Skojarzenia z igrzyskami olimpijskimi

Tematy niezwiązane ze sportem
Jaki200

Skojarzenia z igrzyskami olimpijskimi

Post autor: Jaki200 » 04 cze 2019, 11:10

Cześć. Piszę pracę o igrzyskach olimpijskich w Rio i zastanawiam się, jakie ważne aspekty można umieścić w swoim tekście. Dotychczas napisałem już o historii igrzysk; o jej symbolach, dyscyplinach, państwach uczestniczących, obiektach olimpijskich, etc. Natomiast co mógłbym napisać o sportowcach? Co warto uwzględnić oprócz ich dorobku medalowego oraz jakie jeszcze podjąć tematy związane z igrzyskami olimpijskimi?

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Re: Skojarzenia z igrzyskami olimpijskimi

Post autor: runfixe » 04 cze 2019, 11:18

Gdyby poprzednie forum nie wygasło, to wystarczyłoby byś poszperał w archiwach.

Na szybko z głowy przychodzą mi:
- wykluczenie Rosjan
- wpadka dopingowa braci Zielińskich, mimo wszystko największy polski skandal dopingowy i to u głównego kandydata do złota
- gorąca głowa Fajdka i zawalone kwalifikacje
- fenomen Andrejczyk i brakujące 3 centymetry do medalu
- zawalone przygotowania pływaków
- można napisać o dzielnym Banderasie, który przebył tak daleką podróż

No i oczywiście medale :)

no name

Post autor: no name » 04 cze 2019, 11:35

Wszystko zależy od szkoły/uczelni, tematu i charakteru pracy. Musisz podać więcej szczegółów.
Co innego praca o charakterze naukowym, a co innego o charakterze publicystycznym. To co zaproponował Runfixe to zdecydowanie wyłącznie publicystyka.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 04 cze 2019, 11:59

Jaki200 pisze:
04 cze 2019, 11:10
Cześć. Piszę pracę o igrzyskach olimpijskich w Rio i zastanawiam się, jakie ważne aspekty można umieścić w swoim tekście. Dotychczas napisałem już o historii igrzysk; o jej symbolach, dyscyplinach, państwach uczestniczących, obiektach olimpijskich, etc. Natomiast co mógłbym napisać o sportowcach? Co warto uwzględnić oprócz ich dorobku medalowego oraz jakie jeszcze podjąć tematy związane z igrzyskami olimpijskimi?
Chyba wszystko zależy od tematu i kontekstu przygotowywanej pracy. Praca musi mieć jakiś problem badawczy,który będzie podejmować. Oczywiście, to co podał runfixie to ciekawe kwestie, ale publicystyczne głównie, no chyba, że piszesz o medialnym odbiorze tych IO.
Do 20 sierpnia można typować w Typerze MŚ w Kajakarstwie 2019! Zapraszam :)
PS. Nie ma pokręconych zasad :P

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 04 cze 2019, 14:44

Napisz o eliminacyjnym biegu pań na 5000 m, o Abbey D'Agostino i Nikki Hamblin, o zdjęciu Hong Un Jong i Lee Eun-Ju, o Yusra Mardini, itp. Prawdziwe Igrzyska Olimpijskie były tam, a nie w sto pięćdziesiątym medalu Phelpsa.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 04 cze 2019, 15:53

Merlin, jak zwykle w punkt.

W takim razie można też napisać o świętującym Katoatau, mimo spalonego podejścia

https://www.youtube.com/watch?v=veU_Zq5K6xk

SzG

Post autor: SzG » 04 cze 2019, 16:06

A mi kojarzy się jeszcze bezpieczeństwo lub raczej jego brak w kolarskich wyścigach szosowych i protest Mongołów w zapasach.

Jaki200

Post autor: Jaki200 » 04 cze 2019, 17:54

No bo piszę pracę licencjacką, a właściwie zaczynam i mam pisać o IO w Rio. Wiem o czym napisać w rozdziale o historii tych igrzysk: o symbolach, państwach uczestniczących, klasyfikacji medalowej, ceremonii otwarcia, obiektach olimpijskich, dyscyplinach. Nie wiem, jakie podrozdziały mam napisać np. w rozdziale o sportowcach. Na pewno o Polakach w Rio, o rekordach światowych i olimpijskich, o skandalach, w których brali udział jacyś sportowcy. Chodzi mi teraz głównie o hasła, którymi mógłbym się zająć w swojej pracy, a nie o dokładne wydarzenia. Na razie to ma być taka luźna koncepcja mojej pracy, a dopiero potem zajmę się jej dokładniejszą treścią.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 04 cze 2019, 17:56

A na jakim kierunku ta praca? Bo jest różnica czy na ekonomii czy na turystyce ;)

mrpotato

Post autor: mrpotato » 04 cze 2019, 18:01

runfixe pisze:
04 cze 2019, 17:56
A na jakim kierunku ta praca? Bo jest różnica czy na ekonomii czy na turystyce ;)
jak na ekonomii to o pojedynku na topie klasyfikacji medalowej a jak na turystyce to o polskim udziale ;)

ad rem to wydaje mi się ze ten wór jest zbyt pojemny, ciekawsze byłoby ujecie Merlina no ale tam już trzeba sztukować humanistycznymi przemysleniami
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 04 cze 2019, 18:29

Jaki200 pisze:
04 cze 2019, 17:54
Na razie to ma być taka luźna koncepcja mojej pracy, a dopiero potem zajmę się jej dokładniejszą treścią.
Na pewno chętnie ci pomożemy, ale musimy wiedzieć, w jakim kierunku to ma iść i sami ci tego nie będziemy narzucać. W takich sprawach należy się kontaktować z promotorem - jedna rozmowa i wszystko wiesz.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 04 cze 2019, 18:45

Jaki200 pisze:
04 cze 2019, 17:54
No bo piszę pracę licencjacką, a właściwie zaczynam i mam pisać o IO w Rio. Wiem o czym napisać w rozdziale o historii tych igrzysk: o symbolach, państwach uczestniczących, klasyfikacji medalowej, ceremonii otwarcia, obiektach olimpijskich, dyscyplinach.
Jeśli będzie rozdział o historii, to może warto też wspomnieć o igrzyskach starożytnych?
Zazdroszczę Ci, za moich czasów i na moim kierunku nie było możliwości wybrania takiego tematu. :(
No i nie było jeszcze licencjatów. :)

Jaki200

Post autor: Jaki200 » 04 cze 2019, 21:51

Promotor mi powiedział, żebym napisał o historii tych igrzysk, sportowcach, wpływie mediów. To są rozdziały, do których muszę wymyślić podrozdziały. Nie wiem o czym napisać w dwóch ostatnich. Studiuję na kierunku humanistycznym, gdzie ważna jest historia.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 04 cze 2019, 22:04

O sportowcach oprócz tego co już podpowiedzieliśmy można napisać, że wielu bało się przyjechać bo:
zika (w tym artykule całkiem kompletna lista https://www.telegraph.co.uk/sport/0/rio ... ika-fears/ i tu https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of ... s_concerns )
Przestępczość
Brudna woda w akwenach

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 05 cze 2019, 15:57

Jaki200 pisze:
04 cze 2019, 21:51
Promotor mi powiedział, żebym napisał o historii tych igrzysk, sportowcach, wpływie mediów. To są rozdziały, do których muszę wymyślić podrozdziały. Nie wiem o czym napisać w dwóch ostatnich. Studiuję na kierunku humanistycznym, gdzie ważna jest historia.
Z tego co rozumiem cały czas nie masz ustalonego tematu pracy, a to dość dziwne, bo to on determinuje w pełni jej treść. Wiadomo, że licencjat to zazwyczaj trzy rozdziały. Pierwszy to dość logiczne dotyczący Igrzysk 2016, należałoby jednak zacząć od tego czym jest sport, jak jest definiowany, później przejść do tego czym są igrzyska olimpijskie, jak to się zaczęło, krótko o historii tej imprezy. Następnie należałoby najprawdopodobniej przejść już do Rio - wybór na organizatora tego miasta, liczba dyscyplin itp.
Sportowcy - no tutaj należałoby najprawdopodobniej (chociaż dobór powinien zależeć od tematu pracy) - pokazać gwiazdy tych IO, Polaków, bohaterów mediów i też tych bohaterów sportu (o których wspomniał Merlin).
Wpływ mediów - jest to tak szeroko ujęte, że tak naprawdę nie ma to w tym momencie większego sensu. Czy wpływ mediów na sport? Czy wpływ sportu na media? Relacje medialne? To jest bardzo ważne i powinno być doprecyzowane, zwłaszcza, iż ten rozdział może być za długi wobec pozostałych. Bo należałoby zdefiniować czym są media, jak je rozumiemy, jakie są modele relacji media - sport, później ustalić co badasz, opisać to, podać metodologię badania i je wykonać, oraz zaprezentować wyniki.
Do 20 sierpnia można typować w Typerze MŚ w Kajakarstwie 2019! Zapraszam :)
PS. Nie ma pokręconych zasad :P

ODPOWIEDZ