Uwagi stylistyczne, ortograficzne, interpunkcyjne itd.

Tematy niezwiązane ze sportem
Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 20 kwie 2017, 22:54

mrpotato pisze:QR_BBPOST pobieznie patrzac na draw na jutro
Błagam, ratujmy język polski... Naprawdę nie ma polskich odpowiedników dla draw? Podobnie jak dla często stosowanych z wygody skrótów QF, SF? Ale to już nauczyłem się jakoś tolerować (może nawet czasem sam już użyłem?). Ale nie draw, litości.

mrpotato

Judo

Post autor: mrpotato » 20 kwie 2017, 22:56

drabinka, na życzenie waszmości

Kuburgha

Judo

Post autor: Kuburgha » 20 kwie 2017, 23:01

Dzięki, jest mi niezmiernie :)

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Jęz. pol.

Post autor: runfixe » 20 kwie 2017, 23:03

Miejsce dyskusji o polszczyźnie forumowej.

(Tytuł mogę zmienić ale jestem zbyt zmęczony na wysiłek intelektualny...)

Kuburgha

Jęz. pol.

Post autor: Kuburgha » 20 kwie 2017, 23:21

Tu nie chodzi o dyskusję na ten temat, tylko o nie używanie niepotrzebnie zwrotów anglojęzycznych, które zaśmiecają nasz język. Co innego błędy, które popełnia pewnie większość z nas, a co innego ślepe kopiowanie terminów z anglojęzycznych stron. W ten sposób dojdziemy do poziomu polszczyzny z II połowy XVII i I połowy XVIII wieku, gdzie co drugie słowo było po łacinie i dziś już praktycznie nikt tego nie rozumie oprócz specjalistów.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Jęz. pol.

Post autor: runfixe » 21 kwie 2017, 8:27

Jak dla mnie postulat jak najbardziej słuszny.
Co do wspomnianych SF i QF, to w grę wchodzi zwykła ekonomia językowa i słowo "ćwierćfinał", które jest długie i pełne polskich znaków diakrytycznych, przez co czasami bardzo niewdzięczne podczas pisania na komórce. A że język polski nie akceptuje uproszczeń, w przeciwieństwie do angielskiego i francuskiego, to czasem jest pokusa skorzystania z innego języka. Jak napiszesz po polsku ĆF to nie dość, że jest to niepoprawne, to nikt nie zrozumie. A podstawową funkcją języka jest skuteczna komunikacja.

Jak było i jest napisane w regulaminie, oficjalnym językiem na forum jest polski. I tego się trzymajmy.

dd100

Re: Łyżwiarstwo szybkie

Post autor: dd100 » 20 gru 2017, 7:47

Taka mała uwaga - co to za "potworek" językowy - Juskov?
Winno być - Dienis Juskow, ewentualnie wg transkrypcji angielskiej Denis Yuskov.

marti

Re: Łyżwiarstwo szybkie

Post autor: marti » 20 gru 2017, 16:05

Dotąd myślalem, że to jest forum sportowe, a nie polonistyczno- językowe... Mógłbyś sobie darować te uwagi z tego powodu, że i tak każdy wie o kogo chodzi. Co gorsze, to nic one nie wnoszą do właściwej dyskusji i powodują tylko zbaczanie rzeczonego tematu na coraz większe manowce. Zobacz, że już drugi post zupełnie nie dotyczy maritum sprawy, czyli łyżwiarstwa szybkiego. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, ponieważ czytając Twój post poczułem się... o kilka lat młodszy, dokładnie niczym na jęz., polskim w ogólniaku... Jeszcze brakuje, żeby ktoś zaczął tutaj wyliczać i wypominać ilość błędów interpunkcyjnych w naszych wypowiedziach :P Z góry przepraszam za off- topa, ale nie ja go rozpocząłem i jeśli moderator chce, to może skasować mój wpis.

no name

Post autor: no name » 20 gru 2017, 17:02

marti pisze:
20 gru 2017, 16:05
...ilość błędów interpunkcyjnych...
Liczbę błędów.
"Ilość błędów" to nie po polsku.:)

ODPOWIEDZ