Plebiscyt PS 2018

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Kuburgha

Re: Plebiscyt PS 2018

Post autor: Kuburgha » 06 sty 2019, 13:35

barania głowa pisze:
06 sty 2019, 11:15
Weźmy dwa kraje z naszego regionu, na wyniki sportowe których zawsze patrzymy z wielką zazdrością – Węgry i Niemcy:
https://en.wikipedia.org/wiki/German_Sp ... f_the_Year
https://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian ... f_the_Year

Nie wiem w jaki sposób wybierani są sportowcy, czy decydują kapituły, czy kibice
Vojthas napisał już w sprawie Węgier. Natomiast jeśli chodzi o Niemcy, to na Wikipedii jest info, że jest tam podobnie jak u Madziarów. Wybierają dziennikarze sportowi.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 06 sty 2019, 13:49

maruda pisze:
06 sty 2019, 12:20
Merlin pisze:
06 sty 2019, 12:16
maruda pisze:
06 sty 2019, 11:44
W rankingu FIVB notowanych jest 145 reprezentacji, z czego 27 bez punktów - nie wiem o jakich dwustu krajach piszesz? :)
FIVB zrzesza 220 federacji, więcej niż np. FIFA, czy MKOL.
221, ale: 1. liczą terytoria zależne itp. 2. wiele tych krajów nie ma reprezentacji występujących w jakichkolwiek międzynarodowych zawodach 3. FIS zrzesza 123 kraje ;)

Siatkówka jest oczywiście uprawiana w większej liczbie krajów na świecie niż skoki. Ale to nie znaczy, że mamy podawać liczby niezgodne z prawdą :P
Czyli skoki są uprawiane w 123 krajach? Bardzo dziękuję za podanie liczb zgodnych z prawdą ;)

Wikipedia podaje, że FIVB zrzesza 221 federacji, a kilka linijek dalej, że 220. Sumując konfederacje wychodzi 227, dlatego napisałem ostatecznie - ponad 220.
Co do rankingu, to ja z kolei nie wiem o jakich 145 reprezentacjach piszesz, bo ja tam widzę 176.
I rzecz najważniejsza. Posiłkując się tym rankingiem twierdzisz, że "wiele krajów nie ma reprezentacji występujących w jakichkolwiek międzynarodowych zawodach". I tu muszę Cię zaskoczyć, zero punktów w rankingu o niczym takim nie świadczy. Nie chciało mi się oczywiście sprawdzać wszystkich, więc spojrzałem dla przykładu na Igrzyska Azjatyckie 2018. Grały tam np. Indie, Indonezja, Arabia Saudyjska, Sri Lanka, Hongkong. Mają reprezentację? Chyba tak, skoro grały kilka miesięcy temu na najważniejszej imprezie kontynentu. W rankingu FIVB wszystkie te kraje mają okrągłe zero punktów. Mało tego, na tych samych igrzyskach grały też Mongolia i Nepal, których w rankingu w ogóle nie znalazłem, ani z zerem, ani bez zera (chyba, że przeoczyłem). Zero punktów mają też choćby Litwa i Anglia i tu już nie musiałem sprawdzać, czy gdzieś startują, bo jakoś tak pamiętałem, że grały w eliminacjach do ME. Wybacz, ale rozumując: "mają zero w rankingu, więc nigdzie nie startują" można spojrzeć na ranking PŚ i stwierdzić, że Kazachstan nie ma reprezentacji w skokach narciarskich.

maruda

Post autor: maruda » 06 sty 2019, 13:53

Merlin pisze:
06 sty 2019, 13:49
maruda pisze:
06 sty 2019, 12:20
Merlin pisze:
06 sty 2019, 12:16

FIVB zrzesza 220 federacji, więcej niż np. FIFA, czy MKOL.
221, ale: 1. liczą terytoria zależne itp. 2. wiele tych krajów nie ma reprezentacji występujących w jakichkolwiek międzynarodowych zawodach 3. FIS zrzesza 123 kraje ;)

Siatkówka jest oczywiście uprawiana w większej liczbie krajów na świecie niż skoki. Ale to nie znaczy, że mamy podawać liczby niezgodne z prawdą :P
Czyli skoki są uprawiane w 123 krajach? Bardzo dziękuję za podanie liczb zgodnych z prawdą ;)

Wikipedia podaje, że FIVB zrzesza 221 federacji, a kilka linijek dalej, że 220. Sumując konfederacje wychodzi 227, dlatego napisałem ostatecznie - ponad 220.
Co do rankingu, to ja z kolei nie wiem o jakich 145 reprezentacjach piszesz, bo ja tam widzę 176.
I rzecz najważniejsza. Posiłkując się tym rankingiem twierdzisz, że "wiele krajów nie ma reprezentacji występujących w jakichkolwiek międzynarodowych zawodach". I tu muszę Cię zaskoczyć, zero punktów w rankingu o niczym takim nie świadczy. Nie chciało mi się oczywiście sprawdzać wszystkich, więc spojrzałem dla przykładu na Igrzyska Azjatyckie 2018. Grały tam np. Indie, Indonezja, Arabia Saudyjska, Sri Lanka, Hongkong. Mają reprezentację? Chyba tak, skoro grały kilka miesięcy temu na najważniejszej imprezie kontynentu. W rankingu FIVB wszystkie te kraje mają okrągłe zero punktów. Mało tego, na tych samych igrzyskach grały też Mongolia i Nepal, których w rankingu w ogóle nie znalazłem, ani z zerem, ani bez zera (chyba, że przeoczyłem). Zero punktów mają też choćby Litwa i Anglia i tu już nie musiałem sprawdzać, czy gdzieś startują, bo jakoś tak pamiętałem, że grały w eliminacjach do ME. Wybacz, ale rozumując: "mają zero w rankingu, więc nigdzie nie startują" można spojrzeć na ranking PŚ i stwierdzić, że Kazachstan nie ma reprezentacji w skokach narciarskich.
Merlinie, ale to Ty podałeś liczbę członków federacji jako argument ;)

Moim zdaniem teza, że "Kurek rywalizuje z reprezentantami 200 krajów, a Stoch 20" jest po prostu przesadą :P
Ale chętnie poznam statystykę, która tę tezę dowodzi.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 06 sty 2019, 14:00

Pamiętajcie, że FIS to nie tylko skoki i stąd większa liczba federacji niż reprezentacji skoków. Natomiast FIVB to też nie tylko siatkówka halowa, ale i plażowa, co jednak nie zmienia aż tyle. Formalnie na pewno Kurek ma więcej reprezentacji przeciw sobie, ale też i mniejszy ułamek z nich jest na poziomie, co ułamek dobrych reprezentacji skoczków wobec ogólnej ich liczby.
sport-na-nowo.blogspot.com - Serdecznie zapraszam!!!

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 06 sty 2019, 14:16

Gdyby liczyć te kraje, jak liczy Merlin w siatkówce, to w skokach Merlinie trzeba by dodać blisko 50% do Twojej dwudziestki. Ale jak już pisałem wcześniej liczba krajów na światowym poziomie, walczących o zwycięstwo, nie różni się tak bardzo w skokach i siatkówce.
No i dla jasności. Wydaje mi się, że zero w rankingu FIVB znaczy tylko tyle, że kraj nie uczestniczył choćby w eliminacjach do imprez w rankingu uwzględnianych. Ale jeśli nie bierze udziału w el. mś to jaka tam jest siatkówka? A podawane przykłady Mongolii i Nepalu to trochę jak jacyś skoczkowie ze Słowacji, którzy okazjonalnie skaczą u nas w Lotos Cup (wiem, porównanie niedoskonałe).

Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 06 sty 2019, 14:20

No i dodajmy jeszcze, że liczba krajów w sporcie drużynowym, a w indywidualnym nie jest najlepszym aspektem porównawczym. W siatkówce jak mamy potęgę w postaci Brazylii, Stanów, czy Włoch - jest to jeden zespół, jeden rywal. W skokach Niemcy, czy Norwegowie to 5-6 rywali w konkursie (w przypadku IO czterech) ;-)

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 06 sty 2019, 14:40

maruda pisze:
06 sty 2019, 13:53
Moim zdaniem teza, że "Kurek rywalizuje z reprezentantami 200 krajów, a Stoch 20" jest po prostu przesadą :P
Nie bardzo rozumiem, jaką statystykę miałbym podać? W różnych zawodach siatkarskich startuje w sumie ok. dwustu krajów, a w skokach narciarskich ok. dwudziestu. Mam je tu wszystkie wypisać, a Ty mi będziesz udowadniał, że się mylę, bo zapomniałem o skoczku z Argentyny i stosunek jest 197:21? Albo, że nie można liczyć osobno Anglii, Walii i Szkocji? A, może to, że Polska nigdy nie grała z reprezentacją Belize, więc Kurek formalnie z nimi nie rywalizuje? Dobrze więc, stwierdzam, że mnie przekonałeś i teraz uważam tylko, że siatkówkę uprawia na świecie więcej osób niż skoki narciarskie. Bez żadnych liczb. Może być? :)

I jeszcze jedno. Ja nigdzie nie napisałem, że Kamil Stoch nie zasługiwał na wygranie tego plebiscytu. Gdyby wygrał, byłoby to dla mnie tak samo zrozumiałe, jak wygrana Kurka, wioślarek, Justyny Święty, każdego z pozostałych lekkoatletów, czy mistrzów świata, a nawet Michała Kwiatkowskiego. Bargiel i Zmarzlik też by mi nie przeszkadzali, co nie znaczy, że nie byłbym ich wygraną zdziwiony. W zasadzie narzekałbym tylko w przypadku triumfu Lewandowskiego, bo nie odniósł w zeszłym roku znaczących sukcesów i Błachowicza, bo MMA nie bardzo mi się kojarzy ze sportem. Dlatego naprawdę dziwię się tym wszystkim wypowiedziom o skandalu, żenadzie, przekręcie, czy ustawce. Plebiscyt to tylko zabawa dla kibiców i tak należy go traktować. A my się tu zachowujemy jak kandydaci, którzy przegrywają jakieś wybory i od razu ogłaszają, że nie uznają ich wyników, bo przecież sfałszowane, bo ingerencja obcych, bo ktoś przekupił wyborców wódką i kiełbasą. :lol:

Outsider

Post autor: Outsider » 06 sty 2019, 14:44

Jasne, w Polsce wszystko jest ustawione ... Profil Kamila Stocha na fejsie ma "polajkowany" prawie milion osób, ale wzmianek o Plebiscycie jest 0. Profil "Polska Siatkówka", nieco ponad 350 tysięcy, ale tam wzmianki o Plebiscycie i zachęta do głosowania pojawiały się co kilka dni. Bartek wygrał marketingowo, można powiedzieć, że Kamilowi i jego otoczeniu mniej zależało.
Jeszcze jedna sprawa, jak weźmiecie sobie pod uwagę liczbę głosów w Plebiscycie w 2014 roku i Stocha walczącego z Wlazłym, to różnica głosów wyniosła tylko 10 tysięcy. A uwarunkowania podobne - Stoch z powodu kontuzji nie osiągał znaczących rezultatów w okresie trwania głosowania. Czy zdecydował fakt, że TVP współorganizowała plebiscyt - być może. https://pl.wikipedia.org/wiki/Plebiscyt ... owego_2014

Ja naliczyłem 27 państw, które brały udział w FIS Cupie w tym lub poprzednim roku, w tym właśnie też takie "potęgi" jak Słowacja, Gruzja, Węgry, Wielka Brytania podupadła Szwecja czy powracające Chiny. Poza tym są jeszcze skaczący Łotysze, głównie na poziomie dzieci, Serb i Islandczyk. No i wciąż zarejestrowany, lecz nie skaczący od ponad 3 lat Grek Polychronidis i legenda tego sportu, o dziwo zarejestrowany Kirgiz Dmitrij Czwykow. I to są chyba wszyscy skaczący w zawodach Fisowskich, będący w bazie. https://www.fis-ski.com/DB/ski-jumping/ ... earch=true Mogą być jacyś totalni amatorzy na Białorusi czy w Holandii, gdzie były pewne tradycje.

maruda

Post autor: maruda » 06 sty 2019, 15:02

Merlin pisze:
06 sty 2019, 14:40
maruda pisze:
06 sty 2019, 13:53
Nie bardzo rozumiem, jaką statystykę miałbym podać? W różnych zawodach siatkarskich startuje w sumie ok. dwustu krajów, a w skokach narciarskich ok. dwudziestu. Mam je tu wszystkie wypisać, a Ty mi będziesz udowadniał, że się mylę, bo zapomniałem o skoczku z Argentyny i stosunek jest 197:21? Albo, że nie można liczyć osobno Anglii, Walii i Szkocji? A, może to, że Polska nigdy nie grała z reprezentacją Belize, więc Kurek formalnie z nimi nie rywalizuje? Dobrze więc, stwierdzam, że mnie przekonałeś i teraz uważam tylko, że siatkówkę uprawia na świecie więcej osób niż skoki narciarskie. Bez żadnych liczb. Może być? :)

I jeszcze jedno. Ja nigdzie nie napisałem, że Kamil Stoch nie zasługiwał na wygranie tego plebiscytu. Gdyby wygrał, byłoby to dla mnie tak samo zrozumiałe, jak wygrana Kurka, wioślarek, Justyny Święty, każdego z pozostałych lekkoatletów, czy mistrzów świata, a nawet Michała Kwiatkowskiego. Bargiel i Zmarzlik też by mi nie przeszkadzali, co nie znaczy, że nie byłbym ich wygraną zdziwiony. W zasadzie narzekałbym tylko w przypadku triumfu Lewandowskiego, bo nie odniósł w zeszłym roku znaczących sukcesów i Błachowicza, bo MMA nie bardzo mi się kojarzy ze sportem. Dlatego naprawdę dziwię się tym wszystkim wypowiedziom o skandalu, żenadzie, przekręcie, czy ustawce. Plebiscyt to tylko zabawa dla kibiców i tak należy go traktować. A my się tu zachowujemy jak kandydaci, którzy przegrywają jakieś wybory i od razu ogłaszają, że nie uznają ich wyników, bo przecież sfałszowane, bo ingerencja obcych, bo ktoś przekupił wyborców wódką i kiełbasą. :lol:
Chodzi mi o to, o co zwykle w tego typu dyskusjach: o porównywanie rzeczy porównywalnych.
Jeżeli liczysz jakieś reprezentacje, które nie są notowane w rankingu - to liczmy także kraje, które nie mają swoich zawodników w TCS, ale ich zawodnicy pojawiają się w zawodach niższej rangi. Np. Gruzja, Rumunia, Turcja, Serbia, Białoruś, Szwecja, Łotwa, Słowacja, Wielka Brytania, Chiny, Korea Południowa, Kirgizja, Ukraina, Węgry, Islandia czy Grecja. Już przekroczyliśmy tym samym 30 państw, a gdyby tak poszukać dokładniej...

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 06 sty 2019, 15:24

Kuburgha pisze:
06 sty 2019, 12:13
Zapomniałeś chyba o efektownym zwycięstwie w TCS. Wspominałeś o swej wiekowości, więc rozumiem ;) Sam też już miewam kłopoty z pamięcią. To prawdopodobnie to zwycięstwo przesądziło o wysokim miejscu Stocha w plebiscycie dziennikarzy Światowego Stowarzyszenia Prasy Sportowej, o którym tu wspominano. To robiło w świecie wrażenie. Pewnie większe niż olimpijskie złoto. Nawet obronione, co w skokach jest ewenementem. Tak na marginesie, gdzie w tamtym głosowaniu Kurek? ;)

A ścisła czołówka jest zbliżonej wielkości w obu dyscyplinach. Ale to już zupełnie inny temat.
No tak, zapomniałem też o zwycięstwach w Lahti, Lillehammer, Trondheim i Planicy, a także o wygraniu mistrzostw Polski, choć te ostatnie były nie tak dawno, więc coś mi jeszcze świta. Siatkarze nie mają Turnieju Czterech Hal? No cóż, wina Tuska, pardon, Kurka, oczywiście. Zastanawiam się też ile kosztowało to głosowanie?
Pewnie sporo, a przecież można było zaoszczędzić prosząc o gotowe wyniki Światowe Stowarzyszenie Prasy Sportowej. Tak to jest, jak się człowiek zda na przypadkowe społeczeństwo, teraz tylko wstyd, kompromitacja, jednym słowem poruta.

Co do Twojej opinii o ścisłej czołówce, to przyznam, ze na początku trochę mnie zatkało. Jednak, kiedy już mnie odetkało, to ucieszyłem się, że mamy mistrza olimpijskiego w tak popularnej dyscyplinie, w której konkurencja jest tak wielka, że bije na głowę np. bieg na sto metrów. Przecież tam ścisłą czołówkę przez dziesięć lat stanowił jeden facet. Gdzież tam "setce" do skoków narciarskich. Ale to już zupełnie inny temat.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 06 sty 2019, 15:30

Merlin pisze:
06 sty 2019, 14:40
Nie bardzo rozumiem, jaką statystykę miałbym podać? W różnych zawodach siatkarskich startuje w sumie ok. dwustu krajów, a w skokach narciarskich ok. dwudziestu.
Dyskusja jest trochę zabawna, więc będę kontynuował. Wedle tej logiki, którą tu stosujesz Merlinie, to chyba zawsze (pod warunkiem osiągnięcia jakiegoś sukcesiku) powinni być preferowani piłkarze i lekkoatleci. Sporty zimowe z założenia są bardzie elitarne (co do liczby startujących państw).
A wracając jeszcze do mojej argumentacji o wielkości czołówki, czyli faktycznych rywali w walce o medale, a nie jakiegoś Belize czy Nepalu, to liczba krajów z medalami IO i mś w XXI wieku w męskiej siatkówce i męskich skokach jest niemal identyczna. Jeśli dobrze kojarzę 10:9 dla siatkówki. I chyba to jest istotniejsze niż liczba startujących na głębokim zapleczu, w eliminacjach mistrzostw Azji. Plus to co pisał Col_Frost o liczbie zawodników z jednego kraju w sportach indywidualnych.
Ale i tak chyba nie takie dane miały wpływ w tym głosowaniu ;)

A Twoje kpiny czy złośliwości z ostatniego wpisu (w odpowiedzi na mój, ale z kompletnie oderwaną od niego argumentacją) to brak merytorycznego argumentu? Chyba jasne, że czołówka na medalowym poziomie jest podobna liczebnie w obu dyscyplinach.

Poza tym wyniki plebiscytu mnie nie bulwersują, jak już wspominałem. Dyskutuję tu tylko z Twoimi argumentami za Kurkiem.

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 06 sty 2019, 17:47

Ukassiu pisze:
06 sty 2019, 11:23
Królowa w jakim odwrocie? A Kurek to jaki sport uprawia? Gdyby sporty olimpijskie były w odwrocie to na pierwszym miejscu byłaby mistrzyni świata w warcabach a na podium dalej Zmarzlik i Lewandowski.
Od początku istnienia plebiscytu do 2004 r. tylko raz zdarzyło, aby medalista olimpijski nie wygrał plebiscytu w roku olimpijskim. Tym wyjątkiem był rok 1936, gdzie nie zdobyliśmy złotego medalu. Jak dobrze liczę 17 razy na 18 przypadków. Od 2006 r. takich przypadków było już 4 na 7. Dodając do tego częste przypadki braku mistrzów świata w konkurencjach olimpijskich w czołowej 10 śmiem twierdzić że w plebiscycie sport olimpijski jest jednak w odwrocie. W odwrocie jest również jeżeli idzie o politykę organizatorów.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 06 sty 2019, 18:26

barania głowa pisze:
06 sty 2019, 17:47
Ukassiu pisze:
06 sty 2019, 11:23
Królowa w jakim odwrocie? A Kurek to jaki sport uprawia? Gdyby sporty olimpijskie były w odwrocie to na pierwszym miejscu byłaby mistrzyni świata w warcabach a na podium dalej Zmarzlik i Lewandowski.
Od początku istnienia plebiscytu do 2004 r. tylko raz zdarzyło, aby medalista olimpijski nie wygrał plebiscytu w roku olimpijskim. Tym wyjątkiem był rok 1936, gdzie nie zdobyliśmy złotego medalu. Jak dobrze liczę 17 razy na 18 przypadków. Od 2006 r. takich przypadków było już 4 na 7. Dodając do tego częste przypadki braku mistrzów świata w konkurencjach olimpijskich w czołowej 10 śmiem twierdzić że w plebiscycie sport olimpijski jest jednak w odwrocie. W odwrocie jest również jeżeli idzie o politykę organizatorów.
Bo dano głosowanie przez Internet i głosują np. rozchichotane fanki na Lewandowskiego czy Kubiaka. Zresztą to widać, po liczbie głosów, kiedyś 200-300 tysięcy, później 700 tysięcy.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 06 sty 2019, 19:51

Kuburgha pisze:
06 sty 2019, 15:30
Wedle tej logiki, którą tu stosujesz Merlinie, to chyba zawsze (pod warunkiem osiągnięcia jakiegoś sukcesiku) powinni być preferowani piłkarze i lekkoatleci. Sporty zimowe z założenia są bardzie elitarne (co do liczby startujących państw).
Trochę mnie dziwi, że muszę ponownie powtórzyć, to co napisałem, w moim odczuciu, dosyć jasno. Pewnie jednak jestem w stosunku do siebie nieobiektywny i może faktycznie wyrażam swoje myśli niezrozumiale, a może powodem jest, tak jak w zawoalowany sposób sugerujesz, starcza demencja ;) , dlatego prosto z mostu:
- Uważam, że Kurek wygrał plebiscyt zasłużenie.
- Gdyby wygrał Stoch też twierdziłbym, że wygrał zasłużenie.
- Nie napisałem, że Kurek powinien wygrać dlatego, iż uprawia dyscyplinę powszechniejszą, tylko, że trudno mieć o taki wybór do kogokolwiek pretensje. Zresztą, w naszym kraju obie te dyscypliny są przecież chyba jednakowo popularne.
- Moim zdaniem obaj osiągnęli w ubiegłym sezonie porównywalne sukcesy i o wyborze jednego, czy drugiego nie da się zdecydować jakimiś liczbami, bo są to dyscypliny całkowicie różne. Jedna indywidualna, druga zespołowa, jedna dostępna dla amatorów, druga tylko dla specjalistów, jedna ma pojedyncze ważne imprezy, druga ma cykl imprez trwających kilka miesięcy, wreszcie jedna możliwa do uprawiania w każdym zakątku świata, druga wymagająca specjalnych obiektów i warunków.
- Obu sportowców lubię tak samo, a jeśli chodzi o dyscypliny bardziej interesuję się skokami.
- Nigdzie nie napisałem, że preferowane powinny być dyscypliny uprawiane powszechniej i nie uważam tak, choć moim "flagowym" sportem jest lekkoatletyka i pewnie dla jej przedstawicieli jestem bardziej łaskawy.
- Zamieściłem mój pierwszy komentarz wyłącznie po to, aby zaprotestować przeciwko pojawiającym się ocenom, że wygrana Kurka to skandal, czy żenada.
- Kolejne moje wpisy były już tylko odpowiedziami na posty innych, którzy zdaje się uznali moją wypowiedź za jakieś świętokradztwo.
- Pozwólmy innym mieć inne zdanie, szczególnie jeśli w grę wchodzi zabawa, a nie jakieś pryncypia.
- I wreszcie, pomyślmy przez chwilę jak czułby się Bartek, gdyby przeczytał, że zawdzięcza zwycięstwo jakimś kantom, przekrętom, czy machlojkom.

RychuGKM

Post autor: RychuGKM » 06 sty 2019, 20:03

Kurek wyprzedził Stocha półtorej minuty przed końcem głosowania. Nie twierdzę, że była ustawka, ale przez całą galę polszmat nachalnie promował siatkarzy. 4 lata temu czegoś takiego nie było. Zwycięstwo Kurka mnie nie razi, ale zdania, że Stoch bardziej zasłużył nie zmienię

ODPOWIEDZ