Wioślarstwo

Igrzyska XXXII olimpiady. Kwalifikacje ogólnie i podział na dyscypliny
L__

Re: Wioślarstwo

Post autor: L__ » 30 wrz 2017, 19:49

Bardzo udany dzień.

Dziwią mnie trochę opinię, które tutaj się pojawiają. Szczególnie, że mam wrażenie że ciężko je uznawać za eksperckie. W zasadzie w większości podzielam opinię no name'a, którego w temacie wioślarstwa od kilku lat traktuję jako poważną osobę. Dlatego wszystkich opinii nie chcę powielać.

Ale po kolei:

Natan- kolejny rok słaby, z dobrym przygotowaniem do imprezy docelowej. Czekam aż chłopak wróci do kraju, bo nawet jak nie będziemy mieć skiffisty na poziomie to w oparciu o tego gościa nadal można zbudować super osadę.

2xLM - osada z wiecznym potencjałem, z roku na rok coraz bliżej sukcesu. Oby podtrzymali progres, choć będzie coraz trudniej.

2xLW- świetny wynik w świetnym sezonie. W kontekście IO to tegoroczne sukcesiki niewiele wnoszą, bo naprawdę czołówka w roku poolimpijskim często robi sobie wolne. A i zwycięstwo w PŚ nie oznacza bycia najlepszą osadą na świcie- to nie skoki narciarskie. Sami liczymy na 2xW, a zapominamy o reszcie świata. A ocenianie taktyki i zmian bez posiadania żadnej wiedzy o treningu wydaję mi się totalnie niepoważne. Nawet po suchych wynikach widać jak wyglądała Mikołajczak, dziewczyny od miliona lat trenują we 3, także nie sądzę żeby takie zmiany robiły duże znaczenie, a i pisałem przed MŚ- nasze panie realnie mogły celować z formą na ME i tam zapewnić sobie stypendium, bo możliwe że ich forma przerosła realne oczekiwania ich samych.

4-W to dla mnie wielka niespodzianka. W kontekście mądrości dotyczących budowania osad- celem była budowa 8-, także po to żeby potem z tej osady wyciągać mniejsze, jednakże dołączono do programu konkurencji olimpijskich 4-, co na ogół skutkuje możliwością zdobycia medalu w konkurencji z niższym poziomem. Potencjał ludzki też był ograniczony. Dlaczego nie wystawiono 2-W? Po pierwsze- co chyba oczywiste- kontuzja Wierzbowskiej sprawiła, że z 6 dziewczyn pozostało 5 i jedna osada nam uciekła. Po drugie- co widać w naszych wiosłach- unikamy pompowania składu i nie zapewniamy w sztuczny sposób stypendiów, tak aby pozostała właściwa hierarchia.

4xW to duża klasa i tutaj możemy oczekiwać wielkich sukcesów w przyszłości. Wiadomo, że Holenderki zjadają nas na finiszu, ale jeżeli dziewczyny okrzepną, technika pozostanie to przyszłość rysuje się w jasnych barwach

4xM to także dobry występ w finale. Czy jest możliwe zapewnienie sobie dwóch medali w wiosłach krótkich? Przykład pań w Rio pokazał, że tak, a przecież w roku poolimpijskim Fularczyk i Madaj pływały w 4x. Na dziś mamy dwa finały. W dwójce warto atakować, bo tam była bezwzględna dominacja braci Sinković. Czemu oni zmienili konkurencję? Nie wiem. Dziś przegrali, oby chcieli się odkuć i do wioseł krótkich już nie wracali. A nasi niech korzystają.

8+M bardzo słabo. Swoje zdanie o budowie tej osady pisałem wielokrotnie- inwestycja w 8+ zabija polskie wiosła długie. I jeżeli tak pływa 8+, gdzie wrzucamy to co najlepsze to jaki jest sens wysyłania 2-M, w której zawsze pływał 9. i 10. zawodnik kadry?
L__=Lukash

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 30 wrz 2017, 19:57

L__ pisze:
30 wrz 2017, 19:49
Bardzo udany dzień.

Dziwią mnie trochę opinię, które tutaj się pojawiają. Szczególnie, że mam wrażenie że ciężko je uznawać za eksperckie. W zasadzie w większości podzielam opinię no name'a, którego w temacie wioślarstwa od kilku lat traktuję jako poważną osobę. Dlatego wszystkich opinii nie chcę powielać.

4-W to dla mnie wielka niespodzianka. W kontekście mądrości dotyczących budowania osad- celem była budowa 8-, także po to żeby potem z tej osady wyciągać mniejsze, jednakże dołączono do programu konkurencji olimpijskich 4-, co na ogół skutkuje możliwością zdobycia medalu w konkurencji z niższym poziomem. Potencjał ludzki też był ograniczony. Dlaczego nie wystawiono 2-W? Po pierwsze- co chyba oczywiste- kontuzja Wierzbowskiej sprawiła, że z 6 dziewczyn pozostało 5 i jedna osada nam uciekła. Po drugie- co widać w naszych wiosłach- unikamy pompowania składu i nie zapewniamy w sztuczny sposób stypendiów, tak aby pozostała właściwa hierarchia.
To nie jest forum eksperckie, tylko forum pasjonatów sportu to po pierwsze.
Po drugie, W2- nie było przez cały sezon, gdy Wierzbowska była jeszcze w całości, nawet w Poznaniu nie spróbowano startu takiej osady, co jest zwykłym marnotrawstwem, bo jak pokazała Michałkiewicz numer 5 nie odstawał od podstawowego składu.

balwan

Post autor: balwan » 30 wrz 2017, 20:02

Budowa ósemki na juniorkach może spowodować że za 6 lat będzie ósemka ale nie będzie innych osad.
Ósemka powinna być tą najmniej ważną osadą bo jeśli będzie inaczej to będziemy mieli dobra ósemkę ale kosztem innych osad.
Podejrzewam że gdyby zbudować ósemkę i powsadzac wszystko co mamy najlepsze w kobiecych wiosłach to bysmi byli w stanie z każdej imprezy medal przywodzić ale mam nadzieję że do tego nie dojdzie.

Najlepiej żeby ta ósemka była traktowania jako zaplecze dla dwójki i czwórki. Bo popatrzmy na ten sezon że dziewczyny które nie dostały się do czwórki to miały ubogi sezon na arenie międzynarodowej. Taka ósemka to szansa też na stypendia. Patrząc na poziom sportowy na świecie i Europie to o top 8 na ME pewnie by były w stanie walczyć

pbest

Post autor: pbest » 30 wrz 2017, 20:12

O TOP 8 w ósemkach kobiecych na ME to chyba nawet nie trzeba specjalnie walczyć bo rzadko kiedy więcej osad w ogóle startuje. Nie za dużo reprezentacji może sobie pozwolić na start w tej konkurencji.

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 30 wrz 2017, 20:16

Na MŚ teraz jest 8 osad...

no name

Post autor: no name » 30 wrz 2017, 20:26

L__ pisze:
30 wrz 2017, 19:49
Czy jest możliwe zapewnienie sobie dwóch medali w wiosłach krótkich? Przykład pań w Rio pokazał, że tak, a przecież w roku poolimpijskim Fularczyk i Madaj pływały w 4x...
Tak, tylko, że jak one jeszcze pływały w czwórce to jednocześnie czwórki juniorskie i młodzieżowe już zaczynały dominować w swoich grupach wiekowych. U panów obecnie takiego komfortu nie mamy.

Ale mimo to niewykluczone, przy opcji pozostawienia silnej M2x słabsze ogniwa obecnej czwórki czyli Czaję i Wicenciaka w drodze do Tokio podmieni ktoś z tegorocznych finalistów MŚ U23.
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2017, 20:29 przez no name, łącznie zmieniany 2 razy.

balwan

Post autor: balwan » 30 wrz 2017, 20:28

Na ME w tym roku 5 ósemek kobiet.

marti

Post autor: marti » 30 wrz 2017, 21:42

runfixe pisze:
30 wrz 2017, 18:28
Ostatecznie opóźnienie przez problem zdrowotny i zmianę w składzie Brytyjczyków na 10 min przed startem.
W takim razie ogromne gratulacje za srebro. Dużo większy wyczyn, niż Polek w W4-. Napisałeś o problemach Polaków i oglądałem wyścig przez pryzmat tej informacji. Myślałem, że wadliwy sprzęt i nerwowość z tym związana spowodowała taki, a nie inny wyścig w wykonaniu Polaków. Skoro jednak chodziło o Brytyjczyków, to na pewno nasi zawiedli i muszą wyciągnąć wnioski z tej porażki.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 30 wrz 2017, 22:05

marti pisze:
30 wrz 2017, 21:42
runfixe pisze:
30 wrz 2017, 18:28
Ostatecznie opóźnienie przez problem zdrowotny i zmianę w składzie Brytyjczyków na 10 min przed startem.
W takim razie ogromne gratulacje za srebro. Dużo większy wyczyn, niż Polek w W4-. Napisałeś o problemach Polaków i oglądałem wyścig przez pryzmat tej informacji. Myślałem, że wadliwy sprzęt i nerwowość z tym związana spowodowała taki, a nie inny wyścig w wykonaniu Polaków. Skoro jednak chodziło o Brytyjczyków, to na pewno nasi zawiedli i muszą wyciągnąć wnioski z tej porażki.
Taki zawód jaki zawód, rzuciliśmy po prostu najmocniejszych na dwójkę, czyli Biskupa i Ziętarskiego, a tutaj rzuciliśmy tych słabszych i wyszło jak wyszło.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 30 wrz 2017, 22:57

Opierałem sie na oficjalnym komentarzu na stronie mistrzostw, najpierw powiedzieli, że chyba jest problem techniczny z polską łódką, a potem jak wszyscy byli na starcie, to tak jak wszyscy dowiedzieli się, że w składzie zaszła jedna zmiana, doszedł Thomas Graem Thomas, który normalnie startuje w M2x.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 30 wrz 2017, 23:08

Na większe podsumowanie przyjdzie czas jutro. Dziś tylko trzy rzeczy.
1. W4- jak dla mnie mega występ. Nie wierzyłem w medal po wypadku Wierzbowskiej.
2. Pojawiająca się tu mocno krytyczna ocena zmian w LW2x chyba przesadzona. Jednak to trener jest na miejscu i chyba wie trochę lepiej od nas jaki skład był lepszy.
3. Dyskusja o kobiecej ósemce. Ma tu swoich zwolenników. Ja też się do nich zaliczam. A z drugiej strony na forum przeważa negatywna ocena istnienia męskiej ósemki. Ciekawe jak szybko po ewentualnym powstaniu kobiecej zacznie się tu krytyka jej istnienia ;) A poważnie to chyba w tym roku pojawiły się jakieś deklaracje, że na razie takiej 8 nie tworzymy. A szkoda, bo młodych trochę jest.

no name

Post autor: no name » 30 wrz 2017, 23:52

Kuburgha pisze:
30 wrz 2017, 23:08
Ciekawe jak szybko po ewentualnym powstaniu kobiecej zacznie się tu krytyka jej istnienia ;)
Myśle, że byłoby to podobnie szybko jak w przypadku ósemki męskiej.Czyli po tym jak trzy lata z rzędu w sytuacji, w której konkurencję traktuje na serio 9-10 państw - my przez te trzy lata regularnie nie mieścimy się w "6".

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 01 paź 2017, 10:48

Ale krytyka istnienia męskiej 8 pojawiła się już dawno na starym forum, a wymieniony przez Ciebie warunek zaistniał dopiero teraz. O ile pamiętam, mniej lub bardziej pojawiała się regularnie, a medal w 2014 tylko lekko ją przytłumił. Nadzieje, że bez 8 byłyby większe sukcesy w M2- i M4- przewijały się. Chociaż to być może tylko mrzonki, bo być może w tej 8 brakuje po prostu ludzi na wielkie pływanie w mniejszych osadach przy większej konkurencji.
Do pomysłów z 8 pań odniosę się pewnie w podsumowaniu wieczorkiem.

Greebo

Post autor: Greebo » 01 paź 2017, 12:09

W Rio w męskiej 8-ce byliśmy na 5 miejscu,tracąc do 4 osada 0,4 sek. Wątpię po rozbiciu jej na 4-ke i dwójkę byłoby lepiej. Gdybyśmy tam sie nie zakwalifikowali a tu byli w pierwszej 6-tce to padłby argument ze to tylko dlatego ze rok poolimpijski.

Co do LW2x - to jak dla mnie postawienie na taki skład na MS było jak najbardziej słusznym posunięciem. Wiele osób narzeka że rok poolimpijski i dużo krajów testuję rożne warianty a jak my to robimy to jest źle. Za rok IMO powinniśmy zrobi tak samo (można tylko odwrócić kolejność na ME )i dopiero po doświadczeniach z tych 2 sezonów w roku przed olimpijskim postawić już mocniej na konkretne dwie zawodniczki. W tym momencie 3 zawodniczki o zbliżonym potencjale powinny byc naszym atutem i nie powinniśmy juz teraz z 3 z nich rezygnować. (ps Królowa Sniegu najpierw martwi się o stypendium Mikołajczyk mimo ze ta ma je i tak pewne, a już o Dorociak nie, mimo że ta nie miałaby go wcale)

A finały umacniają moje odczucia - obok LA wioślarstwo to druga dyscyplina na która powinniśmy moc mocno liczyć w Tokio. Ja osobiście spodziewam się 9-10 kwalifikacji (oprócz tych 8 które tu wystawiamy jeszcze W2x i - oby - W2-) a na IO mniej więcej po 1 miejscu na każdej z pozycji 1-10.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 01 paź 2017, 13:37

no name pisze:
30 wrz 2017, 23:52
Myśle, że byłoby to podobnie szybko jak w przypadku ósemki męskiej.Czyli po tym jak trzy lata z rzędu w sytuacji, w której konkurencję traktuje na serio 9-10 państw - my przez te trzy lata regularnie nie mieścimy się w "6".
Niewielka ilość startujących ósemek nie wynika z niepoważnego traktowania tej konkurencji przez inne kraje, tylko z braku takiej ilości zawodników na odpowiednim poziomie. Ósemka, to najbardziej klasyczna i prestiżowa konkurencja wioślarska i na pewno nikt nie podchodzi do niej z przymrużeniem oka. A czy to wstyd, że my zajmujemy np. siódme miejsce przy 10-12 startujących? Przecież gdyby ósemkę wystawiło 50 państw, to nasza nadal byłaby na tym samym, siódmym miejscu. I nie bardzo mi się chce wierzyć, że rozbicie ósemki na mniejsze osady od razu sypnęłoby medalami w dwójkach, czy czwórkach.

ODPOWIEDZ