Biegi narciarskie

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Podział na dyscypliny.
Krolowa Sniegu

Re: Biegi narciarskie

Post autor: Krolowa Sniegu » 25 mar 2020, 17:10

Wielka szkoda, ale też AW ma swoje lata. Trzeba mu oddać co królewskiej - to zdecydowanie najlepszy zimowy trener w Polsce. Gdyby Kowalczyk została jako trener, choć pewnie nie chce na siebie brać aż takiej odpowiedzialności, to bym w ten projekt wierzyła. A tak to prędzej może dojść do konfliktu. Pytanie na ile szkoła Bauera i nowego trenera będzie spójna ze szkołą AW i JK? Bo Kowalczyk na pewno nie będzie siedzieć cicho, jeśli zobaczy, że nowy trener (nie wiemy kto) rujnuje ich pracę i to co pokazali dziewczynom. Jeśli zobaczy, że znów wmawia się Skinder, że będzie sprinterką i może pracować inaczej czy lżej to prędzej wywoła konflikt niż będzie patrzyła z boku.

AW i JK dali tym dziewczynom krok w stronę wielkiej kariery. Zgadzam się z opiniami, które wydali, że odpowiednio prowadzona każda z nich powinna punktować w PŚ. Myślę, że to czas 2-3 lat. Jeśli nie zapunktują to będziemy mówić o fiasku nowego trenera.
Marcisz ma papiery, że by w seniorkach robić takie wyniki jak w juniorkach. Ale musi być odpowiednio prowadzona, bo jej motywacji nie zabraknie.
Dla mnie pierwszym sprawdzianem dla niego będą MŚJ w Zakopanem. Oczekuję, że Skinder zdobędzie medal też na dystansie. Jeśli nie to będę się martwić.
maruda pisze:
25 mar 2020, 16:22
Myślę, że pozostanie Kowalczyk pozwoli wywalczyć odpowiednio duże fundusze - a to daje nadzieję, że nasze talenty nie zostaną zmarnowane.
Pieniądze, o czym napisała w felietonie dla GW, były zawsze. Ale odpowiednie metody i odpowiednie ustawienie zawodnika nie.

Szkoda też, że Kowalczyk nie została poinformowana o swojej nowej roli i zmianie obowiązków:
No i pytanie co z AW? Prędzej bym to widziała tak, że zostanie krajowym konsultantem biegania (mógłby też pomóc kadrze biathlonistów i kombinatorów) i to on będzie nadzorował trenerów oraz brał udział w testach zawodników.

Ciekawe, czy Bauer wie, że ma nowe obowiązki? Podobno kadra męska nie wie, że ich trener będzie też panie nadzorował.
UWAGA! TYPER MŚ w biathlonie - pierwsze typy do jutra do 14:45!

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 25 mar 2020, 17:27

Takie fajne podsumowanie: https://www.przegladsportowy.pl/sporty- ... zn/krrx34m

Obyśmy takiego tekstu za kilka lat czytać nie musieli: https://wyborcza.pl/7,154903,23305081,j ... orych.html (np. ze słowami, gdzie się podziały moje następczynie, które trenowałam)

Padło tutaj wtedy wiele gorzkich słów:
"Wystarczy spojrzeć na polskie biegaczki w wieku 20-30 lat. Krajobraz po bitwie. Te, które się ostały, są jak weteranki wojenne. Dwudziestopięciolatka, która kilka lat spędziła w kadrze, nie ma zrobionej bazy wytrzymałościowej? To kpina. A robiła sumiennie, co jej kazano."

Ważne też słowa o pieniądzach, które były z Ministerstwa i były tylko na ten jeden zespół, a reszta i tak dostała więcej niż wcześniej.

Dorzucę jeszcze podsumowanie tych dwóch lat: https://wyborcza.pl/7,154903,25769941,j ... czemy.html

maruda

Post autor: maruda » 25 mar 2020, 18:06

Krolowa Sniegu pisze:
25 mar 2020, 17:10
maruda pisze:
25 mar 2020, 16:22
Myślę, że pozostanie Kowalczyk pozwoli wywalczyć odpowiednio duże fundusze - a to daje nadzieję, że nasze talenty nie zostaną zmarnowane.
Pieniądze, o czym napisała w felietonie dla GW, były zawsze. Ale odpowiednie metody i odpowiednie ustawienie zawodnika nie.
Co dokładnie napisała?
Bo z tego co wiem - z pieniędzmi (zwłaszcza dla innych zawodników niż Kowalczyk) było bardzo różnie i unormowało się dopiero kilka lat temu.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 25 mar 2020, 18:23

maruda pisze:
25 mar 2020, 18:06
Co dokładnie napisała?
Bo z tego co wiem - z pieniędzmi (zwłaszcza dla innych zawodników niż Kowalczyk) było bardzo różnie i unormowało się dopiero kilka lat temu.
"Spotkałam się z oskarżeniami, głównie środowiskowymi, że wszystkie pieniądze szły na mnie i nie było za co szkolić reszty. Populistyczne wywody mają poklask. Ale to akurat wyjątkowa bzdura: rzeczywiście w latach świetności, jak na polskie warunki, zbudowaliśmy team, który wtedy (!!!) dawał szanse na walkę z wielkimi krajami. To kosztowało, bo wyczynowe biegi narciarskie do najtańszych dyscyplin nie należą. Skandynawski serwismen to wydatek kilku tysięcy euro miesięcznie (zresztą długi czas był opłacany przez prywatnego sponsora). Tylko on jeden. A reszta drużyny? A niekończące się obozy zagraniczne, bo w Polsce odpowiednich warunków do treningu nie ma (ma się to zmienić na szczęście)?

I najważniejsze: te pieniądze szły z Ministerstwa Sportu na moją drużynę. Nie mogły być wydawane na nic innego. Nie przyznawano nam ich za ładny uśmiech, tylko w zamian za medale, które przywoziliśmy bez przerwy. Ale to przecież nie były jedyne pieniądze, jakie trafiły w ostatnich latach do polskich biegów. Dzięki temu, że biegi narciarskie były w publicznej telewizji, pojawili się sponsorzy dla dyscypliny, nie tylko moi prywatni. Były pieniądze na lekarza dla kadr młodzieżowych, serwismenów, fizjoterapeutów, obozy zagraniczne. Pod tym względem sytuacja w biegach się poprawiła. Dlaczego środowisko biegowe nie podpowiedziało wówczas prezesowi, żeby do pracy z najmłodszymi zatrudnił kogoś z zagranicy, skoro ze szkoleniem nie dają sobie rady? Czesi na przykład regularnie wychowują świetnych juniorów. Można było posłuchać Aleksandra Wierietielnego i nie bać się pracować. Nic takiego się nie zdarzyło. "

Źródło: Wyborcza.pl

Zresztą to nie jedyna taka wypowiedź. Wielokrotnie mówiła, że pieniędzy było dużo więcej, niż w czasie gdy ona zaczynała.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 26 mar 2020, 14:40

Nigdy nie pojmę dlaczego Tajner ogłasza coś bez konsultacji z tymi, których to dotyczy. AW powiedział, że jeszcze oficjalnie nie odszedł: https://wyborcza.pl/7,154903,25820887,w ... hodzi.html

EDIT: Wywiad z Justyną i jej komentarz do odejścia - uważa, że trzeba kontynuować myśl, to będzie dobrze.
https://www.przegladsportowy.pl/sporty- ... ezT0_sQV-E

Kowalczyk to na swoich i trenera barkach składa obowiązek znalezienia odpowiedniego trenera. AW ma jeszcze 2 miesiące kontraktu. I to by chyba było najlepsze, żeby oni wskazali następcę. Zwłaszcza, że już zaproponowali kandydata: "Rozmawialiśmy i trener zaproponował osobę, którą można poprosić o współpracę. Skontaktowałam się z tym człowiekiem, PZN też prowadzi rozmowy. Ze względu na sytuację na świecie nie ma teraz jak przyjechać. Wszyscy mają ważniejsze sprawy na głowie."

Ich plan z tym nowym szkoleniowcem jest taki, że AW będzie mu pomagał, Justyna też. Więc po co niby w takim układzie Bauer? Mówi, że ta osoba jest niewiele starsza od niej, która już obserwowała z dystansu pracę AW i ją szanuje.

Mówi, że jeśli wyjdzie tak jak chcą, to za 3 lata dziewczyny powinny mieć sukcesy w seniorkach - czyli w okolicach MŚ 2023.

barnaba

Post autor: barnaba » 26 mar 2020, 18:29

Możesz wrzucić coś więcej z tej wypowiedzi dla "GW"?

Cóż, dyskrecja nie jest cechą Tajnera. Zresztą czasem nie warto jej utrzymywać- gdy całe środowisko, dziennikarze i kibice plotkują o dymisji oraz dalszej roli Justyny i intrygują w sprawie obsady stanowisk.

To, co fajne- Wierietielny zaproponował następcę. Może dogada się on z PZN i praca nie pójdzie na marne?

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 26 mar 2020, 18:39

barnaba pisze:
26 mar 2020, 18:29
Możesz wrzucić coś więcej z tej wypowiedzi dla "GW"?

Cóż, dyskrecja nie jest cechą Tajnera. Zresztą czasem nie warto jej utrzymywać- gdy całe środowisko, dziennikarze i kibice plotkują o dymisji oraz dalszej roli Justyny i intrygują w sprawie obsady stanowisk.

To, co fajne- Wierietielny zaproponował następcę. Może dogada się on z PZN i praca nie pójdzie na marne?
Podrzucę na priv.
Dyskrecji nie, ale po co sypać tekstami w stylu tej pracy pod kontrolą Bauera, kiedy nic nie jest ustalone.?
No Kowalczyk liczy, że AW zgodzi się pracować z nowym trenerem. Ona że swojej strony gwarantuje pracę tydzień w miesiącu za granicą, w kraju więcej, ale 2 tygodnie chce mieć zawsze dla siebie w miesiącu.
Ja mam kilka typów, gdy mowa o kimś, kto jest niewiele starszy: Katerina Neumannova (tutaj by ta współpraca z Bauerem miała większy sens), Saarinen (ona zawsze uważała szkole AW za wybitną). Może Nikita Kriukov? W Polsce ewentualnie Węgrzyn - od lat patrzyl na pracę AW.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 26 mar 2020, 20:45

Krolowa Sniegu pisze:
26 mar 2020, 18:39
Ja mam kilka typów, gdy mowa o kimś, kto jest niewiele starszy: Katerina Neumannova (tutaj by ta współpraca z Bauerem miała większy sens), Saarinen (ona zawsze uważała szkole AW za wybitną). Może Nikita Kriukov? W Polsce ewentualnie Węgrzyn - od lat patrzyl na pracę AW.
Kryukov jest od Kowalczyk dość wyraźnie młodszy. ;)
Ostatnio zmieniony 26 mar 2020, 20:48 przez Merlin, łącznie zmieniany 1 raz.

barnaba

Post autor: barnaba » 26 mar 2020, 20:46

Dzięki :)
Trochę nie podoba mi się ta wielowładza- niby będzie trener, ale głos doradczy będzie miał AW, a swoje trzy grosze wtrąci też JK. Taki triumwirat rzadko kończy się dobrze.
Tajner, myślę, zgodzi się na wszystko w granicach finansowego rozsądku. To nie jest głupi człowiek. I jest świadom własnych ograniczeń.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 26 mar 2020, 22:33

Merlin pisze:
26 mar 2020, 20:45
Kryukov jest od Kowalczyk dość wyraźnie młodszy.
Owszem, to mój błąd. Zmyliło mnie to, że w podobnym okresie - 2010 zdobyli medale IO. Dzięki :)
barnaba pisze:
26 mar 2020, 20:46
Trochę nie podoba mi się ta wielowładza- niby będzie trener, ale głos doradczy będzie miał AW, a swoje trzy grosze wtrąci też JK. Taki triumwirat rzadko kończy się dobrze.
Myślę, że JK raczej z AW ustala wspólne stanowisko. Niemniej wiadomo, że wszystko zależy od ustaleń. Z drugiej strony, to chyba naturalne, że odchodzący trener przekazując kadrę nie odchodzi z dnia na dzień, ale bierze udział i przejście jest płynne? Bo to dobrze powiedziała Justyna, żadne info na kartce czy parametry nie oddadzą myśli treningowej. Ciągłość jest niezwykle ważna. Zwłaszcza, że pracuje się jednak w pewnym cyklu. A zwłaszcza młody organizm potrzebuje stworzenia odpowiedniej bazy.

ODPOWIEDZ