Co w tym roku typujemy?

Wszystkie aktualne i archiwalne typowania
Awatar użytkownika
Vojthas

Re: Co w tym roku typujemy?

Post autor: Vojthas » 17 sie 2020, 15:22

ja też chętnie

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 17 sie 2020, 21:21

Ja mam propozycję czegoś takiego:
------------------------------------------------------------------------------------------
Typer - Wszystkie pytanie dotyczą najbliższych letnich io w Tokio.

Część I - wskazanie konkretnej liczby

1. Ile Polska zdobędzie medali na io?
2. Ile Polska zdobędzie punktów na io?

Część II - odpowiedź na pytanie

1. Czy na io nasi sportowcy zdobędą co najmniej trzy złote medale?
2. Czy na io będzie dyscyplina, w której nasi sportowcy zdobędą co najmniej cztery medale?
3. Czy polski sportowiec zdobędzie dwa medale na io?
4. Czy na io medal zdobędzie polski sportowiec, który zdobywał już wcześniej w swojej karierze medal na io?
5. Czy na io nasi sportowcy w tej samej konkurencji zdobędą dwa medale?
6. Czy na io na podium stanie polski sportowiec, który w dniu zdobycia medalu nie będzie miał skończonych 20 lat?
7. Czy na io zdobędziemy medal przez sportowca/sportowców, który/rzy dotąd nie stali na podium io bądź mś w konkurencji olimpijskiej (jeżeli medal zdobyłaby grupa osób, np. sztafeta, to wystarczy że jeden członek miał już takie osiągnięcie, a nie spełnia warunku pozytywnej odpowiedzi na pytanie, tj. wszyscy członkowie musieliby nie mieć takich medali)?
8. Czy na io więcej medali zdobędą kobiety, czy mężczyźni (zdobyte medale, a nie medaliści)?
9. Czy więcej medali zdobędą osoby indywidulanie, czy zespoły (od dwóch w górę)?
10. Czy na io będziemy mieć więcej miejsc 4-6 niż zdobytych medali?
11. Czy Paweł Fajdek przejdzie eliminacje w rzucie młotem?

Część III - podanie listy

10-15 najbardziej prawdopodobnych medalistów (w przypadku ekip podajemy nazwę konkurencji, a nie skład osobowy, np. M2x, czy drużyna szpadzistek). Jeżeli twierdzimy, że medali tyle nie będzie to zostawimy wolne miejsce. Gdy faktycznie tak będzie, za każdego prawidłowo pominiętego dostaniemy punkty jak za poprawnie wskazanego medalistę. Dodatkowo
- wskazania mają być jednoznaczne (imię, nazwisko (dla indywidualnych), nazwa dyscypliny i konkurencji)
- liczba wskazanych medalistów musi być równa liczbie podanych medali w części I.

Punktacja:
Część I – dla osoby która będzie najbliżej realnych wartości 10 pkt, drugiej 9, … dziesiątej 1
Część II – za każdą poprawną odpowiedź 1 pkt
Część III – za każdego wskazanego medalistę 2 pkt

Typujemy do końca miesiąca. Typer nie jest liczony do żadnych statystyk. W sensie sportowym ma charakter towarzyski.
-------------------------------------------------------------------------------------------
I tak proszę o zastanowienie czy wszystko jest jasne i czy można by coś zmienić. Ponadto
- czy punktacja ma dobre wagi.
- jaka powinna być liczba medalistów do wskazania w części III (musi być konkretna)
- czy ten pomysł "Jeżeli twierdzimy, że medali tyle nie będzie to zostawimy wolne miejsce. Gdy faktycznie tak będzie, za każdego prawidłowo pominiętego dostaniemy punkty jak za poprawnie wskazanego medalistę" jest zrozumiały i nie wypacza typowania
Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 17 sie 2020, 21:53

Zastanawia mnie część III. Jaki tam jest system punktowania? Tylko punkty za poprawne typowania czy również kary za pomyłki? Jeśli każdy będzie typował inną liczbę potencjalnych medalistów, może nam to trochę rozjechać typera, bo albo będzie się opłacało typować większą liczbę medali żeby zwiększyć swoje szanse na dodatkowe punkty, albo wręcz przeciwnie, zaniżyć liczbę medali żeby uniknąć kar. Osobiście nie przepadam za taktycznymi zagrywkami w typerach, wolę po prostu typować wyniki w oparciu o wiedzę/przeczucie. Poza tym nie mam uwag. Pytania trudne, każde warte przemyślenia. Mógłbym ew. zaproponować pytanie "Czy siatkarze przejdą ćwierćfinał?".

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 18 sie 2020, 0:02

barania głowa pisze:
17 sie 2020, 21:21
- liczba wskazanych medalistów musi być równa liczbie podanych medali w części I.
A jeśli w części pierwszej wskazujemy np. 20 medali, to jak to ma się pokryć z listą 10-15 najbardziej prawdopodobnych w części trzeciej?
UWAGA! TYPER MŚ w biathlonie - pierwsze typy do jutra do 14:45!

wilk stepowy

Post autor: wilk stepowy » 18 sie 2020, 11:05

Do części trzeciej.

Czy dobrze rozumiem
- będzie określona liczba medalistów do wytypowania (konkretna liczba)
- mam podać tyle samo ile wskazałem przy typach medalowych (chyba że wskazałem więcej niż tu mamy wytypować?)
- i najważniejsze:
Jak stanie że typujemy 15, ja obstawiam 8, będzie 14, to dostanę punkty za wskazanie braku jednego medalisty, jak będzie 8 to dostanę za punkty za wskazanie braku siedmiu medalistów

Wg nie za medalistę powinno być więcej punktów – proponowałbym trzy
Natomiast jak idzie o liczbę medalistów, to 15 jest ok.

Pytania bardzo ciekawe.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 18 sie 2020, 17:21

barania głowa pisze:
- wskazania mają być jednoznaczne (imię, nazwisko (dla indywidualnych), nazwa dyscypliny i konkurencji)
Co w przypadku jedynek kajakowych? Bo kwalifikacji imienny nie ma. I wpisywanie K1 200 m ma o tyle sensu, że teoretycznie po medal może sięgnąć ktoś inny, a Walczykiewicz może nie zostać powołana/mieć kontuzję.

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 18 sie 2020, 21:08

Krolowa Sniegu pisze:
18 sie 2020, 17:21
barania głowa pisze:
Co w przypadku jedynek kajakowych? Bo kwalifikacji imienny nie ma. I wpisywanie K1 200 m ma o tyle sensu, że teoretycznie po medal może sięgnąć ktoś inny, a Walczykiewicz może nie zostać powołana/mieć kontuzję.
Jak w każdej innej konkurencji indywidualnej, nawet jak kwalifikacje są imienne. Może nie pojechać Włodarczyk w młocie, a medale zdobyć Kopron. Ryzyko typującego.
Krolowa Sniegu pisze:
18 sie 2020, 0:02
barania głowa pisze:
A jeśli w części pierwszej wskazujemy np. 20 medali, to jak to ma się pokryć z listą 10-15 najbardziej prawdopodobnych w części trzeciej?
Tutaj słuszna uwaga, bo nie napisałam zbyt jasno. Powinno być tak
- liczba wskazanych medalistów musi być równa liczbie podanych medali w części I, chyba że liczba podanych medali w części I jest większa od maksymalnej liczby medalistów do wskazania w części trzeciej, wtedy musi równa liczbie liczbie medalistów do wskazania w części trzeciej.
Przykładowo typujemy 20 medali w części I, w części trzeciej ustalamy finalnie że mamy podać do 15 typów, to podajemy 15. Natomiast jak w części I typujemy 10 medali, to w części trzeciej podajemy 10 medalistów.
wilk stepowy pisze:
18 sie 2020, 11:05
Do części trzeciej.

Czy dobrze rozumiem
- będzie określona liczba medalistów do wytypowania (konkretna liczba)
- mam podać tyle samo ile wskazałem przy typach medalowych (chyba że wskazałem więcej niż tu mamy wytypować?)
- i najważniejsze:
Jak stanie że typujemy 15, ja obstawiam 8, będzie 14, to dostanę punkty za wskazanie braku jednego medalisty, jak będzie 8 to dostanę za punkty za wskazanie braku siedmiu medalistów
Dokładnie tak.
Col_Frost pisze:
17 sie 2020, 21:53
Zastanawia mnie część III. Jaki tam jest system punktowania? Tylko punkty za poprawne typowania czy również kary za pomyłki? Jeśli każdy będzie typował inną liczbę potencjalnych medalistów, może nam to trochę rozjechać typera, bo albo będzie się opłacało typować większą liczbę medali żeby zwiększyć swoje szanse na dodatkowe punkty, albo wręcz przeciwnie, zaniżyć liczbę medali żeby uniknąć kar. Osobiście nie przepadam za taktycznymi zagrywkami w typerach, wolę po prostu typować wyniki w oparciu o wiedzę/przeczucie.
Nie ma żadnych punktów ujemnych. Jedynie są dodatkowe punkty za wskazanie liczby braku medali między naszym typem, a liczbą medalistów którą możemy maksymalnie przedstawić. Cytowany kolega wyżej przedstawił to jak wyglądałoby przy 15 medalistach do obstawienia. Jeżeli nie byłoby tego elementu, to opłaca się podać 15 typów, bo nie tracimy nic przy błędach, a ci co podali mniej nic nie zyskują.
Przykładowo: na io zdobywamy 9 medali
Osoba A typuje 8 medali z czego 6 prawidłowo
Osoba B typuje 15 medali z czego 7 prawidłowo.

Przy 2 punktach za prawidłowy typ bez punktów za liczbę braku medali mamy dla osoby A 12 pkt, dla osoby B 14 pkt, z punktami za liczbę braku medali osoba A ma 24 pkt (6x2 za pominiętych), osoba B 14 pkt.
Bez tego trzeba by wprowadzić punkty ujemne za błędy, a to bardzo komplikuje zabawę.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Do części I i II nie ma uwag, to są zaklepane, plus dodatkowe pytanie o ¼ siatkarzy.

W związku z obiekcjami alternatywa do części III.

Każdy podaje 15 szans medalowych, uszeregowanych wg malejącego prawdopodobieństwa zdobycia medalu na io (zaczynamy od tego, kto wg nas ma największe szanse na medale, nie ma miejsc ex aequo).
Następnie następuje redukcja typów do rzeczywistej liczby zdobytych medali na io. Wskazania poniżej nie są brane pod uwagę. Następnie za każdego poprawnie wskazanego medalistę w grupie pozostałej po redukcji dostajemy 3 punkty.

Przykładowo na io mamy 12 krążków, odrzucane są więc trzy ostatnie wskazania, pozostają te z pozycji 1-12. Z tej dwunastki za każdy prawidłowy typ przyznawane są 3 punkty. Ktoś trafił 6, ma 18 punktów.

Sposób wskazania medalistów indywidualnie i ekip bez zmian.

Może to jest lepsza forma, proszę o ocenę. Pytanie też, czy tutaj waga 3 pkt. jest dobra, i czy 15 szans jest wystarczające.
Błogosławieni ci, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa

wilk stepowy

Post autor: wilk stepowy » 19 sie 2020, 7:44

Ta druga wersja zdecydowanie lepsza. Będzie można zobaczyć jak każdy widzi kto jest większym kandydatem do medalu. Punkty i liczba 15 jest ok.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 11 paź 2020, 14:06

Ktoś to już proponował w wątku o tenisie i myślę, że będzie ciekawe typowanie. Oczywiście bez wliczania do dużego megatypera. Proponuję odpowiedzi na poniższe pytania i za rok zobaczymy, kto wypadnie lepiej :P

1. Czy Iga Świątek zakończy przyszły sezon w pierwszej "10" rankingu światowego?

2. Czy Iga Świątek zdobędzie medal IO?

Pytanie dodatkowe do pytania drugiego, w przypadku odpowiedzi pozytywnej. Ile medali olimpijskich zdobędzie Iga Świątek?

3. Czy w przyszłym sezonie Iga Świątek wygra jakikolwiek turniej Wielkiego Szlema?

4. Czy Iga Świątek znów wygra French Open?

5. Jakie będzie największe osiągnięcie Igi Światek w kolejnym sezonie w Szlemach?

6. Czy Iga Świątek w przyszłym sezonie wygra więcej niż jednego Szlema?

7. Czy Iga Świątek w przyszłym sezonie będzie światowym numerem jeden?

Byliby chętni na taki typer?

mrpotato

Post autor: mrpotato » 11 paź 2020, 14:34

Krolowa Sniegu pisze:
11 paź 2020, 14:06
Ktoś to już proponował w wątku o tenisie i myślę, że będzie ciekawe typowanie. Oczywiście bez wliczania do dużego megatypera. Proponuję odpowiedzi na poniższe pytania i za rok zobaczymy, kto wypadnie lepiej :P

1. Czy Iga Świątek zakończy przyszły sezon w pierwszej "10" rankingu światowego?

2. Czy Iga Świątek zdobędzie medal IO?

Pytanie dodatkowe do pytania drugiego, w przypadku odpowiedzi pozytywnej. Ile medali olimpijskich zdobędzie Iga Świątek?

3. Czy w przyszłym sezonie Iga Świątek wygra jakikolwiek turniej Wielkiego Szlema?

4. Czy Iga Świątek znów wygra French Open?

5. Jakie będzie największe osiągnięcie Igi Światek w kolejnym sezonie w Szlemach?

6. Czy Iga Świątek w przyszłym sezonie wygra więcej niż jednego Szlema?

7. Czy Iga Świątek w przyszłym sezonie będzie światowym numerem jeden?

Byliby chętni na taki typer?
brakuje imho troche przestrzeni dla skonkretyzowania ew. bardziej pesymistycznych wizji
jak nie skonczy w 10-tce to moze byc 11 albo 45 teoretycznie, jakoś bym to może zróżnicował choć niekoniecznie
kłade łeb pod ten topór w tej wersji też
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 11 paź 2020, 14:56

mrpotato pisze:
11 paź 2020, 14:34
jak nie skonczy w 10-tce to moze byc 11 albo 45 teoretycznie, jakoś bym to może zróżnicował choć niekoniecznie
Ok, dobry pomysł. Dodam pytanie. O to, czy utrzyma się w 20 rankingu. I o to, czy będzie w 50 na koniec sezonu.

mrpotato

Post autor: mrpotato » 11 paź 2020, 15:45

Krolowa Sniegu pisze:
11 paź 2020, 14:56
mrpotato pisze:
11 paź 2020, 14:34
Ok, dobry pomysł. Dodam pytanie. O to, czy utrzyma się w 20 rankingu. I o to, czy będzie w 50 na koniec sezonu.
z drugiej strony, po zastanowieniu, nawet jak bedzie miała słabszy rok 2021 to tez nie musi wiele oznaczac w kwestii jej przyszłosci jako dostarczycielki dużych emocji

nie wiem czy nie prosciej byłoby zrobić sondę: Czy IŚ utrzyma na koniec roku 2021 tą pozycję w rankingu co ma obecnie na koniec tego? prosto, wiecej osób wezmie udział i jakis tam wskaznik nastroju to bedzie
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 11 paź 2020, 15:52

mrpotato pisze:
11 paź 2020, 15:45
nie wiem czy nie prosciej byłoby zrobić sondę: Czy IŚ utrzyma na koniec roku 2021 tą pozycję w rankingu co ma obecnie na koniec tego? prosto, wiecej osób wezmie udział i jakis tam wskaznik nastroju to bedzie
Dobry pomysł.

anoda

Post autor: anoda » 21 lis 2020, 10:21

1.tak
2.nie
3.nie
4.nie
5.final
6.nie
7.nie

Awatar użytkownika
matt_

Post autor: matt_ » wczoraj, 22:04

Postaram się jutro ogarnąć temat i pretypera ME piłkarek ręcznych, jak naprawdę nie dam rady to załatwię to do południa we wtorek.

ODPOWIEDZ