Najlepszy Sportowiec Polski - Dyskusja

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
balwan

Najlepszy Sportowiec Polski - Dyskusja

Post autor: balwan » 12 sty 2018, 8:42

Tak jak zaproponowałem w jednym temacie , jestem chętny do stworzenia "Plebiscytu" na najlepszego polskiego sportowca w Historii.
Zabawa by się składała z następujących etapów:
1) Nominacje:
- Tutaj każdy użytkownik by podawał swoich kandydatów, żeby nie było nominacji z kosmosu, to każdy jak doda zawodnika musi wypełnić następujący szablon:

Imię Nazwisko:
Występy na IO:
Występy na MŚ:
Inne sukcesy:
Punkty:

I ja proponuję punktację:
Za IO : 1 miejsce - 10 pkt, 2 miejsce - 8 pkt , 3 miejsce -6 pkt , top6- 4 pkt , top 10 - 1 pkt
Za IO w konkurencjach drużynowych 25% z indywidualnych występów: czyli 1 miejsce : 2,5pkt 2miejsce - 2 pkt 3 miejsce - 1,5 pkt... Gorsze miejsca nie punktowane.
Za MŚ : 50% z tego co za IO
Za Inne sukcesy: Tutaj punkty by mogli tylko zdobywać zawodnicy którzy występowali w konkurencji nie Olimpijskiej i nie mieli oficjalnych MŚ. Tu punktacja jak za IO w konkurencjach drużynowych.
Np. Tomasz Adamek MŚ w boksie był w dwóch kategoriach to by zdobył : 5 pkt ( po 2,5 pkt za kategorie)
W sportach typu MMA ( jako inne sukcesy bym punktował tylko UFC)
W pozostałych sportach w których nie ma MŚ niech każdy już zaproponuje zawody punktowane.

Oczywiście w formularzu zawodnika wpisujemy wszystkim Inne sukcesy.

Punktacja Oczywiście do dyskusji !
Ranking na podstawie tej punktacji nie ma pokazać kto był najlepszy , tylko rozstawić zawodników do drugiego etapu zabawy, aby w 1 rundzie nie spotkali się Szewinska z Stochem.

Na początku myślałem żeby punktacja dla każdej dyscypliny była inna ale to za dużo zabawy.

Ten etap by się kończył ostatniego Lutego.

2) Rywalizacja w parach
Na podstawie rankingu stworzył bym drabinkę i 1 spotkał by się 124.
Co Tydzień bym wrzucał 16 par, i każdy by oddawał głosy. W Niedziele po 20 bym podliczał głosi i wrzucał kolejną 16.
I tak aż do Finału.

Mam nadzieję ze jesteście chętni do zabawy. Czekam na jakieś uwagi w kontekście punktacji jak i systemu zabawy.

Wrzucajcie swoje propozycje punktacji i wybierzemy najlepszy system.

Krolowa Sniegu

Re: Najlepszy Sportowiec Polski - Dyskusja

Post autor: Krolowa Sniegu » 12 sty 2018, 8:51

balwan pisze:
12 sty 2018, 8:42
Tak jak zaproponowałem w jednym temacie , jestem chętny do stworzenia "Plebiscytu" na najlepszego polskiego sportowca w Historii.
Zabawa by się składała z następujących etapów:
1) Nominacje:
- Tutaj każdy użytkownik by podawał swoich kandydatów, żeby nie było nominacji z kosmosu, to każdy jak doda zawodnika musi wypełnić następujący szablon:

Imię Nazwisko:
Występy na IO:
Występy na MŚ:
Inne sukcesy:
Punkty:

I ja proponuję punktację:
Za IO : 1 miejsce - 10 pkt, 2 miejsce - 8 pkt , 3 miejsce -6 pkt , top6- 4 pkt , top 10 - 1 pkt
Za IO w konkurencjach drużynowych 25% z indywidualnych występów: czyli 1 miejsce : 2,5pkt 2miejsce - 2 pkt 3 miejsce - 1,5 pkt... Gorsze miejsca nie punktowane.
Za MŚ : 50% z tego co za IO
Za Inne sukcesy: Tutaj punkty by mogli tylko zdobywać zawodnicy którzy występowali w konkurencji nie Olimpijskiej i nie mieli oficjalnych MŚ. Tu punktacja jak za IO w konkurencjach drużynowych.
Np. Tomasz Adamek MŚ w boksie był w dwóch kategoriach to by zdobył : 5 pkt ( po 2,5 pkt za kategorie)
W sportach typu MMA ( jako inne sukcesy bym punktował tylko UFC)
W pozostałych sportach w których nie ma MŚ niech każdy już zaproponuje zawody punktowane.

Oczywiście w formularzu zawodnika wpisujemy wszystkim Inne sukcesy.

Punktacja Oczywiście do dyskusji !
Ranking na podstawie tej punktacji nie ma pokazać kto był najlepszy , tylko rozstawić zawodników do drugiego etapu zabawy, aby w 1 rundzie nie spotkali się Szewinska z Stochem.

Na początku myślałem żeby punktacja dla każdej dyscypliny była inna ale to za dużo zabawy.

Ten etap by się kończył ostatniego Lutego.

2) Rywalizacja w parach
Na podstawie rankingu stworzył bym drabinkę i 1 spotkał by się 124.
Co Tydzień bym wrzucał 16 par, i każdy by oddawał głosy. W Niedziele po 20 bym podliczał głosi i wrzucał kolejną 16.
I tak aż do Finału.

Mam nadzieję ze jesteście chętni do zabawy. Czekam na jakieś uwagi w kontekście punktacji jak i systemu zabawy.

Wrzucajcie swoje propozycje punktacji i wybierzemy najlepszy system.
Pierwsza rzecz, kajakarki i wioślarki liczymy jako drużynę czy indywidualny występ? Bo jednak z jakiej racji taka Fularczyk ma dostać mniej punktów? Czy jako drużyny jedynie piłka nożna, ręczna itd?
Mam mieszane uczucia co do systemu drabinki, bo często później z mocnej pary odpada ktoś kto w innej parze jednak by wygrał. Chyba w 2014 czy 2015 jeden z portali robił drabinkę dla najlepszego sportowca roku i wyszło to dość słabo.
Punktowanie innych sukcesów w uczciwy sposób jest nierealne. Np. w jaki sposób porównać wygrany Turniej Czterech Skoczni, Kryształową Kulę, Tour de Ski z MŚ w boksie, albo z DPŚ na żużlu? A sukcesy juniorskie/młodzieżowe?

balwan

Post autor: balwan » 12 sty 2018, 8:56

Nie przeczytałaś uważne. Turniej czterech skoczni, Kryształowa Kula, Tour De Ski i DPŚ nie bedą punktowane.

Wyniki Kajakarek i Wioślarek bym traktował jako indywidualne. Po to stworzyłem temat by po dyskutować.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 12 sty 2018, 15:55

balwan pisze:
12 sty 2018, 8:56
Nie przeczytałaś uważne. Turniej czterech skoczni, Kryształowa Kula, Tour De Ski i DPŚ nie bedą punktowane.

Wyniki Kajakarek i Wioślarek bym traktował jako indywidualne. Po to stworzyłem temat by po dyskutować.
Fakt, mój błąd. Chociaż i tak mimo wszystko ranking nigdy nie da pełnego obrazu, w sytuacji gdy taka Fularczyk ma jedną szanse medalową na IO, a Kowalczyk miała cztery. Wydaje się, że trzeba byłoby liczyć procent wykorzystanych szans. Albo punktowo np. punkt za szanse indywidualną, pół punktu za drużynową.
I tak np. JK:
Turyn: 4 szanse indywidualne, zdobyty 1 medal = 1/4
2010: 4 szanse indywidualne + 1 drużynowa, zdobyte 3 medale = 4/4,5
2014: 3 szanse indywidualne + 2 drużynowe, zdobyty 1 medal = 1/4
Co daje nam: 6/12,5, czyli skuteczność 48%

Dla porównania Adam Małysz i Kamil:
AM:
1998: 2 szanse indywidualne + drużyna = 0/2,5
2002: 2 indywidualne medale + drużyna = 2/2,5
2006: 2 indywidualne + drużyna = 0/2,5
2010: 2 medale indywidualne + drużyna = 2/2,5
Co daje: 4/10, czyli 40%

KS:

2006: 0/2,5
2010: 0/2,5
2014: 2/2,5
czyli: 2/7,5, czyli 27%

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 12 sty 2018, 16:55

Moim zdaniem głosowanie w parach będzie dosyć nudne, gdyż w 90% przypadków, szczególnie we wcześniejszych rundach wyniki będą jednogłośne. Ciekawsza, przynajmniej dla mnie, byłaby walka w grupach np. sześcioosobowych, z każdej grupy do dalszej rundy awansowałyby trzy osoby. Można dopuścić 192 nazwiska, w kolejnych rundach mielibyśmy 96, 48, 24, 12 i 6 w finale. Rozstawienie byłoby następujące: pierwsza grupa - 1, 64, 65, 128, 129, 192, druga - 2, 63, 66, 127, 130, 191 itd.
Co do rankingu będącego podstawą rozstawienia, to uważam, że można przyjąć ranking sporządzony przez Vojthasa na podstawie plebiscytów PS. Dopuściłbym np. 176 osób z tej listy (do Gerarda Cieślika), a pozostałe 16 forumowicze mogliby typować w "prawyborach". Jakikolwiek inny ranking oparty tylko na wynikach IO i MŚ nie sprawdzi się, jeśli nie zastosujemy odrębnej punktacji dla każdej dyscypliny. Jaki sens ma porównywanie ilości medali z MŚ Grzegorza Śledziewskiego, który miał mistrzostwa co roku oraz kilka możliwych konkurencji, z Józefem Szmidtem, czy Jerzym Kulejem, którzy MŚ nie mieli wcale? Oczywiście, jak już pisał balwan punktowanie odmiennie każdej dyscypliny byłoby strasznie praco i czasochłonne, a ranking Vojthasa ma jeszcze tę wielką zaletę, że już jest. :)

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 12 sty 2018, 20:34

Przede wszystkim wszystkim wam, na czele z pomysłodawcą bałwanem, pała z matmy - bałwanowi za złe obliczenia, pozostałym za niezauważenie - 124/2=62, 62/2=31 - już w trzeciej rundzie ktoś nie ma pary. Chyba, że przewidujemy wolny los dla najlepszej dwójki w pierwszej rundzie, ale to nie było nigdzie wspomniane.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 12 sty 2018, 22:12

Zauważyłem to od razu. Ponieważ jednak zaproponowałem inny system nie uważałem za konieczne korygować.

balwan

Post autor: balwan » 13 sty 2018, 5:50

No nie pzesadzajcie z tym, to zwykły błąd wynikający ze pisałem post 5 minut przed pracą;)

Pomysł Merlina ciekawy, ale nie wiem czy ranking z Plebiscytu to taki dobry pomysł. Gdy widzę Kubicę przed Stochem to źle się czuje ;)

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 17 sty 2018, 21:56

Vojthas pisze:
12 sty 2018, 20:34
Przede wszystkim wszystkim wam, na czele z pomysłodawcą bałwanem, pała z matmy - bałwanowi za złe obliczenia, pozostałym za niezauważenie - 124/2=62, 62/2=31 - już w trzeciej rundzie ktoś nie ma pary. Chyba, że przewidujemy wolny los dla najlepszej dwójki w pierwszej rundzie, ale to nie było nigdzie wspomniane.
Gdyby zastosować Twoją propozycję, to zabrakłoby komuś pary już w drugiej rundzie. 122/2=61, 61+2=63.
Niestety, także pała. :lol:

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 17 sty 2018, 21:59

Merlin pisze:
17 sty 2018, 21:56
Vojthas pisze:
12 sty 2018, 20:34
Gdyby zastosować Twoją propozycję, to zabrakłoby komuś pary już w drugiej rundzie. 122/2=61, 61+2=63.
Niestety, także pała. :lol:
No patrz, ponieśli i wilka... :D Tak czy inaczej najlepsze rozwiązanie to po prostu 128 rozstawionych i tego się trzymajmy.

ODPOWIEDZ