Pływanie

Igrzyska XXXII olimpiady. Kwalifikacje ogólnie i podział na dyscypliny
no name

Re: Pływanie

Post autor: no name » 31 lip 2019, 11:30

beny1001 pisze:
31 lip 2019, 11:06
Odpowiedź:

Nie oceniam osiągnięć lekkoatletów w ostatnich latach oraz powodu wysokiej pozycji polskich zawodników. Odpowiedź w tej kwestii nie jest jednoznaczna (tzn. że to efekt innego rodzaju kwalifikacji) chociażby w związku z działaniami IAAF w zakresie zwalczania dopingu (zawieszenie wielu zawodników i federacji co przełożyło się na czystość tego sportu) czego FINA nie zrobiła do tej pory.
Powody kryzysu w polskim pływaniu są głębsze i w mojej skromnej opinii wynikają przede wszystkim ze zmiany procesu szkolenia. Proszę chociażby zwrócić uwagę na fakt uzyskiwania przez liczna grupę naszych utalentowanych zawodników wysokich wyników przez cały rok (zarówno w okresie przygotowawczym jak i startowym) bez ich znaczącej poprawy w zawodach głównych. Czy ciężko trenując zawodnik może pływać tak szybko jak podczas startu w ME czy MŚ? W mojej ocenie nie...
Zapewniam Pana, że z podobną troską i zaniepokojeniem śledzę to co się dzieje. Nie żyje historią i "czasami Otylii Jędrzejczak", ale chciałbym żeby one wróciły.

Z wyrazami szacunku.

Paweł Słomiński
https://www.youtube.com/watch?v=q2rVcxkbIQc

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 31 lip 2019, 12:23

mtk pisze:
31 lip 2019, 11:17
To w pływaniu nie przeprowadza się kontroli antydopingowych???
Abstrahując od całości wypowiedzi Słomińskiego, to akurat Twoje pytanie można zbyć przykładami: Marion Jones, Armstronga, Ilina i tłumu ciężarowców w Pekinie i Londynie, Rosjan w Soczi i lekkiej. Wszyscy oni pomyślnie przechodzili kontrole, często liczne.

Moje zdanie w sprawie powszechności dopingu wielokrotnie wyrażałem. Patrząc na wyniki, w lekkiej jednak w niektórych konkurencjach odbiegają od tych "z najlepszych czasów dopingu". A w pływaniu permanentny progres. Oczywiście, możemy go tłumaczyć coraz doskonalszymi metodami treningowymi. Kiedyś już jednak wspominałem, że w szczytowym momencie popularności rewelacyjnych strojów jeden z solidnych zagranicznych pływaków (niestety nie pamiętam na szybko który) wyraził zdanie, że być może całe to gadanie o strojach, to przykrywka dla nowej generacji dopingu. No i co? Stroje odstawiono i niewiele już rekordów z ich czasów się ostało. A skoro dawały tak niesamowitą przewagę...

Więc pomijając oczywiście całokształt działalności prezesa i jego rolę w wybitnych osiągnięciach naszych pływaków dzisiaj, to akurat w kwestii dopingu może mieć sporo racji.

mtk

Post autor: mtk » 31 lip 2019, 13:11

Nie wydaje mi się...
Fakt, ciągły progres w pływaniu też zawsze mnie dziwił, ale jeśli to wynika z dopingu, to gdzie progres w innych sportach? Wynaleźli akurat tak specyfik, który tylko w wodzie przynosi sukcesy?
Też wydaje mi się, że doping był, jest i będzie, ale pływaków badają tak samo jak innych sportowców.
Zdaje mi się, że akurat poruszanie się w wodzie nie jest naturalnym stanem dla człowieka jak np. bieganie i właśnie z doskonalenia tego sposobu poruszania się w wodzie wynika progres. Oczywiście to tylko moje skromne przypuszczenia.

maruda

Post autor: maruda » 31 lip 2019, 13:17

mtk pisze:
31 lip 2019, 13:11
Nie wydaje mi się...
Fakt, ciągły progres w pływaniu też zawsze mnie dziwił, ale jeśli to wynika z dopingu, to gdzie progres w innych sportach? Wynaleźli akurat tak specyfik, który tylko w wodzie przynosi sukcesy?
Też wydaje mi się, że doping był, jest i będzie, ale pływaków badają tak samo jak innych sportowców.
Zdaje mi się, że akurat poruszanie się w wodzie nie jest naturalnym stanem dla człowieka jak np. bieganie i właśnie z doskonalenia tego sposobu poruszania się w wodzie wynika progres. Oczywiście to tylko moje skromne przypuszczenia.
Odchodzimy od tematu, ale nie jest prawdą, że "pływaków badają tak samo jak innych sportowców".
Kolarzy badają bardziej, piłkarzy mniej.
Kompletnie nie wierzę, że współczesne pływanie jest czyste. Ale czy to tłumaczy dlaczego polscy pływacy notującą gorsze czasy niż jakiś czas temu? :)

mtk

Post autor: mtk » 31 lip 2019, 13:21

Z piłkarzami się zgodzę, bo Fifa itd.... Ale pływaków? Skąd takie informacje? To nie WADA decyduje kogo i kiedy bada? I dlaczego miałaby mieć inne podejście do badań pływaków akurat?
Zresztą... a może po prostu kolarze bardziej wpadają, bo częściej biorą, niż piłkarze, czy pływacy?
EDIT:
:) Macie jednak sporo racji, federacja pływacka jaja sobie robi, natomiast WADA jednak z tym próbuje walczyć.
http://web.pzjudo.pl/newsletter-polskie ... j-lipiec-0

barnaba

Post autor: barnaba » 31 lip 2019, 17:21

Paweł Słomiński
beny1001 pisze:
Szanowny Panie,

Wstępnie Zarząd PZP przyjął krajowe zasady kwalifikacji do IO w Tokio. Mimo to rozmowy w tym temacie ciągle są prowadzone. Naj bliższe wszystkim rozwiązanie tej kwestii to eliminacje podczas ME w Budapeszcie oraz podczas GMP.
Czyli nie wiadomo. Czyżby zaczęło w końcu trafiać, że dotychczasowe są złe??
beny1001 pisze:
Nie oceniam osiągnięć lekkoatletów w ostatnich latach oraz powodu wysokiej pozycji polskich zawodników. Odpowiedź w tej kwestii nie jest jednoznaczna (tzn. że to efekt innego rodzaju kwalifikacji) chociażby w związku z działaniami IAAF w zakresie zwalczania dopingu (zawieszenie wielu zawodników i federacji co przełożyło się na czystość tego sportu) czego FINA nie zrobiła do tej pory.
Czy tylko mnie się to kojarzy z bełkotem jednego z prezesów Polskiego Związku Bokserskiego o "ruskiej mafii", która uniemożliwia zdolnym polskim bokserom zdobywanie medali, powodując ich odpadnięcie w pierwszej rundzie?
Słomiński zrzuca winę za bryndzę w polskim pływaniu na dopingu u konkurentów. Coś w tym może i jest, ale dopingowicze są w każdym sporcie, a nie w każdym jest taka bryndza.
Władze lekkoatletyczne zawiesiły kilkunastu zawodników (sekretem poliszynela jest, że powinny zawiesić dużo więcej) i jedną federację- rosyjską, która w momencie zawieszenia do potęg nie należała.
beny1001 pisze:
Powody kryzysu w polskim pływaniu są głębsze i w mojej skromnej opinii wynikają przede wszystkim ze zmiany procesu szkolenia.
Raczej z bezmyślnego szkolenia.
beny1001 pisze:
Proszę chociażby zwrócić uwagę na fakt uzyskiwania przez liczna grupę naszych utalentowanych zawodników wysokich wyników przez cały rok (zarówno w okresie przygotowawczym jak i startowym) bez ich znaczącej poprawy w zawodach głównych. Czy ciężko trenując zawodnik może pływać tak szybko jak podczas startu w ME czy MŚ? W mojej ocenie nie...
Czyli konik p. Słomińskiego - przyczyną kiepskich wyników jest zbyt mało obciążający trening...
Przykro mi, ale dla mnie przyczyna jest inna:
1. Zawodnicy szykują szczyt formy na zawody kwalifikacyjne
2. Przynajmniej u części z nich obciążenia treningowe są zbyt duże, na imprezie docelowej zawodnicy są przetrenowani i przemęczeni.
beny1001 pisze:
Podczas MŚ w Korei wyniki lepsze od normy A FINA na IO w Tokio uzyskało 3 zawodników (w tym 2 trenowanych przeze mnie wg.tzw.starych metod treningowych)...
No to jesteśmy "potengom". Trzech zawodników, z czego aż dwóch Słomińskiego...
Przy takiej ilości wyników lepszych od normy A nasuwa się przypuszczenie, że zostały uzyskane pomimo treningu, a nie dzięki niemu.

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 31 lip 2019, 17:36

W wywiadzie ze Słomińskim padło porównanie liczby pływaków na mistrzostwach kraju u nas i na Węgrzech. U nas startuje 3 razy więcej osób...
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 31 lip 2019, 17:37

barnaba pisze:
31 lip 2019, 17:21
2. Przynajmniej u części z nich obciążenia treningowe są zbyt duże, na imprezie docelowej zawodnicy są przetrenowani i przemęczeni.
Ciekawe skąd akurat ten wniosek. A może są za małe i dlatego nie są na takim poziomie jak rywale?
Do 20 sierpnia można typować w Typerze MŚ w Kajakarstwie 2019! Zapraszam :)
PS. Nie ma pokręconych zasad :P

barnaba

Post autor: barnaba » 31 lip 2019, 17:55

Krolowa Sniegu pisze:
31 lip 2019, 17:37
barnaba pisze:
31 lip 2019, 17:21
Ciekawe skąd akurat ten wniosek. A może są za małe i dlatego nie są na takim poziomie jak rywale?
Raczej nie, przy zbyt małych obciążeniach nie udało by się wcześniej uzyskiwać lepszych wyników.

Zresztą to nie jest jedyny błąd- drugim, poważniejszym, są godziny spędzane w wodzie. Ma to sens w przypadku długodystansowca, ale niszczy talent i karierę sprinterom (czy Usain Bolt musiał kiedyś biegać 10 km? Oczywiście, że nie. To czemu pływak startujący na 100 metrów w ramach treningu ma przepłynąć kilkanaście długości basenu???)

Kazulinho

Post autor: Kazulinho » 31 lip 2019, 18:01

Ogólnie pan prezes wie, że jest źle, ale zamiast pomyśleć jak to poprawić to szuka wymówek i nic się nie zmieni.

Greebo

Post autor: Greebo » 31 lip 2019, 18:09

barnaba pisze:
31 lip 2019, 17:55
Krolowa Sniegu pisze:
31 lip 2019, 17:37

Raczej nie, przy zbyt małych obciążeniach nie udało by się wcześniej uzyskiwać lepszych wyników.

Zresztą to nie jest jedyny błąd- drugim, poważniejszym, są godziny spędzane w wodzie. Ma to sens w przypadku długodystansowca, ale niszczy talent i karierę sprinterom (czy Usain Bolt musiał kiedyś biegać 10 km? Oczywiście, że nie. To czemu pływak startujący na 100 metrów w ramach treningu ma przepłynąć kilkanaście długości basenu???)
A konkretnie, liczbowo , ile godzin tygodniowo spędzają w wodzie nasi a ile taki Phelps czy Le Clos?

balwan

Post autor: balwan » 31 lip 2019, 18:12

Ukassiu pisze:
31 lip 2019, 17:36
W wywiadzie ze Słomińskim padło porównanie liczby pływaków na mistrzostwach kraju u nas i na Węgrzech. U nas startuje 3 razy więcej osób...
A tak jest rzeczywiście ?

W sumie to patrząc na listy światowe to ja widzę że gdyby wziąć po 20 najlepszych z każdego kraju i liczyć sumę miejsc na liście światowej to Polska słabo by nie wypadła . Co pokazuje że mamy dużo ilość średniaków ale brak pływaków prezentujących poziom międzynarodowy. Możliwe że to moje błędnie spostrzezenie.

Ta wypowiedź Słomińskiego przypomina mi wywiadu Dawida Janczyka który jest alkoholikiem , mówi że wie o tym ale szuka mnóstwo wymówek i usprawiedliwień.
Słomiński wie że m.in On doprowadził pływanie do kiepskiego poziomu ale szuka mnóstwo wymówek.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 31 lip 2019, 18:47

barnaba pisze:
No pływał na 100 metrów to już niekoniecznie, ale ten na 800 czy 1500 musi mieć zbudowaną mocną wytrzymałość.

barnaba

Post autor: barnaba » 31 lip 2019, 19:42

Greebo pisze:
31 lip 2019, 18:09
A konkretnie, liczbowo , ile godzin tygodniowo spędzają w wodzie nasi a ile taki Phelps czy Le Clos?
Oni raczej tego nie ujawnią. A jak ujawnią to dane raczej nie będą prawdziwe. A jak nawet będą prawdziwe, to ilość godzin różni się w zależności od fazy przygotowań.

Za to mogę służyć informacjami z PL - junior w jednym z polskich miast spędza w wodzie 3-4 godziny w tzw. dni normalne. Na obozach nawet do 6 godzin. To, że chce pływać 50-100 metrów i ma do tego predyspozycje, "trenera" nie obchodzi, ma się "oswajać z wodą".
Wcześniej przez innego "trenera" został skreślony- nie miał sukcesów (pechowo wszedł w okres dojrzewania 1,5 roku później niż większość zawodników, więc ustępował im fizycznie). Teraz jakoś sukcesy ma, choć pewnie nie na miarę talentu. Ma wytrzymałość, brakuje mu szybkości i czucia wody (więc wg "fachowca" powinien jeszcze więcej czasu spędzać w basenie (to, że czucie wody zależy m.in. od prędkości płynięcia jakoś "fachowcowi" umknęło)

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 31 lip 2019, 20:06

barnaba pisze:
No chyba, że zabrakło bazy. Bo słyszałam czasem teorie, że wystarczyło na krótko, bo zawodnicy nie mieli odpowiedniej bazy. Ale to już pole na inną dyskusję.
barnaba pisze:
31 lip 2019, 19:42
Za to mogę służyć informacjami z PL - junior w jednym z polskich miast spędza w wodzie 3-4 godziny w tzw. dni normalne. Na obozach nawet do 6 godzin. To, że chce pływać 50-100 metrów i ma do tego predyspozycje, "trenera" nie obchodzi, ma się "oswajać z wodą".
Z drugiej strony może to budowanie bazy? Siłowej również.
barnaba pisze:
31 lip 2019, 19:42
Wcześniej przez innego "trenera" został skreślony- nie miał sukcesów (pechowo wszedł w okres dojrzewania 1,5 roku później niż większość zawodników, więc ustępował im fizycznie). Teraz jakoś sukcesy ma, choć pewnie nie na miarę talentu. Ma wytrzymałość, brakuje mu szybkości i czucia wody (więc wg "fachowca" powinien jeszcze więcej czasu spędzać w basenie (to, że czucie wody zależy m.in. od prędkości płynięcia jakoś "fachowcowi" umknęło)
No tylko czy przykład jednego juniora oznacza, że to wszyscy trenerzy pracują właśnie tak i nie dostrzegają takich rzeczy? Jakoś Wojdaka czy Kawęckiego do medali doprowadzono.

ODPOWIEDZ