Skoki narciarskie

XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Podział na dyscypliny.
L__

Re: Skoki narciarskie

Post autor: L__ » 20 lut 2018, 10:53

Pawło pisze:
20 lut 2018, 10:39

To chyba 2 najlepsi trenerzy obecnie. Co porabia ten legendarny fiński trener z czasów ich wielkości? (wybaczcie sklerozę, ale wyleciało mi jego dziwne fińskie nazwisko;p). Za dużo alkoholu;p
Przewodniczący Komitetu Skoków Narciarskich FIS Kojonkowski?
L__=Lukash

Pawło

Post autor: Pawło » 20 lut 2018, 10:55

L__ pisze:
20 lut 2018, 10:53
Pawło pisze:

To chyba 2 najlepsi trenerzy obecnie. Co porabia ten legendarny fiński trener z czasów ich wielkości? (wybaczcie sklerozę, ale wyleciało mi jego dziwne fińskie nazwisko;p). Za dużo alkoholu;p
o to to - może Komitety mu się znudziły...choć to wygodne życie, jak w Brukseli;p. No w każdym razie, jeśli tak się stanie, znaleźć trenera równie dobrego nie będzie qrna łatwo

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 20 lut 2018, 11:14

Pawło pisze:
Jeśli Horngacher wybierze Austrię - to chyba nikt nie ma prawa mieć żalu, to jego ojczyzna.
Jeśli wybrałby Słowenię, to chyba też nie ma się co dziwić.
Pawło pisze:
Stoeckl też może chcieć objąć Austrię i może być zabawnie :D.
Stoeckl jest dla Austriaków nieosiągalny. Na jesieni przedłużył kontrakt z Norwegami do 2022 roku.
Pawło pisze:
Za dużo alkoholu;p
Już z rana? Przed 13?! (starsi pamiętają znaczenie tej godziny). Czy piszesz o całościowym doświadczeniu życiowym na tym gruncie? ;)
L__ pisze:
Szykujesz Kojonkoskiego faktycznie na trenera u nas? Bo spolszczyłeś mu nazwisko. Oczywiście rozumiem, że to literówka, ale nie mogłem się powstrzymać. Błąd pasował do potencjalnej posady u nas. Oczywiście tylko potencjalnej.

L__

Post autor: L__ » 20 lut 2018, 11:43

Kuburgha pisze:
20 lut 2018, 11:14
(...)
(...)
Szykujesz Kojonkoskiego faktycznie na trenera u nas? Bo spolszczyłeś mu nazwisko. Oczywiście rozumiem, że to literówka, ale nie mogłem się powstrzymać. Błąd pasował do potencjalnej posady u nas. Oczywiście tylko potencjalnej.
Nie widzę większego potencjału, zainteresowania i możliwości zarobkowych u Słoweńców. Transfer na linii Polska-Słowenia byłby dla mnie szokiem.

Powrotu do ojczyzny niestety nie wykluczam, choć myślę, że Stefan ma na to czas, a teraz będzie chciał kontynuować pracę z obecną ekipą. Jednak sprawy osobiste mogą przeważyć.

Podoba mi się koncepcja Kruczka w kadrze kobiet, pomyślałbym też o "spalonym" Kuttinie do kadry B.

Co do Kojonkoskiego- to był wybitny trener, a przecież jest wciąż stosunkowo młody. W zasadzie jego "emerytura" była zaskoczeniem i nie wykluczam, że wkrótce wróci.
L__=Lukash

Pawło

Post autor: Pawło » 20 lut 2018, 12:14

Kuburgha pisze:
Pawło pisze:
Jeśli Horngacher wybierze Austrię - to chyba nikt nie ma prawa mieć żalu, to jego ojczyzna.
Pawło pisze:
Stoeckl też może chcieć objąć Austrię i może być zabawnie :D.
Stoeckl jest dla Austriaków nieosiągalny. Na jesieni przedłużył kontrakt z Norwegami do 2022 roku.
Pawło pisze:
Za dużo alkoholu;p
Już z rana? Przed 13?! (starsi pamiętają znaczenie tej godziny). Czy piszesz o całościowym doświadczeniu życiowym na tym gruncie? ;)
L__ pisze:
jak się wybiera dany fragment?
nie no, dziś w pracy - mam na myśli ogólną zmianę priorytetów :), to była konieczność, inaczej bym zwariował;p

Pawło

Post autor: Pawło » 20 lut 2018, 12:18

L__ pisze:
20 lut 2018, 11:43
Kuburgha pisze:
(...)
(...)
Nie widzę większego potencjału, zainteresowania i możliwości zarobkowych u Słoweńców. Transfer na linii Polska-Słowenia byłby dla mnie szokiem.

Powrotu do ojczyzny niestety nie wykluczam, choć myślę, że Stefan ma na to czas, a teraz będzie chciał kontynuować pracę z obecną ekipą. Jednak sprawy osobiste mogą przeważyć.

Podoba mi się koncepcja Kruczka w kadrze kobiet, pomyślałbym też o "spalonym" Kuttinie do kadry B.

Co do Kojonkoskiego- to był wybitny trener, a przecież jest wciąż stosunkowo młody. W zasadzie jego "emerytura" była zaskoczeniem i nie wykluczam, że wkrótce wróci.
zgadzam się co do Słowenii, Prevc nie taki młody, Stoch nie taki stary i nie wiem, ktory ma lepsze widoki na 2020. A nadmiar dobrych skoczków nie musi być zaletą, jak zająć się hordą 15 talentów, czasu chyba nie ma. Stefan chyba nie lubi nadmiaru zawodników, tak odebrałem niektóre jego wypowiedzi i decyzje.

A Austria? Zrozumiałe, Kraft i Hayboeck są do odtratowania, misja Schliri może być wyzwaniem, a paru młodych pokazało, że ma potencjał.

SzG

Post autor: SzG » 20 lut 2018, 12:53

Aż się zdziwiłem, ale skaczą dzisiaj jakieś dzieci na obiektach średniej krokwi.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 20 lut 2018, 13:22

L__ pisze:

Na razie, to jak pisałem, nie wiemy nawet czy była/jest jakaś propozycja. Nie wiem jaka jest sytuacja finansowa słoweńskiego związku narciarskiego, ale Słowenia to kraj zamożniejszy od nas, więc kto wie.
Zainteresowanie to widać chyba po konkursach w Planicy. Wydaje mi się, że nijak nie ustępują konkursom w Zakopcu czy Willingen, uchodzącym przecież za te najbardziej oblegane przez kibiców.
No a potencjał? Już pisałem we wcześniejszym poście. Moim zdaniem to materiał na potęgę jak Austria za Pointnera. Chociaż jeśli Horngacher miałby nas porzucić na rzecz Słowenii, to wydaje mi się, że musiałby dostać stamtąd jednak na prawdę fajną ofertę.
L__ pisze:

Podoba mi się koncepcja Kruczka w kadrze kobiet,
Jakby co, jakieś złoto na igrzyskach w Pekinie lub inne takie, to pamiętajcie komu dziękować za pomysł. Wystarczy mi wdzięczna wzmianka Tajnera i Małysza w TVP o mojej skromnej osobie ;)
Poza tym pomysł podoba się nam. Pytanie co na to Tajner i Kruczek.
L__ pisze:
pomyślałbym też o "spalonym" Kuttinie do kadry B.
Pewnie. O niebo lepszy od Żidka, a o Matei z Bachledą nie wspominając. Ale czy byłby zainteresowany? To spora degradacja. No i kiedyś pracowali u nas w odwrotnej konfiguracji chyba. To też nie jest łatwa zmiana.
L__ pisze:
Też byłem zdziwiony, że porzucił trenerski fach. Najpierw poszedł chyba w politykę/samorząd? teraz działacz. Boję się, że Pawło ma rację. W pewnym wieku coraz trudniej porzucić wygodny i pewnie stabilny stołek działaczowski. Kiedyś, jeszcze za Kruczka, marzyło mi się, że Fin popracuje u nas, gdy stracił robotę w Norwegii.
Pawło pisze:
20 lut 2018, 12:14
jak się wybiera dany fragment?
Niestety nie ma takiej opcji. Trzeba żmudnie wycinać.
Pawło pisze:
20 lut 2018, 12:18

zgadzam się co do Słowenii, Prevc nie taki młody, Stoch nie taki stary i nie wiem, ktory ma lepsze widoki na 2020. A nadmiar dobrych skoczków nie musi być zaletą, jak zająć się hordą 15 talentów, czasu chyba nie ma. Stefan chyba nie lubi nadmiaru zawodników, tak odebrałem niektóre jego wypowiedzi i decyzje.
Jednak P.Prevc "o jedne igrzyska" młodszy. Za 4 lata będzie mniej więcej w obecnym wieku Stocha (nawet ciut młodszy).
A co do tego czy Horngacher lubi pracować z dużą grupą. Ale u Słoweńców byłoby z czego wybrać taką wyselekcjonowaną grupę dużo łatwiej niż u nas i w dodatku dużo młodszych, a więc z perspektywą znacznie dłuższych sukcesów.
No ale ta dyskusja o Słowenii to taka spekulacja, która wywołałem (chociaż nie wykluczam). Natomiast problem przedłużenia kontraktu poważny. Chyba nie tak różowo jak wcześniej tu pisano. Oby skończyło się tylko na strachu.

Pawło

Post autor: Pawło » 20 lut 2018, 13:26

Nie wiem czy oby, Stefan jest świetny, jeśli wybierzę ojczyznę - dobrze mu życzę. Wychowajmy takich trenerów zamiast się modlić o pozostanie. Maciusiak może być niezły za parę lat.

Tak szczerze mówiąc, to poza ewent. Kojonkoskim nie widzę kogoś "godnego", będzie ciężki orzech do zgryzienia, jeśli go stracimy.

balwan

Post autor: balwan » 20 lut 2018, 13:29

Ktoś wyżej pisał że by widział Kuttina na trenera kadry B, stawiam że PZN naszczescie Go nie widzi. Jak wiemy Kuttin ma dziwne metody treningowe o czym nawet ostatnio tata Stocha publiczne powiedział .

L__

Post autor: L__ » 20 lut 2018, 13:43

balwan pisze:
20 lut 2018, 13:29
Ktoś wyżej pisał że by widział Kuttina na trenera kadry B, stawiam że PZN naszczescie Go nie widzi. Jak wiemy Kuttin ma dziwne metody treningowe o czym nawet ostatnio tata Stocha publiczne powiedział .
Sprawa sprzed miliona lat, prowadząc kadrę B zawodnicy mieli jednak widoczny progres, w kadrze A(poza brakiem medali Małysza) reszta też zrobiła krok do przodu.

Oczywiście jest sam winny swoich niedociągnięć, ale za ładne oczy pracy w Austrii nie dostał, bo z wyglądem kurczaka ciężko mówić o ładnych oczach. W porównaniu z obecnym składem to jest poważny trener i zgadzam się, że to raczej Heinz nie będzie chciał do nas.
Kuburgha pisze:
20 lut 2018, 13:22
Na razie, to jak pisałem, nie wiemy nawet czy była/jest jakaś propozycja. Nie wiem jaka jest sytuacja finansowa słoweńskiego związku narciarskiego, ale Słowenia to kraj zamożniejszy od nas, więc kto wie.
Zamożniejszy kraj od nas? Z 10krotnie niższym PKB?!

Nie róbmy sobie jaj, oczywiście w przeliczeniu na mieszkańca Słowenia wypada lepiej, ale porównując budżety państw i środki przeznaczane na sport to Słoweńcy nie mają do nas startu.
L__=Lukash

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 20 lut 2018, 14:05

L__ pisze:
20 lut 2018, 13:43

Nie róbmy sobie jaj, oczywiście w przeliczeniu na mieszkańca Słowenia wypada lepiej, ale porównując budżety państw i środki przeznaczane na sport to Słoweńcy nie mają do nas startu.
Mamy też zauważalnie większe nominalne PKB od Austrii i Norwegii (to ostatnie ku mojemu zdziwieniu). Więc też "nie róbmy sobie jaj" i śmiało także z nimi możemy konkurować na polu finansowym?

Aż sobie sprawdziłem. Średnie zarobki w Słowenii były 3-4 lata temu blisko dwa razy wyższe niż w Polsce. Co akurat wcale mnie nie dziwi, bo zawsze gdy odwiedzałem ten piękny kraj wydawał mi się wyraźnie od nas zamożniejszy i lepiej zorganizowany. Oczywiście, że ich budżet jest mniejszy od naszego. Ale wielkość kraju działa w dwie strony. Mają mniejsze wpływy, ale też i znacznie mniejsze wydatki.

Budżet PZN, licząc z dofinansowaniem z MSiT (to lwia część ich budżetu) to w sumie kilka milionów euro. Nieosiągalne dla słoweńskiego odpowiednika? "Nie róbmy sobie jaj".

L__

Post autor: L__ » 20 lut 2018, 14:29

Kuburgha pisze:
20 lut 2018, 14:05
L__ pisze:
20 lut 2018, 13:43

Mamy też zauważalnie większe nominalne PKB od Austrii i Norwegii (to ostatnie ku mojemu zdziwieniu). Więc też "nie róbmy sobie jaj" i śmiało także z nimi możemy konkurować na polu finansowym?

Aż sobie sprawdziłem. Średnie zarobki w Słowenii były 3-4 lata temu blisko dwa razy wyższe niż w Polsce. Co akurat wcale mnie nie dziwi, bo zawsze gdy odwiedzałem ten piękny kraj wydawał mi się wyraźnie od nas zamożniejszy i lepiej zorganizowany. Oczywiście, że ich budżet jest mniejszy od naszego. Ale wielkość kraju działa w dwie strony. Mają mniejsze wpływy, ale też i znacznie mniejsze wydatki.

Budżet PZN, licząc z dofinansowaniem z MSiT (to lwia część ich budżetu) to w sumie kilka milionów euro. Nieosiągalne dla słoweńskiego odpowiednika? "Nie róbmy sobie jaj".
Zauważalnie wyższe? Austria i Norwegia mają PKB na poziomie prawie 400mld, Polska jest powyżej. Słowenia ma ok. 40mld.

Podatki to obowiązkowa publiczna zrzutka, kto zbierze więcej na pensje Horngachera, 2 mln ludzi średnio zarabiających 5 tysięcy czy 40 milionów zarabiajacych po 2500?

Przeciętny Słoweniec jest bogatszy, niż przeciętny Polak, ale zwrot "zamożniejszy kraj" to są jaja.
L__=Lukash

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 20 lut 2018, 14:31

Pawło pisze:
20 lut 2018, 13:26
Wychowajmy takich trenerów zamiast się modlić o pozostanie. Maciusiak może być niezły za parę lat.
W zasadzie to w odpowiedzi muszę chyba wkleić coś, co wcześniej już tu pisałem:
Kuburgha pisze:
06 lut 2018, 11:34
Nie chcę generalizować, ale ilu mamy solidnych polskich trenerów? Szturc? Maciusiak? Kruczek? Z kadrą B Mateja sobie chyba nie poradził. A już za nieporozumienie uważam asystenta w tej kadrze Marcina "Diabełka" Bachledę. Owszem, aby być dobrym trenerem nie trzeba być dobrym zawodnikiem, ale Bachleda zawsze wyglądał w wywiadach na kogoś, kto kompletnie nie rozumie co się stało, niezależnie czy jego skok był dobry czy zły. Więc niezbyt wyobrażam sobie co on może tłumaczyć podopiecznym.
Środowisko skoków narciarskich na świecie jest małe. Kilka krajów plus grupa gdzie jest to sport wybitnie niszowy, dla garstki zapaleńców. Zaryzykuję więc twierdzenie, że niemal wszyscy wszystkich znają. A przynajmniej powinni znać wszystkich, których znać warto. Jeśli więc jakiś trener wyróżnia się gdzieś, choćby w pracy z młodzieżą, to pewnie jest szansa, że ktoś go zatrudni za granicą (niekoniecznie do kadry A). Tak jest np. z Austriakami, Finami, Słoweńcami. A ilu Polaków (poza Kruczkiem, dla którego dwa złote medale Stocha jeszcze pewnie długo będą dobrą rekomendacją) znalazło zagraniczną pracę w swoim fachu? Chyba jeszcze tylko Tadeusz Bafia kiedyś w Kanadzie. Nie żebym życzył sobie odpływu polskich trenerów za granicę, bo to niestety strata. Ale skoro nie słychać o jakichś ofertach, to chyba nie świadczy to najlepiej o ocenie tego naszego trenerskiego środowiska. Trochę tak jak w piłce nożnej, który polski trener (poza Kasperczakiem) pracował w ostatnim ćwierćwieczu w dobrym klubie lub reprezentacji?
Polska myśl szkoleniowa to jeden z głównych problemów naszego sportu w wielu dyscyplinach. A w sportach zimowych widać to mocno. Chociaż oczywiście bardzo daleki jestem od zwalania wszystkiego na trenerów. To głównie wina tych, którzy stwarzają im warunki do pracy i rozwoju. I jak wygląda dobór ludzi do tego zawodu? I ich przygotowanie?

Można się śmiać z "leśnych dziadków" z PZPN z ery przed Bońkiem, ale jakieś kursy trenerskie próbowali organizować (także dla czynnych zawodników co było fajnym rozwiązaniem). W swoim czasie (nie wiem jak teraz) PZPS też organizował różne kursy i konferencje dla trenerów, zapraszając na nie najwybitniejszych trenerów świata (np. Julio Velasco). Ciekawe co w tej materii robi PZN? Nie tylko jeśli chodzi o skoki, ale i inne podległe mu dyscypliny.

generalissimus1

Post autor: generalissimus1 » 20 lut 2018, 14:35

Trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jedną rzecz, a mianowicie, że Tajner poruszy niebo i ziemię aby Horngacher został z nami, ponieważ kadra A to ostatni filar, na którym trzyma się stołek Apolla. Kuttin na trenera kadry B byłby jak znalazł, ponieważ na pewno jest o niebo lepszy od Żidka czy Bachledy(!), a po tym sezonie o lepsze stanowisko mogłoby mu być ciężko. Wracając do Horngachera, to myślę, że poza propozycją Austrii, która jest oczywista może też przyjść z Azji i nie koniecznie mam tu na myśli Japonię.

ODPOWIEDZ