Kultura naszego forum

Tematy niezwiązane ze sportem
Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Re: Kultura naszego forum

Post autor: runfixe » 05 wrz 2017, 13:48

Widzę, że forum się zmienia a niektóre rzeczy nie. Jako, że na poprzednim forum błagałeś o to dwa lata, to spełnię twoje życzenie. Masz tak jak poprzednik 8 godzin na zmianę zdania.

Ja twojej decyzji nie rozumiem, tym bardziej, że jej nie zaargumentowałeś, a ja zdementowałem twoje poprzednie przypuszczenia - pisałeś o banowaniu, a ja ci bezpośrednio napisałem, że nikogo nie będę banował, tylko poproszę o trzymanie się zasad dobrych obyczajów.

Jeśli takowe warunki są dla ciebie niemożliwe, to twoja sprawa.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 05 wrz 2017, 15:46

Monte88 pisze:
05 wrz 2017, 12:54
Zgadzam się, że tego wierszyka uczyły się dzieci, ale proszę pamiętać, iż opisywał on pogardliwy stosunek do innej rasy. wtedy to akceptowano, dziś nie.
Wierszyk być może powstał w czasach gdy stosunek do innej rasy był w Europie pogardliwy, ale:
1. Sam w sobie nie miał nic pogardliwego. Jest może trochę paternalistyczny w tonie, ale o samym Bambo napisano raczej z sympatią.
2. Niektórzy próbują twierdzić, że słowo Murzyn jest obraźliwe, pogardliwe i rasistowskie. Jednak to w naszej rzeczywistości kompletne nieporozumienie. Etymologia słowa jest neutralna. Z racji zaś braku naszej kolonialnej przeszłości nie zdążyło przez wieki obrosnąć negatywnym balastem znaczeniowym. I forsowanie na siłę Czarny zamiast Murzyn świadczy tylko o nadmiernym uleganiu przez część społeczeństwa zachodnim wzorcom (angielskie Black i Negro) oraz poprawnościowej modzie. Nie będę już wspominał o idiotycznym używaniu przez niektórych Polaków w słowie i piśmie terminu Afroamerykanin w odniesieniu do Murzynów przybyłych do nas z Afryki i oglądających Amerykę, podobnie jak ja, tylko w tv. Ale niestety wiele poglądów i opinii przyjęło się u nas zupełnie bezkrytycznie.
3. Co ciekawe, żaden znany mi Murzyn, z którym o tym rozmawiałem nie miał nic przeciwko temu terminowi. Niektórzy podnosili nawet kwestię, że to od słowa czarny pochodzą bardziej rasistowskie zwroty, np. czarnuch.
Z resztą Twojej wypowiedzi o kontekście i takie tam, raczej zgoda. Podobnie jak z runfixe o zdrobnieniach.

runfixe pisze:
04 wrz 2017, 21:53

Nie wydaje mi się. Według mnie forum nie jest formą epistolarną ekspresji pisanej, więc nie ma takiego obowiązku, nie jest to też forma utarta w internecie. Jeśli czyjąś prywatną wolą jest wykazywać szacunek w tej formie oczywiście może, ale nikogo nie będziemy przymuszać.
Kultura i szacunek to w ogóle są kwestie do których ciężko przymusić. Ale zwłaszcza w tak małym gronie moglibyśmy sobie pewne wyższe standardy określić niż niska średnia w necie i chociaż starać się pisać do kogoś wielką literą. Ale oczywiście jak kto woli.

I szkoda, że w ogóle przez kilka emocjonalnych wpisów zrobiła się jakaś gó...burza, której chyba pośrednim owocem jest decyzja mattiego.

Tak na marginesie: matti priv

kocich

Post autor: kocich » 05 wrz 2017, 15:58

Czytając forum nie da się nie zauważyć, że Ryszard kreuje się tutaj na szeryfa, który czasami na siłę próbuje zaprowadzić porządek. Czasami wystarczy przymknąć oko i sytuacje kryzysowe rozwiązują się same. Wydaje mi się, że chłopak chce zaistnieć i tyle. Niestety przez to odbierany jest przez część użytkowników negatywnie. Większość z nas doskonale kojarzy sytuację kiedy to najpierw rozpisywał się o kolejnych wypitych piwach, a później wypłakiwał i prosił aby usunąć jego konto na forum. Przypomniało to trochę zachowanie rozkapryszonego dziecka, które samo nie wie czego chce i tupie nóżkami na rodziców żeby zabrali go z piaskownicy bo kolega zabrał mu łopatkę. Cenię sobie jego wiedzę sportową oraz wiadomości, które nam przekazuje na forum ale tymi swoimi dziwnymi zachowaniami czasami się wprost ośmiesza.
Zdaję sobie sprawę, że zaraz zostanie wylany na mnie kubeł pomyj przez jego obrońców łącznie z zastosowaniem bana ale ktoś to w końcu musiał napisać.
Mam nadzieję, że nie zarzucą mi tego, że Ryszarda obraziłem bo czytając mój post ze zrozumieniem każdy chyba stwierdzi że nic takiego nie miało miejsca.

mirass

Post autor: mirass » 05 wrz 2017, 17:14

Oczywiście kolego że masz rację i podpisuję się pod Twoim postem. Już nie raz powtarzałem na poprzednim forum że czasami trzeba przyznać się do błędu, uderzyć w pierś, a nie unosić sie dumą i honorem, zamiast tego ówczesny Pan moderator zapewnił nam dalsze dzielenie forum na "dobrych" czyt. swoich i "zlych".
Mialem nadzieje ze wyparowanie tamtego forum przyniesie nowa jakosc, ale po tym co tu znowu się dzieje to zaczynam wątpić. Nie rozumiem calej tej nagonki na użytkownika dyzio, tak jak nie rozumiałem czepiania się nowych (nie pasujących do idyllicznej wizji forum) użytkowników na poprzednim forum.
Proponuję więcej dystansu do zaistniałej sytuacji albo równe traktowanie wszystkich a nie tylko wybranych.

Monte88

Post autor: Monte88 » 05 wrz 2017, 17:37

Myśle, że większości udzieliła się nerwowa atmosfera. W każdej grupie występują podziały - zapisując się tu również odczułem, że niketóre osoby lepiej się znają (co za tym idzie - popierają), a inne są traktowane chłoodniej. Ale czy o tu tutaj chodzi? Wydaję mi się, że chyba zebrała Nas tu chęć wymiany informacji i opinii na temat ruchu olimpijskiego i sportu. A jeśli komuś się nie podoba sposób prowadzenia dyskusji, to niech zaproponuje zmiany w regulaminie lub wystąpi o rozpisanie wyborów na moderatora.
Wyluzujcie, trzeba trzymać kciuki za naszych koszykarzy w meczu z Grecją ;)
PS dyzio1234 za Ciebie też potrzymam

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 05 wrz 2017, 17:55

Też mi się wydaje by wyluzować, bo wydaje mi się, że odeszliśmy od meritum.

Mirass wspomniał dawne forum i początek nowego. Zapraszam Cię do dyskusji w odpowiednich wątkach, które są przeznaczone do dyskusji o moderacji. Przez pierwsze pół roku jak tworzyliśmy wszystko od nowa niestety Cię nie było, szkoda więc, że wtedy nie zabrałeś głosu. Bo czekałem i czekam na sugestię, uniknęło by to wtedy Twoich wątpliwości.

Sam napisałeś, że warto przyznać się do błędu. Dyziowi dwóch obecnych moderatorów, niezależnie od siebie zwróciło uwagę on wolał jednak iść w zaparte. Chcąc niechcący ktoś musi pilnować porządku, jest nas tu ponad 50 piszących, więc czasem trzeba. Jak w "normalnym" życiu w ten sam sposób idzie się w zaparte z przedstawicielem jakieś służby porządkowej to wywiążą się podobne sytuacje. Też potrafi ewoluować w ten sam sposób.

Ryszard1

Post autor: Ryszard1 » 05 wrz 2017, 19:11

Też się wypowiem. Przychodząc na forum, czy to dawne, czy też reaktywujac z Runfixe obecne chciałem powymieniac informacje o sporcie olimpijskim, a nie wdawac się w puste dyskusje z dyziami, czy kocichami . Mam super życie osobiste i zawodowe w realnym świecie, by tracić energię na przepychanki z kimś pokroju kocicha, który nigdy by nie znalazł się w kręgu moich znajomych. Następny argument kieruję do kocicha i niech inni nie wezmą tego., jako wypominanie, niestety kocich pewnych kwestii nie rozumie. Zarówno Runfixe, jak i moja osoba partycypowalismy w kosztach powstania forum i nawet jak są to nawet niewielkie kwoty, to mamy prawo wymagać przestrzegania pewnych norm. Kocich niejaki napisal kilka postów po czym zaczął atakowac mnie, osobiscie jest tu dla mnie i zapewniam nie tylko dla mnie osobą niemile widzianą. Z wieloma uczestnikami nie zgadzam się w wielu watkach vide mirass, czy sharkinator ale ich szanuje za wiedzę, podejście do życia czy poczucie humoru: ) szczegolnie mirass mógłby sobie coś na ten temat powiedzieć. Też robię błędy ale potrafię się do nich przyznać vide sprawa z chinolem ;) a co do kocicha czy tu będzie czy nie jest mi obojętne. ....

Monte88

Post autor: Monte88 » 05 wrz 2017, 19:41

To sprawę Ojców Założycieli mamy juz rozwiązaną. Kibicujmy, piszmy i nie przejmujmy się odmiennością zdań.

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 05 wrz 2017, 19:44

Ale powyżej tekst. Ktoś ma ego większe niż Mont Everest.

Natomiast bardziej odniosę się do używania pewnych określeń. Mi tu pachnie lewacką poprawnością. To że kogoś nazywam Ruskiem, Murzynem, czy Murzynkiem, z małej, czy z dużej to moja sprawa. Nie są one powszechnie uznawane za obelżywe. Nawet jeśli mają zabarwienie negatywne to co z tego. Ktoś nie chce, niech dobiera inne słowa, ale jak ja je używam, to innym wara od tego. Jak kogoś to denerwuje, to mówi się trudno. Samo rozważanie poprawiania takich wyrazów jest dziecinne.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 05 wrz 2017, 20:07

Wszystko wynika z kontekstu. Murzyn czy Murzynek nigdy nie był dla mnie obraźliwy, chyba, że ktoś właśnie tę cechę używał do obrażenia (np. "Ty Murzynie"). Z Ruskimi jest o tyle dwuznacznie, że po polsku jest to raczej pejoratywne, ale po rosyjsku absolutnie normalne. Sam jednak się przyłapuję na tym, że mówię o graniu z Ruskimi, bo jest szybciej niż z Rosjanami (pomijam moją sympatię do melodyjności "ruskiego jazyka").
Żeby była jasność - w wypowiedzi dyzia też zauważyłem chęć obrażenia Slaughtera, natomiast gdyby ktoś powiedział "zajebiście biega ten nasz Murzynek" (czy tam nawet murzyne - w internecie, zwłaszcza na forach, ortografia staje się, niestety, dość elastyczna), to nie widziałbym problemu. Tak samo jak można powiedzieć o kobiecie "fajna baba", ale już "baba za kierownicą" niekoniecznie jest pozytywne.
Co do podobnych form, np. "doktorka" - jakbym z moim lekarzem był w dobrych kontaktach, wiedział, że ma poczucie humoru, to pewnie bym do niego powiedział "dzień dobry, doktorku". Może niekoniecznie do 70-letniego ordynatora, ale do stażysty na oddziale? Pragmalingwistyka nie jest ścisłą dziedziną nauki i kontekst jest kluczowy do odpowiedniego doboru słów.

Monte88

Post autor: Monte88 » 05 wrz 2017, 22:29

barania głowa pisze:
05 wrz 2017, 19:44
Ale powyżej tekst. Ktoś ma ego większe niż Mont Everest.

Natomiast bardziej odniosę się do używania pewnych określeń. Mi tu pachnie lewacką poprawnością. To że kogoś nazywam Ruskiem, Murzynem, czy Murzynkiem, z małej, czy z dużej to moja sprawa. Nie są one powszechnie uznawane za obelżywe. Nawet jeśli mają zabarwienie negatywne to co z tego. Ktoś nie chce, niech dobiera inne słowa, ale jak ja je używam, to innym wara od tego. Jak kogoś to denerwuje, to mówi się trudno. Samo rozważanie poprawiania takich wyrazów jest dziecinne.
Mogę być nazywany lewakiem - mnie to nie obraża. Czy masz jakieś badania na temat powszechnie używanych określeń uważanych za obraźliwe? Pisz, co chcesz, bylebyś nikogo nie obraził.

Kazulinho

Post autor: Kazulinho » 05 wrz 2017, 22:59

matti pisze:
05 wrz 2017, 13:37
Posty wyżej potwierdziły mój niepokój. Proszę zlikwidować moje konto... .
Hahaha, to już jest nudne trochę. Matti ma wahania emocji jak tenisistka z czwartej dziesiątki rankingu

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 10 wrz 2017, 20:39

Monte88 pisze:
05 wrz 2017, 22:29
Mogę być nazywany lewakiem - mnie to nie obraża. Czy masz jakieś badania na temat powszechnie używanych określeń uważanych za obraźliwe? Pisz, co chcesz, bylebyś nikogo nie obraził.
Użyj słownika języka polskiego PWN, tam znajdziesz słowa uznawane za wulgarne, obraźliwe itd. To że ktoś trochę nadpobudliwy ma ale do "murzynka", to nie znaczy że jest to pogląd powszechny. A samo myślenie że "lewak" może obrażać, to już pewne skrzywienie.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 10 wrz 2017, 21:24

Ja tylko przypomnę, że jesteśmy w zamkniętym gronie. I to co jest obelżywe zależy od wrażliwości poszczególnych jednostek.

Potrafię sobie wyobrazić dość liczną w Polsce grupę społeczną, zazwyczaj podeszłego wieku i płci żeńskiej, które słowa "seks", "gej", "prezerwatywa", "szatanista" uznają za wielce obelżywe i każdy chcący mieć dobre relacje z tymi osobami będzie używał tych słów z dużym wyczuciem (zazwyczaj szeptem). A przecież nie są to wulgaryzmy? I te starsze panie są skrzywione?

Ja pragnę wytłumaczyć, że internetowo to internetowo, ale znamy się w wielu przypadkach i chyba jesteśmy sobie winni wzajemny szacunek.

Monte88

Post autor: Monte88 » 10 wrz 2017, 23:01

barania głowa pisze:
10 wrz 2017, 20:39
Monte88 pisze:
05 wrz 2017, 22:29
Użyj słownika języka polskiego PWN, tam znajdziesz słowa uznawane za wulgarne, obraźliwe itd. To że ktoś trochę nadpobudliwy ma ale do "murzynka", to nie znaczy że jest to pogląd powszechny. A samo myślenie że "lewak" może obrażać, to już pewne skrzywienie.
Sam użyłeś określenia "lewacka poprawność", dlatego napisałem, że nie obraża mnie słowo "lewak". Może Cię to ucieszy, ale jestem "skrzywiony" od dziecka (skolioza), trafiłeś zatem w sedno. bardziej mnie już nie skrzywi. Mój wpis był pojednawczy. dzięki za opinię.

ODPOWIEDZ