Uwagi stylistyczne, ortograficzne, interpunkcyjne itd.

Tematy niezwiązane ze sportem
mrpotato

Re: Uwagi stylistyczne, ortograficzne, interpunkcyjne itd.

Post autor: mrpotato » 03 sty 2019, 14:48

MatG pisze:
03 sty 2019, 14:12
Z drugiej strony prof. Bralczyk uważa, że jest różnica między robieniem komuś łaski i laski. ;)

o i to jest oprócz tego że dobre to trafia w sedno

piszta se i bez polskich znaków ale jak jest ryzyko grubszego niezrozumienia
to wtedy trzeba się przyłożyć żeby komunikacja nie cierpiała

wszystkie nakazy cyzelowania tekstu jak Sobieski do Marysieńki
uwazam za ciut przesadne, zważywszy ze piszemy hobbystycznie,
momentami w czasie niezyt wolnym, na zmęczeniu itp itd
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

dd100

Post autor: dd100 » 03 sty 2019, 14:58

Ja neta używam praktycznie od początku neta w Polsce (połowa lat 90). Polskie znaki diakrytyczne często nie działały lub źle działały na różnych forach, IRC-ach czy komunikatorach, więc standardem było nie używanie ich. Już nie mówiąc o tym, że na tych dwóch ostatnich pisało się często skrótami ze względu na szybkość komunikacji. Mi osobiście ciężko było się przestawić ze starych przyzwyczajeń (no name coś o tym wie ;)).

Awatar użytkownika
Wilczek19857

Post autor: Wilczek19857 » 03 sty 2019, 17:21

Najczęściej piszemy szybko bądź z telefonu czy iphone stąd błędy w interpunkcji, a nawet ortografii czy poprawnej polszczyźnie, nie ma co karać i robić afer z tego powodu.

Outsider

Post autor: Outsider » 23 sty 2019, 15:15

Moja uwaga dotyczy stylu, ale nie pisowni, tylko ogólnie zamieszczania odpowiedzi. Przykładowo w wątku o biegach narciarskich. Nie razi Was ta liczba zagnieżdżonych cytatów zajmujących nierzadko całą stronę A4 i odpowiedzi w postaci 1-2 zdań? Często cytowana jest cała wypowiedź z postu znajdującego się tuż nad odpowiedzią. Trochę ciężko jest przez to przebrnąć, wątek jest moim zdaniem dużo mniej przejrzysty. Moim zdaniem cytowanie powinno występować tylko we fragmentach i w odniesieniu do postów wcześniejszych, nie do ostatniego.

Kisik94

Post autor: Kisik94 » 23 sty 2019, 15:59

Mam podobne zdanie na ten temat do Outsidera (Damiana ;)). Razić kogoś może i razi ale większość osób, które jeśli już cytują to właśnie tak robią. Zakładam, że za chwilę krótszą bądź dłuższą będą tu padały odpowiedzi w stylu "piszę na telefonie i nie mam czasu na usuwanie zbędnych wcześniejszych cytatów". Także trzeba się będzie chyba z tym pogodzić przedmówco.

mrpotato

Post autor: mrpotato » 23 sty 2019, 16:31

macie racje, szkoda ze dyskutanci nie widza problemu ze znikomą czytelnoscia układu: wielopiętrowy tweet i pod tym dwa zdanka swojej, nowej tresci
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

SzG

Post autor: SzG » 23 sty 2019, 16:42

A ja myślę, że należy założyć w jakimś wątku Twittera JK , gdzie będzie lądować cała prawda objawiona tak ,aby poszczególne informacje nie ginęły w gąszczu innych wpisów.
Właściwie można też używać tt do czytania wpisów JK, ale co ja tam wiem.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 23 sty 2019, 16:48

Zmniejszyłem liczbę zagnieżdżenia cytatów z 3 na 2.

Zgadzam się ze wszystkim co napisanie powyżej.

Wklejać na forum cały lead Kowalczyk, na którym stara się ona uzasadnić swoją pensję, to jednak przegięcie. Tych co to interesuje może sobie wejść na jej twitera i tyle.

maruda

Post autor: maruda » 23 sty 2019, 16:54

Macie rację, przyciąłem cytaty w jednym z moich postów.
Ja zresztą nie wiem kto twierdził, że AW tylko z Kowalczyk miał sukcesy ;)

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 23 sty 2019, 17:47

runfixe pisze:
23 sty 2019, 16:48

Wklejać na forum cały lead Kowalczyk, na którym stara się ona uzasadnić swoją pensję, to jednak przegięcie. Tych co to interesuje może sobie wejść na jej twitera i tyle.
To jest część merytorycznej dyskusji i po to ta funkcja istnieje. Nie będę przepisywać czegoś, co można wkleić. To były 2 lub 3 tweety z jakiś 15 wczoraj opublikowanych, te najciekawsze. Mam pisać np. że Skinder nie pobiegnie, bo coś... skoro mogę to wkleić w klika sekund to nie ma to sensu. Teraz są MŚJ, a Kowalczyk jest jedynym źródłem informacji o kadrze, więc nic dziwnego, że jest jej więcej.
Do 20 sierpnia można typować w Typerze MŚ w Kajakarstwie 2019! Zapraszam :)
PS. Nie ma pokręconych zasad :P

maruda

Post autor: maruda » 23 sty 2019, 17:53

Krolowa Sniegu pisze:
23 sty 2019, 17:47
runfixe pisze:

To jest część merytorycznej dyskusji i po to ta funkcja istnieje. Nie będę przepisywać czegoś, co można wkleić. To były 2 lub 3 tweety z jakiś 15 wczoraj opublikowanych, te najciekawsze. Mam pisać np. że Skinder nie pobiegnie, bo coś... skoro mogę to wkleić w klika sekund to nie ma to sensu. Teraz są MŚJ, a Kowalczyk jest jedynym źródłem informacji o kadrze, więc nic dziwnego, że jest jej więcej.
Dotora Lejawa i bracia Ziemianinowie to chyba nie są aktualne informacje z kadry ;)
Wydaje mi się zresztą, że naprawdę duża część forumowicz całkiem nieźle zna historię sportów zimowych w Polsce w ostatnim ćwierćwieczu, i w niektórych ocenach z oczywistych powodów jesteśmy bardziej obiektywni niż Kowalczyk ;)

Outsider

Post autor: Outsider » 23 sty 2019, 19:31

runfixe pisze:

Dzięki runfixe, w kontekście pisania z telefonu, gdzie cytowanie ograniczone tylko do poszczególnych fragmentów jest jednak trudniejsze, ułatwi to przejrzystość.

Co do tweetów, to jakoś nie mam nic przeciwko, ale jeśli na danej stronie w wątku jeden tweet pojawia się po 3-4 razy, bo jest 3-4 razy cytowany, to jednak mocno zaburza czytelność.

Skoro mleko się rozlało. Przykład: http://www.forum.tylko-igrzyska.pl/view ... 290#p40290 i post niżej. Jedna osoba, odstęp minuty czasu między postami. Zakładam, że pisane z telefonu. Masa cytowań, 3 zdania treści. Dopuszczalne, czy już jednak lenistwo?

maruda

Post autor: maruda » 23 sty 2019, 19:56

Outsider pisze:
23 sty 2019, 19:31
runfixe pisze:

Dzięki runfixe, w kontekście pisania z telefonu, gdzie cytowanie ograniczone tylko do poszczególnych fragmentów jest jednak trudniejsze, ułatwi to przejrzystość.

Co do tweetów, to jakoś nie mam nic przeciwko, ale jeśli na danej stronie w wątku jeden tweet pojawia się po 3-4 razy, bo jest 3-4 razy cytowany, to jednak mocno zaburza czytelność.

Skoro mleko się rozlało. Przykład: http://www.forum.tylko-igrzyska.pl/view ... 290#p40290 i post niżej. Jedna osoba, odstęp minuty czasu między postami. Zakładam, że pisane z telefonu. Masa cytowań, 3 zdania treści. Dopuszczalne, czy już jednak lenistwo?
Bez przesady - to były dwa wpisy po sobie w jednym temacie, ale jednak odnoszące się do dwóch różnych spraw.
Moim zdaniem "niska szkodliwość czynu" ;)

Osobiście postaram się przy cytowaniu podawać te części posta do których najbardziej się odnoszę.

ODPOWIEDZ