Zasady rywalizacji

barnaba
Posty: 3103
Rejestracja: 24 cze 2019, 14:29

Zasady rywalizacji

Post autor: barnaba » 27 lip 2021, 16:39

Spróbuję przedstawić w uproszczeniu najważniejsze odmienności rywalizacji osób niepełnosprawnych

1. Zawodnicy są podzieleni na klasy wg stopnia niepełnosprawności. Do poszczególnych klas kwalifikuje komisja lekarska. Konkurencje sportowe odbywają się z zasady oddzielnie dla każdej klasy niepełnosprawności, stąd nic dziwnego, że w skoku w dal czy rzucie oszczepem rozdawanych jest kilka kompletów medali.

2. Klasy niepełnosprawności są tworzone tak, by połączyć w jedną grupę zawodników o zbliżonej sprawności. Nie zawsze się to udaje (bo chodzi o to, by o medale dużych imprez nie walczyły 2-3 osoby), więc normą (niezbyt sprawiedliwą) jest jednoczesna rywalizacja zawodników, którzy na pierwszy rzut oka powinni rywalizować oddzielnie (takim przypadkiem jest choćby para- pływanie)

3. Jeśli w danej klasie rywalizuje zbyt mało zawodników, dochodzi do tzw. łączenia klas - czyli w jedną grupę łączy się zawodników o różnym, lecz teoretycznie zbliżonym stopniu niepełnosprawności. Niestety, znacznie zmniejsza to szanse na dobry wynik osób mniej sprawnych (można na zawodach pobić rekord świata i wylądować poza podium).
Rutynowo łączy się zawodników w sztafetach i rywalizacji drużynowej- inaczej nie dałoby się skompletować zespołów.

4. Klasy, w których odbędzie się rywalizacja, są ogłaszane kilka lat przed zawodami

5. Niepełnosprawni nie biorą udziału w takich samych konkurencjach, co sportowcy zdrowi. Np. w lekkoatletyce dla osób z zaburzeniami koordynacji ruchowej jest przeznaczony rzut maczugą, a nie rzut oszczepem - chodzi tu o bezpieczeństwo widzów, sędziów i samych zawodników.

6. Osoby niewidome startują w lekkoatletyce z przewodnikiem (stąd obsada finałów i eliminacji jest mniejsza, przewodnik musi zmieścić się na bieżni). Ciekawostką jest, że przewodnik musi być cały czas połączony taśmą z zawodnikiem i musi przekroczyć linię mety za nim (co jest przyczyną wielu dyskwalifikacji).
W kolarstwie rywalizacja odbywa się w tandemie (pilot+zawodnik).
Przez wiele lat piloci i przewodnicy nie dostawali nawet pamiątkowej plakietki, ostatnio się to zmieniło i otrzymują medale- choć o innym wzorze.
A jak sobie poradzono z nawrotami w pływaniu? Brzęczykiem :)
Żeby zapobiec nadużyciom i zwykłym oszustwom, a jednocześnie wyrównać szanse pomiędzy zawodnikami o różnym stopniu upośledzenia widzenia, osoby niewidome startują w nieprzezroczystych goglach.

7. Ciekawie rozwiązane są sporty zespołowe (rugby i koszykówka) - otóż do każdego stopnia niepełnosprawności jest przypisana odpowiednia liczba punktów. Zawodnicy przebywający jednocześnie na boisku muszą zmieścić się w ich limicie.

8. Czy w paraolimpiadzie mogą brać udział osoby całkowicie sparaliżowane? Oczywiście. Specjalnie dla nich wymyślono jedną z mutacji boccii - odpowiednika gry w bule. Zawodnik ma obok siebie asystenta, któremu udziela wskazówek dotyczących położenia specjalnej pochylni, po której do gry wprowadzania jest bula.

9. Czemu w wynikach paraolimpiady są czasami podawane po kolei serie trzech rzutów (np. kulą czy dyskiem)? Czy inni zawodnicy wtedy nie rzucają? Zgadza się. Czasami sporo czasu zajmuje przygotowanie stanowiska dla niepełnosprawnego miotacza, więc rozgrywanie tych zawodów w sposób klasyczny zajęłoby mnóstwo czasu. Zatem zawodnicy oddają serię 3 rzutów, po których następuje zmiana. Tak samo jest w finałach.

10. W zawodach biorą też udział zawodnicy z upośledzeniem umysłowym, są dla nich specjalne klasy. Nie są oni w stanie wykonać takiego samego treningu, co osoby pełnosprawne, tak samo nie są w stanie odpowiednio zareagować na sytuację w zawodach (np. rozłożenie sił w biegu na 400 metrów tak, by w miarę równo przebiec całe okrążenie, bywa dla nich niemożliwe, podobnie nie są w stanie opanować taktyki). Z zawodnikami sprawnymi nie mieliby szans.

ODPOWIEDZ