Strzelectwo

Igrzyska XXXII olimpiady. Kwalifikacje ogólnie i podział na dyscypliny
Awatar użytkownika
Wilczek19857

Strzelectwo

Post autor: Wilczek19857 » 19 sty 2017, 20:09

Baza linków:
http://www.pzss.org.pl/ - Polski Związek Strzelectwa Sportowego
http://www.issf-sports.org/ - ISSF Światowy Związek Strzelecki
http://www.esc-shooting.org/ - ESC Europejski Związek Strzelecki

Baza wyników:
http://results.sius.com/Championships.aspx

Awatar użytkownika
Wilczek19857

Strzelectwo

Post autor: Wilczek19857 » 21 sty 2017, 12:44

W Czechach odbył się Grand Prix Pilzno, w którym odnotowaliśmy kilka dobrych występów
Piątek: Tomasz Bartnik wygrał w kpn 60, Klaudia Breś była 2. w ppn 40. Trzecie miejsca zajęli również: Agnieszka Nagay w kpn 40 i Łukasz Czapla w ruchomej tarczy.
Sobota: Rafał Łukaszyk odebrał złoto, a Tomasz Bartnik srebro w kpn 60, Klaudia Breś wygrała ppn 40, Karolina Kowalczyk w kpn 40 wraca z brązem.
http://www.pzss.org.pl/images/stories/w ... esults.pdf

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Strzelectwo

Post autor: runfixe » 21 lut 2017, 11:31

W tym tygodnie odbywa się konferencja ISSF w celu ustalenia konkurencji olimpijskich podczas Tokio 2020. ISSF chce wprowadzić parytety, czyli wyrównać liczbę konkurencji męskich i kobiecych (obecnie jest 3 do 2 w każdej broni na korzyść M). Dyskutowane postulaty, to usunięcie 50 m rifle, pistoletu 50 m i podwójnego trapu. Na ich miejsca miała by zostać stworzona nowa konkurencja w każdej broni - mikst drużynowy.

Ciekawe co z tego wyjdzie.
Źródło: http://www.insidethegames.biz/articles/ ... me-changes

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Strzelectwo

Post autor: runfixe » 21 lut 2017, 11:37

Inna informacja: tydzień temu odbył się Grand Prix w Doha i 4 miejsce zajął Piotr Kowalczyk w trapie (miał poza tym najlepszy wynik w kwalifikacjach 121/125.

Col_Frost

Strzelectwo

Post autor: Col_Frost » 21 lut 2017, 14:00

runfixe pisze:QR_BBPOST W tym tygodnie odbywa się konferencja ISSF w celu ustalenia konkurencji olimpijskich podczas Tokio 2020. ISSF chce wprowadzić parytety, czyli wyrównać liczbę konkurencji męskich i kobiecych (obecnie jest 3 do 2 w każdej broni na korzyść M). Dyskutowane postulaty, to usunięcie 50 m rifle, pistoletu 50 m i podwójnego trapu. Na ich miejsca miała by zostać stworzona nowa konkurencja w każdej broni - mikst drużynowy.

Ciekawe co z tego wyjdzie.
Źródło: http://www.insidethegames.biz/articles/ ... me-changes
Co za głupie pomysły, ale czemu tu się dziwić - taki jest teraz kierunek polityki MKOlu i tak robią federacje sportów olimpijskich (chociażby kajakarstwo ostatnio, albo wcześniej kolarstwo torowe czy szermierka). W przypadku strzelectwa lepszym pomysłem byłoby wzięcie przykładu z jeździectwa i połączenie męskich oraz żeńskich konkurencji. Pozwoliłoby to albo na dodanie nowych konkurencji indywidualnych do programu igrzysk, albo na zwiększenie stawki w aktualnych i ew. wprowadzenie zawodów drużynowych.

Awatar użytkownika
123qwe

Strzelectwo

Post autor: 123qwe » 21 lut 2017, 19:40

ja proponuje razem K i M , wtedy będzie najuczciwiej, najrówniej i najsprawiedliwiej

MatG

Strzelectwo

Post autor: MatG » 21 lut 2017, 22:53

123qwe pisze:QR_BBPOST ja proponuje razem K i M , wtedy będzie najuczciwiej, najrówniej i najsprawiedliwiej
Ja jednak myślę, że nie byłoby to najuczciwsze rozwiązanie. Trzeba wziąć pod uwagę, że karabin czy pistolet mają swoją wagę. Oczywiście nie są to duże ciężary, ale przy np. 60-strzałowych eliminacjach zaczynają być odczuwalne. To też zapewne powód dla którego kobiety w pneumatykach strzelają 4 serie eliminacyjne, a mężczyźni 6.

Kuburgha

Strzelectwo

Post autor: Kuburgha » 21 lut 2017, 23:26

MatG pisze:QR_BBPOST
123qwe pisze:QR_BBPOST ja proponuje razem K i M , wtedy będzie najuczciwiej, najrówniej i najsprawiedliwiej
Ja jednak myślę, że nie byłoby to najuczciwsze rozwiązanie. Trzeba wziąć pod uwagę, że karabin czy pistolet mają swoją wagę. Oczywiście nie są to duże ciężary, ale przy np. 60-strzałowych eliminacjach zaczynają być odczuwalne. To też zapewne powód dla którego kobiety w pneumatykach kobiety strzelają 4 serie eliminacyjne, a mężczyźni 6.
Lekkoatleci i lekkoatletki startują już razem. Na 800 m. ;)
A poważnie to też się zastanawiałem nad tym czy ciężar broni nie dawałby przewagi facetom. Może więc broń powinna różnić się wtedy wagą dla obu płci? Ale to bezprzedmiotowe rozważania, bowiem w świecie dominującej poprawności politycznej ma być równo. Bo coby to było, gdyby we wspólnych zawodach zakwalifikowało się na igrzyska więcej mężczyzn? Skoro w kajakach mają być kanadyjkarki (chyba to poprawna forma?), to czemu miałyby się uchować dotychczasowe konkurencje strzeleckie bez wprowadzania jedynie słusznych parytetów?

bartek

Strzelectwo

Post autor: bartek » 22 lut 2017, 7:23

123qwe pisze:ja proponuje razem K i M , wtedy będzie najuczciwiej, najrówniej i najsprawiedliwiej
Aż do roku 1992 konkurencje rzutkowe miały kategorie open. W Barcelonie właśnie skeet wygrała Chinka, więc nie jest nie możliwa rywalizacja wspólna. Pozostałe konkurencję też niegdyś miały taką kategorię, ale nie mam teraz czasu sprawdzać w jakich to było latach.

Awatar użytkownika
123qwe

Strzelectwo

Post autor: 123qwe » 22 lut 2017, 9:20

idąc tym tropem dlaczego nie ma jeździectwa k i m (kobiety z reguły są lżejsze i to daje handicap) albo klaczy i ogierów...

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Strzelectwo

Post autor: runfixe » 22 lut 2017, 9:32

Raz, że karabin jest ciężki, dwa że w trzech postawach trzeba pozostać w jednej pozycje przez niemal pół godziny (chyba tyle trwa seria), stąd ich specjalne kombinezony ze wzmocnieniem na plecy i nogi. Akurat w karabinie widzę najmniejszą szansę na Open, ale w rzutkach czemu nie? Nie wiem czy często są zawody by kobiety strzelały do 125 rzutek, cieżko więc porównać wyniki. Jarmolińska jednak wyrównała w 2015 rekord świata 75/75.

Awatar użytkownika
123qwe

Strzelectwo

Post autor: 123qwe » 22 lut 2017, 9:37

niby wiem że open w strzelectwie to tylko nasze dywagacje, ale skoro w armii na siłę robi się parytet (a rozumiem że panie w mundurze nie mają odchudzonego karabinu) to dlaczego w sporcie nie...

Kuburgha

Strzelectwo

Post autor: Kuburgha » 22 lut 2017, 10:31

123qwe pisze:QR_BBPOST niby wiem że open w strzelectwie to tylko nasze dywagacje, ale skoro w armii na siłę robi się parytet (a rozumiem że panie w mundurze nie mają odchudzonego karabinu) to dlaczego w sporcie nie...
Te parytety w armii to pokażą całą swoją wartość jak przyjdzie na prawdę walczyć (oby nigdy). Zresztą obiło mi się kiedyś o uszy, że w kilku armiach świata obniżono wymogi sprawnościowe, aby mogły łatwiej spełniać je kobiety. A wysypu kategorii open się nie spodziewam, bo jak już pisałem, w postępowym (postępackim?) świecie chodzi o to by było po równo. A nie daj Bóg do zawodów olimpijskich w formule open zakwalifikowałoby się więcej mężczyzn i co wtedy? Swoją drogą tylko czekać jak pojawią się zawody np. dla osób transseksualnych. Jak równość to równość (ale co z zawodami w pływaniu synchronicznym panów czy męskiej gimnastyce artystycznej? ;) ). Ale to już temat nie na wątek strzelectwo tylko szerszy.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Strzelectwo

Post autor: runfixe » 22 lut 2017, 10:58

Też mi się wydaje, że idziemy w stonę offtopicu i proszę o mniej osądów wartościujących.

Kuburgha

Strzelectwo

Post autor: Kuburgha » 22 lut 2017, 11:57

bartek pisze:QR_BBPOST Aż do roku 1992 konkurencje rzutkowe miały kategorie open. W Barcelonie właśnie skeet wygrała Chinka, więc nie jest nie możliwa rywalizacja wspólna. Pozostałe konkurencję też niegdyś miały taką kategorię, ale nie mam teraz czasu sprawdzać w jakich to było latach.
W latach 1968-1980 wszystkie konkurencje były rozgrywane w takiej formule (wcześniej tylko męskie). Pierwszy kobiecy medal to bodajże Montreal i srebro Amerykanki Margaret Murdock. Ale kobiet nie startowało tam chyba nawet 10 (na kilku stronach znalazłem różne dane). Pierwsze czysto kobiece konkurencje to 1984 rok (były trzy takie, dwa open i reszta męskie). Seul i Barcelona to już cztery kobiece konkurencje przy dwóch open.
runfixe pisze:QR_BBPOST i proszę o mniej osądów wartościujących.
Trudno nie zgodzić się z Col_Frostem, że to głupie pomysły. Zresztą wszelkie dyskusje o sporcie zawierają jakiś element osądów wartościujących: "świetny/fatalny występ", "cóż za mistrz/ale patałach",a w emocjach zdarza się gorzej ;)

ODPOWIEDZ