Zakażenia koronawirusem 2020

Tematy niezwiązane ze sportem

Najlepszym rozwiązaniem będzie, jeśli igrzyska olimpijskie Tokio 2020:

Czas głosowania minął 07 kwie 2020, 16:48

odbędą się w planowanym terminie
6
46%
zostaną odwołane
0
Brak głosów
zostaną przełożone na jesień
2
15%
zostaną przełożone na przyszły rok
5
38%

Liczba głosów: 13

SzG

Re: Zakażenia koronawirusem 2020

Post autor: SzG » 27 mar 2020, 10:38

Ktoś mi przed chwilą powiedział, że od 20.02 do 20.03 we Włoszech zmarło mniej osób niż analogicznie w roku ubiegłym. Będę starał się dowiedzieć kto tak kłamie. Albo mówi prawdę.

maruda

Post autor: maruda » 27 mar 2020, 10:41

SzG pisze:
27 mar 2020, 10:38
Ktoś mi przed chwilą powiedział, że od 20.02 do 20.03 we Włoszech zmarło mniej osób niż analogicznie w roku ubiegłym. Będę starał się dowiedzieć kto tak kłamie. Albo mówi prawdę.
Nie jest to niemożliwe.
Zakładam, że z oczywistych przyczyn mniej było np.:
- ofiar wypadków samochodowych
- ofiar bójek na ulicy po pijaku przed barem
- ofiar podczas planowanych operacji (bo operacje odwołano)
itp. itd.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 27 mar 2020, 10:44

maruda pisze:
27 mar 2020, 10:41
Nie jest to niemożliwe.
Zakładam, że z oczywistych przyczyn mniej było np.:
- ofiar wypadków samochodowych
- ofiar bójek na ulicy po pijaku przed barem
itp. itd.
Zdecydowanie. Nawet wypadków ulicznych powinno być mniej, bo ludzie nie wychodzili z domu. Nie wystarczy zestawić z sobą danych i liczb zgonów, ale trzeba sprawdzić przyczyny.
UWAGA! TYPER MŚ w biathlonie - pierwsze typy do jutra do 14:45!

SzG

Post autor: SzG » 27 mar 2020, 10:56

Pewnie tak jest. Być może.
Swoją drogą nie wiedziałem, że ci z wypadków nie przechodzą przez kostnicę.( bo od kilku tygodni są zapchane- przynajmniej wg polskich mediów)

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 27 mar 2020, 10:57

Może tak być, epidemia szaleje na północy i tam śmiertelność jest 10 krotnie większa, ale na południu mniej ginie na zawał, bo Napoli przegrało, mniej rozbija się na motocyklach, pewnie mniej porachunków gangsterskich bo karabineri na ulicach...

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 27 mar 2020, 10:59

SzG pisze:
27 mar 2020, 10:56
Pewnie tak jest. Być może.
Swoją drogą nie wiedziałem, że ci z wypadków nie przechodzą przez kostnicę.( bo od kilku tygodni są zapchane- przynajmniej wg polskich mediów)
Zapchane są na północy i ich przewożą na południe. Problem jak wszystkie zgony się koncentrują w jednym miejscu.

Ja na przykład od dwóch tygodni mógłbym zamknąć gabinet, bo przez kwarantanne mało chorych, a epidemia do nas do Zachodniej Francji na razie prawie nie dotarła. I przywożą do nas na OIOMy chorych z oddalonego o niemal 1000 km Strasburga.

SzG

Post autor: SzG » 27 mar 2020, 11:16

W takim razie czekam na statystyki ze Szwecji.

Pawło

Post autor: Pawło » 27 mar 2020, 11:30

no name pisze:
27 mar 2020, 9:57
Pawło pisze:
27 mar 2020, 8:58

Ja mam kilku znajomych Włochów, chętnie wysłuchają Twojej wersji w jakimś ustronnym miejscu. Są bardzo sympatyczni tak ogólnie więc spoko. Chyba, tak myślę, moim zdaniem.
Po pierwsze.
Warto czytać ze zrozumieniem. Nawet w emocjach.
Przecież napisałem, że to znalezione w necie, a nie moja wersja. Dlaczego manipulujesz ?

Po drugie.
Dlaczego miałbym to opowiadać jakmiś Włochom ?
Chcą to mogą tu sobie wejść i przeczytać. Z tłumaczem lub translatorem.

Po trzecie.
Już to kiedyś pisałem...Ci którzy tu najgłośniej krzyczą o wolności słowa i wszelakiej demokracji najszybciej są skłonni krzywdzić za opinie odmienne od swoich własnych. Prawda ?
Słownikowo to nie te "emocje", o których myślisz, choć są to oczywiście emocje. Trzy osoby odpisały Ci na różne sposoby, że publikujesz treści niestosowne, po prostu. Publikując coś musisz się liczyć z repliką, jakąś intencję miałeś.
Dlamnie takie wpisy jak Twój tu, nie wiem czy jedyny, są po prostu "rażące". Tak się to chyba określa.

Lukash

Post autor: Lukash » 27 mar 2020, 13:24

maruda pisze:
itp. itd.
To wypadałoby zapytać po co te operacje, skoro powodują tylko wzrost ofiar? ;)

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 27 mar 2020, 13:35

no name pisze:
27 mar 2020, 10:04
I zupełnie bez złośliwości ani podtekstów...
Przeczytaj proszę w wolnej chwili poniższy tekst i skomentuj go z punktu widzenia Twojego jako specjalisty z "branży"
Czy w tym coś jest czy to właśnie jakaś porcja danych odpowiednio przygotowana i zaprezentowana w celu wywołania wątpliwości i zamieszania.

https://biotechnologia.pl/biotechnologi ... irus,19532
Dzięki za źródło.
No cóż ja się z nim nie zgadzam diametralnie z jego ciągiem przyczynowo-skutkowym, a co za tym idzie w pewnym sensie tym przyjętym przez polski MZ. Poza tym bawi się on liczbami, tak jakby chciał zbanalizować problem. Poza tym jako ktoś kto radzi prezydentowi, a mówi tylko o informacjach z mediów...
No ale artykuł z poprzedniego tygodnia.

Pan Milewski, pisze o liczbie zgonów do 16 marca. Tyle, że 16 marca Włochy miały "tylko" 2 tys zgonów przypisanych koronawirusowi. Od tego czasu doszło jeszcze 6 tys. Może mu się poprawią statsy... Na pocieszenie, przynajmniej we Francji, epidemia grypy była bardzo łagodna, mieliśmy dużo mniej ogólnej liczby zgonów niż w poprzednich latach, może we Włoszech było podobnie? Pod tym linka do ściągnięcia krzywe sezonowe śmiertelności we Francji, na początek marca jesteśmy poniżej średniej https://www.santepubliquefrance.fr/surv ... -mars-2020

Ja się nie zgadzam, zarówno z punktu medycznego, jak i etycznego, mówić, że ktoś kto mający wielonarządowy nowotwór (przykład z dzisiaj, Wrocław), umarł właśnie na ten nowotwór a nie na koronawirusa. Infekcja powoduje stres oksydacyjny, podwyższenie tętna, poza tym zapalenie płuc dodaje jeszcze większego kopa i dochodzi do niewydolności wielonarządowej. Ci ludzie, by pożyli jeszcze dłużej gdyby nie wirus, tak jak ta kobieta która oficjalnie umarła przez powikłania cesarki, a nie przez koronawirusa. Niestety MZ woli zamiatać prawdę pod biurokratyczny dywanik.

Domyślam się, podkreślam, domyślam się, że w Chinach było podobnie. Po co by budowali tymczasowe szpitale, jakby było tak mało przypadków. Jako, że testów na początku było mało, to ludzie umierali na obustronne zapelenie płuc. I tyle, i nie było ich w statystykach.

Mówimy cały czas o statystykach - każdy kraj je sobie układa jak chce, Francja na przykład liczy tylko zgony szpitalne, czyli nie liczy tych w DPS-ach - a już są ich setki, nie liczy tych w domu (ale ich jest mało). Każdy kraj ma też inne wytyczne do robienia próbek - stąd nie ma co porównywać liczby chorych.

Jedyna według mnie najbardziej wartościowa statystyka, to liczba zajmowanych miejsc pod respiratorem. Te świadczą w jakim miejscu epidemii jest dane miasto i szpital. Szpitale w czasie piku epidemii, który trwa z jakieś 4-5 tygodnii, nie mają czasu ani środków by zajmować się innymi pacjentami. Po tej epidemii będzie kolejny kryzys sanitarny, bo pacjenci mieli przełożone operacje, bo nie mieli chemioterapi, bo coś ich bolało i nie poszli do lekarza... Dopiero po skończeniu tego roku będzie mogli wysnuwać jakiekolwiek wnioski.

Inna sprawa.
W domu starców opiekuję się wieloma pacjentami, średnia wieku 85-90 lat. Część sama chodzi, ale niektórzy tylko w fotelu a niektórzy całe dnie zostają w łóżku. I nie ma w takim domu starców ani jednej osoby, która nie ma żadnych innych chorób wsółistniejących, niektórzy dość ciężkie. Ja i moi koledzy oraz pielęgniarki staramy się by ich spokojna starość trwała jak najdłużej, więc co roku jest m.in obowiązkowe szczepienie na grypę. 4 lata temu mieliśmy epidemie nie wiem jakiego świństwa, ale praktycznie co drugiemu pacjentowi trzeba było podłączać tlen i odpowienie leczenie. Większość przeżyła. Teraz jak tylko ktoś wniesie ten COVID do DPS-u to ze 130 rezydentów zrobi się dużo mniej.

Dąże do tego, że nawet jak ktoś jest schorowany, to nie można mówić, że i tak umrze (nie mówię, że ty tak pisałeś). Kiedyś umrze, ale może to być za 5 lat. Trzeba by podać przy tym średnią przeżyć pięcioletnich w danej grupie nowotworów, lub po zawale...

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 27 mar 2020, 13:35

Lukash pisze:
27 mar 2020, 13:24
maruda pisze:
itp. itd.
Domyślam się, że to ironia czy chcesz bym Ci to wytłumaczył?

maruda

Post autor: maruda » 27 mar 2020, 13:39

Lukash pisze:
maruda pisze:
itp. itd.
Pewnie po to, by ktoś np. nie umarł za rok albo po to by podnieść jakość życia.

maruda

Post autor: maruda » 27 mar 2020, 13:51

Dla tych mniej śledzących doniesienia medialne - jak myślicie, który światowy polityk złapał koronawirusa? ;)
(swoją drogą, wirus jest naprawdę "ironiczny", najpierw Rudy Gobert kpiący z wirusa, potem ten jakiś przywódca religijny w Iranie, który twierdził, że to kara dla niewiernych, a teraz to :P)

Lukash

Post autor: Lukash » 27 mar 2020, 14:09

maruda pisze:
27 mar 2020, 13:39
Lukash pisze:

Albo za tydzień. Naprawdę nie sądzę, żeby brak operacji w szpitalach przyczyniał się do spadku śmiertelności, mimo że zdaje sobie sprawę z wagi powikłań pooperacyjnych, sepsy i gronkowca.

maruda

Post autor: maruda » 27 mar 2020, 14:56

Lukash pisze:
27 mar 2020, 14:09
maruda pisze:
27 mar 2020, 13:39

Albo za tydzień. Naprawdę nie sądzę, żeby brak operacji w szpitalach przyczyniał się do spadku śmiertelności, mimo że zdaje sobie sprawę z wagi powikłań pooperacyjnych, sepsy i gronkowca.
A dla mnie to oczywistość - jeżeli operacja jest na tyle konieczna, że pacjent bez niej umarłby za tydzień, to operacja jest wykonywana.
Mniej pilne zabiegi odkładamy, a jakiś tam % nich (choć nie taki, jak w niesłynnych reklamach filmu "Botoks", za to powinien być prokurator :P) wywołuje tragiczne konsekwencje.

Zablokowany