Typer Tour de France 2020

Wszystkie aktualne i archiwalne typowania
Awatar użytkownika
Col_Frost

Typer Tour de France 2020

Post autor: Col_Frost » 06 sie 2020, 18:04

Witam wszystkich!

Regulamin Typera Tour de France 2020

1. Każdy uczestnik może wytypować:
- pierwszą trójkę klasyfikacji generalnej
- zwycięzców poszczególnych klasyfikacji indywidualnych (górska, punktowa, młodzieżowa)
- zwycięzców każdego z etapów
- liderów klasyfikacji generalnej po każdym z etapów

2. Za poprawne wytypowanie na koniec wyścigu dostajemy:
- 1. miejsce w generalce - 20 pkt.
- 2. miejsce w generalce - 16 pkt.
- 3. miejsce w generalce - 12 pkt.
- zwycięzca klasyfikacji górskiej - 10 pkt.
- zwycięzca klasyfikacji punktowej - 10 pkt.
- zwycięzca klasyfikacji młodzieżowej - 10 pkt.

W przypadku klasyfikacji generalnej, jeśli typowany zawodnik zajmie miejsce na podium, ale inne niż wskazane otrzymujemy 8 pkt. Jeśli uplasuje się poza podium, ale w czołowej dziesiątce - 4 pkt. W przypadku pozostałych klasyfikacji, jeśli typowany zawodnik będzie drugi lub trzeci - 6 pkt., jeśli zajmie miejsca w przedziale 4-10 - 2 pkt.

3. Za poprawne wytypowanie zwycięzcy etapu - 3 pkt.

Jeżeli typowany przez nas kolarz był na podium, ale na innym miejscu 2 pkt. Jeśli był w czołowej "10", ale na innej pozycji 1 pkt. Jeśli był poza "10" dostajemy 0 pkt.

4. Za poprawne wskazanie lidera klasyfikacji generalnej po każdym etapie - 3pkt.

Jeżeli typowany przez nas kolarz jest w czołowej trójce klasyfikacji, ale na innym miejscu - 2 pkt. Jeśli jest w czołowej "10", ale na innej pozycji 1 pkt. Jeśli był poza "10" dostajemy 0 pkt.

5. Prócz klasyfikacji generalnej, rywalizujemy również w trzech innych klasyfikacjach:
- punktowej - zwycięży w niej osoba, która zdobędzie najwięcej punktów za wytypowanie końcowych klasyfikacji wyścigu
- górskiej - zwycięży w niej osoba, która najwięcej razy poprawnie wskaże zwycięzcę klasyfikacji, etapu oraz lidera po każdym z etapów (w przypadku pierwszego etapu można dostać tylko 1 pkt.)
- najaktywniejszego - zwycięży w niej osoba, która zdobędzie przynajmniej 1 pkt. w największej liczbie klasyfikacji/etapów (maksymalnie do zdobycia 48 pkt. - sześć typów na klasyfikację, 21 na zwycięzców etapów i 21 na liderów po etapach)

6. W przypadku remisu na pierwszym miejscu klasyfikacji generalnej typera, o tym kto uplasuje się wyżej decydują kolejno:
- miejsce w klasyfikacji generalnej kolarza, którego wytypowaliśmy na zwycięzcę wyścigu,
- miejsce w klasyfikacji generalnej kolarza, którego wytypowaliśmy na drugiego w wyścigu,
- miejsce w klasyfikacji generalnej kolarza, którego wytypowaliśmy na trzeciego w wyścigu,
- liczba poprawnie wytypowanych liderów po poszczególnych etapach (uwzględniając w tym zestawieniu zwycięzcę pierwszego etapu oraz klasyfikacji końcowej)
- liczba poprawnie wytypowanych zwycięzców etapów
- liczba punktów zdobytych za etapy (w tym za liderów klasyfikacji generalnej)

W przypadku remisu na pierwszym miejscu w dowolnej innej klasyfikacji typera, o tym kto uplasuje się wyżej decydują kolejno:
- miejsce w odpowiedniej klasyfikacji kolarza, którego wytypowaliśmy na jego zwycięzcę (w przypadku klasyfikacji najaktywniejszego decydują typy na klasyfikację młodzieżową)
- miejsce tego kolarza w klasyfikacji generalnej
- suma miejsc w klasyfikacji generalnej zajmowanych przez kolarzy, których typowaliśmy do czołowej trójki wyścigu (jeśli jakiś kolarz nie jedzie już w wyścigu jego pozycja jest o jeden większa od sumy zawodników na liście startowej pierwszego etapu)

Jeśli żadna z powyższych nie rozwiąże sprawy remisu, mamy dwóch lub więcej zwycięzców. Remisów na dalszych pozycjach, nie rozstrzyga się.

7. Zawsze honorujemy oficjalne wyniki, podane przez organizatora. Od tej reguły nie ma wyjątków.

Typowanie końcowych zwycięzców trwa do startu pierwszego etapu, czyli do 29.08.2020 godz. 14:00. Typowanie zwycięzców poszczególnych etapów i liderów generalki po nich, do rozpoczęcia takowego.

Pozdrawiam wszystkich i zapraszam na Wielką Pętlę!

Wzór kuponu:

Zwycięzca Tour de France 2020:
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej:
Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej:

Zwycięzca klasyfikacji punktowej:
Zwycięzca klasyfikacji górskiej:
Zwycięzca klasyfikacji młodzieżowej:

Zwycięzca 1. etapu (156 km):
Lider po 1. etapie:
Ostatnio zmieniony 30 sie 2020, 19:07 przez Col_Frost, łącznie zmieniany 9 razy.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Re: Typer Tour de France 2020

Post autor: Col_Frost » 06 sie 2020, 18:05

Spokojnie, jeszcze nie wyciągajcie rowerów z komórek, nie smarujcie łańcuchów, nie dopompowujcie kół. Do startu wyścigu jeszcze ponad trzy tygodnie. Temat zakładam z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego żeby, w tych czasach, gdy mniej się dzieje w sportowym światku i być może nie każdy zagląda na forum codziennie, każdy zdążył zauważyć przygotowania do typera. Po drugie zaś dlatego, że chciałbym poznać Wasze zdanie na temat paru kwestii regulaminowych. O chętnych do typera nie pytam, bo w zeszłym roku to się nie sprawdziło. Chęć zgłosiły cztery osoby, a koniec końców peleton mieliśmy 16-osobowy. Fajnie by było powtórzyć, a nawet zwiększyć tę liczbę, ale zadowolę się nawet frekwencją z ubiegłorocznego Tour de Pologne. Ale przejdźmy do regulaminu.

1) Pierwszą kwestią, jaką chciałbym przedyskutować, jest sposób punktowania końcowych klasyfikacji. Być może pamiętacie ubiegłoroczną dyskusję na ten temat. Koniec końców doszliśmy do wniosku, że najlepszą opcją jest ta zamieszczona poniżej w spoilerze, choć zgodziliśmy się też, że nawet ona nie jest idealna.
► Pokaż Spoiler
Chodzi głównie o drugą, tę pogrubioną, część. Szczerze mówiąc sam nie byłem w stanie wymyślić czegoś lepszego, ale może ktoś miałby jakiś pomysł? Co do liczby punktów pewnie ulegnie ona zmianie, ale czy i o ile to zależy od kolejnych naszych decyzji.

2) Typowanie liderów po poszczególnych etapach. Coś co testowaliśmy na Tour de Pologne i według mnie sprawdziło się świetnie. Krótko mówiąc codziennie typujemy nie tylko zwycięzcę etapu, ale również lidera generalki po etapie. Jestem za utrzymaniem tego w regulaminie, ale chciałbym też poznać Wasze zdanie.

3) Wyjątkowe typy oraz typowanie jawne czy tajne. Na Tour de Pologne pojawił się też pomysł by za poprawne, jedyne w swoim rodzaju, typy nagradzać dodatkowo. Czyli jeśli ktoś jako jedyny poprawnie wytypował zwycięzcę etapu, otrzymywał (a w zasadzie otrzymywałby, bo chyba nikomu się nie udało) dodatkową nagrodę. Wobec tego jednak koniecznym okazało się typowanie na PW, ale chyba nie sprawiało to większych trudności (z jednym podwójnym wyjątkiem, gdy typy dwóch uczestników do mnie nie dotarły). Osobiście mam do tej kwestii neutralny stosunek i chętnie podporządkuję się zdaniu większości.

I chyba tyle. Poniżej wklejam regulaminy zeszłorocznych TdF i TdP, gdyby ktoś chciał się zapoznać. Jednocześnie nakłaniam nie tylko do dyskusji o powyższych zagadnieniach, ale również o wrzucanie własnych pomysłów. Mamy masę czasu i spokojnie powinniśmy ze wszystkim zdążyć.

Regulamin TdF 2019
► Pokaż Spoiler
Regulamin TdP 2019
► Pokaż Spoiler

Kisik94

Post autor: Kisik94 » 19 sie 2020, 16:38

Col_Frost pewnie czeka na jakieś opinie dotyczące regulaminu, to ja swoją zamieszczę.
Col_Frost pisze:
06 sie 2020, 18:05
1) Pierwszą kwestią, jaką chciałbym przedyskutować, jest sposób punktowania końcowych klasyfikacji.

W przypadku klasyfikacji generalnej, jeśli typowany zawodnik zajmie miejsce na podium, ale inne niż wskazane otrzymujemy 4pkt. Jeśli uplasuje się poza podium, ale w czołowej dziesiątce - 2pkt. W przypadku pozostałych klasyfikacji, jeśli typowany zawodnik będzie drugi lub trzeci - 3pkt., jeśli zajmie miejsca w przedziale 4-10 - 1pkt.
Nie wiem czy ktoś tego nie proponował w zeszłym roku ale ja w przypadku generalki zastosowałbym stopniowane punktowanie poza podium, czyli:
4-5 miejsce - 2 pkt.
6-7 miejsce - 1 pkt.
8-10 miejsce - 0,5 pkt.

W przypadku pozostałych klasyfikacji można by było też rozdzielić:
4-6 miejsce - 1 pkt.
7-10 miejsce - 0,5 pkt.
Col_Frost pisze:

2) Typowanie liderów po poszczególnych etapach. Coś co testowaliśmy na Tour de Pologne i według mnie sprawdziło się świetnie. Krótko mówiąc codziennie typujemy nie tylko zwycięzcę etapu, ale również lidera generalki po etapie. Jestem za utrzymaniem tego w regulaminie, ale chciałbym też poznać Wasze zdanie.
Jestem na tak.
Col_Frost pisze:
3) Wyjątkowe typy oraz typowanie jawne czy tajne. Na Tour de Pologne pojawił się też pomysł by za poprawne, jedyne w swoim rodzaju, typy nagradzać dodatkowo. Czyli jeśli ktoś jako jedyny poprawnie wytypował zwycięzcę etapu, otrzymywał (a w zasadzie otrzymywałby, bo chyba nikomu się nie udało) dodatkową nagrodę. Wobec tego jednak koniecznym okazało się typowanie na PW, ale chyba nie sprawiało to większych trudności (z jednym podwójnym wyjątkiem, gdy typy dwóch uczestników do mnie nie dotarły). Osobiście mam do tej kwestii neutralny stosunek i chętnie podporządkuję się zdaniu większości.
Również jest mi to obojętne, jak ktoś ma konkretne zdanie na ten temat, to niech się wypowie.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 19 sie 2020, 19:09

Kisik94 pisze:
19 sie 2020, 16:38
Nie wiem czy ktoś tego nie proponował w zeszłym roku ale ja w przypadku generalki zastosowałbym stopniowane punktowanie poza podium, czyli:
4-5 miejsce - 2 pkt.
6-7 miejsce - 1 pkt.
8-10 miejsce - 0,5 pkt.

W przypadku pozostałych klasyfikacji można by było też rozdzielić:
4-6 miejsce - 1 pkt.
7-10 miejsce - 0,5 pkt.
Nie wydaje mi się żeby ktoś to wówczas proponował. Tam uwagi głównie dotyczyły tego, że źle typując zwycięzcę wyścigu można jeszcze za niego dostać więcej punktów niż za poprawnie wytypowanego trzeciego (czy coś w tym stylu). Co do Twojej propozycji to jest ona ciekawa, ale prawdę mówiąc wolałbym aż tak tego nie rozdrabniać. Głównie dlatego, że chyba nikt nie jedzie na TdF by walczyć o 5. miejsce w generalce. Raczej nie ma dla nikogo większego znaczenia czy będzie 6. czy 10. Jeśli ktoś nie będzie miał już szans na podium to może ew. bronić miejsca w dziesiątce, ale raczej nie będzie się na siłę starać by podskoczyć o jedną pozycję. Dlatego miejsca 4-10 punktuję tak samo.
Kisik94 pisze:
19 sie 2020, 16:38
Również jest mi to obojętne, jak ktoś ma konkretne zdanie na ten temat, to niech się wypowie.
No właśnie, niech się ktoś wypowie. Zwłaszcza zależy mi na opinii co do sposobu typowania. Prawdę mówiąc bardziej atrakcyjne wydaje mi się tajne głosowanie, ale nie chciałbym odstraszyć od typera potencjalnych chętnych. Dlatego, proszę Was, wypowiadajcie swoje zdanie ;)

Dziękuję @Kisik94 za Twoją opinię.

mrpotato

Post autor: mrpotato » 19 sie 2020, 19:33

Col_Frost pisze:
19 sie 2020, 19:09
No właśnie, niech się ktoś wypowie. Zwłaszcza zależy mi na opinii co do sposobu typowania. Prawdę mówiąc bardziej atrakcyjne wydaje mi się tajne głosowanie, ale nie chciałbym odstraszyć od typera potencjalnych chętnych. Dlatego, proszę Was, wypowiadajcie swoje zdanie
ja się chyba jeszcze wypowiem ale w tym chorym sezonie chyba nie ma co kombinowac ze złożonością (czyli przesyłaniem na pw) systemu aczkolwiek trafiony unikalny typ powinien byc jakos premiowany imho
ja swoje typy bede krył pod spoilerem

generalnie jak ci bedzie wygodnie, bazujac na latach ubiegłych, tak rozpisz wg mnie, grunt to potypowac choc chyba za duzo typerów sie nei zbierze
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 19 sie 2020, 19:42

mrpotato pisze:
19 sie 2020, 19:33
ja się chyba jeszcze wypowiem ale w tym chorym sezonie chyba nie ma co kombinowac ze złożonością (czyli przesyłaniem na pw) systemu aczkolwiek trafiony unikalny typ powinien byc jakos premiowany imho
ja swoje typy bede krył pod spoilerem
W samej złożoności to zmienia niewiele, bo jest to kwestia właśnie tego punktowania za niezwykłe typy. W każdym razie przy jawnym głosowaniu w temacie, na pewno nie będzie tej premii, bo byłaby to jednak niesprawiedliwa przewaga dla tych, którzy głosują na końcu.
mrpotato pisze:
19 sie 2020, 19:33
chyba za duzo typerów sie nei zbierze
Zobaczymy. W zeszłym roku liczyłem, że będzie nas kilku (kilkoro?), a ilu było wiemy ;)

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 24 sie 2020, 18:29

@anoda @balwan @beny1001 @Dark777 @dd100 @Filip92 @Greebo @karer @Kisik94 @Krolowa Sniegu @Kuburgha @Merlin @mgars @mrpotato @Outsider @runfixe @SzG @tyzzzz @Vojthas

Wybaczcie to masowe wywoływanie, ale pozwoliłem sobie wspomnieć wszystkich dotychczasowych uczestników kolarskich typerów, mając nadzieję, że jak największa ich liczba podejmie wyzwanie również w tym roku. Oczywiście zapraszam też debiutantów, jeśli mają ochotę. Tour rusza już w najbliższą sobotę o godz. 14:00 i do tej godziny przyjmuję zgłoszenia w postaci typów na klasyfikacje końcowe oraz zwycięzcę pierwszego etapu. Pełny regulamin został wklejony do pierwszego postu

Gwoli wyjaśnienia dodam tylko, że zdecydowałem się na jawne typowanie w temacie, a zatem nie będą przysługiwały nagrody za unikalne typy. System punktowania taki, jaki obowiązywał na ostatnim Tour de Pologne, tylko punkty za poszczególne klasyfikacje zostały podwojone, a to z powodu prawie dwukrotnie większej liczby punktów, jaką można zdobyć na etapach w porównaniu z poprzednią edycją Wielkiej Pętli, z powodu typowania lidera generalki po każdym z nich.

I to chyba na tyle.

Poniżej link do strony, na której można znaleźć listę startową (na razie prawie kompletną) oraz wzór kuponu. Gdyby coś było niejasne, służę pomocą. Życzę wszystkim powodzenia.

https://www.procyclingstats.com/race/to ... /startlist

Zwycięzca Tour de France 2020:
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej:
Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej:

Zwycięzca klasyfikacji punktowej:
Zwycięzca klasyfikacji górskiej:
Zwycięzca klasyfikacji młodzieżowej:

Zwycięzca 1. etapu (156 km):
Lider po 1. etapie:
Ostatnio zmieniony 25 sie 2020, 15:00 przez Col_Frost, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 24 sie 2020, 19:44

Wygląda na to, że najtrudniej będzie wytypować najlepszego Polaka, a punktów za to nie ma :)
A mówiąc już całkiem poważnie, to po pierwszym etapie też należałoby typować lidera, bo zwycięzca tego etapu teoretycznie wcale nie musi nim zostać.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 24 sie 2020, 20:53

Merlin pisze:
24 sie 2020, 19:44
Wygląda na to, że najtrudniej będzie wytypować najlepszego Polaka, a punktów za to nie ma :)
A mówiąc już całkiem poważnie, to po pierwszym etapie też należałoby typować lidera, bo zwycięzca tego etapu teoretycznie wcale nie musi nim zostać.
A co, jakieś bonifikaty mają być w tym roku na premiach? Jakieś zmiany z racji epidemii? Bo ja o niczym takim nie słyszałem, ale jeśli coś wprowadzili to oczywiście trzeba zmienić regulamin.

A z Polakiem to wynikło z tego, że kopiowałem regulamin z TdP i nie zauważyłem. Dzięki za zwrócenie uwagi, już zmienione.

mrpotato

Post autor: mrpotato » 25 sie 2020, 9:46

Merlin pisze:
24 sie 2020, 19:44
w jaki sposób taka sytuacja jest możliwa? wykryją u zwyciezcy Covida po etapie i koniec wyscigu dla niego?

załączam ściągę, sam będe sie zapoznawał pod koniec tygodnia bliżej, moze ktoś skorzysta, po angielsku
https://inrng.com/2020/08/tour-de-france-2020-guide/

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 25 sie 2020, 10:13

Col_Frost pisze:
24 sie 2020, 20:53
A co, jakieś bonifikaty mają być w tym roku na premiach? Jakieś zmiany z racji epidemii? Bo ja o niczym takim nie słyszałem, ale jeśli coś wprowadzili to oczywiście trzeba zmienić regulamin.
Bonifikat nie ma, ale są przecież i zawsze były najróżniejsze kary, nie tylko finansowe, ale i sekundowe. Jeśli np. zwycięzca etapu miał na trasie defekt i dochodził do peletonu zbyt długo korzystając z samochodów, to wygranej mu nie zabiorą, ale mogą dać np. 20 sek. kary. Wtedy liderem zostanie ten, który na mecie był drugi.

mrpotato

Post autor: mrpotato » 25 sie 2020, 10:28

Merlin pisze:
25 sie 2020, 10:13
Col_Frost pisze:
24 sie 2020, 20:53
Bonifikat nie ma, ale są przecież i zawsze były najróżniejsze kary, nie tylko finansowe, ale i sekundowe. Jeśli np. zwycięzca etapu miał na trasie defekt i dochodził do peletonu zbyt długo korzystając z samochodów, to wygranej mu nie zabiorą, ale mogą dać np. 20 sek. kary. Wtedy liderem zostanie ten, który na mecie był drugi.
bez sięgania do regulaminu - chyba możliwe, pewnie nikt dwóch róznych nazwisk by nie postawił ale byłaby szansa złapać pts dla tych co nie trafili zwyciezcy etapu

spodziewac sie chyba nalezy jakichs covidowych zawirowań, tym bardziej trzeba podkreslic ze decyzje organizatora są wiążące niezaleznie jak nam brużdźą i co o nich sądzimy

i tu od razu dopytam: dziś po etapie ktoś jest liderem i mam za niego punkty dodane, ale jutro już nie startuje bo wykryto u niego wirusa i liderem jest ktoś inny, bedzie obowiazywac najprostsza interpretacja czyli odjęcie ptsów i dodanie tym co postawili na tego innego?

Kisik94

Post autor: Kisik94 » 25 sie 2020, 10:58

mrpotato pisze:
25 sie 2020, 10:28
i tu od razu dopytam: dziś po etapie ktoś jest liderem i mam za niego punkty dodane, ale jutro już nie startuje bo wykryto u niego wirusa i liderem jest ktoś inny, bedzie obowiazywac najprostsza interpretacja czyli odjęcie ptsów i dodanie tym co postawili na tego innego?
Nie jestem organizatorem ale ja bym był za odjęciem punktów, dopiero jakieś ewentualne zmiany już po zakończeniu całego wyścigu można nieco olać.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 25 sie 2020, 11:23

mrpotato pisze:
W regulaminie "stoi", że typujemy lidera po etapie, czyli chyba można przyjąć, że tego, który ubiera żółtą koszulkę na podium, a nie tego, który startuje w niej następnego dnia.

Outsider

Post autor: Outsider » 25 sie 2020, 12:59

Merlin pisze:
25 sie 2020, 11:23
mrpotato pisze:
W regulaminie "stoi", że typujemy lidera po etapie, czyli chyba można przyjąć, że tego, który ubiera żółtą koszulkę na podium, a nie tego, który startuje w niej następnego dnia.
Myślę, że ewidentnie. Przecież czasem zdarza się, że lider wycofa się z wyścigu z różnych powodów, a i tak to on dostaje punkty do rankingu UCI, mimo, że kto inny założył już koszulkę na starcie następnego etapu (przykład z Jakobsenem i Małeckim w TdP)

ODPOWIEDZ