Curling

XXIV Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Podział na dyscypliny.

Moderator: Col_Frost

Awatar użytkownika
Col_Frost

Re: Curling

Post autor: Col_Frost » 06 wrz 2020, 23:46

No to brawo WCF. Pewnie bez głębszego zbadania sprawy, poddano pod głosowanie, kto za, kto przeciw, nie widzę, nie słyszę, przegłosowane. Szkoda dyscypliny, bo fajnie się rozwijała. Może za jakieś 10-14 lat doczekalibyśmy się drużyny na IO (bo w hokeju, spójrzmy prawdzie w oczy, nie ma na to szans)?

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 07 wrz 2020, 9:28

Niestety, WCF poszła torem zbyt dyplomatycznym - chcieli dać szansę, była "mowa obronna", w której PZC twierdzi, że zawodnicy tego nie chcą (jakby akcja #VoteForCurlers nie była dość jednoznaczna), czują się oszukani (a tu akurat są blisko prawdy), a ponadto stwierdzili (uwaga, to będzie HIT!), że przyjęcie PFKC po wykluczeniu PZC zajmie 3-5 lat, a w tym okresie (i teraz naprawdę, trzymajcie się krzeseł, bo spadniecie)...
► Pokaż Spoiler
Niestety, pod głosowanie podano wniosek o dalsze zawieszenie, a więc przy przewadze głosów przeciw oznaczałoby to zdjęcie zawieszenia (157 za, 17 przeciw, 34 wstrzymujące się). WCF chce mieć "twardy papier" jako podstawę do wykluczenia, a ani PKOl się nie kwapi, żeby wydać taką opinię, a rozprawa w sprawie wniosku o likwidację dopiero 12 października.
Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają. Ale ja nie jestem dżentelmenem.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 07 wrz 2020, 12:29

https://curling.pl/articles/2020/9/7/19 ... oo7ilnF9gA
Więcej szczegółów. Tak, pan Sokołowski to prezes TEGO związku karate (PZK, spór z PUK itd.).

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 07 wrz 2020, 13:06

Popraw linka, bo przekierowuje do... no, konkretnie to tutaj ;)

maruda

Post autor: maruda » 07 wrz 2020, 13:09

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 06 lut 2021, 11:39

Polski Związek Curlingu wszystkim zawodnikom klubów zrzeszonych (pomimo błędów proceduralnych ze strony Zarządu, decyzja o ich przyjęciu jest prawidłowa), którzy wyślą wniosek do rzekomego "dyrektora sportowego" PZC, Andrzeja Janowskiego wydaje licencję wraz z zaświadczeniem o członkostwie w rzekomej szerokiej kadrze narodowej.

Innymi słowy, po wieloletniej patologii organizacyjnej w obliczu pandemii i obostrzeń z nią związanych, Polski Związek Curlingu wreszcie zaczął działać tak, jak powinien. Pomimo braku prawomocnego zarządu, podejrzeń o uzurpatorstwo dyrektora sportowego i w trakcie trwającej już ponad dwa lata przerwy w Krajowym Zjeździe Delegatów.

Jeśli ten ruch doprowadzi do tego, że sąd oddali wniosek o likwidację, a WCF odwiesi PZC, poproszę @runfixe o zmianę nicku na "Kasandra".

Outsider

Post autor: Outsider » 10 maja 2021, 0:07

Zakończyły się MŚ kobiet, MŚ mężczyzn rozgrywamo miesiąc temu, a tym samym znamy już po 7 reprezentacji w olimpijskich zmaganiach u obu płci.
Kobiety: Chiny (jako gospodarza) oraz 6 najwyżej sklasyfikowanych zespołów MŚ (wg kolejności): Szwajcaria, Rosja, USA, Szwecja, Dania, Kanada
Mężczyźni: Chiny (jako gospodarz) oraz z MŚ (wg kolejności): Szwecja, Wielka Brytania (Szkocja), Szwajcaria, Rosja, USA, Kanada.
Za tydzień w szkockim Aberdeen rozpoczną się MŚ par mieszanych. Tam awans uzyska 7 najlepszych zespołów oprócz Chin.

Dobijaki:
23-30 października (prekwalifikacje)
5-10 grudnia turniej kwalifikacyjny K i M
12-17 grudnia turniej kwalifikacyjny par mieszanych
Nie ustalono jeszcze miejsc żadnego z turniejów.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 10 maja 2021, 11:27

Po raz pierwszy w historii MŚ ani męska, ani żeńska reprezentacja Kanady nie zakwalifikowała się nawet do półfinału.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 29 sie 2021, 3:13

Wpis czołowej polskiej żeńskiej drużyny na Facebooku:
Kilka dni temu dostałyśmy bardzo poruszającą wiadomośc prosto z WCFu w sprawie uczestnictwa reprezentacji Polski w zawodach międzynarodowych.
Polska nie może brać udziału w Mistrzostwach Europy, turniejach kwalifikacyjnych do Igrzysk Olimpijskich itp. DOPÓKI nie będzie znaczącej akcji PKOl i Ministerstwa Sportu w sprawie Polskiego Związku Curlingu.
Przypomnijmy, że zawieszenie PZC w strukturach Światowej Federacji trwa od stycznia i od tego czasu nic się nie zmieniło.
Dla sportowca starty w Mistrzostwach Europy, Świata i Igrzyskach i reprezentowanie kraju to główne cele!
Czy naprawdę to zawodnicy muszą płacić tę najwyższą cenę za problemy na linii WCF-PZC?
Czy jest coś, co sprawi, że ktoś zacznie brać pod uwagę naszą pracę, treningi, marzenia i emocje?
A może my, zawodnicy, środowisko curlingowe możemy zrobić coś więcej, żeby przerwać impas trwający w polskim curlingu?
źródło

Niestety, sekretarz generalny PKOl Adam Krzesiński już jakiś czas temu powiedział wprost, że ma curling w głębokim niepoważaniu i nie kiwnie palcem. W maju wydawało się, że w tej kwestii nastąpiła zmiana, bo PKOl przejął obowiązki PZC w kwestiach administracyjnych związanych z występami reprezentacji Polski (powołania, zgłaszanie itd.) na wzór kolarstwa, ale jednak wolą przemilczeć sytuację i sobie nie zawracać tym głowy.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 11 wrz 2021, 16:31

PZC został ostatecznie wyrzucony z federacji światowej.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 11 wrz 2021, 20:01

Merlin pisze:
11 wrz 2021, 16:31
Wesoły dzień nam dziś nastał! Alleluja! W całej Polsce strzelają teraz korki od szampanów.

barnaba

Post autor: barnaba » 11 wrz 2021, 21:00

Vojthas pisze:
11 wrz 2021, 20:01
Merlin pisze:
11 wrz 2021, 16:31
Wesoły dzień nam dziś nastał! Alleluja! W całej Polsce strzelają teraz korki od szampanów.
I co dalej? Tworzymy nowy związek i zaczynamy od zera?

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 11 wrz 2021, 21:13

barnaba pisze:
11 wrz 2021, 21:00
Vojthas pisze:
11 wrz 2021, 20:01

I co dalej? Tworzymy nowy związek i zaczynamy od zera?
Jasne, Polska Federacja Klubów Curlingowych jest gotowa podjąć to wyzwanie. Nie ma tam ani jednego klubu nie-curlingowego, żadnych "słupów", a przede wszystkim w statucie jest wpisane, że nie zostanie przyjęty żaden klub, w którego władzach zasiadają osoby, które działały na szkodę curlingu. W zasadzie jako organizacja wszystko działa jak należy, teraz tylko nabrać praw właściwym polskiemu związkowi sportowemu i ten sport w końcu zacznie się rozwijać tak, jak należy.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 12 wrz 2021, 12:37

Vojthas pisze:
11 wrz 2021, 21:13
przede wszystkim w statucie jest wpisane, że nie zostanie przyjęty żaden klub, w którego władzach zasiadają osoby, które działały na szkodę curlingu.
Naprawdę jest taki zapis? Dość niebezpieczny bym powiedział. No bo kto ocenia którzy ludzie działali na szkodę curlingu? To można tak luźno interpretować, że w zasadzie każdy człowiek pod to podpadnie. Rozumiem, że jeśli w federacji zrzeszony jest klub, który kogoś takiego wprowadzi do zarządu, to z miejsca wypada z federacji, ligi i w ogóle?

Tyle mojego biadolenia. Oby to była zmiana na lepsze (zresztą gorzej już chyba być nie może). @Vojthas orientujesz się może ile trzeba czekać od zgłoszenia akcesu do międzynarodowej federacji, do rozpatrzenia wniosku? Kiedy najwcześniej polskie reprezentacje będą mogły startować w zawodach?

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 12 wrz 2021, 16:37

Tak żeby być precyzyjnym:
Członkiem zwyczajnym PFKC mogą zostać kluby sportowe, związki sportowe oraz inne organizacje posiadające osobowość prawną, które otrzymają pisemną rekomendację od co najmniej 5 członków zwyczajnych PFKC oraz spełniają łącznie co najmniej trzy spośród następujących warunków:
a) ich statut, umowa albo akt założycielski przewiduje prowadzenie działalności w zakresie sportu curling;
b) posiadają w swoich szeregach zawodników czynnie uprawiających curling, którzy w roku poprzedzającym złożenie Wniosku o członkostwo zwyczajne w PFKC, brały czynny udział we współzawodnictwie curlingowym, podczas turniejów organizowanych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej lub imprez o randze Mistrzostw Polski w curlingu lub równoważnych,
c) są właścicielami lub zarządcami infrastruktury sportowej (lodowiska) pozwalającej na uprawianie curlingu,
d) członkowie władz tych osób prawnych nie działali i nie działają na szkodę curlingu oraz jego wizerunku.
Czyli w zasadzie mogą być, ale trzy pozostałe stają się wtedy sine qua non - a podpunkt c) skutecznie im to utrudnia, a na pewno uniemożliwia uzyskanie większości. Czy to jest zapis niebezpieczny? Tylko w rękach niebezpiecznych ludzi - których on wyklucza. :) Sam byłem delegatem na Walnym, na którym właśnie ten zapis przyjęto i nad tym właśnie ustępem dyskusje trwały najdłużej - nie było jednak większych wątpliwości co do tego podpunktu.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 12 wrz 2021, 20:25

Liberum Veto też u swych początków było pomyślane jako coś dobrego i według ówczesnego stylu myślenia faktycznie takim było. A do czego to potem doprowadziło chyba wszyscy pamiętamy z lekcji historii. Ludzie się zmieniają, a w zarządzie dodatkowo wymieniają. To, że teraz są w nim ludzie kompetentni, którym na sercu leży przede wszystkim dobro dyscypliny (załóżmy na potrzeby dyskusji, że tak jest), nie znaczy, że za 10 lat też tak będzie. A status (najpewniej) będzie obowiązywał dalej.

Ile w Polsce jest związków, w których nie prowadzi się wojenek wewnątrzśrodowiskowych? Jest w ogóle jakiś taki? PFKC jest obecnie (prawdopodobnie) zjednoczone, bo ma wspólnego "wroga" w postaci PZC. Ale czy nadal tak będzie, gdy PZC upadnie, bo nie będzie miał racji bytu, albo przynajmniej skutecznie zostanie odcięty od środowiska? Nie pojawią się jakieś zatargi, nieporozumienia? Nie eskalują w otwarty konflikt? Pewności nigdy nie można mieć.

Moim zdaniem ten punkt może być potężną bronią, a to że teraz nikt go nie będzie chciał użyć w niewłaściwy sposób, nie znaczy, że zawsze tak będzie. Przepisy powinny być jasne i klarowne, a tu mamy punkt, którego interpretacja zależy w zasadzie od uznaniowości obecnie rządzących. A jest to punkt wyjątkowo istotny. Tylko tyle chciałem zauważyć.

Lukash

Post autor: Lukash » 12 wrz 2021, 23:10

Col_Frost pisze:
12 wrz 2021, 20:25
A jest to punkt wyjątkowo istotny. Tylko tyle chciałem zauważyć.
A to akurat nie jest prawdą. Co do zasady się zgadzam z całym Twoim wywodem, po tym jak Vojthas to podkreślił tez mi się to nie podobało, ale tak naprawdę... to normalny zapis.

Stowarzyszenie ma charakter zamknięty. Równie niebezpieczny jest wymóg rekomendacji. Mogłoby być zamknięte (wymóg akceptacji przez dotychczasowych członków) bez podania powodu.

To jest ryzyko transparentności "stowarzyszeń zamkniętych". Największym problemem zaś "stowarzyszeń otwartych" jest łatwość w przyjmowaniu członków-słupów. I z tym chyba mierzył się PZC.

A tak naprawdę w każdym związku masz ogólny zapis "działa na rzecz danego sportu". I to tak samo można interpretować. Gdyby było coś nie tak zareagować powinien organ nadzoru.
5. Nie wybierać awatarów o treści : wulgarnej, erotycznej, nieprzyzwoitej, prymitywnej czy też zawierającej elementy przemocy.
Z punktu widzenia interpretacji też można obronić tezę, że Twój awatar jest "prymitywny". I tak naprawdę przy złej woli tak można intepretować prawie każdy zapis, który ma charakter ogólny.

wilk stepowy

Post autor: wilk stepowy » 13 wrz 2021, 8:46

W odpowiednich warunkach takie zapisy zawsze można wykorzystać w druga stronę. Znam przypadki, jak za działanie na szkodę dyscypliny i jej wizerunku uznano rzeczy takie rzeczy:
- zgłoszenie do centrali i gminy o ekscesach alkoholowych, obyczajowych i innych jednego z trenerów przez innego trenera,
- zgłoszenie do gminy nieprawidłowości przy wydatkowaniu grantów.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 13 wrz 2021, 14:44

Lukash pisze:
12 wrz 2021, 23:10
Z punktu widzenia interpretacji też można obronić tezę, że Twój awatar jest "prymitywny". I tak naprawdę przy złej woli tak można intepretować prawie każdy zapis, który ma charakter ogólny.
Ja myślę, że jak się uprzeć może być też o treści wulgarnej, w końcu igrzyska w Chinach, a jak się zmruży oczy to i pewnie coś erotycznego można tam dojrzeć, a więc jednocześnie nieprzyzwoitego ;) Ale o to mi właśnie chodzi. Zapisy tego rodzaju mogą być niebezpiecznym narzędziem. Mogą, co oczywiście nie znaczy, że na pewno takimi będą.
wilk stepowy pisze:
13 wrz 2021, 8:46
W odpowiednich warunkach takie zapisy zawsze można wykorzystać w druga stronę. Znam przypadki, jak za działanie na szkodę dyscypliny i jej wizerunku uznano rzeczy takie rzeczy:
- zgłoszenie do centrali i gminy o ekscesach alkoholowych, obyczajowych i innych jednego z trenerów przez innego trenera,
- zgłoszenie do gminy nieprawidłowości przy wydatkowaniu grantów.
No właśnie. Póki środowisko nie jest podzielone, pewnie nam takie rzeczy nie grożą (w sensie oskarżanie kogoś o działanie na szkodę dyscypliny, bo napić się zawsze można, wiadomo), ale w zamkniętych grupach prędzej czy później jakieś niesnaski się pojawiają. No nic, zobaczymy co przyszłość przyniesie. Pewnie PFKC nie jest jedynym związek z tego typu zapiskiem. Taki MKOl to dopiero "cyrkuje" ze swoim członkostwem :D

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 13 wrz 2021, 17:20

Pamiętajcie - to jest tylko zapis w statucie - nic trudnego, żeby to zmienić. Jeśli przestanie być potrzebny, pewnie tak się stanie.

ODPOWIEDZ