Barometr olimpijski 4

Igrzyska XXXII olimpiady. Kwalifikacje ogólnie i podział na dyscypliny

Ile medali zdobędzie Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 2020 roku w TOKIO?

Czas głosowania minął 27 sty 2020, 18:03

<5
1
2%
5-8
3
7%
9-10
3
7%
11-12
12
27%
13-14
14
32%
15-16
9
20%
17-18
1
2%
19-20
0
Brak głosów
>20
1
2%

Liczba głosów: 44

cobra

Re: Barometr olimpijski 4

Post autor: cobra » 13 sty 2020, 15:08

pbest pisze:
13 sty 2020, 14:38
cobra pisze:
13 sty 2020, 14:33

Tak się składa, że ja prowadzę takie statystyki :)

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... =896513676

Zestawienie obejmuje zakres czasowy od MŚ poprzedzających IO w Pekinie.
MŚ1 - oznacza pierwsze MŚ po danych IO obejmujące konkurencje takie jakie były rozgrywane na poprzednich igrzyskach.
MŚ2 - oznacza ostatnie MŚ przed następnymi igrzyskami - konkurencje takie jak w programie następnych igrzysk.
Oznacza to, że dyscypliny, dla których MŚ są rozgrywane raz w czteroleciu (np. siatkówka) są liczone podójnie w MŚ1 i MŚ2. Dyscypliny, dla których MŚ są rozgrywane co roku (np. kolarstwo torowe) są liczone 2 razy - przykładowo dla IO Rio odpowiednio MŚ 2013 I MŚ 2016.
Pozwala to mieć dane porównywalne miedzy IO a MŚ - pula medali jest taka sama (poza dyscyplinami, gdzie MŚ nie są rozgrywane, jak tenis ziemny, golf)
Zajmujemy niechlubne 3 miejsce w takich zestawieniu jeśli chodzi o różnice miedzy średnimi z MŚ i IO.
Większość krajów jednak na IO ma porywnywalną zdobycz co na MŚ - my z jakiegoś powody wypadamy gorzej - nie wykorzystujemy swojego potencjału sportowego. W mojej opinii wynika to głównie z przygotowania mentalnego, że impreza 4-lecia nas przerasta pod tym względem i często nasi sportowcy się spalają psychicznie.
Innym ciekawym wnioskiem jest, że najwiecej zyskują mocarze jak USA i W.Brytania i zabierają tym biedniejszym.
Wow!! Szacun!! Świetne zestawienie, to co lubię najbardziej.
Dzięki.
Jestem fanem statystyk, w ogóle prowadzę też klasyfikację krajów wg wyników sportowych. Moje autorskie kryteria, kiedyś się dzieliłem nią na starym forum - może wrzucę później jako osobny wątek. Zdradzę, że wg niej Polska jest 14 siłą sportową na świecie.

pbest

Post autor: pbest » 13 sty 2020, 15:13

cobra pisze:
13 sty 2020, 15:08
pbest pisze:
13 sty 2020, 14:38

Wow!! Szacun!! Świetne zestawienie, to co lubię najbardziej.
Dzięki.
Jestem fanem statystyk, w ogóle prowadzę też klasyfikację krajów wg wyników sportowych. Moje autorskie kryteria, kiedyś się dzieliłem nią na starym forum - może wrzucę później jako osobny wątek. Zdradzę, że wg niej Polska jest 14 siłą sportową na świecie.
Ja kiedyś, jak jeszcze istniał portal tylkoigrzyska.pl, prowadziłem tzw. ranking narodów, zarówno zimowy jak i letni. Był on niczym innym jak dynamiczną klasyfikacją punktową z konkurencji olimpijskich z ostatnich w danej konkurencji MŚ/IO. Zaraz po igrzyskach był on równoważny klasyfikacji punktowej igrzysk i modyfikowany aż do kolejnych igrzysk po każdych rozegranych MŚ.
Ooo i nawet jeszcze istnieje link do tego:
http://www.igrzyska.home.pl/rio-2016/ranking-narodow

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 13 sty 2020, 15:33

cobra pisze:
Tak się składa, że ja prowadzę takie statystyki :)

Super zestawienie, szacunek! Swoją drogą nie spodziewałbym się, że najwięcej tracą Niemcy. No i pewnie gdyby nie afera dopingowa w Rosji to mogliśmy być na drugim miejscu.

Co do naszych strat miałbym pewną kontr-hipotezę. Niewątpliwie słabość psychiczna może tu mieć pewne znaczenie, ale też nie przesadzajmy, że wychowujemy samych, za przeproszeniem, "siusiumajtków". Niektóre kraje np. USA nie traktują MŚ aż tak poważnie jak IO. Pod przygotowania olimpijskie jest ustawiane wszystko, pod MŚ niekoniecznie. Chociażby w takim pływaniu różnica Kazań-Rio w amerykańskich zdobyczach to aż dziesięć krążków, a złotych w Brazylii mieli dwa razy więcej. Być może to jest główny powód. U nas, poza nielicznymi wyjątkami, przygotowania są rozłożone po równo na każdy sezon, tam w czteroleciu mają jedną główną imprezę.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 13 sty 2020, 15:34

W takim razie jaki byłby dla nas MŚ2 przed Tokio? 19? Tak mi wychodzi po dodaniu Bartnika i siatkarzy, chyba że o kimś zapomniałem.

Jakby nie było jesteśmy więc na orbicie 15 medali w Tokio 8-)

cobra

Post autor: cobra » 13 sty 2020, 15:43

runfixe pisze:
13 sty 2020, 15:34
W takim razie jaki byłby dla nas MŚ2 przed Tokio? 19? Tak mi wychodzi po dodaniu Bartnika i siatkarzy, chyba że o kimś zapomniałem.
Zgadza się - po rozegraniu 290 konkurencji mamy 19 medali (5-7-7) - możemy jeszcze powiększyć dorobek w kolarstwie torowym, żeglarstwie, pięcioboju nowoczesnym.

To poakzuje, że nasz potencjał to ok. 20 medali, ale wszyscy byśmy się cieszyli z 15 ;)

barnaba

Post autor: barnaba » 13 sty 2020, 18:16

Myślę, że tych medali będzie 11-12.
Dojdą kontuzje, obniżki formy. O przypadkowy sukces trudniej w IO niż MŚ.

Zobaczymy po pierwszych przyszłorocznych startach.
Jeśli faworyci utrzymają formę i nikt nie odpadnie, to medali może być nawet koło 18.

Kisik94

Post autor: Kisik94 » 13 sty 2020, 18:38

barnaba pisze:
13 sty 2020, 18:16
Zobaczymy po pierwszych przyszłorocznych startach.
Tegorocznych ;).

Podobnie jak Kuburgha obstawiam 12-13 ale z racji tego, że nie ma takiego przedziału, to dałem 13-14 przy czym rzecz jasna bliżej jestem 13 niż 14. Wydaje mi się, że z lekkiej, kajaków i wioseł zgarniemy 10 medali, a te 2-3 będą udziałem innych dyscyplin.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 13 sty 2020, 20:52

cobra pisze:
Świetne zestawienie. Brawo.
I kilka uwag:
1. Muszę odszczekać, wcześniejsze zdanie, że to nie wyłącznie nasza specyfika. Owszem, nie wyłącznie ale:
2. Niestety
cobra pisze:
Zajmujemy niechlubne 3 miejsce w takich zestawieniu jeśli chodzi o różnice miedzy średnimi z MŚ i IO.
Tak na prawdę to jest jeszcze gorzej. Jeśli popatrzymy na liczby bezwzględne to rzeczywiście więcej medali tracą średnio Niemcy i Rosja. Ale jeśli ujmiemy to procentowo, to wśród krajów, które średnio zdobywają 10 i więcej medali jesteśmy absolutnym "liderem strat". My na IO zdobywamy tylko jakieś 60% tego co na mś! (patrząc na same średnie IO - MŚ). Nikt nas tu nie bije. Rosyjska zdobycz olimpijska to jakieś 88% tej z mś, a niemiecka to 80% U nas jest dramat! Wiedziałem, że jest źle, ale nie sądziłem, że aż tak. I nie wiem jak Wam z tego może wyjść, że mielibyśmy w Tokio zdobyć 15 medali (cobra, runfixe). Te 60% z 19 medali mś to raptem 11-12. Oby tym razem było lepiej.
3. Lubimy się porównywać do Węgier i panuje chyba na naszym forum przekonanie o ich wybitnym systemie, skuteczności i mocarstwowości. Ale patrząc tylko na suchą średnią to na IO zdobywają zaledwie 70% tego co na mś. Więc patrząc pobieżnie na dane cobry, to procentowo drugi wynik po nas jeśli chodzi o straty wśród krajów mających średnio 10 i więcej medali. Tyle tylko, że u nich sytuacja nie jest tak oczywista jak u nas. Ten wynik to efekt dramatu w Pekinie. A np. w Londynie ich zdobycz była większa niż na mś. Co zresztą pokazuje po raz kolejny, że statystyki mogą skłaniać do nie zawsze prawdziwych wniosków
4. Czy odrobinę mniejsza ilość medali chińskich na IO niż mś może wynikać z tego, że na igrzyskach są ostre limity wystawianych zawodników z jednego kraju np. w ciężarach? Ot, taka hipoteza na szybko.
5.
Col_Frost pisze:
13 sty 2020, 15:33
Niektóre kraje np. USA nie traktują MŚ aż tak poważnie jak IO. Pod przygotowania olimpijskie jest ustawiane wszystko, pod MŚ niekoniecznie.
To wydaje się główne wyjaśnienie różnicy na plus amerykańskiej czy brytyjskiej. U Brytoli przecież finansowanie poszczególnych dyscyplin przez ileś kolejnych czteroleci uzależnione było mocno od wyników olimpijskich. A mś nie miały na to wpływu. Ostatnimi laty także Australijczycy postanowili jeszcze mocniej uzależnić finansowanie wyłącznie od wyniku olimpijskiego, co może napawać lekkim niepokojem np. w kontekście wioślarstwa.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 13 sty 2020, 21:17

"Statystyka jest jak kostium bikini: pokazuje wiele, ale nie pokazuje najważniejszego"
Aaron Levenstein

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 13 sty 2020, 21:26

Kuburgha pisze:
13 sty 2020, 20:52
To wydaje się główne wyjaśnienie różnicy na plus amerykańskiej czy brytyjskiej.
Ale tam gdzie ktoś zyskuje, ktoś inny musi stracić. Jeśli wielcy sięgają po więcej medali to maluczcy mniej.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 13 sty 2020, 21:45

Col_Frost pisze:
13 sty 2020, 21:26
Jeśli wielcy sięgają po więcej medali to maluczcy mniej.
Jasne, tylko byłem przekonany, że rozkłada się to bardziej równomiernie. Skala naszych strat jest niestety wyjątkowa. Przynajmniej wśród krajów ze zdobyczą minimum 10 medali. Bo przecież nie porównujemy się z Ekwadorem (zdobycz olimpijska na poziomie 40% tej z mś), gdzie 1 medal radykalnie zmienia statystykę z 3 olimpiad.

barnaba

Post autor: barnaba » 13 sty 2020, 22:51

Bo to był efekt finansowania naszego sportu.
W pewnym momencie, żeby utrzymać stypendium, trzeba było potwierdzać aspiracje co rok- więc wymagany był coroczny szczyt formy.
Zatem nie istniały czteroletnie cykle przygotowań, tylko roczne. I efekt tego oglądamy w statystyce.

A już kwintesencją tego były sporty, w których IO wypadały kilka miesięcy po MŚ czy ME. Szczyt formy szykowano na te drugie- bo konkurencja mniejsza i o stypendium łatwiej.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 13 sty 2020, 23:15

barnaba pisze:
13 sty 2020, 22:51
Bo to był efekt finansowania naszego sportu.
W pewnym momencie, żeby utrzymać stypendium, trzeba było potwierdzać aspiracje co rok- więc wymagany był coroczny szczyt formy.
Zatem nie istniały czteroletnie cykle przygotowań, tylko roczne. I efekt tego oglądamy w statystyce.

A już kwintesencją tego były sporty, w których IO wypadały kilka miesięcy po MŚ czy ME. Szczyt formy szykowano na te drugie- bo konkurencja mniejsza i o stypendium łatwiej.
Wiele zależy też od podejścia. Pamiętam jak wielu szokowało, że Kryk potrafił jasno powiedzieć w wywiadzie, że nie mają dla niego i jego zawodniczek żadnego znaczenia ME w roku olimpijskim i latach kiedy nie grają im w przygotowaniach do ME i on wymaga, żeby zawodniczki to zrozumiały. Chociaż mówił, że dla wielu z nich to niełatwe, bo o medal dużo łatwiej przecież. A już w konkurencjach w stylu K2 1000 m czy K2 200 m czasem na ziemi medale leżały.
UWAGA! TYPER MŚ w biathlonie - pierwsze typy do jutra do 14:45!

cobra

Post autor: cobra » 13 sty 2020, 23:19

Kuburgha pisze:

I nie wiem jak Wam z tego może wyjść, że mielibyśmy w Tokio zdobyć 15 medali (cobra, runfixe). Te 60% z 19 medali mś to raptem 11-12. Oby tym razem było lepiej.
Jednak jest zauważalny postęp jeśli brać pod uwagę medale z MŚ - w ostatnich 4-leciach to było odpowiednio 28 - 31 - 41 medali. Inna sprawa, że 2 medale i to złote są liczone podwójnie (siatkarze, Bartnik). No i w końcu czas przełamać tą marną skuteczność na IO, jeśli na zimowych igrzyskach mogliśmy startować porównywalnie z MŚ, to może czas na udane igrzyska letnie.

Kuburgha pisze:

Czy odrobinę mniejsza ilość medali chińskich na IO niż mś może wynikać z tego, że na igrzyskach są ostre limity wystawianych zawodników z jednego kraju np. w ciężarach? Ot, taka hipoteza na szybko.
w ciężarach to się rozkłada następująco:

IO - 9 - 7 -7
MŚ - 13 - 13 - 10 - 10 - 0 (zawieszenie)

więc kilka medali tracą na IO, dochodzi jeszcze tenis stołowy.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 13 sty 2020, 23:53

cobra pisze:
13 sty 2020, 23:19
No i w końcu czas przełamać tą marną skuteczność na IO, jeśli na zimowych igrzyskach mogliśmy startować porównywalnie z MŚ, to może czas na udane igrzyska letnie.
Różnica polega na tym, że w przypadku zimowych igrzysk do świetnego występu potrzeba nam "tylko" parę wybitnych indywidualności, a takich mieliśmy w tym wieku: Małysz, Kowalczyk, Stoch i to ta trójka robiła nam przede wszystkim wyniki w Vancouver i Soczi. Takie osoby zdobywają medale latami, nawet jeśli nie na wszystkich imprezach, to jednak zawsze można na nie liczyć w kontekście walki o podium. W przypadku letnich igrzysk wybitne indywidualności, które dochodzą na szczyt, nawet wbrew naszemu systemowi szkolenia, to już jednak za mało. Osobiście liczę, że w lekkiej, siatce, wiosłach i kajakach (przynajmniej żeńskiej części) okres polegania na takich indywidualnościach się skończył i zaczął się okres porządnej systemowej pracy, która spowoduje, że nie będziemy w tych dyscyplinach walczyć o pojedyncze krążki, tylko staniemy się liczącą się siłą. Niestety inne dyscypliny są nadal w lesie i tam pozostaje nam liczyć na przypadek.

ODPOWIEDZ