Łyżwiarstwo figurowe

XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Podział na dyscypliny.
MatG

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: MatG » 16 sty 2017, 13:17

W weekend w Toruniu odbyły się międzynarodowe zawody Mentor Toruń Cup. Kto nie oglądał, niech żałuje, bo bardzo dobry występ zanotowała nasza para taneczna Natalia Kaliszek/Maks Spodyriew, którzy za dwa przejazdy uzyskali 168,76 pkt, a w programie krótkim uzyskali notę, która pozwoliłaby na zajęcie 3. miejsca na ostatnich ME i 7. na MŚ. Końcowy wynik dałby im odpowiednio 5. miejsce ME i 9. MŚ.

Oczywiście pojawią się głosy, że zawody w Polsce, że sędziowie "posypali", ale należy pamiętać, że jury było międzynarodowe (sędziowała jedna Polka), a kto widział poprzednie występy Natalii i Maksa ten z pewnością widzi progres, który wykonali chociażby od startów w Grand Prix. Na pewno ten start w Toruniu to dobry prognostyk przed ME, które startują za dwa tygodnie i walką o kwalifikację na igrzyska.

Awatar użytkownika
Ukassiu

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: Ukassiu » 16 sty 2017, 13:45

No to wygląda obiecująco. Oby był ciągły progres u nich. Witamy na forum ;)

MatG

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: MatG » 22 sty 2017, 17:35

Ukassiu pisze:QR_BBPOST No to wygląda obiecująco. Oby był ciągły progres u nich. Witamy na forum ;)
Dziękuję za powitanie :)

Wracając do tematu łyżew figurowych, myślę, że szykują nam się jedne z najlepszych w historii ME w wykonaniu Polaków. Para taneczna z całą pewnością może walczyć o miejsce w dziesiątce, a solista o TOP15. Nieco niżej stoją notowania solistki, ale jej celem będzie głównie walka o minimum punktowe na MŚ. Tylko, żeby o nie walczyć, trzeba wejść do 24.

Krolowa Sniegu

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: Krolowa Sniegu » 27 sty 2017, 18:58

Pytanie do osob, które mają pojęcie o łyżwiarstwie figurowym. Wiem, że są ME. Pytanie o której i kiedy startuje nasza para i czy da się to gdzieś obejrzeć? :)

Awatar użytkownika
Wilczek19857

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: Wilczek19857 » 27 sty 2017, 19:35

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajmują dziesiąte miejsce po tańcu krótkim, Polska para taneczna uzyskała w zawodach nowy rekord życiowy – 63,35 pkt.

MatG

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: MatG » 27 sty 2017, 23:08

Krolowa Sniegu pisze:QR_BBPOST Pytanie do osob, które mają pojęcie o łyżwiarstwie figurowym. Wiem, że są ME. Pytanie o której i kiedy startuje nasza para i czy da się to gdzieś obejrzeć? :)
Para startuje jutro. Początek tańca dowolnego około 13:30, Polacy powinni pojawić się na tafli o 15:30

Awatar użytkownika
Merlin

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: Merlin » 29 sty 2017, 13:27

Ósme miejsce. Najlepszy wynik od lat.

MatG

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: MatG » 17 mar 2017, 14:36

Za nami MŚJ na Tajwanie, niestety niezbyt udane dla naszej reprezentacji. Solista Ryszard Gurtler pojechał co prawda w granicach swoich możliwości, ale dało to dopiero 40. miejsce. Zawiodła para taneczna Oleksandra Borysowa/Cezary Zawadzki, która w ubiegłym roku była 20, a tym razem nie zakwalifikowała się do tańca dowolnego, kończąc rywalizację na 29. lokacie.

Niestety w programie naszej pary było sporo błędów, za które całą winę wziął na siebie Czarek (https://ig24.pl/lyzwiarstwo-figurowe-ms ... szystkich/). Fajnie, że są sportowcy, którzy potrafią przyznać się do swojego błędu, a nie szukają wymówek.

MatG

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: MatG » 28 mar 2017, 23:10

Jutro w Helsinkach początek MŚ w łyżwiarstwie figurowym. Zawody o tyle ważne, że rywalizacja toczyć będzie się o kwalifikacje olimpijskie.

Nasz kraj reprezentować będą para taneczna Natalia Kaliszek/Maksym Spodyriew oraz solista Igor Rezniczenko. Para będzie zapewne walczyła o miejsca 10-15, przy czym bardziej w dolnej granicy tego przedziału. Taka lokata powinna dać im też awans na igrzyska, ale tutaj decydujące będzie liczenie punktów.

Dla Rezniczenki awans do programu dowolnego będzie już ogromnym sukcesem. Jeśli pojedzie czysto, a pozostali zawodnicy zanotują słabsze starty (co przy aktualnej walce na skoki jest możliwe), jest w stanie do tej "24" wskoczyć, a to warunek minimum, żeby myśleć o awansie na igrzyska.

Jeśli chodzi o kwestie "niepolskie" to mocno będę kibicował mojej ulubionej parze tanecznej Hubbell/Donohue oraz sportowej - Sawczenko/Massot. Ciekaw jestem też czy 17-letni Nathan Chen będzie w stanie pokonać gwardię "starych" mistrzów - Fernandeza, Hanyu i Chana.

Gdyby ktoś był zainteresowany moimi szerszymi analizami, to chętnie pokażę gdzie takowe można znaleźć :)

MatG

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: MatG » 29 mar 2017, 9:53

Ryszard1 pisze:QR_BBPOST Cześć. Mógłbyś bliżej wyjaśnić zasady kwalifikacji olimpijskich w łyżwiarstwie figurowym? Dla mnie, osoby, która ten sport ogląda sporadycznie , są one mało czytelne. Które miejsce para taneczna musi zająć, by być pewna kwalifikacji?Oczywiście mówimy o miejscu relanym, a nie np. zdobyciu mistrzostwa świata :)
W zasadzie trudno jednoznacznie wskazać miejsce, które da kwalifikację. System kwalifikacji jest zbudowany tak, że jedna para w zależności od zajętego miejsca może wywalczyć dla swojego kraju nawet 2-3 kwalifikacje. W przypadku, gdy kraj wystawia na MŚ dwa duety, wtedy walczą one o punkty do wspólnej puli (jeżeli dany kraj będzie reprezentowany w jednej konkurencji przez trzy podmioty, to w takiej sytuacji do rankingu będą wliczane tylko dwa najlepsze wyniki.).Tabela kwalifikacji wygląda następująco:

2 startujące pary -> suma miejsc max. 13 -> 3 kwalifikacje
2 startujące pary -> suma miejsc 14-28 -> 2 kwalifikacje
1 startująca para -> miejsce max. 2 -> 3 kwalifikacje
1 startująca para -> miejsce w przedziale 3-10 -> 2 kwalifikacje
Kolejni zawodnicy z krajów, które nie zdobyły 3 lub 2 kwalifikacji, aż do uzyskania limitu (19 kwalifikacji) -> 1 kwalifikacja

Zdobycie mistrzostwa lub wicemistrzostwa świata dałoby zatem naszej parze aż 3 kwalifikacje, miejsce w Top10 - 2 przepustki. Pojedyncza kwalifikacja to już kwestia miejsc poniżej 10. Myślę, że ostatnie miejsce dające kwalifikację to będzie 14-16. Na MŚ'2015 kwalifikację dałaby 18. lokata, rok później byłaby to 15. pozycja. Wszystko zależy zatem od układu miejsc par z krajów, które będą walczyć o więcej niż jedną przepustkę tj. Francja, Kanada, USA, Rosja czy Włochy.

Mam nadzieję, że w miarę czytelnie wyjaśniłem ten system. Jeśli nie, to szerzej opisywałem go tutaj: https://ig24.pl/kierunek-pjongczang-lyz ... igurowe-1/

MatG

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: MatG » 30 mar 2017, 17:59

Za nami pierwsza konkurencja MŚ z udziałem Polaka. Nasz solista Igor Rezniczenko zajął 29. miejsce z wynikiem 63,88 pkt i odpadł z dalszych zmagań.

Występ w zasadzie przyzwoity - zdecydowanie lepszy niż na styczniowych ME. Gdyby nie ta podpórka przy 4T i czysto wyskakana kombinacja (niedokręcony drugi skok) byłby zapewne wynik w okolicach rekordu życiowego (69,85 pkt) i walka w finale o kwalifikację olimpijską. A tak pozostaje szukać swojej szansy w październiku. Na usprawiedliwienie powiem tylko, że Igor w tym roku powrócił do rywalizacji po dwuletniej karencji związanej ze zmianą reprezentacji i z pewnością brak "ojeżdżenia" i pewności na tafli zaważył na tych słabszych występach na ME i MŚ.

MatG

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: MatG » 31 mar 2017, 12:43

Przynoszę dobre wieści z Helsinek. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew za swój program krótki uzyskali rekord życiowy 63,37 pkt i będą na co najmniej 16 miejscu po pierwszej części rywalizacji. Na końcowe wyniki trzeba jeszcze poczekać.

MatG

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: MatG » 31 mar 2017, 16:01

Ostatecznie 15. miejsce, czyli wynik w granicach tego co można było oczekiwać. Spadek w klasyfikacji możliwy jedynie w przypadku katastrofy, bardzo możliwy awans i wyprzedzenie duetu z Ukrainy.

Świetnie wygląda nasza sytuacja w wirtualnym rankingu kwalifikacji olimpijskich. Na ten moment według moich obliczeń ostatnie miejsce dające awans to 18. zajmowane przez Chińczyków. Czyli margines błędu mamy spory.

MatG

Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: MatG » 01 kwie 2017, 18:11

Panie i Panowie, po 8 latach przerwy mamy kwalifikację na IO w łyżwiarstwie figurowym! Brawo Natalia, brawo Maks! Spisali się dzisiaj świetnie :)

MatG

Re: Łyżwiarstwo figurowe

Post autor: MatG » 14 lip 2017, 13:21

Przeszło to nieco bez echa, ale po 15 latach mamy nowego Prezesa PZŁF-u. Został nim Marek Kaliszek, prywatnie ojciec Natalii Kaliszek.

Oczywiście jak każdy Prezes obiecuje system szkolenia, przejrzystość funkcjonowania związku itp. To co dla mnie ważne to obietnica stworzenia systemu kwalifikacji do zawodów międzynarodowych (w tym do wrześniowego turnieju kwal. na IO), co wcześniej nie było normą i na tym polu często dochodziło do kontrowersji.

ODPOWIEDZ