli o sobie – powiedział Taylor.

– Lampe, Marcin Gortat – ich era powoli mija. Marcin od 2015 roku powtarza, że zakończył karierę reprezentacyjną – dodał.

Kazulinho

Post autor: Kazulinho » 24 lip 2019, 13:39

Greebo pisze:
24 lip 2019, 9:29
Kazulinho pisze:
lekkoatletyka przez nas z wiadomych przyczyn jest przeceniana pod tym względem.
Czy ja wiem czy przeceniana? Biorąc pod uwagę np. frekwencje na trybunach na zawodach w naszych kraju (a przecież to nasza wiodąca dyscyplina) nie sądzę by wiele osób ukazało ze na świecie to jest top. Mnie to 5-te miejsce raczej zaskoczyło pozytywnie, tym bardziej że jednak ponad połowa dyscyplin w top10 to sporty zespołowe (logiczne, jednak łatwiej, zwłaszcza długoterminowo utożsamiać się z klubem/reprezentacją niż z pojedynczymi zawodnikami), a 3 pozostałe dyscypliny indywidualne można by nazwać przemysłem (a F1 to jednak oscyluje na granicy sportu a technologii).
Odnosiłem się tym zdaniem do kogoś, kto stawiał lekkoatletykę ex aequo z NBA na drugim miejscu na świecie parę postów wcześniej :)

Kazulinho

Post autor: Kazulinho » 24 lip 2019, 13:43

Col_Frost pisze:
24 lip 2019, 10:18
Zaskoczenie będzie mniejsze, jak powiem, że golf jest jedenasty :)

Wrzucę w takim razie całą klasyfikację:
1. Piłka nożna
2. Koszykówka
3. Krykiet
4. Tenis
5. Lekkoatletyka
6. Rugby
7. Formuła 1
8. Boks
9. Hokej
10. Siatkówka
11. Golf
12. Baseball
13. Futbol amerykański
14. MMA
15. Moto GP
16. Hokej na trawie
17. Badminton
18. Kolarstwo
19. Pływanie
20. Snooker
21. Tenis stołowy
22. Gimnastyka
23. Piłka ręczna
24. Zapasy
25. Narciarstwo (napisane ogólnie, ale po komentarzu pod spodem wnioskuję, że chodzi głównie o alpejskie)
26. Jeździectwo

Kazulinho

Post autor: Kazulinho » 24 lip 2019, 13:45

Outsider pisze:
24 lip 2019, 2:38
Kazulinho pisze:
I ja jestem w stanie to mniej więcej uwierzyć i uznać, że tak mniej więcej jest, choć na tym forum stawiam, że byłoby oburzenie chociażby o krykiet.
Indie, Bangladesz, Pakistan, Sri Lanka i mamy niemal 2 miliardy ludzi, dla których obok hokeja na trawie nic więcej w sporcie się nie liczy (oczywiście upraszczając). Do tego kraje anglosaskie, ale tam jednak zainteresowanie ciut niższe.
Jako ciekawostka, w poprzednią niedzielę rozgrywano finał MŚ, z udziałem reprezentacji tego kraju (Anglia zdobyła swój pierwszy tytuł). W tym samym czasie był finał mężczyzn na Wimbledonie. Tenis wygrał minimalnie, mając 9,6 mln widzów, Krykiet 8,3 mln w całej Wielkiej Brytanii.
Jasne, ja jak najbardziej umiejscowienie krykieta na 3 miejscu rozumiem, ale domyślam się, że na naszym forum parę osób mogłoby być z tego niezadowolonych

Greebo

Post autor: Greebo » 24 lip 2019, 13:46

Trochę wyżej spodziewałbym się kolarstwa i ręcznej, niżej badmintona i tenisa stołowego (ale tu w obu przepadkach pewnie Azja Południowo-Wschodnia ciągnie ranking), no i zaskakuje brak judo.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 24 lip 2019, 13:59

Kazulinho pisze:
24 lip 2019, 13:43
Col_Frost pisze:
24 lip 2019, 10:18
Zaskoczenie będzie mniejsze, jak powiem, że golf jest jedenasty :)

[...]
Masz rację, już nie jestem zaskoczony. Tenis stołowy przed gimnastyką, badminton przed kolarstwem, zapasy przed jeździectwem... Wszystko jasne, jakiś "skrewiony" ten ranking :-P

A poważnie to i tak z podziwu wyjść nie mogę, że golf przegrał z siatkówką i lekkoatletyką. Ale może patrzę na wszystko przez pryzmat zachodnioeuropejski/północnoamerykański, a zapominam o innych rejonach świata.

Pawło

Post autor: Pawło » 24 lip 2019, 14:04

Ciekawe jakie przyjęli kryteria, jakimiś ilościowymi mi pachnie z ilością mieszkańców w Chinach, Indiach, Indonezji, Pakistanie i Bangladeszu (krykiet, hokej, badminton). W sumie ma to sens - 3 mld ludzi jak nic;p

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 24 lip 2019, 14:05

Pawło pisze:
24 lip 2019, 14:04
Ciekawe jakie przyjęli kryteria, jakimiś ilościowymi mi pachnie z ilością mieszkańców w Chinach, Indiach, Indonezji, Pakistanie i Bangladeszu (krykiet, hokej, badminton). W sumie ma to sens - 3 mld ludzi jak nic;p
Wydaje mi się, że ten hokej w zestawieniu to raczej lodowa odmiana ;-)

Pawło

Post autor: Pawło » 24 lip 2019, 14:06

Col_Frost pisze:
24 lip 2019, 14:05
Pawło pisze:
24 lip 2019, 14:04
16 miejsce...hokej na trawie.....,paniał? :)

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 24 lip 2019, 14:07

Pawło pisze:
24 lip 2019, 14:06
Col_Frost pisze:
24 lip 2019, 14:05

16 miejsce...hokej na trawie.....,paniał? :)
Paniał :-)

Kazulinho

Post autor: Kazulinho » 24 lip 2019, 14:08

Jeśli jesteście zainteresowani to mogę przetłumaczyć cały artykuł łącznie z kryteriami i komentarzami do każdej dyscypliny. Zrobię z tego oddzielny temat w offtopicu, bo widzę konkretny materiał na dyskusję :)

ODPOWIEDZ