Doping

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Awatar użytkownika
Merlin

Re: Doping

Post autor: Merlin » 02 lut 2018, 19:47

maruda pisze:
02 lut 2018, 19:28
Taa. Zwyciężyli w klasyfikacji medalowej ZIO 2014, na letnich zdobywali regularnie co najmniej kilkanaście % medali. A mówimy o kraju, który ma mniej obywateli niż Indonezja, Bangladesz, Nigeria czy Pakistan
Rosja, startując samodzielnie w letnich igrzyskach, nigdy nie zdobyła nawet 10% medali, w Rio miała niecałe 6%.
Ale to, że ma lepsze wyniki niż Bangladesz, czy Pakistan jest fatyczne strasznie podejrzane.

mrpotato

Post autor: mrpotato » 02 lut 2018, 19:52

maruda pisze:
02 lut 2018, 19:46
mrpotato pisze:
02 lut 2018, 19:42
maruda pisze:

Taa. Zwyciężyli w klasyfikacji medalowej ZIO 2014, na letnich zdobywali regularnie co najmniej kilkanaście % medali. A mówimy o kraju, który ma mniej obywateli niż Indonezja, Bangladesz, Nigeria czy Pakistan - kraju, którego mieszkańcy stanowią mniej niż 2% mieszkańców Ziemi, którego PKB jest mniejsze niż np. Kanady, Korei Płd., Indii, Brazylii czy Włoch.

Sugeruję lekturę https://en.wikipedia.org/wiki/Category: ... ping_cases :)

Oczywiście, że w innych krajach też jest doping. Oczywiście, że nie wszyscy sportowcy, którzy łamią przepisy są łapani. Ale to dotyczy też Rosjan czy Polaków...
Rosjan też?
mi to sie zdaje ze Rosjanie to są łapani nawet ci którzy niekoniecznie koksują
a piszac "przecietny sportowiec Rosjanin" miałem na mysli np. jakiegos biathloniste na granicy top 8 który dostał bana, mam nadzieje ze ktos pasujacy sie znajdzie ;)
Teoria, że wszyscy Rosjanie stosujący doping zostali skazani jest tak daleka od prawdy, jak ta, że doping stosują tylko ci sportowcy, którzy zdobywają medale na igrzyskach.
moja teoria jest raczej taka że skazani zostali byc moze takze ci ktorzy nie koksują
ban za niewłasciwy napis na dresie
ale to oczywiscie luzno pisze i z poczuciem humoru (nieco smutnawym no ale cóż)

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 02 lut 2018, 19:57

maruda pisze:
02 lut 2018, 19:42
Są setki poważnych wpadek dopingowych Rosjan, których CAS ani nikt inny nie zakwestionował. Co z nimi? :)
To samo co z tysiącami poważnych wpadek dopingowych sportowców z innych krajów, których też nikt nie zakwestionował.

maruda

Post autor: maruda » 02 lut 2018, 19:59

Merlin pisze:
02 lut 2018, 19:47
maruda pisze:
Taa. Zwyciężyli w klasyfikacji medalowej ZIO 2014, na letnich zdobywali regularnie co najmniej kilkanaście % medali. A mówimy o kraju, który ma mniej obywateli niż Indonezja, Bangladesz, Nigeria czy Pakistan
Rosja, startując samodzielnie w letnich igrzyskach, nigdy nie zdobyła nawet 10% medali, w Rio miała niecałe 6%.
Serio? Nie zauważyłeś, że reprezentacja Rosji na Rio była "nieco" okrojona? Zgadnij z jakiego powodu :D
Ok, wcześniej to było ok. 10%, a nie więcej. W Atenach to było ponad 9,9% - potem stracili oczywiście medale (zgadnij dlaczego).

Pakistan i Bangladesz są oczywiście słabe sportowo, chodzi o to by uświadomić, że Rosja nie jest aż taką siłą pod względem różnych obiektywnych czynników jak kiedyś ZSRR :)

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 02 lut 2018, 20:19

maruda pisze:
02 lut 2018, 19:59
W Atenach to było ponad 9,9% - potem stracili oczywiście medale (zgadnij dlaczego).
W Atenach medale straciły też USA, Niemcy, Węgry, Ukraina, Białoruś, Irlandia, nawet gospodarze (zgadnij dlaczego?) Jeśli podaje się jakieś konkretne dane, ("zdobywali regularnie co najmniej kilkanaście % medali"), to chyba wypada to najpierw sprawdzić, prawda? Inaczej, taki błąd od razu kładzie się cieniem na pozostałej części wypowiedzi.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2018, 20:27 przez Merlin, łącznie zmieniany 1 raz.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 02 lut 2018, 20:23

Merlin pisze:
02 lut 2018, 19:31
Kuburgha pisze:
02 lut 2018, 17:33
Ale przecież to chyba nie MKOL jest głównym winnym, tylko Rosjanie, tworzący oszukańczy system (a istnienia tego systemu chyba nie zanegował wyrok CAS)
CAS wyraźnie stwierdził, że rozpatrywał tylko indywidualne odwołania sportowców i żaden system nie był przedmiotem postępowania. Nie mógł więc istnienia tego systemu ani potwierdzić, ani zanegować.
Zgadza się, bo takie były odwołania. Natomiast myślę, że znamienne jest właśnie to, że Rosjanie odwoływali się wyłącznie w indywidualnych przypadkach. A chyba nigdzie w sprawie ogólnej decyzji MKOL o dopuszczeniu wybranych sportowców? Chyba, że coś przeoczyłem? Tu, zgodnie z szanowanymi w sądzie zasadami, na które Merlinie powołujesz się tu i w dyskusji z Pawło w wątku Pjongczang, mogli (cynicznie?) liczyć na praworządność i sukces takiego właśnie odwołania. A sprawa systemowego mataczenia? Odwołali się gdzieś? A może nie mogą liczyć na sukces i dlatego nic nie robią?
Jeśli faktycznie państwo stworzyło system, to wszyscy jego sportowcy out! I żal do swoich władz. I jakby co, to wiem, że w innych krajach też biorą. Kto wie, może nawet żaden medal nie jest "na czysto". Ale chodzi właśnie o tę państwową systemowość.
Że część Rosjan niewinna? Nie wszyscy Niemcy byli nazistami, a w 1948 na igrzyskach nie wystąpili. Choćby pod olimpijską flagą, na co teraz pozwala się wspaniałomyślnie Rosjanom, pomimo tego, że prawdopodobnie jako kraj z reszty świata zrobili sobie w Soczi jaja.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 02 lut 2018, 20:54

Napisze raz, bo nie chce ciągnąć tego wątku. Uważam, że odpowiedzialność zbiorowa nigdy nie będzie dobra i jest zwyczajnie niesprawiedliwa. Każdy sportowiec odpowiada za siebie i nie jest winny temu, że urodził się w takim a nie innym państwie. W prawie zasadą jest i bardzo dobrze domniemanie niewinności. CAS tych ludzi uznał za niewinnych. Poza tym nie uwierzę, że sportowcy, którzy, jak Wylegżanin, którzy byli badani niemal co zawody w kilku krajach Europy nigdy nie wpadli. Gdyby coś było na rzeczy to już dawno zostałby złapany. Nie można tego porównać do kwestii Norwegów i TUE, które jest system pozwalającym na kolosalne nadużycia.
Każdego sportowca należy sądzić indywidualnie, zrobiono natomiast maszynkę pt. wszyscy są winni. Maszynę, która owszem złapała niektórych dopingowiczów i bardzo dobrze, bo doping to rzecz nieakceptowalna i dla takich ludzi nie ma miejsca w sporcie, ale też zniszczyła życie czystym sportowcom.
Zacytuję JK, bo jak dla mnie pisze bardzo trafnie.
JK; ''Oczywiście najlepiej wrzucić wszystkich w jeden worek. Ale nawet w Twoim sporcie, nie mówiąc o moim, rosyjscy zawodnicy tyrają czasem od dzieciństwa dwa razy więcej niż ich zachodni rywale. Są zdyscyplinowani i nie narzekają na byle pierdołę.''
https://twitter.com/JuiceKowalczyk/stat ... 7197388800
https://twitter.com/JuiceKowalczyk/stat ... 5762592768 - chyba najbardziej trafne. Bo akurat przy takiej masie kontroli to samo WADA musiałoby być nieuczciwe.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 02 lut 2018, 21:13

Kuburgha pisze:
02 lut 2018, 20:23
Nie wszyscy Niemcy byli nazistami, a w 1948 na igrzyskach nie wystąpili. Choćby pod olimpijską flagą
Nie jestem zbyt mocny w historii, ale wydaje mi się, że oba państwa niemieckie powstały w 1949 roku, kto więc miałby startować rok wcześniej w igrzyskach? Strefy okupacyjne? Startów pod olimpijską flagą chyba w ogóle jeszcze wtedy nie praktykowano, zresztą takich sportowców i tak wysyła konkretny kraj, nie mogą się zgłosić prywatnie.

dd100

Post autor: dd100 » 02 lut 2018, 21:32

Merlin pisze:
02 lut 2018, 19:12
dd100 pisze:
02 lut 2018, 15:01
To w tym wypadku domniemania niewinności się nie stosuje? Jakąś hipokryzją tu zalatuje.
Przecież to coś zupełnie innego. W ich przypadku nie trzeba szukać dowodów na stosowanie zabronionych środków, bo wszyscy wiedzą, że je zażywają. A fakt, że się im na to pozwala, to już zupełnie inna sprawa. Ja nigdy nie powiedziałem, że one są winne w związku z tą astmą, bo wina leży po stronie działaczy, zarówno norweskich jak i światowych. A, że "chore' biegaczki nie są w związku z tym lubiane, to już trudno się dziwić.
Hipokryzja hipokryzję pogania. Są pewne normy, których astmatycy nie mogą przekraczać? Są. Wiesz dokładnie jakie leki biorą? W jakich dawkach? W jakiej postaci? Nie. Więc na jakiej podstawie ich oskarżasz? Samozwańczy pulmonolog nam się objawił. ;) I to taki, który nie ma pojęcia na co faktycznie choruje duża część tzw. "astmatyków" (o czym poniżej).

Teraz poważnie, jak ja to widzę na przykładzie Froome'a (nie jestem lekarzem, więc proszę wziąć poprawkę na terminologię). Miał on tylko pozwolenie na zażywanie salbutamolu podawanego wziewnie, który w tej postaci nie daje żadnej przewagi astmatykom nad zdrowymi zawodnikami, gdyż działa tylko i wyłącznie rozkurczająco, ale z tabletkami, syropem czy zastrzykami jest już inaczej, gdyż wtedy działają jako sterydy i to pewnie wykorzystuje niejeden z chorych sportowców, czyli bierze w niedozwolony sposób w małych dawkach. Jak podejrzewam Froome zażył salbutamol w innej formie niż wziewna, a w trakcie etapu brał wziewnie, tylko nie wziął (on/lekarz/zespół - niepotrzebne skreślić) pod uwagę, iż dzień wcześniej bardzo mocno się odwodnił i wyszło co wyszło. Podobnie postępuje pewnie niejeden "astmatyk" i jak dla mnie pierwszą podejrzaną jest, patrząc na jej masę mięśniową, Bjoergen.

Jeszcze jedna uwaga - większość sportowców nie choruje na astmę oskrzelową, tylko na EIB, czyli astmę wysiłkową, a to nie to samo i dlatego niedziwnym jest, iż w wielu wypadkach słyszymy, iż zawodnicy zachorowali na astmę (a faktycznie na EIB) już jako dorośli ludzie.
Krolowa Sniegu pisze:
02 lut 2018, 20:54
Nie można tego porównać do kwestii Norwegów i TUE, które jest system pozwalającym na kolosalne nadużycia.
I tu także hipokryzja hipokryzję pogania. Jakieś dowody, iż TUE pozwala na kolosalne nadużycia? Jakiś wyrok? Rozumiem, iż tu wystarczy sama wiara :P To jak domniemanie niewinności w tym wypadku nie działa i wszyscy Norwedzy bez wyjątku i wyroku skazującego są wrzucani do jednego worka? Rozumiem Norwegów można, ale tych biednych Rosjan już nie?

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 02 lut 2018, 22:14

Merlin pisze:
02 lut 2018, 21:13
Kuburgha pisze:
02 lut 2018, 20:23
Nie wszyscy Niemcy byli nazistami, a w 1948 na igrzyskach nie wystąpili. Choćby pod olimpijską flagą
Nie jestem zbyt mocny w historii, ale wydaje mi się, że oba państwa niemieckie powstały w 1949 roku, kto więc miałby startować rok wcześniej w igrzyskach? Strefy okupacyjne? Startów pod olimpijską flagą chyba w ogóle jeszcze wtedy nie praktykowano, zresztą takich sportowców i tak wysyła konkretny kraj, nie mogą się zgłosić prywatnie.
Tu masz rację, ale to chyba bardziej złożony problem. Istniał niemiecki komitet olimpijski (chociaż nie uznawany chyba przez MKOL). Udział w igrzyskach wzięła Austria, też podzielona na 4 strefy okupacyjne, nie było to przeszkodą (chociaż sytuacja trochę inna).
Sprawdziłem sobie na innych wersjach językowych Wikipedii (wiem, wątpliwe źródło) niż nasza i jeśli mowa o Niemcach, to o tym, że ich nie zaproszono. Ale w dyskusji o zorganizowanym dopingu "Ruskich" to tylko przyczynek. Zgadzasz się, z tym co jest clou mojej wypowiedzi, czyli z tym, że kraj systemowo łamiący zasady antydopingowe w Soczi powinien po prostu zostać dla zasady zostać z igrzysk wywalony? Od tego Rosja się nigdzie nie próbowała chyba odwoływać.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 02 lut 2018, 22:25

dd100 pisze:
02 lut 2018, 21:32
Krolowa Sniegu pisze:
Nie można tego porównać do kwestii Norwegów i TUE, które jest system pozwalającym na kolosalne nadużycia.
I tu także hipokryzja hipokryzję pogania. Jakieś dowody, iż TUE pozwala na kolosalne nadużycia? Jakiś wyrok? Rozumiem, iż tu wystarczy sama wiara :P To jak domniemanie niewinności w tym wypadku nie działa i wszyscy Norwedzy bez wyjątku i wyroku skazującego są wrzucani do jednego worka? Rozumiem Norwegów można, ale tych biednych Rosjan już nie?
Wystarczy spojrzeć jak astmatyczki wyglądają na mecie i porównać dawki brane przez Marit z dawkami branymi przez osobami w ciężkim studiów astmy. Nie, to nie jest sama wiara, to słowa dziesiątek sportowców, to sportowcy wymyślający sobie ADHD w wieku 30 lat. TUE jest patologią sportu, powinno być stosowane jedynie w przypadkach takich jak ten Natalii Madaj. Nigdy nie wrzucałam wszystkich Norwegów do jednego worka, jedynie tych, którzy się do stosowania środków przyznali oficjalnie. Do tych, którzy nie mają astmy nic nie mam. Oczywiście różnica jest taka, że Marit miała w roku 2 czy 3 kontrole, a inni mieli je niemal co tydzień.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 02 lut 2018, 22:46

Krolowa Sniegu pisze:
Napisze raz, bo nie chce ciągnąć tego wątku. Uważam, że odpowiedzialność zbiorowa nigdy nie będzie dobra i jest zwyczajnie niesprawiedliwa. Każdy sportowiec odpowiada za siebie i nie jest winny temu, że urodził się w takim a nie innym państwie. W prawie zasadą jest i bardzo dobrze domniemanie niewinności.
Życie niestety nie jest proste i mamy faktycznie konflikt różnych zasad. Nie można stosować odpowiedzialności zbiorowej? Słusznie. A można robić sobie z założenia jaja z innych i oszukiwać, jak Rosjanie jako kraj w Soczi? Skoro są jakieś choćby mocne poszlaki, że to prawda, to można wywalić Rosję za zorganizowanie szwindlu w Soczi? Moim zdaniem tak. Bo systemowo oszukuje. Inaczej pojedynczy sportowcy będą uniewinniani przez CAS. Niektórzy pewnie niewinni. A inni będą mogli śmiać się światu w twarz, bo skorzystali na systemowej, oszukańczej pomocy państwa, tylko nie da się tego dowieść, że akurat oni skorzystali. Ale, że pomoc taka była wydaje się pewne. I tym co skorzystali zostawiamy medale? I pozwalamy zdobywać kolejne? Żadne wyjście nie jest idealne.
Zresztą w prawie naszego kraju (ciekawe jak gdzie indziej) jest np. paragraf karzący za przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. W tym wypadku taką "grupą przestępczą" jest rosyjski sport, a rosyjscy sportowcy mają niefart, że urodzili się jako Rosjanie i do tej "grupy przestępczej" należą. Oczywiście niech tylko nikt nie pisze, że na podstawie tego naszego paragrafu nie może karać MKOL, bo to jasne ;)
Jestem przekonany (ale brak mi na to dowodów), że Rosja nie jest jedynym krajem na świecie, który systemowo oszukuje. Ale oni na tym jakoś tam wpadli. Oczywiście, zgadzam się też, że pewnie bez sprzyjających okoliczności politycznych, nikt nie rozdmuchałby tego problemu. Ale to już inna bajka i winy Rosji (jako państwa, a nie konkretnych sporowców) nijak to nie zmienia.

I na koniec a propos poruszonej przez dd100 hipokryzji. Moim zdaniem to my wszyscy jesteśmy jakoś tam hipokrytami. Wszyscy pasjonujący się sportem. Pewnie nie tylko z "ostrożności procesowej" napiszę, że nie twierdzę wcale, że wszyscy biorą doping. Ale ilu bierze? I ilu z tych biorących podziwiamy? To 5% czołowych sportowców czy 99,5%? Co na ten temat powiedzą kibice ciężarów, kolarstwa i astmatyków (nie tylko z Norwegii)? Co nie zmienia sprawy, że złapaną na systemowym oszustwie Rosję trzeba po prostu na jakiś czas wywalić.

Chyba już napisałem wszystko co istotne dla mnie w tej kwestii. W hipokryzji swojej szykuję się na zaczynające się za tydzień święto sportu.

dd100

Post autor: dd100 » 02 lut 2018, 23:02

Krolowa Sniegu pisze:
02 lut 2018, 22:25
dd100 pisze:
Krolowa Sniegu pisze:
Wystarczy spojrzeć jak astmatyczki wyglądają na mecie i porównać dawki brane przez Marit z dawkami branymi przez osobami w ciężkim studiów astmy. Nie, to nie jest sama wiara, to słowa dziesiątek sportowców, to sportowcy wymyślający sobie ADHD w wieku 30 lat. TUE jest patologią sportu, powinno być stosowane jedynie w przypadkach takich jak ten Natalii Madaj. Nigdy nie wrzucałam wszystkich Norwegów do jednego worka, jedynie tych, którzy się do stosowania środków przyznali oficjalnie. Do tych, którzy nie mają astmy nic nie mam. Oczywiście różnica jest taka, że Marit miała w roku 2 czy 3 kontrole, a inni mieli je niemal co tydzień.
Przecież Ty nie rozróżniasz astmy oskrzelowej od wysiłkowej (to dwie różne sprawy!!!). Naprawdę nie wiem czy się śmiać czy płakać.
TUE jest patologią sportu, ale doping państwowy nie. Coraz weselej. :D
Proponuję protest, mam nawet pomysł na baner - "Żądamy zabrania medali dopingowiczom - Korzeniowskiemu, Jędrzejczak i Madaj". Madaj też - w końcu jak wszyscy to wszyscy. Rozumiem, iż znasz historię choroby wszystkich norweskich sportowców astmatyków, że wygłaszasz tak jednoznaczne opinie :P
Odpowiedzialność zbiorowa tylko dla astmatyków.
Chciałbym Tobie zwrócić też uwagę, iż chyba nie dokładnie czytasz co piszą inni. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem we wcześniejszym poście (dla ułatwienia napiszę, iż jest tam fragment o Bjoergen).

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 02 lut 2018, 23:09

Kuburgha pisze:
02 lut 2018, 22:46
Krolowa Sniegu pisze:
Napisze raz, bo nie chce ciągnąć tego wątku. Uważam, że odpowiedzialność zbiorowa nigdy nie będzie dobra i jest zwyczajnie niesprawiedliwa. Każdy sportowiec odpowiada za siebie i nie jest winny temu, że urodził się w takim a nie innym państwie. W prawie zasadą jest i bardzo dobrze domniemanie niewinności.
Skoro są jakieś choćby mocne poszlaki, że to prawda, to można wywalić Rosję za zorganizowanie szwindlu w Soczi? Moim zdaniem tak.
Zresztą w prawie naszego kraju (ciekawe jak gdzie indziej) jest np. paragraf karzący za przynależność do zorganizowanej grupy przestępczej. W tym wypadku taką "grupą przestępczą" jest rosyjski sport, a rosyjscy sportowcy mają niefart, że urodzili się jako Rosjanie i do tej "grupy przestępczej" należą.
Nawet najmocniejsza poszlaka nie jest dowodem. Wywalić można osoby na które są dowody.
Tak, tyle, że przynależność do grupy przestępczej musi wynikać z suwerennej decyzji osoby, nie z jej niefartu. Nie można przynależności do grupy, co robi się świadomie i dobrowolnie wstępując w jej szeregi przyrównywać do urodzenia się w danym kraju, nikt z nas nie decyduje kim się rodzi.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 02 lut 2018, 23:15

dd100 pisze:
02 lut 2018, 23:02
Krolowa Sniegu pisze:
02 lut 2018, 22:25
dd100 pisze:

Przecież Ty nie rozróżniasz astmy oskrzelowej od wysiłkowej (to dwie różne sprawy!!!). Naprawdę nie wiem czy się śmiać czy płakać.
TUE jest patologią sportu, ale doping państwowy nie. Coraz weselej. :D
Proponuję protest, mam nawet pomysł na baner - "Żądamy zabrania medali dopingowiczom - Korzeniowskiemu, Jędrzejczak i Madaj". Madaj też - w końcu jak wszyscy to wszyscy. Rozumiem, iż znasz historię choroby wszystkich norweskich sportowców astmatyków, że wygłaszasz tak jednoznaczne opinie :P
Odpowiedzialność zbiorowa tylko dla astmatyków.
Chciałbym Tobie zwrócić też uwagę, iż chyba nie dokładnie czytasz co piszą inni. Przeczytaj jeszcze raz co napisałem we wcześniejszym poście (dla ułatwienia napiszę, iż jest tam fragment o Bjoergen).
Czytał dziesiątki opinii ekspertów, książki o JK, książkę Chruścickiego w której pisze również o astmie. Czytałam też słowa Petry Majdic i mi to wystarcza, by być pewną, że norweski, astmatyczny system jest chory i nienormalny. Zresztą jedyną możliwością oczyszczenia sportu jest całkowita likwidacja TUE na dłuższy okres.
TUE jest patologią, tak samo jak system państwowego dopingu, ale karać można tylko tych, którzy w tym procederze biorą udział, a nie każdego Rosjanina, za to, że jest Rosjaninem.
Akurat sprawa Natalii to przykład sytuacji, w której TUE powinno być przyznawane. Miała wypadek, jest to udokumentowane i przez krótki czas brała lek, jednak stałe TUE jest dla mnie patologią. Jeśli sportowiec jest na tyle chory, że nie może startować permanentnie bez leków to powinien startować na paraolimpiadzie. JK ma od dziecka, wrodzony niższy poziom czerwonych krwinek i jak powiedziała Petra jeśli Norweżki dostają leki na astmę to Kowalczyk powinna dostawać EPO w określonych dawkach.

ODPOWIEDZ