Kryzysy wizerunkowe w sporcie

Tematy niezwiązane ze sportem
Krolowa Sniegu

Kryzysy wizerunkowe w sporcie

Post autor: Krolowa Sniegu » 08 cze 2019, 21:44

Cześć :)
taka mała prośba - przygotowuję krótką prezentację dotyczącą zarządzania informacją w sytuacji kryzysowej, najlepiej kryzysie wizerunku. Postawiłam na sport. Szukam jakiś fajnych, kilku przykładów kryzysów w sporcie, z których trzeba było wybrnąć najlepiej u sportowców (np. doping i reakcja na niego, informacje, które dawali po itd., jak się obronili wizerunkowo itp.). Liczę, że macie jakieś ciekawe przypadki w zanadrzu :)
Do 20 sierpnia można typować w Typerze MŚ w Kajakarstwie 2019! Zapraszam :)
PS. Nie ma pokręconych zasad :P

mrpotato

Re: Kryzysy wizerunkowe w sporcie

Post autor: mrpotato » 08 cze 2019, 22:01

Cześć,z powodu pt sobota wieczor przyszedl mi do glowy tylko Tiger Woods, poszperasz to powinno sie dac cos skonstruowac a propos,byl tez jakis porzadny film w temacie,moze bedzie na Yt
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 08 cze 2019, 23:01

Ale chodzi o pozytywne przypadki? Bo takim co się nie udało to jest wielu, chyba z Armstrongiem na czele i jego wielkimi kontraktami. Chodzi Ci o polskich sportowców czy międzynarodowych?

A jak po prostu o przypadki kryzysu to ich będzie cała masa, wspomniany Armstrong (a może nawet całe kolarstwo? Może być ciekawe przeanalizowanie tego jak kolarstwo sobie poradziło z dopingiem, a mieli być przecież wyrzuceni z Igrzysk), Marion Jones, Ryan Lochte po Rio, Phelps przed Rio, Zidane, Benzema, Messi - to są przypadki milionerów o których bez problemu znajdziesz mnóstwo szczegółów w internecie lub oficjalnych biografiach.
Z naszego podwórka kilka przykładów by się znalazło, oprócz tych kilku żenujących o których szkoda wspominać, ja bym najchętniej zobaczył ten o Andrew Gołocie ;)

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 08 cze 2019, 23:02

runfixe pisze:
08 cze 2019, 23:01
Ale chodzi o pozytywne przypadki? Bo takim co się nie udało to jest wielu, chyba z Armstrongiem na czele i jego wielkimi kontraktami. Chodzi Ci o polskich sportowców czy międzynarodowych?
I takich i takich - po prostu pokazanie, jak sobie poradzili w sytuacji kryzysu. Kolarstwo to owszem ciekawy pomysł :) Chodzi też o zarządzanie informacją, np. z innej branży Maspex, który wykonał te obrzydliwe plakaty na 1 września związane z powstaniem jest przedstawiany jako wzór radzenia sobie z kryzysem. Bo się przyznali, przeprosili i jeszcze odpracowali wpłacając pieniądze na powstańców.

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 08 cze 2019, 23:27

Najciekawszy przypadek ostatnich lat to Therese Johaug i jej wpadka dopingowa. Momentami sposób załatwienia sprawy był karykaturalny – wywiad, łzy, feralny lek, zły lekarz, wsparcie koleżanek i norweskich działaczy, wsparcie norweskich mediów, porównywanie do Kowalczyk – ale finalnie Norweżka się obroniła.

Prawdziwą kuźnią kryzysów wizerunkowych są koszykarze NBA, wspierani przez profesjonalnych doradców. Za przykład może posłużyć cała kariera Lebrona Jamesa, ze słynnymi zmianami klubów, które idealnie pokazują popełnione błędy i wyciąganie z nich wniosków i całą machinę wsparcia. Głośnym też był skandal z gwałtem wokół Kobe Bryanta, a niezwykle ciekawym kwestia Magica Jonhsona i homoseksualizmu syna.
Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa

Piotrek

Post autor: Piotrek » 08 cze 2019, 23:38

Z bliższych mi dyscyplin - Serena Williams np. po US Open 2018, czy 2009; Justin Gatlin po powrocie do sportu; Hannavald w swoim prime time vs Polacy; Azarenka swego czasu była nielubiana na kortach i jak teraz to wygląda.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 08 cze 2019, 23:56

barania głowa pisze:
08 cze 2019, 23:27
Najciekawszy przypadek ostatnich lat to Therese Johaug i jej wpadka dopingowa. Momentami sposób załatwienia sprawy był karykaturalny – wywiad, łzy, feralny lek, zły lekarz, wsparcie koleżanek i norweskich działaczy, wsparcie norweskich mediów, porównywanie do Kowalczyk – ale finalnie Norweżka się obroniła.
Tak Johaug przywołam na pewno.

Awatar użytkownika
sharkinator

Post autor: sharkinator » 09 cze 2019, 8:42

Ngapeth w siatkówce to też ciekawy przypadek

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 09 cze 2019, 11:36

Jak Johaug to i Northug i jazda po alkoholu jest fajnym przykładem. Bo on tam postąpił wzorcowo. Przeprosił, wyraził skruchę, nie kłócił się o wyrok, tylko przyjął go z pokorą.

Piotrek

Post autor: Piotrek » 09 cze 2019, 11:39

Sharapova z dopingową wpadką sobie znakomicie poradziła - same kwestie za co ją zawieszono to jedno, ale parę cytatów (np. nie zakończyłabym kariery na tak brzydkim dywanie) poprawiło sytuację.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 10 cze 2019, 0:28

Super - dziękuję! To będzie zwykła 15 minutówka, więc wybrałam tylko 4 przykłady. 2 pozytywne radzenia sobie i 2 negatywne. Z pozytywów Sharapowa i Northug (świetnie ograł wpadkę z alkoholem). A z negatywnych Johaug, która ograła to zwyczajnie źle i chyba zbiorczo, żeby się ludzie pośmiali najgłupsze tłumaczenia sportowców :P

Lukash

Post autor: Lukash » 10 cze 2019, 17:28

Krolowa Sniegu pisze:
10 cze 2019, 0:28
Super - dziękuję! To będzie zwykła 15 minutówka, więc wybrałam tylko 4 przykłady. 2 pozytywne radzenia sobie i 2 negatywne. Z pozytywów Sharapowa i Northug (świetnie ograł wpadkę z alkoholem). A z negatywnych Johaug, która ograła to zwyczajnie źle i chyba zbiorczo, żeby się ludzie pośmiali najgłupsze tłumaczenia sportowców :P
Szczerze powiedziawszy wydaję mi się, że ws. Johaug zrobiono wszystko dobrze pod kątem PR. Znalazł się kozioł ofiarny, sportsmence wielu współczuło, a dodatkowo przygotowano przyjazny grunt pod decyzję o bardzo niskim wymiarze kary. Gdybym miał ocenić ratowanie wizerunku Johaug i Szarapowej to nie mam wątpliwości, że Norwegowie zrobili to lepiej, a odmienna ocena może być spowodowana tym, że Maria wróciła i przegrywa, a Johaug dominuje, co po wpadce dopingowej zawsze budzi kontrowersje.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 11 cze 2019, 8:19

Lukash pisze:
10 cze 2019, 17:28
Krolowa Sniegu pisze:
10 cze 2019, 0:28
Szczerze powiedziawszy wydaję mi się, że ws. Johaug zrobiono wszystko dobrze pod kątem PR. Znalazł się kozioł ofiarny, sportsmence wielu współczuło, a dodatkowo przygotowano przyjazny grunt pod decyzję o bardzo niskim wymiarze kary. Gdybym miał ocenić ratowanie wizerunku Johaug i Szarapowej to nie mam wątpliwości, że Norwegowie zrobili to lepiej, a odmienna ocena może być spowodowana tym, że Maria wróciła i przegrywa, a Johaug dominuje, co po wpadce dopingowej zawsze budzi kontrowersje.
Oczywiście ta sprawa ma dwie strony medalu. Chociaż zachowanie na początku było źle odegrane przez Johaug. Poza tym akurat to od mediów zależało, bo w Szwecji uznano ją za oszustkę, w Norwegii za biedną.

Pawło

Post autor: Pawło » 11 cze 2019, 8:45

Doping to nic. Klepacka-Noceti...to jest problem.
Nie wyobrażam jej sobie z orzełkiem na piersi. To moje zdanie - należy ją otwarcie bojkotować.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 11 cze 2019, 11:12

Któż może pasować do tego tematu bardziej niż Oscar Pistorius? A, w czasach przed internetem O.J. Simpson, z naszego podwórka Jerzy Pawłowski.

ODPOWIEDZ