Typer Tour de France 2020

Wszystkie aktualne i archiwalne typowania
mrpotato

Re: Typer Tour de France 2020

Post autor: mrpotato » 20 wrz 2020, 20:48

Krolowa Sniegu pisze:
20 wrz 2020, 20:43
mrpotato pisze:
20 wrz 2020, 20:41
ja to mogę organizować, ew. poinformować co i jak, to prościzna, wyniki są szybko i łatwo dostepne, wiec mozna od razu implementować do typera, to ofc do przemyslenia a czasu sporo bo kolejny typer kolarski niepredko raczej. przewaga tego punktowania z pcsu nad typem unikalnym polega na tym ze trafic moze wiecej niz jedna osoba czyli dwa przypadki z tegorocznej edycji cieszyłyby sie bonusami a przy unikalnym typie juz nie. w kazdym razie cos trzeba zmienic bo zeby taki typ jak na Kwiato miał tyle samo co proste typy z krótkiej listy bukmacherskiej to jest niesprawiedliwe lekko.
Ja mimo wszystko skłaniałabym się, podobnie chyba jak Col do tego by porównywać typy między uczestnikami, a nie między zewnętrznym źródłem. Bo jednak bawimy się w swoim gronie.
skoro wolisz miec 3 pts zamiast 5-ciu za ciekawy typ to trudno ;)
skoro mozna korzystac pcsa do typowania,analiz to czemu by nie skorzystac do szacowania przewidywalnosci etapu ?
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 20 wrz 2020, 20:54

Jestem wykończony po przejechaniu tylu kilometrów, więc krótko: gratulacje, podziękowania i do następnego razu.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 20 wrz 2020, 21:04

mrpotato pisze:
20 wrz 2020, 20:48
skoro mozna korzystac pcsa do typowania,analiz to czemu by nie skorzystac do szacowania przewidywalnosci etapu ?
Jakoś mnie po prostu nie przekonuje takie porównywanie się. Trochę kombinacji.
UWAGA! TYPER MŚ w biathlonie - pierwsze typy do jutra do 14:45!

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 20 wrz 2020, 22:31

Krolowa Sniegu pisze:
20 wrz 2020, 20:42
@Col_Frost może jakiś mały typer na MŚ? Bardziej poglądowo już bez wliczania do forumowego Mega Typera?
Mogę pomyśleć, jeśli będą chętni. Choć to już będzie typer ekspresowy, z czterema konkurencjami tylko.

@mrpotato ja nie twierdzę, że Twój pomysł jest zły, ale mam pewne wątpliwości. Po pierwsze zależy mi na tym by zachęcić uczestników do możliwie różnorodnego typowania (oczywiście bez przymusu). Twój pomysł mam wrażenie nieszczególnie do tego zachęca, bo osobę poniżej 50% może wybrać np. 5 uczestników i wtedy zysk z takiego typu jest tak naprawdę żaden. Widząc że inni wybierają takiego kolarza, samemu bardziej będzie się opłacać też na niego postawić, bo i tak i tak wyjdzie się na zero. Liderowi będzie w ten sposób łatwiej się bronić. Natomiast jeśli ktoś jako jedyny stawia na danego kolarza, nawet jeśli ten ktoś jest większym faworytem, to tak naprawdę podejmuje większe ryzyko i za to właśnie chciałbym nagradzać. Poza tym myślałem też żeby wprowadzić jakiś próg np. 10% uczestników. Czyli w przypadku 10 uczestników faktycznie musiałby to być wyjątkowy typ, ale już przy 20, dwóch mogłoby tak głosować. Po drugie, może jestem uprzedzony, ale nie przepadam za uzależnianiem się od narzędzi zewnętrznych. PCS może któregoś razu upaść, zawiesić działalność, nie zorganizować typera, albo zmienić jego zasady i typować tylko po jednym kolarzu. I co wtedy? Gdy, załóżmy, system chwyci, ludzie się przyzwyczają itd. Szukać źródła zastępczego? Jakiego? To oczywiście moje zdanie, masz prawo mnie próbować przekonać do swojego, może Ci się uda ;)

mrpotato

Post autor: mrpotato » 20 wrz 2020, 22:43

Oczywiście się nie upieram, bardziej chodzi mi żeby był taki bonus a jakby to mialo wyglądać to może ktoś wymyśli coś ciekawszego

Dodam tylko ze wg mojej wiedzy dostęp do szczegółów typowania na pcs jest dopiero po starcie etapu więc nikt przed oddaniem typu nie wie jaką wagę będzie miał jego typ gdy wygra
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

Kisik94

Post autor: Kisik94 » 20 wrz 2020, 23:07

Col_Frost pisze:
20 wrz 2020, 22:31
Mogę pomyśleć, jeśli będą chętni. Choć to już będzie typer ekspresowy, z czterema konkurencjami tylko.
Ja się piszę jak coś, a to tylko 4 konkurencje, więc będzie prościej ;) .
Col_Frost pisze:
20 wrz 2020, 22:31
Po drugie, może jestem uprzedzony, ale nie przepadam za uzależnianiem się od narzędzi zewnętrznych. PCS może któregoś razu upaść, zawiesić działalność, nie zorganizować typera, albo zmienić jego zasady i typować tylko po jednym kolarzu. I co wtedy? Gdy, załóżmy, system chwyci, ludzie się przyzwyczają itd. Szukać źródła zastępczego? Jakiego?
Może od kursów bukmacherów ustalić, że typ z poza ich pierwszej dziesiątki jest typem oryginalnym. Tu jest taka stronka co zbiera kursy od różnych bukmacherów https://www.oddschecker.com/cycling Tylko nie wiem jak to wyglądało w czasie wyścigu z kursami na etap, bo na dzisiejszy z tego co widzę, nie ma wielkiego porównania bukmacherów. Ale już na generalkę Giro jest.

Outsider

Post autor: Outsider » 21 wrz 2020, 1:12

Bardzo dziękuję za zabawę i Tobie @Col_Frost za organizację. Zawsze pozwala to wnikliwiej śledzić wyścig ;) Gratuluję zwycięzcy! Sam mam satysfakcję, że przewidziałem Pogacara na podium ;)

Za jakimś rozwiązaniem premii za nietypowy typ jak najbardziej jestem. Sam mam świadomość, że w wielu momentach grałem zachowawczo. Czy zwiększenie różnic punktowych za etap pomiędzy 1 miejscem a następnymi nie zachęciłoby bardziej do podejmowania ryzyka?

maruda

Post autor: maruda » 21 wrz 2020, 1:17

Col_Frost pisze:
20 wrz 2020, 20:35
W tym roku podobne typowania były prawdziwą zmorą. Np. 11 z 12 uczestników typowało Bernala na białą koszulkę (no i tutaj mgars wygrał dużo), 10 typowało Sagana do zielonej, tylko dwie osoby nie stawiały na Roglica w generalce, często powtarzały się trójki w generalce, choć w różnej kolejności, typowanie lidera po etapie było od drugiego tygodnia w zasadzie wrzucaniem w kółko tego samego nazwiska itd. Mam jeszcze pomysł by walczyć z tym, rozszerzając trochę listę typów,
Luźna myśl - ale typowanie tego, kto otrzyma w Paryżu czerwony numer mogłoby być ciekawe :)

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 21 wrz 2020, 9:27

Outsider pisze:
21 wrz 2020, 1:12
Czy zwiększenie różnic punktowych za etap pomiędzy 1 miejscem a następnymi nie zachęciłoby bardziej do podejmowania ryzyka?
O tym też myślałem :)
maruda pisze:
21 wrz 2020, 1:17
Luźna myśl - ale typowanie tego, kto otrzyma w Paryżu czerwony numer mogłoby być ciekawe
Rzeczywiście ciekawa myśl. Pomyślimy :)

Z moich innych pomysłów było np. typowanie zwycięzcy etapu i dwóch kolejnych zawodników, którzy naszym zdaniem znajdą się w czołowej dziesiątce. Tylko, że w przypadku tych dwóch możemy dostać tylko po 1 pkt. bez względu na to czy zajmą 1. czy 10. miejsce.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 21 wrz 2020, 12:03

Col_Frost pisze:
21 wrz 2020, 9:27
Z moich innych pomysłów było np. typowanie zwycięzcy etapu i dwóch kolejnych zawodników, którzy naszym zdaniem znajdą się w czołowej dziesiątce. Tylko, że w przypadku tych dwóch możemy dostać tylko po 1 pkt. bez względu na to czy zajmą 1. czy 10. miejsce.
Może typować do zwycięstwa etapowego dwóch kolarzy? Wtedy można by np. postawić na jednego sprintera (czy w górach faworyta) i jednego "ucieczkowicza". Człowiek miałby emocje bez względu na rozwój sytuacji na trasie. Punkty liczyłyby się tak jak teraz, czyli tylko za jednego, oczywiście tego lepszego. Myślę, że mogłoby to wpłynąć na większe zróżnicowanie typów, bo łatwiej byłoby zaryzykować.
Ponadto mam też trochę wątpliwości dotyczących klasyfikacji generalnej. Wolałbym, żeby typowało się trzech, ale bez wskazywania kolejności, punkty oczywiście liczyłoby się tak jak teraz. Powiedzmy, że przed wyścigiem jest dwóch żelaznych faworytów A i B, których wszyscy typują na dwóch pierwszych miejscach. Okazuje się jednak, że wygrywa ktoś inny, A zajmuje drugie miejsce, a B jest dopiero dwudziesty. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że lepiej typowali ci, którzy dawali kolejność AB, bo przecież A był zdecydowanie lepszy od B. Jednak według obecnych zasad typ BA daje dwa razy więcej punktów niż typ AB. Gdyby proponować trzech kolarzy bez podawania kolejności to wszyscy dostaliby tyle samo punktów, co wydaje się logiczne, gdyż ich zawodnicy zajęli takie same miejsca. Można też wtedy trochę bardziej zróżnicować punktację za pierwszą dziesiątkę, np. 20, 16, 12, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1. Oczywiście, decyzję pozostawiam organizatorowi, bo to on będzie się ostatecznie męczył z liczeniem, czy wklepywaniem do excela.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 21 wrz 2020, 12:28

Merlin pisze:
21 wrz 2020, 12:03
Może typować do zwycięstwa etapowego dwóch kolarzy? Wtedy można by np. postawić na jednego sprintera (czy w górach faworyta) i jednego "ucieczkowicza". Człowiek miałby emocje bez względu na rozwój sytuacji na trasie. Punkty liczyłyby się tak jak teraz, czyli tylko za jednego, oczywiście tego lepszego.
Pomysł ciekawy, obawiam się tylko czy nie zwiększyłaby się liczba remisów na etapach, których w tym roku i tak było sporo. Co prawda Królowa na samych etapach była zdecydowanie najlepsza, ale pozostali uczestnicy mieli już bardzo zbliżone wyniki. Ale pomyślę.
Merlin pisze:
21 wrz 2020, 12:03
Ponadto mam też trochę wątpliwości dotyczących klasyfikacji generalnej. Wolałbym, żeby typowało się trzech, ale bez wskazywania kolejności, punkty oczywiście liczyłoby się tak jak teraz. Powiedzmy, że przed wyścigiem jest dwóch żelaznych faworytów A i B, których wszyscy typują na dwóch pierwszych miejscach. Okazuje się jednak, że wygrywa ktoś inny, A zajmuje drugie miejsce, a B jest dopiero dwudziesty. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że lepiej typowali ci, którzy dawali kolejność AB, bo przecież A był zdecydowanie lepszy od B. Jednak według obecnych zasad typ BA daje dwa razy więcej punktów niż typ AB. Gdyby proponować trzech kolarzy bez podawania kolejności to wszyscy dostaliby tyle samo punktów, co wydaje się logiczne, gdyż ich zawodnicy zajęli takie same miejsca. Można też wtedy trochę bardziej zróżnicować punktację za pierwszą dziesiątkę, np. 20, 16, 12, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
Tak jak pisaliśmy przed rozpoczęciem, systemowi punktacji daleko do ideału i zmiany są konieczne, więc na pewno rozważę taki wariant. Chociaż przyznam szczerze, że żal by mi było, gdybyśmy porzucili typowanie konkretnego zwycięzcy wyścigu. Już w tym roku wiele osób wytypowało identyczną trójkę. Aż połowa uczestników wytypowało Bernala, Roglica i Pinot, tylko że w różnej kolejności. Przy takiej zasadzie wszyscy oni dostaliby dokładnie tę samą ilość punktów. Ale, tak jak wyżej, pomyślę, pokombinuję, może zaaplikuję w całości lub tylko jakieś elementy ;)

Jeśli ktoś miałby jakieś ciekawe pomysły, niech się nie waha. Każda myśl jest warta rozważenia :)

Kisik94

Post autor: Kisik94 » 21 wrz 2020, 17:47

maruda pisze:
20 wrz 2020, 19:09
Kisik94 pisze:
20 wrz 2020, 14:02
Zwycięzca 21 etapu: M. Pedersen
Nieźle ;)
Col_Frost pisze:
20 wrz 2020, 19:58
Co zaś się tyczy zwycięzcy, udało się to czterem osobom: beny1001, Col_Frost, Krolowa Sniegu i mgars. Kolejne pięć osób zapunktowało, gdyż ich faworyt znalazł się na podium lub w czołowej dziesiątce (brawo, Kisik!).
Dzięki. Miałem jakieś przeczucie, że na tej szerokiej drodze jak Pedersen się rozpędzi z dłuższego finiszu, to może coś pokazać i zrobił to ale jednak Irlandczyk szybszy.
Col_Frost pisze:
Ostateczny triumf należał jednak do KisMgaOut, które nie oddało pozycji liderów odkąd je objęło po 15. etapie.

Ale trzeba przyznać, że przed wczorajszą czasówką ten triumf nie był taki pewny i strata zwłaszcza Strzał naprawdę niewielka. Tym, który zdobył dla ekipy najwięcej punktów był oczywiście mgars, którego dzielnie i efektywnie wspierali Kisik94 oraz Outsider. Ekipa miała więc w swoim składzie aż dwóch właścicieli żółtej koszulki, z których jeden miał ją przez pięć etapów, a drugi przez cztery, za to do samego końca. Jak mogli przegrać? :)
Jeżeli byliśmy dobrani losowo, to trzeba przyznać, że niezły przypadek. Wszyscy trzej poznaliśmy się na innym forum i mając ich czułem, że możemy być mocni. Dzięki Outsider i mgars, że mogłem być waszym woziwodą ;).
Col_Frost pisze:
Końcowa klasyfikacja generalna Tour de France 2020:
1. mgars 110pkt.
2. Krolowa Sniegu 97pkt.
3. Outsider 94pkt.
4. Col_Frost 93pkt.
5. runfixe 91pkt.
6. Merlin 88pkt.
7. Kisik94 87pkt.
8. dd100 86pkt.
9. mrpotato 82pkt.
Vojthas 82pkt.
11. beny1001 66pkt.
12. Dark777 18pkt.
Mgars triumfuje w wyścigu już po raz drugi. Wygrał bowiem również pierwszą edycję w 2017 roku. W 2019 roku triumfował za to beny1001.
Gratuluję mgarsowi, Królowej i Outsiderowi. mgars kolejny raz pokazuje, że to jest typerowy mocarz.
Col_Frost pisze:
Dziękuję wszystkim raz jeszcze. Gratuluję zwycięzcy mgarsowi drugiego już triumfu. Gratuluję mu również triumfu w klasyfikacji punktowej, a Królowej zdobycia koszulki w grochy i czerwonego numeru. Oczywiście nie zapominam o najlepszej drużynie tegorocznego Touru, a więc drużynie Kisika, mgarsa i Outsidera. Gratuluję też wytrwałości wszystkim pozostałym uczestnikom, którzy dotarli do Paryża.
I ja dziękuję Tobie jeszcze raz za kolejną możliwość uczestnictwa.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 21 wrz 2020, 19:02

Kisik94 pisze:
21 wrz 2020, 17:47
Jeżeli byliśmy dobrani losowo, to trzeba przyznać, że niezły przypadek. Wszyscy trzej poznaliśmy się na innym forum
Całkiem szczerze, nie miałem o tym pojęcia :) Ale w takim razie nie pozostaje Wam nic innego jak dobrać się za rok razem i bronić tytułu (być może już z jakimś sponsorem) ;)

ODPOWIEDZ