Kultura naszego forum

Tematy niezwiązane ze sportem
Awatar użytkownika
Vojthas

Re: Kultura naszego forum

Post autor: Vojthas » 05 wrz 2017, 20:07

Wszystko wynika z kontekstu. Murzyn czy Murzynek nigdy nie był dla mnie obraźliwy, chyba, że ktoś właśnie tę cechę używał do obrażenia (np. "Ty Murzynie"). Z Ruskimi jest o tyle dwuznacznie, że po polsku jest to raczej pejoratywne, ale po rosyjsku absolutnie normalne. Sam jednak się przyłapuję na tym, że mówię o graniu z Ruskimi, bo jest szybciej niż z Rosjanami (pomijam moją sympatię do melodyjności "ruskiego jazyka").
Żeby była jasność - w wypowiedzi dyzia też zauważyłem chęć obrażenia Slaughtera, natomiast gdyby ktoś powiedział "zajebiście biega ten nasz Murzynek" (czy tam nawet murzyne - w internecie, zwłaszcza na forach, ortografia staje się, niestety, dość elastyczna), to nie widziałbym problemu. Tak samo jak można powiedzieć o kobiecie "fajna baba", ale już "baba za kierownicą" niekoniecznie jest pozytywne.
Co do podobnych form, np. "doktorka" - jakbym z moim lekarzem był w dobrych kontaktach, wiedział, że ma poczucie humoru, to pewnie bym do niego powiedział "dzień dobry, doktorku". Może niekoniecznie do 70-letniego ordynatora, ale do stażysty na oddziale? Pragmalingwistyka nie jest ścisłą dziedziną nauki i kontekst jest kluczowy do odpowiedniego doboru słów.

Monte88

Post autor: Monte88 » 05 wrz 2017, 22:29

barania głowa pisze:
05 wrz 2017, 19:44
Ale powyżej tekst. Ktoś ma ego większe niż Mont Everest.

Natomiast bardziej odniosę się do używania pewnych określeń. Mi tu pachnie lewacką poprawnością. To że kogoś nazywam Ruskiem, Murzynem, czy Murzynkiem, z małej, czy z dużej to moja sprawa. Nie są one powszechnie uznawane za obelżywe. Nawet jeśli mają zabarwienie negatywne to co z tego. Ktoś nie chce, niech dobiera inne słowa, ale jak ja je używam, to innym wara od tego. Jak kogoś to denerwuje, to mówi się trudno. Samo rozważanie poprawiania takich wyrazów jest dziecinne.
Mogę być nazywany lewakiem - mnie to nie obraża. Czy masz jakieś badania na temat powszechnie używanych określeń uważanych za obraźliwe? Pisz, co chcesz, bylebyś nikogo nie obraził.
Quis custodiet ipsos custodes?

Kazulinho

Post autor: Kazulinho » 05 wrz 2017, 22:59

matti pisze:
05 wrz 2017, 13:37
Posty wyżej potwierdziły mój niepokój. Proszę zlikwidować moje konto... .
Hahaha, to już jest nudne trochę. Matti ma wahania emocji jak tenisistka z czwartej dziesiątki rankingu

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 10 wrz 2017, 20:39

Monte88 pisze:
05 wrz 2017, 22:29
Mogę być nazywany lewakiem - mnie to nie obraża. Czy masz jakieś badania na temat powszechnie używanych określeń uważanych za obraźliwe? Pisz, co chcesz, bylebyś nikogo nie obraził.
Użyj słownika języka polskiego PWN, tam znajdziesz słowa uznawane za wulgarne, obraźliwe itd. To że ktoś trochę nadpobudliwy ma ale do "murzynka", to nie znaczy że jest to pogląd powszechny. A samo myślenie że "lewak" może obrażać, to już pewne skrzywienie.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 10 wrz 2017, 21:24

Ja tylko przypomnę, że jesteśmy w zamkniętym gronie. I to co jest obelżywe zależy od wrażliwości poszczególnych jednostek.

Potrafię sobie wyobrazić dość liczną w Polsce grupę społeczną, zazwyczaj podeszłego wieku i płci żeńskiej, które słowa "seks", "gej", "prezerwatywa", "szatanista" uznają za wielce obelżywe i każdy chcący mieć dobre relacje z tymi osobami będzie używał tych słów z dużym wyczuciem (zazwyczaj szeptem). A przecież nie są to wulgaryzmy? I te starsze panie są skrzywione?

Ja pragnę wytłumaczyć, że internetowo to internetowo, ale znamy się w wielu przypadkach i chyba jesteśmy sobie winni wzajemny szacunek.

Monte88

Post autor: Monte88 » 10 wrz 2017, 23:01

barania głowa pisze:
10 wrz 2017, 20:39
Monte88 pisze:
05 wrz 2017, 22:29
Użyj słownika języka polskiego PWN, tam znajdziesz słowa uznawane za wulgarne, obraźliwe itd. To że ktoś trochę nadpobudliwy ma ale do "murzynka", to nie znaczy że jest to pogląd powszechny. A samo myślenie że "lewak" może obrażać, to już pewne skrzywienie.
Sam użyłeś określenia "lewacka poprawność", dlatego napisałem, że nie obraża mnie słowo "lewak". Może Cię to ucieszy, ale jestem "skrzywiony" od dziecka (skolioza), trafiłeś zatem w sedno. bardziej mnie już nie skrzywi. Mój wpis był pojednawczy. dzięki za opinię.
Quis custodiet ipsos custodes?

generalissimus1

Post autor: generalissimus1 » 10 wrz 2017, 23:35

Skąd się wziął ten pogląd, że słowo "Murzyn" jest obraźliwe? Nawiązuje ono przecież do do dumnego ludu Maurów, z kolei na siłę promowane w polskim języku "czarnoskóry" ma bardziej uprzedmiotawiający wydźwięk. Dziwne czasy.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 11 wrz 2017, 6:34

To jest najśmieszniejsze, że nikt tego nie napisał...

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 17 wrz 2017, 12:46

runfixe pisze:
10 wrz 2017, 21:24
Ja tylko przypomnę, że jesteśmy w zamkniętym gronie. I to co jest obelżywe zależy od wrażliwości poszczególnych jednostek.

Potrafię sobie wyobrazić dość liczną w Polsce grupę społeczną, zazwyczaj podeszłego wieku i płci żeńskiej, które słowa "seks", "gej", "prezerwatywa", "szatanista" uznają za wielce obelżywe i każdy chcący mieć dobre relacje z tymi osobami będzie używał tych słów z dużym wyczuciem (zazwyczaj szeptem). A przecież nie są to wulgaryzmy? I te starsze panie są skrzywione?

Ja pragnę wytłumaczyć, że internetowo to internetowo, ale znamy się w wielu przypadkach i chyba jesteśmy sobie winni wzajemny szacunek.
Tu popełniasz na starcie błąd. Nie jesteśmy zamkniętym gronem. Małym, ograniczonym tak, ale nie zamkniętym. Każdy może się na tym forum zarejestrować, nie musi być wprowadzany przez członków, mieć zaproszenia itd. Mamy różne wartości i nie każdy musi je respektować. Dlatego przyczepianie się do słów, które nie są wulgaryzmami, czy nie są obelżywe, jest skrzywieniem. Twoje panie z przykładu jak im nie pasuje słowo seks, czy prezerwatywa, nie muszą ich używać, ale nie mogą nic zrobić, żeby tych słów nie używali inni. I podobnie jest z Murzynem, Murzynkiem, czy Ruskiem. Zakaz używania tych słów nie wynika z powszechnej normy językowej i mam prawo ich używania, nawet jak innym to nie pasuje. Czemu wrażliwość innych miałaby być ważniejsza niż moja.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 17 wrz 2017, 14:49

Oprócz znaczenia słownikowego jest jeszcze coś takiego, jak intencja. Inaczej odbierzemy przecież słowo "geniusz" skierowane do Tesli czy Einsteina, a inaczej do Tajnera, jak nagle odkryje, że w Polsce jest za mało tras biegowych. Tak samo z kontekstu wypowiedzi wynika, czy ktoś nazywa kogoś Murzynem, żeby go obrazić, bo nie lubi czarnoskórych, czy nie.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 17 wrz 2017, 15:03

Czyli co, jak znowu dojdzie do pyskówki na rożnego rodzaju chamów, faszystów itd to mam to akceptować?

Nie.
Czemu wrażliwość innych miałaby być ważniejsza niż moja.
Bo tak działa społeczeństwo, droga barania głowo. I zapewne nie obrazisz się, bo według Ciebie, takie rzeczy nie obrażają, ale według definicji osoby, które nie zwracają uwagi na innych ani na ogólnie przyjęte normy nazywa się psychopatami. Oczywiście nie piszę o Tobie, tylko o ogóle i definicji pojęcia.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 23 gru 2017, 19:07

dd100 do marti:
-"a tak naprawdę g... wiesz, więc skończ w końcu z tymi farmazonami".
- 'Marti jesteś żenujący."
- "Płacą ci za pisanie tych bzdur czy tak z własnej głupoty?"
- "Protestuję tylko przeciwko jawnym kłamstwom wygłaszanym przez użytkownika marti."
- "Problemy z czytaniem ze zrozumieniem?"

Komentarz chyba zbędny.

dd100

Post autor: dd100 » 23 gru 2017, 20:48

Merlin to może przypomnij odzywki martiego do mnie i jego sposób argumentacji i może jeszcze przypomnij swoje odzywki jak zabrakło Tobie argumentów czy to w rozmowie ze mną czy to z L_. Mam się zniżyć do Twojego poziomu i je przytoczyć? Do tego najlepiej wyrywając z kontekstu?
Jesteś ostatnim, który powinien wypowiadać się na temat kultury...

Żenada...

Załóżcie sobie lepiej we dwójkę kółko wzajemnej adoracji...

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 23 gru 2017, 21:19

dd100 pisze:
23 gru 2017, 20:48
Merlin to może przypomnij odzywki martiego do mnie i jego sposób argumentacji i może jeszcze przypomnij swoje odzywki jak zabrakło Tobie argumentów czy to w rozmowie ze mną czy to z L_. Mam się zniżyć do Twojego poziomu i je przytoczyć? Do tego najlepiej wyrywając z kontekstu?
Jesteś ostatnim, który powinien wypowiadać się na temat kultury...

Żenada...

Załóżcie sobie lepiej we dwójkę kółko wzajemnej adoracji...
No właśnie teraz zniżyłeś się do tego podobno ich niższego poziomu. Oboje się zagalopowaliście w jakiś sposób, nie zamierzam szukać winnego, ale też Merlin jedynie przytoczył Twoje wypowiedzi. Są wyrwane w pewien sposób z kontekstu, ale też w jednoznaczy sposób odnoszą sie do innego użytkownika. Jeśli jak twierdzisz, jesteś na wyższym poziomie to proponuję przeprosić i zamknąć sprawę, a nie reagować na jedynie stwierdzenie faktu, bo jednak to Twoje słowa, a nie insynuacje. W odpowiedzi potrafisz jedynie wypominać innym to co kiedyś zrobili. Przyjąłeś taktykę małego dziecka w piaskownicy, które uderzyło inne łopatką, a na reprymendę mówi jedynie, że kiedyś tam jego też uderzono.

dd100

Post autor: dd100 » 23 gru 2017, 21:45

Robię to Królowo specjalnie dla Ciebie (w końcu czego się nie robi dla jedynej niewiasty na forum :)).
Przepraszam wszystkich, których uraziłem swoim ostrym językiem. ;)

ODPOWIEDZ