Typer Tour de Pologne 2019

Wszystkie aktualne i archiwalne typowania
Awatar użytkownika
Col_Frost

Typer Tour de Pologne 2019

Post autor: Col_Frost » 28 lip 2019, 18:50

Witajcie!

Jeszcze się Wielka Pętla nie skończyła (chociaż Bernal już szampana pije), a ja moszczę sobie siedzisko w innym dyrektorskim wozie. Zapraszam Was na kolejny typer kolarski, tym razem w ramach wyścigu dookoła Polski. Temat otwieram już teraz, chociaż jeszcze nie wszystkie grupy podały składy, bo chciałbym ten typer potraktować jako swego rodzaju poligon doświadczalny przed przyszłoroczną edycją Tour de France i sprawdzić kilka (wręcz rewolucyjnych) zmian w regulaminie. A zatem komentujcie, krytykujcie, sugerujcie własne pomysły. Oto nowe zasady (wyróżnione kursywą i podkreśleniem), a poniżej wytłumaczenie dlaczego postanowiłem wprowadzić poprawki:
1. Każdy uczestnik może wytypować:
- pierwszą trójkę klasyfikacji generalnej
- zwycięzców poszczególnych klasyfikacji indywidualnych (górska, punktowa, najaktywniejszego kolarza i najlepszego Polaka)
- zwycięzców wszystkich siedmiu etapów
- liderów klasyfikacji generalnej po każdym z etapów 2-6

2. Za poprawne wytypowanie na koniec wyścigu dostajemy:
- 1. miejsce w generalce - 10 pkt.
- 2. miejsce w generalce - 8 pkt.
- 3. miejsce w generalce - 6 pkt.
- zwycięzca klasyfikacji górskiej - 5 pkt.
- zwycięzca klasyfikacji punktowej - 5 pkt.
- zwycięzca klasyfikacji najaktywniejszego - 5 pkt.
- najlepszy Polak - 5 pkt.

W przypadku klasyfikacji generalnej, jeśli typowany zawodnik zajmie miejsce na podium, ale inne niż wskazane otrzymujemy 4pkt. Jeśli uplasuje się poza podium, ale w czołowej dziesiątce - 2pkt. W przypadku pozostałych klasyfikacji, jeśli typowany zawodnik będzie drugi lub trzeci - 3pkt., jeśli zajmie miejsca w przedziale 4-10 - 1pkt.

3. Za poprawne wytypowanie zwycięzcy etapu - 3 pkt.

Jeżeli typowany przez nas kolarz był na podium, ale na innym miejscu 2 pkt. Jeśli był w czołowej "10", ale na innej pozycji 1 pkt. Jeśli był poza "10" dostajemy 0 pkt.

4. Za poprawne wskazanie lidera klasyfikacji generalnej po każdym etapie - 3pkt.

Jeżeli typowany przez nas kolarz jest w czołowej trójce klasyfikacji, ale na innym miejscu - 2 pkt. Jeśli jest w czołowej "10", ale na innej pozycji 1 pkt. Jeśli był poza "10" dostajemy 0 pkt.

5. Jeżeli ktoś jako jedyny poprawnie wskaże zwycięzcę etapu otrzyma dodatkowe 3pkt. Jeżeli ktoś jako jedyny poprawnie wskaże lidera wyścigu po danym etapie otrzyma dodatkowe 3pkt.

6. Wobec powyższego typy na etapowych zwycięzców i liderów generalki należy wysyłać za pomocą PW do prowadzącego (Col_Frost). Prowadzący będzie publikował wszystkie typy po zakończeniu każdego z etapów.

7. Wobec powyższego prowadzący nie może być jednocześnie uczestnikiem typera.

8. W przypadku remisu na pierwszym miejscu klasyfikacji generalnej, o tym kto uplasuje się wyżej decydują kolejno:
- miejsce w klasyfikacji generalnej kolarza, którego wytypowaliśmy na zwycięzcę wyścigu,
- miejsce w klasyfikacji generalnej kolarza, którego wytypowaliśmy na drugiego w wyścigu,
- miejsce w klasyfikacji generalnej kolarza, którego wytypowaliśmy na trzeciego w wyścigu,
- liczba poprawnie wytypowanych liderów po poszczególnych etapach (uwzględniając w tym zestawieniu zwycięzcę pierwszego etapu oraz klasyfikacji końcowej)
- liczba poprawnie wytypowanych zwycięzców etapów
- liczba punktów zdobytych za etapy (w tym za liderów klasyfikacji generalnej)
W przypadku remisu na pierwszym miejscu w dowolnej innej klasyfikacji, o tym kto uplasuje się wyżej decydują kolejno:
- miejsce w odpowiedniej klasyfikacji kolarza, którego wytypowaliśmy na jego zwycięzcę
- miejsce tego kolarza w klasyfikacji generalnej
Jeśli żadna z powyższych nie rozwiąże sprawy remisu, mamy dwóch lub więcej zwycięzców. Remisów na dalszych pozycjach, nie rozstrzyga się.

9. Zawsze honorujemy oficjalne wyniki, podane przez organizatora. Od tej reguły nie ma wyjątków.

Typowanie końcowych zwycięzców trwa do startu pierwszego etapu, czyli do 3.08.2019 godz. 15:30. Typowanie zwycięzców poszczególnych etapów i liderów generalki po nich, do rozpoczęcia takowego.
Ostatnio zmieniony 31 lip 2019, 16:00 przez Col_Frost, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Re: Typer Tour de Pologne 2019

Post autor: Col_Frost » 28 lip 2019, 18:52

A teraz "parę" słów wyjaśnienia.
- liderów klasyfikacji generalnej po każdym z pierwszych sześciu etapów
Walka o etapowe zwycięstwo nieczęsto, a w zasadzie rzadko kiedy, wiąże się z walką o prowadzenie w klasyfikacji generalnej, co widać chociażby po tegorocznym TdF. Dlatego chciałbym rozdzielić te dwie kwestie, co powinno być zgodne z duchem kolarstwa. A ponadto pozwoli mi nie obniżać punktów za klasyfikacje końcowe, co musiałbym zrobić z powodu mniejszej liczby etapów na TdP, a jest to bardzo istotne z powody zmiany nr 2:
Za każdą pozycję różnicy od podanego typu -1pkt. Nie można otrzymać punktów ujemnych.
Kuburgha zwrócił mi uwagę na wady poprzedniego systemu punktacji, a ja przyznałem mu rację. Bardziej mogło opłacać się stawiać mocnego kolarza na miejscu trzecim, a prawdopodobnego czarnego konia na pierwszym niż odwrotnie. Nie zgodziłem się jednak z zaproponowaną przez niego zmianą i postanowiłem zwyczajnie odejmować po punkcie od noty za każdą pozycję różnicy. Zobaczymy jak to się przyjmie.
4. Za poprawne wskazanie lidera klasyfikacji generalnej po każdym etapie - 3pkt.
Zmiana omówiona wcześniej. Tutaj chciałem jedynie podkreślić, że typ punktowany identycznie jak etapowi zwycięzcy.
5. Jeżeli ktoś jako jedyny poprawnie wskaże zwycięzcę etapu otrzyma dodatkowe 3pkt. Jeżeli ktoś jako jedyny poprawnie wskaże lidera wyścigu po danym etapie otrzyma dodatkowe 3pkt.
Chyba mrpotato (przepraszam jeśli kogoś pomyliłem) zaproponował dodatkowe nagrody za odważniejsze typy. Nie chciałbym tego wiązać z, jak rzucił pomysłodawca, bukmacherami i to z kilku przyczyn, a myślę, że jeśli ktoś jako jedyny poda dany typ, będzie go można zaliczyć do odważnych.
6. Wobec powyższego typy na etapowych zwycięzców i liderów generalki należy wysyłać za pomocą PW do prowadzącego (Col_Frost). Prowadzący będzie publikował wszystkie typy po zakończeniu każdego z etapów.
To nam odrobinę skomplikuje sytuację, ale nie widzę innego wyjścia. Choć chyba głównie skomplikuje mnie, dla uczestników to chyba niewielka różnica czy wrzucają posta, czy wysyłają PW. A może się mylę?
7. Wobec powyższego prowadzący nie może być jednocześnie uczestnikiem typera.
To chyba jasne.
8. Zawsze honorujemy oficjalne wyniki, podane przez organizatora. Od tej reguły nie ma wyjątków.
A to punkcik powstały z powodu wydarzeń z 19. etapu TdF. Chyba nie będzie w związku z nim obiekcji.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 28 lip 2019, 18:54

I jeszcze jedna informacja na koniec. Wzór kuponu wrzucę, gdy wszystkie grupy ogłoszą już swoje składy. Wówczas typowanie będzie można uznać za otwarte, a dyskusje na temat nowego regulaminu za zakończone. Do tego czasu zapraszam gorąco do dialogu, a wszelkie zmiany, do których mnie przekonacie, wrzucę do pierwszego postu tego tematu.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 28 lip 2019, 19:29

Col_Frost pisze:
28 lip 2019, 18:52
Kuburgha zwrócił mi uwagę na wady poprzedniego systemu punktacji, a ja przyznałem mu rację. Bardziej mogło opłacać się stawiać mocnego kolarza na miejscu trzecim, a prawdopodobnego czarnego konia na pierwszym niż odwrotnie. Nie zgodziłem się jednak z zaproponowaną przez niego zmianą i postanowiłem zwyczajnie odejmować po punkcie od noty za każdą pozycję różnicy. Zobaczymy jak to się przyjmie.
To ja jeszcze zwrócę uwagę na coś, co od razu mi się rzuciło w oczy - jeśli wytypowany na zwycięzcę będzie trzeci, gracz otrzyma 8 pkt - tyle samo, co za poprawne wytypowanie drugiego. Trochę dziwne. Mało tego - jeśli wytypowany na zwycięzcę będzie czwarty, to gracz dostanie 7, czyli więcej niż za poprawnie wytypowanego trzeciego. To już bardzo dziwne.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 28 lip 2019, 20:29

Vojthas pisze:
28 lip 2019, 19:29
Col_Frost pisze:
To ja jeszcze zwrócę uwagę na coś, co od razu mi się rzuciło w oczy - jeśli wytypowany na zwycięzcę będzie trzeci, gracz otrzyma 8 pkt - tyle samo, co za poprawne wytypowanie drugiego. Trochę dziwne. Mało tego - jeśli wytypowany na zwycięzcę będzie czwarty, to gracz dostanie 7, czyli więcej niż za poprawnie wytypowanego trzeciego. To już bardzo dziwne.
Słuszna uwaga, czekam na kontrpropozycję ;-)

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 28 lip 2019, 20:50

Wobec tego wrócę do swojej wcześniejszej propozycji z TdF. Miejsca 1-3 w generalce tak jak dotychczas. Ale jeśli kolejność na podium będzie inna, to niezależnie czy typowaliśmy 1,2 czy 3, a będzie inaczej na podium - zawsze 4 punkty. A jeśli będzie w 10-ce, to niezaleznie od tego czy miał być 1,2, 3 to 2 punkty. Zmniejsza to niedoskonałość o jakiej pisał Vojthas. Ale nie uwzględnia ciut lepszego lub gorszego typowania jeśli nie jest ono w 100% trafne. Tylko, że system z TdF też tego nie uwzględniał. Drugi być może mankament mojej propozycji, to stosunkowo mało punktów za generalkę, jeśli typy nie sa w 100% trafne co do miejsca. I przewaga wtedy wyraźna punktów za etapy. Może więc jakoś wyżej punktować generalną w ogóle?

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 28 lip 2019, 21:09

Col_Frost pisze:
Chyba mrpotato (przepraszam jeśli kogoś pomyliłem) zaproponował dodatkowe nagrody za odważniejsze typy. Nie chciałbym tego wiązać z, jak rzucił pomysłodawca, bukmacherami i to z kilku przyczyn, a myślę, że jeśli ktoś jako jedyny poda dany typ, będzie go można zaliczyć do odważnych.
Nie za dużo? Bo aż 3 to trochę sporo.
Do 20 sierpnia można typować w Typerze MŚ w Kajakarstwie 2019! Zapraszam :)
PS. Nie ma pokręconych zasad :P

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 28 lip 2019, 21:25

Kuburgha pisze:
28 lip 2019, 20:50
Wobec tego wrócę do swojej wcześniejszej propozycji z TdF. Miejsca 1-3 w generalce tak jak dotychczas. Ale jeśli kolejność na podium będzie inna, to niezależnie czy typowaliśmy 1,2 czy 3, a będzie inaczej na podium - zawsze 4 punkty. A jeśli będzie w 10-ce, to niezaleznie od tego czy miał być 1,2, 3 to 2 punkty. Zmniejsza to niedoskonałość o jakiej pisał Vojthas. Ale nie uwzględnia ciut lepszego lub gorszego typowania jeśli nie jest ono w 100% trafne. Tylko, że system z TdF też tego nie uwzględniał.
Zmieniłem na taki wariant. I tak jest lepszy od mojego pomysłu, a jeśli komuś uda się wymyślić coś jeszcze lepszego, to się zmieni znów.
Kuburgha pisze:
28 lip 2019, 20:50
Drugi być może mankament mojej propozycji, to stosunkowo mało punktów za generalkę, jeśli typy nie sa w 100% trafne co do miejsca. I przewaga wtedy wyraźna punktów za etapy. Może więc jakoś wyżej punktować generalną w ogóle?
Krolowa Sniegu pisze:
28 lip 2019, 21:09
Col_Frost pisze:
Nie za dużo? Bo aż 3 to trochę sporo.
Odpowiadając od razu na oba posty. Staram się to jakoś wszystko zrównoważyć żeby ani typowanie klasyfikacji, ani punkty za etapy nie mogły być same z siebie decydujące. W przypadku TdF zastanowię się czy nie zwiększyć punktów za generalkę, ale w przypadku TdP, gdzie mamy tylko siedem etapów, uważam to za bezcelowe. Nawet pomimo tego, że te siedem etapów będzie jak trzynaście na tegorocznym TdF, bo dojdzie nam jeszcze typowanie lidera wyścigu. Dlatego uważam, że ogólne obniżenie punktów za generalkę jest pożądane, zwłaszcza że tutaj będziemy mieli o jedną klasyfikację więcej.
Jeśli zaś chodzi o ten bonus razy dwa, Królowo. Zgadzam się, że jest to znaczna nagroda i taka miała być, również ze względu na to co napisałem wyżej. Ponadto jednak taka sytuacja, o ile tylko liczba uczestników nie będzie symboliczna, zdarzać się będzie raczej rzadko. Na zakończonym przed chwilą TdF zdarzyło się to cztery razy na dwadzieścia etapów (19. siłą rzeczy nie liczę). Przyjmując podobny stosunek na TdP wychodzi jeden taki typ.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 28 lip 2019, 21:27

W sumie jak napisałeś, teraz to taki poligon przed przyszłorocznym TdF. Zobaczymy jak będzie działać.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 31 lip 2019, 16:06

No dobrze. Składy w większości ekip podane, niewiadomymi są bodajże tylko dwa nazwiska (jedno w Ineosie i jedno w Movistarze). Dalszych zastrzeżeń co do regulaminu nie ma. Myślę, że możemy zaczynać. Przy okazji dodałem punkt o rozstrzyganiu remisów, co by koszulek nie rozciągali gnieżdżąc się w nich we dwóch. Usunąłem też podkreślenia z nowych zasad, żeby całość była czytelniejsza.

Poniżej "kupon", swoje typy umieszczajcie w tym temacie. Pamiętajcie jedynie żeby typy na zwycięzcę etapu i lidera wysyłać mi na PW. Po pierwszym etapie nie typujemy lidera, bo w sumie po co? ;-)

Zwycięzca Tour de Pologne 2019:
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej:
Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej:

Zwycięzca klasyfikacji punktowej:
Zwycięzca klasyfikacji górskiej:
Zwycięzca klasyfikacji najaktywniejszego:
Najlepszy Polak:

A tą część wysyłacie już do mnie na PW:
Zwycięzca 1 etapu:

Śpieszyć się nie musicie. Pierwszy etap startuje w sobotę o 15:30.

Życzę wszystkich, oraz sobie, miłej zabawy. Powodzenia!

mrpotato

Post autor: mrpotato » 31 lip 2019, 19:31

Zwycięzca Tour de Pologne 2019: Ion Izagirre
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej: Diego Ulissi
Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej: Miguel Angel Lopez

Zwycięzca klasyfikacji punktowej: Pascal Ackermann
Zwycięzca klasyfikacji górskiej: Aleksander Własow
Zwycięzca klasyfikacji najaktywniejszego: Paweł Franczak
Najlepszy Polak: Rafał Majka

Melduje ze dokonałem samowolnie jednej zmiany, transfer medyczny--> Franczak za wycofanego Sajnoka.
z poważaniem
niedoszły kontroler jakości
Ostatnio zmieniony 02 sie 2019, 18:37 przez mrpotato, łącznie zmieniany 1 raz.
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

Outsider

Post autor: Outsider » 02 sie 2019, 13:01

Zwycięzca Tour de Pologne 2019: Miguel Angel Lopez
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej: Rafał Majka
Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej: Paweł Siwakow

Zwycięzca klasyfikacji górskiej: Łukasz Owsian
Zwycięzca klasyfikacji najaktywniejszego: Maciej Paterski

karer

Post autor: karer » 02 sie 2019, 16:19

Zwycięzca Tour de Pologne 2019: Rafał Majka
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej: Bob Jungels
Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej: Paweł Siwakow

Zwycięzca klasyfikacji punktowej: Fernando Gaviria
Zwycięzca klasyfikacji górskiej: Tomasz Marczyński
Zwycięzca klasyfikacji najaktywniejszego: Enzo Wouters

Filip92

Post autor: Filip92 » 02 sie 2019, 19:52

Zwycięzca Tour de Pologne 2019: Bob Jungels
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej: Miguel Angel Lopez
Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej: Rafał Majka

Zwycięzca klasyfikacji najaktywniejszego: Jakub Mareczko

tyzzzz

Post autor: tyzzzz » 02 sie 2019, 23:29

Zwycięzca Tour de Pologne 2019: Miguel Angel Lopez
Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej: Sergio Higuita
Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej: Rafał Majka

Zwycięzca klasyfikacji najaktywniejszego: Maciej Paterski
Ostatnio zmieniony 03 sie 2019, 13:13 przez tyzzzz, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ