Lekkoatletyka

Igrzyska XXXII olimpiady. Kwalifikacje ogólnie i podział na dyscypliny
Greebo

Re: Lekkoatletyka

Post autor: Greebo » 18 sie 2018, 19:34

Bynajmniej wyniki naszych LA dziś nie odbiegają od innych Europejczyków.

bart4

Post autor: bart4 » 18 sie 2018, 19:34

51,71 to i tak przyzwoity czas.
Sabat wygrała swój bieg w Goeteborgu, Borkowski wskoczył na trzecie miejsce.(obaj na 800m). Wartościowe występy dla nich.
Można jeszcze pochwalić Krukowskiego, 83,96 i piąte miejsce w DL to całkiem dobry występ.

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 18 sie 2018, 22:40

maruda pisze:
18 sie 2018, 16:53
Korir rok temu też cały sezon wygrywał, a na mś przegrał nawet z Lewandowskim.
Pytanie też co dalej z Rudishą. Jest gwiazdą la, ale nękaną kontuzjami. Jeżeli on będzie liderem Kenijczyków, to może być wiele scenariuszy, łącznie z tym że nie da rady. Na io różne rzeczy się zdarzają, choćby ostatnie 1500 m. W takich sytuacjach, gdzie o przywództwo niepewne najłatwiej o niespodzianki.

Jak by nie było szanse na 800 metrów to liczenie, że nasi będą optymalnie przygotowani i świetnie rozegrają wszystko taktycznie, a reszta nie narzuci za dużego tempa. Na razie na io wszystko wychodziło nam na opak.

W kontekście 800 metrów i biegów eliminacyjnych mam też pytanie jak stanęło w sprawie kwalifikacji na wielkie imprezy. Kilka tygodni temu parę osób pisało że przeszły kwalifikacje do mś i Tokio poprzez ranking IAAF. Zna ktoś szczegóły budowy samego rankingu i jak to ma wyglądać, bo dla naszej la to szalenie ważna sprawa. Ja tylko czytałem o propozycjach i tam różne rzeczy się pojawiały, z tą że głównie ma to na celu ograniczenie ilości startujących do 20, 30 na konkurencję (poza kilkoma, gdzie każdy będzie mógł wysłać swojego reprezentanta). Przy takim ograniczeniu to eliminacje na 800 metrów mogą zupełnie inaczej wyglądać. W Rio w tej konkurencji zgłosiło się prawie 60 biegaczy.

maruda

Post autor: maruda » 18 sie 2018, 22:59

barania głowa pisze:
18 sie 2018, 22:40
maruda pisze:
18 sie 2018, 16:53
Korir rok temu też cały sezon wygrywał, a na mś przegrał nawet z Lewandowskim.
Pytanie też co dalej z Rudishą. Jest gwiazdą la, ale nękaną kontuzjami. Jeżeli on będzie liderem Kenijczyków, to może być wiele scenariuszy, łącznie z tym że nie da rady. Na io różne rzeczy się zdarzają, choćby ostatnie 1500 m. W takich sytuacjach, gdzie o przywództwo niepewne najłatwiej o niespodzianki.

Jak by nie było szanse na 800 metrów to liczenie, że nasi będą optymalnie przygotowani i świetnie rozegrają wszystko taktycznie, a reszta nie narzuci za dużego tempa. Na razie na io wszystko wychodziło nam na opak.

W kontekście 800 metrów i biegów eliminacyjnych mam też pytanie jak stanęło w sprawie kwalifikacji na wielkie imprezy. Kilka tygodni temu parę osób pisało że przeszły kwalifikacje do mś i Tokio poprzez ranking IAAF. Zna ktoś szczegóły budowy samego rankingu i jak to ma wyglądać, bo dla naszej la to szalenie ważna sprawa. Ja tylko czytałem o propozycjach i tam różne rzeczy się pojawiały, z tą że głównie ma to na celu ograniczenie ilości startujących do 20, 30 na konkurencję (poza kilkoma, gdzie każdy będzie mógł wysłać swojego reprezentanta). Przy takim ograniczeniu to eliminacje na 800 metrów mogą zupełnie inaczej wyglądać. W Rio w tej konkurencji zgłosiło się prawie 60 biegaczy.
Do IO w Tokio lekkoatleci mogą zakwalifikować się na dwa sposoby:
a) na podstawie rankingu IAAF
b) na podstawie uzyskania minimum kwalifikacyjnego w okresie kwalifikacyjnym (który zacznie się w przyszłym roku a zakończy 29 czerwca 2020)

IAAF chce, by ta pierwsza droga była podstawową ścieżką (a druga "awaryjną") - ranking będzie wynikał z wyników uzyskiwanych przez lekkoatletów, rangi zawodów na jakich uzyskują te rezultaty oraz (jak sądzę) miejsca zawodnika na takich zawodach.

Jeśli się nie mylę, to miejsc dla lekkoatletów w Tokio będzie nieco mniej niż w Rio. Ale to jest zmiana rzędu kilku % z tego co pamiętam.

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 18 sie 2018, 23:25

maruda pisze:
18 sie 2018, 22:59
b) na podstawie uzyskania minimum kwalifikacyjnego w okresie kwalifikacyjnym (który zacznie się w przyszłym roku a zakończy 29 czerwca 2020)

IAAF chce, by ta pierwsza droga była podstawową ścieżką (a druga "awaryjną") - ranking będzie wynikał z wyników uzyskiwanych przez lekkoatletów, rangi zawodów na jakich uzyskują te rezultaty oraz (jak sądzę) miejsca zawodnika na takich zawodach.

Jeśli się nie mylę, to miejsc dla lekkoatletów w Tokio będzie nieco mniej niż w Rio. Ale to jest zmiana rzędu kilku % z tego co pamiętam.
Moja wiedza o tym jak to ma wyglądać jest nikła i pochodzi z okresu dogadywania się przed decyzjami, dodatkowo mogłem coś namieszać. Bardziej mi chodzi w pytaniu o funkcjonowanie rankingu za jaki okres. Bo rozumiem, że ten ranking to ten dostępny na stronach IAAF?
Pytanie nasuwa się mi też inne, czy kraj wysyłający może decydować, czy wyśle zawodnika na podstawie rankingu IAAF, czy minimum oraz czy mogą wybierać osoby z niższym rankingiem. Wielkie potęgi w danej konkurencji mogłyby na tym wiele stracić. Na 800 m w aktualnym rankingu taki Korir jest czwartym Kenijczykiem, a zawodnicy kontuzjowaniu w takich ekipach są eliminowani z wyjazdu.

Poza tym to chyba uderza w system kwalifikacji kadry USA poprzez system krajowych mistrzostw.

maruda

Post autor: maruda » 18 sie 2018, 23:59

barania głowa pisze:
18 sie 2018, 23:25
maruda pisze:
18 sie 2018, 22:59

Moja wiedza o tym jak to ma wyglądać jest nikła i pochodzi z okresu dogadywania się przed decyzjami, dodatkowo mogłem coś namieszać. Bardziej mi chodzi w pytaniu o funkcjonowanie rankingu za jaki okres. Bo rozumiem, że ten ranking to ten dostępny na stronach IAAF?
Pytanie nasuwa się mi też inne, czy kraj wysyłający może decydować, czy wyśle zawodnika na podstawie rankingu IAAF, czy minimum oraz czy mogą wybierać osoby z niższym rankingiem. Wielkie potęgi w danej konkurencji mogłyby na tym wiele stracić. Na 800 m w aktualnym rankingu taki Korir jest czwartym Kenijczykiem, a zawodnicy kontuzjowaniu w takich ekipach są eliminowani z wyjazdu.

Poza tym to chyba uderza w system kwalifikacji kadry USA poprzez system krajowych mistrzostw.
Zasady rankingu mają być jeszcze zmieniane...
Nie wierzę, żeby odebrano krajowym federacjom prawo do wyboru zawodów - w tym temacie nic się nie powinno zmienić i pewnie będzie jak dotąd. Tzn. krajowy związek/federacja/komitet może wysłać dowolnych zawodników spełniających międzynarodowe standardy określone przez (tu) IAAF. Podobnie jest dziś z minimami - związek przecież nie ma obowiązku wysyłać tych z najlepszymi wynikami :)
Dla biegu na 800 m będzie się liczył ranking za okres: 1 lipca 2019-29 czerwca 2020.

maruda

Post autor: maruda » 19 sie 2018, 23:55

Czy wiadomo już czy na igrzyskach w Tokio będzie rozgrywany chód na 50 km kobiet?

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 20 sie 2018, 7:35

maruda pisze:
19 sie 2018, 23:55
Czy wiadomo już czy na igrzyskach w Tokio będzie rozgrywany chód na 50 km kobiet?
Nie będzie. Wszystkie nowe konkurencje zostały już potwierdzone rok temu. W LA dochodzi tylko sztafeta mieszana. Tutaj masz listę viewtopic.php?f=8&t=96&start=45#p4169

rafciu2000

Post autor: rafciu2000 » 20 sie 2018, 12:00

Są już listy startowe na Memoriał Kamili Skolimowskiej. Muszę przyznać, że obsada jest jeszcze lepsza niż na Kusym. Niektóre mityngi Diamentowej Ligi by się takiej nie powstydziły. Wystartują m.in. Rodgers, Baker, Guliyev, Powell i Collins na 100m (choć po tych 2 ostatnich to zostało już raczej nazwisko), Gardiner na 400m, Semenya, Beard i Okolo będą rywalkami Święty, więc 51s drugi raz w karierze powinno być złamane jeżeli forma jeszcze jest, a nie wierzę, że uszła w 10 dni, na płotkach mistrzyni i wicemistrzyni Europy czyli Herrman i Dutkiewicz, na 800m zapowiadany wcześniej Bosse kontra plejada świetnych Polaków (Kszczot,Lewandowski, Rozmys, Borkowski), na 1500m Sofia niestety nie ma zbyt mocnych rywalek, a szkoda bo może złamałaby w końcu te 4min, w tyczce Lavillenie, Barber, Chapelle i Polacy (czemu nie ściągnęli Kendricksa i Duplantisa, mógłby być najlepszy konkurs w historii, w którym 3 skoczków pokonuje 6m), z rzutów najlepiej obsadzona kula panów z Walshem na czele, do tego Hill, Stanek, Richards, Whiting, w młocie mężczyzn widzę na razie tylko 3 zawodników (pierwsza 3 z ME), w oszczepie gwiazdą Hofmann, u pań Palameika i Ratej kontra Witek i Andrejczyk. Skolimowski liczy na 50 000 na trybunach, zobaczymy czy polskie społeczeństwo doceni lekkoatletów. Na meczu kopaczy z Kiribati czy Tuvalu tyle by pewnie przyszło kibiców bez problemu, ale pewnie nie na lekką na światowym poziomie.

Greebo

Post autor: Greebo » 20 sie 2018, 12:40

Gdzie można znaleźć te listy startowe?

rafciu2000

Post autor: rafciu2000 » 20 sie 2018, 12:42

Greebo pisze:
20 sie 2018, 12:40
Gdzie można znaleźć te listy startowe?
W aplikacji mobilnej Roster Athletics są

bart4

Post autor: bart4 » 21 sie 2018, 9:37

51s chyba nie złamie. Justyna miała kilka startów po ME, trochę wyjazdów. Na pewno ten czas nie wyglądał jak przed ME, gdzie zawodnik łapie świeżość w mięśniach, dba o odpoczynek itd.
Chętnie jednak się zdziwię :) Ten mityng zasługuje na jak najlepsze rezultaty.

pbest

Post autor: pbest » 21 sie 2018, 13:09

Sezon jeszcze trwa, ale pokusiłem się o sprawdzenie ile miejsc w TOP10 list światowych mieliśmy w ostatnich 4 latach i jak wygląda trend (w nawiasie kolejno liczba miejsc pierwszych, TOP5, TOP10)
2015 (3-5-11)
2016 (2-6-15)
2017 (2-10-17)
2018 (2-7-15)
Niezmiennie na czele Fajdek i Włodarczyk, w czołowej „10” za każdym razem także Nowicki i Lisek, reszta z wahaniami. Coraz wyżej z roku na rok Bukowiecki i widać, że po roku 2015 liczba miejsc w TOP10 raczej na równym poziomie. W tym roku pewnie jeszcze ktoś może wskoczyć, może Kszczot. W indywidualnych konkurencjach brałem pod uwagę max 3 zawodników z jednego kraju, w sztafetach wykluczałem wszystkie ekipy klubowe/uczelniane.
2015 (3-5-11)
1.Małachowski
1.Fajdek
1.Włodarczyk
5.Kszczot
5.Lićwinko
6.Wojciechowski
7.Lisek
7.Nowicki
7.Augustyn
8.Dobek
10.Lewandowski
2016 (2-6-15)
1.Fajdek
1.Włodarczyk
2.Andrejczyk
3.Małachowski
4.Lićwinko
5.Jóźwik
7.Nowicki
7.4x400 M
7.4x400 K
8.Hoffmann
8.Haratyk
9.Lewandowski
9.Lisek
10.Kszczot
10.Ennaoui
2017 (2-10-17)
1.Fajdek
1.Włodarczyk
2.Kopron
2.Nowicki
2.Wojciechowski
4.Lićwinko
5.Lisek
5.Bednarek
5.Małachowski
5.4x400 K
7.Urbanek
7.Haratyk
7.Fiodorow
8.Krukowski
8.4x400 M
9.Augustyn
10.Bukowiecki
2018 (2-7-15)
1.Włodarczyk
1.Nowicki
2.Fajdek
3.Haratyk
5.Lisek
5.Guba
5.4x400 K
6.Bukowiecki
6.Witek
8.Wojciechowski
8.Święty-Ersetic
8.Fiodorow
10.Lewandowski
10.4x400 M
10.4x100 K

maruda

Post autor: maruda » 21 sie 2018, 16:43

Listy światowe jeszcze się bardzo mocno zmienią :)

Listy startowe memoriału Skolimowskiej - http://fundacjakamili.pl/wp-content/upl ... artowa.pdf

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 21 sie 2018, 17:26

Niedawno emocjonowaliśmy się, czy nasi lekkoatleci poprawią rekord złotych medali ze Sztokholmu, dlatego sprawdziłem jak wyglądaliśmy na listach światowych w 1958 roku. Naliczyłem aż 32 miejsca w pierwszych dziesiątkach. Biorąc jeszcze pod uwagę, że było wtedy mniej konkurencji różnica jest jednak ogromna. Oczywiście, bierze się to w dużej mierze z rozszerzenia lekkoatletycznej geografii, bo sześćdziesiąt lat temu przygniatającą część czołówki stanowiła Europa i USA.

ODPOWIEDZ