Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce - Berlin 2018

Tematy poświęcone wydarzeniom rangi mistrzowskim w obecnym cyklu olimpijskim
Greebo

Re: Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce - Berlin 2018

Post autor: Greebo » 13 sie 2018, 12:33

Tak jak napisałem takie całościowe patrzenie na procenty nie jest imo słuszne :) W biegach długich jest bliskie 0 w rzutach koło 50%.

SzG

Post autor: SzG » 13 sie 2018, 12:35

Ale w konkurencjach polskich z tych ME było niewiele lepiej niż te 25% w porównaniu z Rio. Z tej statystyki wychodzi 3-4 medali, więc daleko do zadawalającego mnie wyniku 6-7,ale mam nadzieję, że Europa zrobiła postęp wynikowy do reszty świata .

Greebo

Post autor: Greebo » 13 sie 2018, 12:39

To nie Europa musi robić postęp tylko my :)

A takowe wyciąganie wniosków ze statystyk jak dla mnie powoduje że prawdziwości nabiera stopniowanie kłamstw na małe, duże i statystykę.

SzG

Post autor: SzG » 13 sie 2018, 12:56

Wg statystyk Stoch nie miał prawa wygrać PŚ i IO w tym roku.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 13 sie 2018, 12:59

no name pisze:
13 sie 2018, 12:01
mrpotato pisze:
13 sie 2018, 11:31
przelozenia na mś,IO sa rozmaite w roznych konkurencjach...
Co do przełożeń warto pamiętać o ważnej statystyce.
Rio 2016
Łączna liczba medali dla Europy: 36/141 - około 25%
Łączna liczba złotych medali dla Europy: 11/47 - 23,5%

W Londynie było troszeczkę "lepiej", dlatego, że Europa (strefa czasowa, klimat). W Tokio lepiej nie będzie.
Dlatego należy pamiętać, że to co się działo w ostatnim tygodniu to mniej więcej "ćwiartka" siły światowej lekkiej.
I w euforii tego co się wydarzyło warto pamiętać, że na IO będzie o te 75% trudniej.
Wykorzystałbym te statystyki do zestawień z przeszłością. Były tu takie rozważania o sensie porównywania obecnych ME z tymi sprzed pół wieku. Nie przesądzając o wartości lub jej braku takich porównań chciałbym tylko zauważyć, że w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, czyli nasze najlepsze starty w Sztokholmie i Budapeszcie, to Europa miała na świecie sporo mniejszą konkurencję niż dziś, więc wtedy te medale miały znacznie większe przełożenie na perspektywy olimpijskie (np. Rzym to ponad 50% złotych medali dla Europy, a Tokio chyba równe 50%).
Ale oczywiście to tylko statystyki. Zawsze można je zmieniać na korzyść ;) W dodatku slusznie ktoś zauważył, że inaczej wyglądają one w różnych konkurencjach.
Ja juz pisałem kiedyś, że w perspektywie Tokio liczę na 3-5 medali w lekkiej, chociaz po ostatnich MŚ i ME coraz bliżej mi do uznania tej górnej liczby za oczekiwaną. Na dziś to 3 daje sam młot. W innych konkurencjach są szanse, mniejsze i większe i pewnie z nich niektóre wykorzystamy (ile?). Ale kto wie co będzie za dwa lata.

bart4

Post autor: bart4 » 13 sie 2018, 13:01

mrpotato pisze:
13 sie 2018, 11:31
czegos dobrego w sensie wynikowym byscie sie spodziewali na reszte sezonu i po kim?
Anita(Ostrava za miesiąc), Lisek jeszcze w DL może jeszcze skoczy wyżej niż 5,90?, Guba(finał DL), Lewandowski na 1,5, Kszczot na 800, Krukowski w Birmingham, może Fiodorow zrobi PB...
Czy dobre nie wiem ale wierzę też że Angelika Cichocka poprawi swoje SB, Sabat jeszcze gdzieś pobiega na granicy 2min.
Liczę generalnie na fajne wyniki u tych którzy będą startować w najbliższych 2 tygodniach :)

pbest

Post autor: pbest » 13 sie 2018, 13:49

Może jeszcze Dobek i Czykier trochę zejdą z wynikami. Haratyk też może nie powiedział jeszcze ostatniego słowa, a i Fajdek ma coś do udowodnienia np. w Chorzowie. Ciekawy też jestem kolejnego biegu Justyny Święty i ciekawe czy nasi młodzi na 800m dostaną szansę w jakichś szybszych zawodach.

no name

Post autor: no name » 13 sie 2018, 14:42

Greebo pisze:
13 sie 2018, 12:39
A takowe wyciąganie wniosków ze statystyk jak dla mnie powoduje że prawdziwości nabiera stopniowanie kłamstw na małe, duże i statystykę.
Od dwudziestu lat pomimo wielu świetnych dla nas ME i MŚ liczba lekkoatletycznych medali na igrzyskach przedstawia się następująco
2000 - 4, 2004 - 2, 2008 - 2, 2012 - 2, 2016 - 3.
To kłamstwo małe, duże, czy statystyka ?

Kazulinho

Post autor: Kazulinho » 13 sie 2018, 15:22

Dokładnie, nasza dominacja na razie nie przekłada się niestety na igrzyska. Sam uważam na ten moment, że pobijemy na spokojnie swój rekord z tego wieku, ale wiemy jak to różnie bywa. Gdybym miał przewidywać to widzę złoto Anity i pewny medal w młocie mężczyzn, bo z dwójki Nowicki/Fajdek przynajmniej jeden po prostu być musi, a reszta jest niepewna, zwłaszcza biegi, choć w teorii wszyscy nasi medaliści ME, nie licząc Kszczota i Lewandowskiego, powinni raczej na 100 procent poziom albo utrzymać albo się rozwinąć. No ale wiadomo kontuzje itd., poczekajmy, oby tak dalej w każdym razie

airborell

Post autor: airborell » 13 sie 2018, 15:51

W poprzedniej dekadzie pozycja naszej lekkiej atletyki była jednak znacząco inna niż w obecnej, więc nie ma co wyciągać specjalnych wniosków. Wyraźnie poniżej oczekiwań było dopiero Rio, wcześniejsze wyniki były na miarę oczekiwań (czy wręcz powyżej, jak wystrzał z Sydney).

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 13 sie 2018, 17:51

Proponuję dyskusję o szansach na Tokio kontynuować w dziale Lekkoatletyka, to mi oszczędzi przenoszenia postów. :)

Greebo

Post autor: Greebo » 13 sie 2018, 17:53

no name pisze:
13 sie 2018, 14:42
Greebo pisze:
13 sie 2018, 12:39
Od dwudziestu lat pomimo wielu świetnych dla nas ME i MŚ liczba lekkoatletycznych medali na igrzyskach przedstawia się następująco
2000 - 4, 2004 - 2, 2008 - 2, 2012 - 2, 2016 - 3.
To kłamstwo małe, duże, czy statystyka ?
To sa fakty. Wyciągnie na ich podstawie wniosków na przyszłość - zabawy ze statystyką. A statystyki bardzo lubie ale juz jako ciekawostki po faktach. To co napisałeś tez jest kłamstwem - albo zupełnie inaczej rozumiemy słowo świetne ME i MŚ. Za takowe ja mogę uznać 3 - MŚ 2009 (dużo, dużo ponad stan) oraz ME 2014 i MS 2015 - czyli te poprzedzające ostatnie IO.

Za ot w okresie 1997-2007 (6 mś)! zdobyliśmy w sumie 15 medali tym 5 złotych. Co - przenosząc wg Twojego stylu - dało nam 8 medali IO w latach 2000-2008 - 53% w tym 6 złotych (120%!!!) - no wiec jak - kłamstwo małe, duże czy statystyka?

W tym okresie zdobyliśmy tez 22 medale ME (3 ME) - 36% z nich "dało" nam medale IO, ale tylko 4 z nich były złote a te są kluczowe gdy chcemy podwórko europejskie przenieść na świat (przypominam ze teraz mamy ich 7) - efekt - 6 złotych na IO (150%). Podobają Ci sie te procenty?

Ja absolutnie zgadzam sie z tym co napisał :
W poprzedniej dekadzie pozycja naszej lekkiej atletyki była jednak znacząco inna niż w obecnej, więc nie ma co wyciągać specjalnych wniosków. Wyraźnie poniżej oczekiwań było dopiero Rio, wcześniejsze wyniki były na miarę oczekiwań (czy wręcz powyżej, jak wystrzał z Sydney)
Oczywiście tak się można bawić na dużo sposobów, a wyniki muszą być rożne bo są obarczone ogromnym błędem bo cały czas mówimy o małych liczbach, gdzie +/- 1 medal robi ogromną różnice. W Rio 3 medale przyjęliśmy z mniejszym lub wiekszym niedosytem, jako zrobienie absolutnego minimum. 1 cm więcej przy rzucie Andrejczyk i zamiast rozczarowania byłaby mowa o tym ze zrobiliśmy swoje i jest postęp względem poprzednich IO. Ewentualny kolejny i można by mówić o sukcesie (no chyba ze konus wcześniejsze MS mocno zaburzyły odbiór rzeczywistości) Teraz zapewne będzie podobnie. Beda 4 - pewnie większość osób uzna ze jest ok - 1 więcej - sukces, 1 mniej - porażka. Jak będziemy mieć kadrę jak USA to wtedy i owszem, obliczenia statystyczne nabiorą sensu.

To ze jesteśmy ścisłą czołówką europejską (nie lubię słowa "potęga") na IO znaczy niewiele i nikt z tym chyba nie polemizuje. Ale trzeba naprawdę dużo zlej woli by nie zauważać systematycznego postępu naszej kadry. Mamy ją coraz szerszą a równocześnie coraz więcej osób stabilizuje sie na wysokim poziomie. W naszych medalach jest coraz mniej przypadku - wystarczy popatrzyć jak w typerku szacowaliśmy szanse poszczególnych zawodników. Można bez większego ryzyka założyć ze gdyby za 2 dni te ME rozpoczęły się raz jeszcze to ilość naszych medali byłaby zbliżona.

PS. A statystycznie będziemy mogli po IO porównać na ile medali IO przełożyło sie 7 medali jakie zdobyła na tych ME Ukraine a na ile 1 medal Chorwacji.
Ostatnio zmieniony 13 sie 2018, 17:57 przez Greebo, łącznie zmieniany 1 raz.

SzG

Post autor: SzG » 13 sie 2018, 17:55

Jeszcze jedna statystyka z ME :
ME Monachium
-liczba medali z wynikami na poziomie medalu z igrzysk 2000 -2/7 , na kolejnych igrzyskach były 2
ME Goteborg
-liczba medali z wynikami na poziomie medalu z igrzysk 2004 -0/7 , na kolejnych igrzyskach były 2
ME Barcelona
-liczba medali z wynikami na poziomie medalu z igrzysk 2008 -3/9 , na kolejnych igrzyskach były 2
ME Zurych
-liczba medali z wynikami na poziomie medalu z igrzysk 2012 -2/12 (Fajdek ,Włodarczyk), na kolejnych igrzyskach były 3
ME Berlin
-liczba medali z wynikami na poziomie medalu z igrzysk 2016 -7/12, na kolejnych igrzyskach będzie...
To kłamstwo małe, duże, czy statystyka?
Wiem ,że nie do końca miarodajne są czasy w biegach średnich,ale to "tylko statystyka" przedstawiająca odniesienie wynikowe ME odbywających się 2 lata przed igrzyskami w XXI w.

mirass

Post autor: mirass » 13 sie 2018, 18:20

Mam pytanie czy choć raz możemy wszystkiego nie analizować pod kątem IO a po prostu cieszyć się z dobrego występu naszych?
Dobrze wiemy że te wszystkie dywagacje szlag trafi i pewnie za rok po MŚ znowu będą skrajnie inne.
Przez te dwa lata może się duzo wydarzyć na + jak i na - . a przecież tak naprawdę zadecyduje dyspozycja dnia i psychika.

cobra

Post autor: cobra » 13 sie 2018, 18:29

Mnie zastanawia w rozważaniach szans medalowych jedna rzecz: skoro na MŚ zdobywamy ostatnio w granicach 8 medali a liczba konkurenci na igrzyskach jest taka sama to czego z góry obcinamy ta liczbe do 3-4 medali? Jeżeli my mamy zdobyć mniej medali to ktoś musi zdobyć więcej a ms w lekkiej nikt nie odpuszcza i raczej nie stwoja na duzo nizszym poziomie niż IO. O ile ms 15 nam wybitnie wyszly (2 medale brązowe tyczkarzy słabszy poziom dysku ktory tez skonsumowalisny 2 medalami) to ms 17 to wg mnie nasz realny poziom i nie widze powodu dlaczego mielibyśmy nie aspirowac w Tokio na te 7-8 medali.

ODPOWIEDZ