Książki

Tematy niezwiązane ze sportem
wilk stepowy

Re: Książki

Post autor: wilk stepowy » 09 wrz 2019, 9:23

Ja mam Historię Sportu w Polsce t. 1. To zdecydowanie nie jest wydawnictwo dla dzieci, a już dla dorosłego czytelnika. Prezentuje całościowa historią naszego sportu z rozbiciem na poszczególne dyscypliny. Język przystępny, dobre czarno-białe zdjęcia (poza kilkoma wyjątkami).
Jeżeli idzie o wady, to tom I pokazuje tylko kawałek historii sportu w PRL, do tego wydarzenia z tego okresu są skąpo opisane, napisałbym raczej zarysowane, ale wynika to pewnie z dużej ilość osiągnięć w tym czasie. Ciekawiej wg mnie przedstawiono okres rozwoju naszego sportu pod zaborami, a także w okresie międzywojennym. Zdarzają się też błędy.
Mimo tych wad książkę uważam za ciekawą. Nie ma u nas podobnej pozycji i gdyby wyszedł drugi tom, to bym też kupił, szczególnie że obejmować będzie lata 1989-2018. W pierwszym tomie była zapowiedź, że drugi ukaże się trzy miesiące po pierwszym, jednak dotąd go jeszcze nie wydano.

Natomiast mam od siebie inne pytanie, może ktoś się orientuje. W czerwcu pojawiło się info na stronie PZLA, że wydana została książka pt: Igrzyska lekkoatletów Olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020 Tom 1 Ateny 1896. Z tego co wyszukałem, to ma to być część większej serii pt: Olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020.
To jest krajowe wydanie, nasi autorzy, liczy 218 stron, a ma dotyczyć tylko lekkiej i to na jednych, odległych czasowo igrzyskach.
I teraz tak. Ktoś to widział, jaka jest tego forma, czy bardziej dla dzieci, albo dużo grafiki i tabelek, a mało treści i to dużą czcionką, bo jestem sceptyczny co do zapełnienia 218 stron treścią o wydarzeniu sportowym z XIX wieku. Dodatkowo kiedy planowane są kolejne tomy.

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 09 wrz 2019, 21:12

Również skusiłem się na Historie Sportu w Polsce. Zdjęcia, tekst całkiem ok., ale miejscami wydaje się mi mocno niedopracowana. Przykładowo podpisy pod zdjęciami są lakoniczne. Zdjęcia reprezentacji na io 1932, ośmiu facetów, z imienia wymieniony i wskazany jeden. Nie jest to jedyny przypadek. Pod innym zdjęciem można się dowiedzieć, że bokser Henryk Chmielewski to trzykrotny mistrz Europy.
Ale najbardziej razi inne zdjęcie. Judo w PRL-u dostało dwie strony, w tym 1/4 tego zajęta została zdjęciem. Nie ma na nim ani Zajkowskiego, ani Tałaja, ani Pawłowskiego, czy Legienia. Zdjęcie prezentuje judoków studentów Janusza Szewczaka i Piotra Glińskiego. Jaki oni mają wkład w historię naszego sportu... Wg mnie jest to żenujące.

wilk stepowy pisze:
09 wrz 2019, 9:23
Natomiast mam od siebie inne pytanie, może ktoś się orientuje. W czerwcu pojawiło się info na stronie PZLA, że wydana została książka pt: Igrzyska lekkoatletów Olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020 Tom 1 Ateny 1896. Z tego co wyszukałem, to ma to być część większej serii pt: Olimpijska historia lekkoatletyki 1896-2020.
To jest krajowe wydanie, nasi autorzy, liczy 218 stron, a ma dotyczyć tylko lekkiej i to na jednych, odległych czasowo igrzyskach.
Nie słyszałem wcześniej o tym. Tak czytam, to też wydaje się mi to dziwne. Kto kupi książkę za 40-50 zł (tyle kosztuje) o la w 1896 r. Zainteresować to może kilka osób w kraju. Jeśli udałoby się im to skończyć, to całość 30 numerów kosztowałaby grubo ponad tysiąc złotych. Gdyby postawili na książkę w trzech, czterech tomach o la na io, czy o naszych startach w la, to może ktoś by się tym bardziej zainteresował.

Jeżeli idzie o la, to wydano serię książek w la na io, na mś i me:
http://mecnermedia.otostrona.pl/index.p ... koatletyce
Z dwóch zdjęć zawartości i krótkiego opisu wynika, że to chyba album z tabelami i statystykami. Coś takiego można znaleźć na wikipedii.
Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa

anoda

Post autor: anoda » 10 wrz 2019, 7:31

Ja może bym się skusil na te ostatnia pozycje, jednak gdyby to byl szczegółowy opis całych Igrzysk, nie tylko wydarzenie z lekkoatletycznych bieżni. Może kiedyś coś takiego powstanie.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 10 wrz 2019, 10:10

A może my coś razem napiszemy? Nie znam większego i lepiej przygotowanego grono olimpijskich wariatów w naszym kraju :) A jakby co, to możemy siebie nawzajem poprawiać, eliminując błędy.

anoda

Post autor: anoda » 10 wrz 2019, 10:41

Vojthas pisze:
10 wrz 2019, 10:10
A może my coś razem napiszemy? Nie znam większego i lepiej przygotowanego grono olimpijskich wariatów w naszym kraju :) A jakby co, to możemy siebie nawzajem poprawiać, eliminując błędy.
To byłoby ciekawe wyzwanie, a zbieranie informacji o Igrzyskach sprzed czasów II wś to byłaby dopiero żmudna i rewelacyjna zabawa.:) Wynalezienie czegoś o czym nie wiemy, pozyskiwanie nowych źródeł informacji, których pewnie jest jak na lekarstwo, byłoby wspaniale spędzonym czasem, którego i tak chyba nie mamy za dużo :)

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 11 wrz 2019, 22:05

Vojthas pisze:
10 wrz 2019, 10:10
Na starym forum lubiłem pytania i odpowiedzi z quizu. Niektóre anegdoty były świetnie przedstawione - choćby koneksje rodzinne medalistów olimpijskich. Coś takiego zebrać, umiejętnie opisać, w formie ciekawostek olimpijskich, czy obalania mitów. Czegoś takiego brakuje. To, co jest wydawane to głównie tabelki i zdjęcia. Wszystko to jest dziś dostępne na stronach internetowych. W formie takich ciekawostek parę temu wydano Kartki z historii sportu:
https://sklep.zysk.com.pl/kartki-z-historii-sportu.html

Wg mnie najlepsza książka o tematyce olimpijskiej (porusza też kwestie z poza io) na jaką trafiłem w ostatnich latach. Napisać coś więcej, monografię naszego sportu, czy danej dyscypliny jest trudno. Trzeba mieć czas, talent, sztab ludzi i środki.
Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 11 wrz 2019, 22:18

"Kartki" są świetne - dostałem tę książkę za rok szkolny 2011/2012, gdzie na łamach szkolnej gazetki robiłem "Cykl olimpijski" przed IO w Londynie.

W maju na targach pamiątek olimpijskich wystawił się antykwariat i dorwałem tam ostatnie wydanie "Leksykonu Olimpijczyków Polskich" śp. Tuszyńskiego (do Soczi). "Nawet my tego nie mamy" - chyba z pięciu naszych medalistów olimpijskich, którzy mi się tam przy swoich nazwiskach podpisywało, coś takiego powiedziało.

Na skalę światową jest "Historia igrzysk olimpijskich 1894-2012" D. Millera - rzecz genialna, ale i olbrzymia. Stworzenie czegoś takiego nawet na skalę polską to pewnie byłaby praca na kilka lat (może na stulecie debiutu 1924-2024?). Aczkolwiek bez patronatu PKOl to jest praktycznie niewykonalne.

wilk stepowy

Post autor: wilk stepowy » 12 wrz 2019, 8:33

Szkoda że w naszym olimpizmie nie pojawił się odpowiednik Andrzeja Gowarzewskiego. Niektórzy mocno jadą po jego encyklopedii piłkarskiej, ale dla mnie całkiem ok. Gdyby w podobnej formie podsumować nasze starty na igrzyskach, czy przedstawić historię poszczególnych dyscyplin byłbym usatysfakcjonowany.

anoda

Post autor: anoda » 12 wrz 2019, 10:51

Co do Gowarzewskiego to dla mnie najlepsze źródło informacji nt. polskiej piłki nożnej. Jego ostatnie dzieło-Mistrzostwa Polski jest genialne, to coś czego brakowało na polskim rynku. Przede wszystkim bardzo fachowo. Autor wylapuje sporo błędów mnozacych się przez lata w innych publikacjach dotyczących biogramów zawodników czy też historii klubów, zwłaszcza tych przedwojennych.

airborell

Post autor: airborell » 14 wrz 2019, 21:21

Były książki Skrzypka i "Polscy olimpijczycy" Głuszka, ale kończą się w roku 1988. Potem nikt tego nie aktualizował niestety (nawet na stronie PKOl biogramy nie są aktualizowane).

ODPOWIEDZ