Pływanie

Igrzyska XXXII olimpiady. Kwalifikacje ogólnie i podział na dyscypliny
Greebo

Re: Pływanie

Post autor: Greebo » 31 lip 2019, 20:23

barnaba pisze:
31 lip 2019, 19:42
Greebo pisze:
31 lip 2019, 18:09
A konkretnie, liczbowo , ile godzin tygodniowo spędzają w wodzie nasi a ile taki Phelps czy Le Clos?
Oni raczej tego nie ujawnią. A jak ujawnią to dane raczej nie będą prawdziwe. A jak nawet będą prawdziwe, to ilość godzin różni się w zależności od fazy przygotowań.

Za to mogę służyć informacjami z PL - junior w jednym z polskich miast spędza w wodzie 3-4 godziny w tzw. dni normalne. Na obozach nawet do 6 godzin. To, że chce pływać 50-100 metrów i ma do tego predyspozycje, "trenera" nie obchodzi, ma się "oswajać z wodą".
Wcześniej przez innego "trenera" został skreślony- nie miał sukcesów (pechowo wszedł w okres dojrzewania 1,5 roku później niż większość zawodników, więc ustępował im fizycznie). Teraz jakoś sukcesy ma, choć pewnie nie na miarę talentu. Ma wytrzymałość, brakuje mu szybkości i czucia wody (więc wg "fachowca" powinien jeszcze więcej czasu spędzać w basenie (to, że czucie wody zależy m.in. od prędkości płynięcia jakoś "fachowcowi" umknęło)
Czyli tak naprawdę nie ma porównania, zwłaszcza ze ta dyskusja dotyczy przygotowania do startu już ukształtowanych zawodników, mających przecież osiągnięcia.

Spytałem o ta dwójkę wybitnych zawodników, bo a) byli/są wybitni, dwa - o ich przygotowaniach w wodzie słyszałem/czytałem legendy (nie wiem na ile prawdziwe, nie znam się żeby to ocenić) Z tego co pamiętam Phelps ponoć pływał po 80 godz tyg. Ile pływał La Clos nie słyszałem, ale kojarzę wypowiedz któregoś z naszych pływaków, ze miał okazje wspólnie trenować i to jak dużo zawodnik z RPA trenował robiło na nim ogromne wrażenie.

Tak jak mowie, głowy za to sobie nie dam odciąć, ale też dopóki nie znamy "kuchni" innych to takie wnioski o tym ze nasi są przetrenowani są ciężkie do obronienia.

Faktem jest to że od kilku sezonów nasze gwiazdy są na krzywej opadającej, i to raczej przez cały sezon a nie tylko na imprezie docelowej, która jest tylko efektowną puentą.

mtk

Post autor: mtk » 31 lip 2019, 20:46

Nie twierdzę, że zawodnik ma zawsze rację, ale jeśli jest jak jest, to może warto go posłuchać Panie Słomiński, przecież gorzej niż w Rio i tak nie będzie? (czyli żadnego finału).
http://sport.tvp.pl/43733665/alicja-tch ... -plywaniem

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 31 lip 2019, 20:57

Tylko trzeba mu oddać, że ma racje jeśli chodzi o finanse. Pływanie ma sporo mniej niż takie wioślarstwo czy kajakarstwo i nie ma sponsora w postaci spółki skarbu państwa.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 31 lip 2019, 21:02

🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 31 lip 2019, 21:06

Ukassiu pisze:
31 lip 2019, 20:57
Tylko trzeba mu oddać, że ma racje jeśli chodzi o finanse. Pływanie ma sporo mniej niż takie wioślarstwo czy kajakarstwo i nie ma sponsora w postaci spółki skarbu państwa.
No ok, ale terminy kwalifikacji, które nie pasują zawodnikom? I powodują, że od lat szczyt przychodzi w nieodpowiedniej chwili? Do tego nawet brak psychologa brzmi słabo.

A wywiad z prezesem mi się nie podoba. Bo ciągle zaczyna od kwestii dopingu, później mówi o wspomaganiu przy młodej Włoszce. Ja nikogo nie bronię, ale sorry to, że jest fatalnie to nie tylko efekt tego i powinien zacząć od naszych błędów i przyznać się, że one są poważne, a nie opowiadać, że świat jest zły.

Razi też to stwierdzenie: " W Polsce na mistrzostwach startuje wszystko, co się rusza, tam tylko elita."
Do 20 sierpnia można typować w Typerze MŚ w Kajakarstwie 2019! Zapraszam :)
PS. Nie ma pokręconych zasad :P

barnaba

Post autor: barnaba » 31 lip 2019, 22:40

Krolowa Sniegu pisze:
31 lip 2019, 20:06
barnaba pisze:
31 lip 2019, 17:55
Raczej nie, przy zbyt małych obciążeniach nie udało by się wcześniej uzyskiwać lepszych wyników.
No chyba, że zabrakło bazy. Bo słyszałam czasem teorie, że wystarczyło na krótko, bo zawodnicy nie mieli odpowiedniej bazy. Ale to już pole na inną dyskusję.
Też raczej nie, bo taka sytuacja powtarzała się co roku. Można wystartować "bez bazy", ale to numer na raz.
Krolowa Sniegu pisze:
barnaba pisze:
Za to mogę służyć informacjami z PL - junior w jednym z polskich miast spędza w wodzie 3-4 godziny w tzw. dni normalne. Na obozach nawet do 6 godzin. To, że chce pływać 50-100 metrów i ma do tego predyspozycje, "trenera" nie obchodzi, ma się "oswajać z wodą".
Z drugiej strony może to budowanie bazy? Siłowej również.
Możliwe, tylko że jest to mało efektywne. Porównując z lekkoatletyką- budowanie dla sprintera/ kulomiota bazy siłowej jedynie poprzez biegi lub pchnięcia to powrót do XIX wieku. Dużo lepszym pomysłem jest klasyczny trening siłowy.
Krolowa Sniegu pisze:
barnaba pisze:
Wcześniej przez innego "trenera" został skreślony- nie miał sukcesów (pechowo wszedł w okres dojrzewania 1,5 roku później niż większość zawodników, więc ustępował im fizycznie). Teraz jakoś sukcesy ma, choć pewnie nie na miarę talentu. Ma wytrzymałość, brakuje mu szybkości i czucia wody (więc wg "fachowca" powinien jeszcze więcej czasu spędzać w basenie (to, że czucie wody zależy m.in. od prędkości płynięcia jakoś "fachowcowi" umknęło)
No tylko czy przykład jednego juniora oznacza, że to wszyscy trenerzy pracują właśnie tak i nie dostrzegają takich rzeczy? Jakoś Wojdaka czy Kawęckiego do medali doprowadzono.
Tak, ale nie zrobił tego Słomiński, ale konkurencyjne ośrodki. Po przeniesieniu się do Słomińskiego wyniki były jeszcze przez rok- dwa, po czym nastała bryndza. A trener wcześniej zdążył się pochwalić, jak to zwiększył obciążenia i czeka na eksplozję formy.
Zresztą Kawęcki to niezły przykład. Sprinterem nigdy nie był, ale wyniki na 100 metrów miewał przyzwoite. Ostatnio notorycznie nie kwalifikuje się do półfinału. Oznacza to, że utrzymano wytrzymałość, ale kosztem szybkości.
Greebo pisze:
31 lip 2019, 20:23
barnaba pisze:

Oni raczej tego nie ujawnią. A jak ujawnią to dane raczej nie będą prawdziwe. A jak nawet będą prawdziwe, to ilość godzin różni się w zależności od fazy przygotowań.

Czyli tak naprawdę nie ma porównania, zwłaszcza ze ta dyskusja dotyczy przygotowania do startu już ukształtowanych zawodników, mających przecież osiągnięcia.

Spytałem o ta dwójkę wybitnych zawodników, bo a) byli/są wybitni, dwa - o ich przygotowaniach w wodzie słyszałem/czytałem legendy (nie wiem na ile prawdziwe, nie znam się żeby to ocenić) Z tego co pamiętam Phelps ponoć pływał po 80 godz tyg. Ile pływał La Clos nie słyszałem, ale kojarzę wypowiedz któregoś z naszych pływaków, ze miał okazje wspólnie trenować i to jak dużo zawodnik z RPA trenował robiło na nim ogromne wrażenie.
Zwróć tylko uwagę, że obaj pływali też długie dystanse. Do tego wytrzymałość i przepłynięte kilometry są niezbędne.
Jeśli chodzi o sprinty, to przypomnę Kizierowskiego dziwiącego się, że przy dużo lżejszym treningu osiągał dużo lepsze rezultaty i podsumowującego, że o treningu sprinterów wiele jeszcze nie wiemy. Cóż, chyba wiemy coraz więcej, musimy tylko to zastosować w praktyce :)
Krolowa Sniegu pisze:
31 lip 2019, 21:06
Ukassiu pisze:
31 lip 2019, 20:57
No ok, ale terminy kwalifikacji, które nie pasują zawodnikom? I powodują, że od lat szczyt przychodzi w nieodpowiedniej chwili? Do tego nawet brak psychologa brzmi słabo.
No właśnie. Ja cały czas nie rozumiem, czemu pływanie nie może pójść śladem lekkoatletyki. Czas zdobywania minimów, na dowolnych wiarygodnych zawodach, obojętne czy w finale czy w eliminacjach. A nie 1-2 imprezy w sezonie- jak zawodnika dopadnie katar albo biegunka, to jest problem.
Krolowa Sniegu pisze:
31 lip 2019, 21:06
Razi też to stwierdzenie: " W Polsce na mistrzostwach startuje wszystko, co się rusza, tam tylko elita."
Jest prezesem. Co mu szkodzi wprowadzić minima na MP, tak żeby startowało w danej konkurencji 16-32 zawodników?
Oczywiście, jeśli komuś w czymś ten "tłum" przeszkadza.

A ta ilość sportowców świadczy o popularności dyscypliny. Muszą być tam talenty, nawet biorąc poprawkę, że spora część zawodników trafiła do pływania lecząc skrzywienia kręgosłupa i pewnego pułapu prawdopodobnie nie przeskoczy. Gdzieś nam to ginie, a znając trochę sposób treningów pływackich mam podstawy przypuszczać, że błąd jest popełniany pomiędzy 12 a 17 rokiem życia.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 31 lip 2019, 22:47

barnaba pisze:
31 lip 2019, 22:40
Tak, ale nie zrobił tego Słomiński, ale konkurencyjne ośrodki. Po przeniesieniu się do Słomińskiego wyniki były jeszcze przez rok- dwa, po czym nastała bryndza. A trener wcześniej zdążył się pochwalić, jak to zwiększył obciążenia i czeka na eksplozję formy.
W wywiadzie twierdził że gdyby pracowali mocniej, to może Radek stawałby teraz na podium.
barnaba pisze:
Co mu szkodzi wprowadzić minima na MP, tak żeby startowało w danej konkurencji 16-32 zawodników?
Oczywiście, jeśli komuś w czymś ten "tłum" przeszkadza.
Oczywiście, ale takie stwierdzenie jest dość słabe. Bo mimo tego, że ktoś jest słaby nie wypada o nim mówić jako "coś co się rusza".

SzG

Post autor: SzG » 31 lip 2019, 22:52

Czytając ten wywiad mam wrażenie, że Nawrocki przy Słomińskim to mistrz motywacji i wybitny strateg z wizją.

barnaba

Post autor: barnaba » 31 lip 2019, 22:52

Krolowa Sniegu pisze:
31 lip 2019, 22:47
barnaba pisze:
W wywiadzie twierdził że gdyby pracowali mocniej, to może Radek stawałby teraz na podium.
To akurat dość łatwo można nadrobić. Gorzej, jeśli kiedyś udało się zawodnika przetrenować- na powrót do formy potrzeba nieraz i kilku lat.
Generalnie w polskim pływaniu mamy pewne niepokojące zjawisko. Pojawia się młody talent, wykręca dobry wynik, nawet na poziomie medalu mistrzostw świata. Po czym znika, ma trudności z przebiciem się przez eliminacje, i to przez wiele lat z rzędu. To oznacza gruby błąd w treningu. Raczej przetrenowanie niż niedotrenowanie.
Zwłaszcza, że wytrzymałość pojawia się dużo później niż szybkość. Jeśli zawodnik osiąga dobre wyniki nako 17-20 latek na dystansach 200 metrów i dłuższych, a potem nie może wrócić do wcześniejszego poziomu, to coś jest cholernie nie tak.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 31 lip 2019, 22:56

barnaba pisze:
31 lip 2019, 22:52
Generalnie w polskim pływaniu mamy pewne niepokojące zjawisko. Pojawia się młody talent, wykręca dobry wynik, nawet na poziomie medalu mistrzostw świata. Po czym znika, ma trudności z przebiciem się przez eliminacje, i to przez wiele lat z rzędu. To oznacza gruby błąd w treningu. Raczej przetrenowanie niż niedotrenowanie.
Jedno albo drugie. Są tacy, którym jest potrzebne bycie bliskim tej granicy.
No to prawda, według fizjologii na wytrzymałość trzeba nieco popracować i dlatego wielu się wydłuża z wiekiem np. i tutaj też nie można przesadnie przyspieszać.
Z drugiej strony czy wszyscy trenerzy w Polsce popełniają ten błąd?

SzG

Post autor: SzG » 31 lip 2019, 23:00

barnaba pisze:
Krolowa Sniegu pisze:
31 lip 2019, 22:47

To akurat dość łatwo można nadrobić. Gorzej, jeśli kiedyś udało się zawodnika przetrenować- na powrót do formy potrzeba nieraz i kilku lat.
Zwłaszcza, że wytrzymałość pojawia się dużo później niż szybkość. Jeśli zawodnik osiąga dobre wyniki nako 17-20 latek na dystansach 200 metrów i dłuższych, a potem nie może wrócić do wcześniejszego poziomu, to coś jest cholernie nie tak.
Gruby błąd pojawia się jako odstępstwo. W przypadku pływaków to raczej błędy systematyczne.Albo norma.

barnaba

Post autor: barnaba » 31 lip 2019, 23:05

Krolowa Sniegu pisze:
31 lip 2019, 22:56
barnaba pisze:
Jedno albo drugie. Są tacy, którym jest potrzebne bycie bliskim tej granicy.
Na tym właśnie polega zbudowanie formy :) Należy dojść jak najbliżej do tej granicy.
Ale jeśli się przedobrzy, traci się tę formę na dłużej, do tego można zafundować zawodnikowi kontuzję, albo zaburzenia depresyjne.
Krolowa Sniegu pisze:
31 lip 2019, 22:56

Z drugiej strony czy wszyscy trenerzy w Polsce popełniają ten błąd?
Nie zdziwiłbym się, bo błąd przetrenowania jest powszechny. Marta Walczykiewicz w Londynie, Adam Małysz za Mikeski, Marcin Urbaś...
Zobacz, ilu zawodników po słabym występie tłumaczy się w stylu "nie wiem, co się stało, pracowałem mocniej niż kiedykolwiek". Niestety, wiadomo, co się stało. Sportowiec był przemęczony, wszystko go bolało, a podświadomość kazała mu odbębnić występ, by mieć spokój.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 31 lip 2019, 23:45

barnaba pisze:
31 lip 2019, 23:05
Ale jeśli się przedobrzy, traci się tę formę na dłużej, do tego można zafundować zawodnikowi kontuzję, albo zaburzenia depresyjne.
Niektórym delikatne przetrenowanie służy i po nim łapią najlepszy efekt. Przynajmniej tak pisał jeden z wykładowców AWF.
barnaba pisze:
Marta Walczykiewicz w Londynie, Adam Małysz za Mikeski, Marcin Urbaś...
Skąd teoria, że Marta była tam przetrenowana?
barnaba pisze:
Zobacz, ilu zawodników po słabym występie tłumaczy się w stylu "nie wiem, co się stało, pracowałem mocniej niż kiedykolwiek". Niestety, wiadomo, co się stało. Sportowiec był przemęczony, wszystko go bolało, a podświadomość kazała mu odbębnić występ, by mieć spokój.
No różnie bywa. Organizm różnie reaguje.

maruda

Post autor: maruda » 04 sie 2019, 2:05

Skromna 11-osobowa reprezentacja Polski na mś juniorów w Budapeszcie: http://www.polswim.pl/sites/default/fil ... ie_msj.pdf

ODPOWIEDZ