Wspólna reprezentacja olimpijska UE

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Kuburgha

Wspólna reprezentacja olimpijska UE

Post autor: Kuburgha » 29 gru 2017, 23:27

Znalazłem przypadkiem. Nie wiem na ile to prawdziwy temat, ani na ile poważny jest gość, który o tym wspomniał:
https://www.express.co.uk/news/world/89 ... uel-Macron
Ale czy wyobrażacie sobie kiedyś wspólną reprezentację olimpijską UE? I np. emocjonowanie się sukcesami np. Hartinga, Krafta, Vezzali czy Kalli?
Ja jakoś nie, chociaż pewnie skończyłoby się narzekanie jacy to słabi jesteśmy, bo bylibyśmy pewnie na pierwszym miejscu klasyfikacji medalowej igrzysk jako Unia. Ale kompletnie tego nie widzę.

Awatar użytkownika
Ukassiu

Re: Wspólna reprezentacja olimpijska UE

Post autor: Ukassiu » 29 gru 2017, 23:55

Brednie. A gdyby tak odjąć WB i dodać fakt, że w większości konkurencji "moglibyśmy" zdobyć tylko jeden medal z racji limitu jeden zawodnik na konkurencje to nie wiem czy zwycięstwo UE było by takie pewne.

UE jest coraz bardziej podzielona, więc w najbliższych latach taki temat to abstrakcja.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 30 gru 2017, 16:18

Ale dlaczego brednie? Jeśli część polityków unijnych domaga się dalszej integracji, to może kiedyś, w ramach umacniania wspólnotowości zostanie zmajstrowana jedna reprezentacja. Może nie całej UE, ale skoro się mówi o Europie dwóch prędkości, to np. reprezentacja lepiej zintegrowanej strefy Euro? Czyli w sumie bez nas.

A medale sobie policzyłem. W Rio to nawet bez Brytoli UE miała o ok. 50% więcej złotych krążków od USA. Dominowalibyśmy. Tylko czy kręciły by Was sukcesy Niemców, Francuzów, Włochów jako naszych unijnych reprezentantów?
Swoją drogą w naszym kraju są dalej tacy, których bardziej cieszy porażka Legii w europejskich pucharach niż zakwalifikowanie się do nich ich klubu.

pbest

Post autor: pbest » 30 gru 2017, 16:24

Jak dla mnie to nierealny pomysł i za naszego życia nie wejdzie w życie...na szczęście. Są obszary, w których taka integracja nie jest możliwa i sportowa rywalizacja jest jedną z nich. Szczególnie dla krajów z największą jednak na świecie tradycją sportową, a takie właśnie są członkami UE.

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 30 gru 2017, 16:57

Kuburgha pisze:
30 gru 2017, 16:18
Ale dlaczego brednie? Jeśli część polityków unijnych domaga się dalszej integracji, to może kiedyś, w ramach umacniania wspólnotowości zostanie zmajstrowana jedna reprezentacja. Może nie całej UE, ale skoro się mówi o Europie dwóch prędkości, to np. reprezentacja lepiej zintegrowanej strefy Euro? Czyli w sumie bez nas.

A medale sobie policzyłem. W Rio to nawet bez Brytoli UE miała o ok. 50% więcej złotych krążków od USA. Dominowalibyśmy. Tylko czy kręciły by Was sukcesy Niemców, Francuzów, Włochów jako naszych unijnych reprezentantów?
Swoją drogą w naszym kraju są dalej tacy, których bardziej cieszy porażka Legii w europejskich pucharach niż zakwalifikowanie się do nich ich klubu.
Tak tylko o ile latwiej o zloto gdy w konkurencji na 20 zawodnikow, kilkanascie startuje z Europy, a w takim wypadku startowala by jedna dla przykładu? Ewentualnie 2-3 np w lekkiej.

balwan

Post autor: balwan » 30 gru 2017, 17:04

Dla mnie UE to sztuczny twór a reprezentacja UE na IO by sprawiła że Ja na pewno bym tych Igrzysk nie oglądał. No chyba że Polska by startowała pod swoją flagą.

Mam nadzieję że nigdy do tego nie dojdzie i mam nadzieję że UE nie pójdzie drogą tworzenia jednego wielkiego Kraju.

maruda

Post autor: maruda » 30 gru 2017, 17:28

Absurdalna dyskusja, bo nie ma takiego pomysłu tak naprawdę.

Zwróćmy uwagę, że np. takie Portoryko wystawia osobną reprezentację na igrzyskach...

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 30 gru 2017, 19:28

Ukassiu pisze:
30 gru 2017, 16:57
Tak tylko o ile latwiej o zloto gdy w konkurencji na 20 zawodnikow, kilkanascie startuje z Europy, a w takim wypadku startowala by jedna dla przykładu? Ewentualnie 2-3 np w lekkiej.
Z drugiej strony, w dyscyplinach i konkurencjach drużynowych siła takiej ekipy byłaby znacznie większa niż pojedynczych krajów. Czy np. rosyjskie piłkarki ręczne pokonałyby w Rio drużynę złożoną z Francuzek, Holenderek, Dunek, Hiszpanek, Szwedek itp.? Albo, norwescy skoczkowie, którzy wygrali w tym sezonie wszystkie konkursy drużynowe, zrobiliby to, gdyby musieli walczyć z zespołem w składzie: Stoch, Kraft, Freitag, Wellinger?

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 30 gru 2017, 19:34

Tak ale to tylko drużyny, a dużo tego nie ma.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 30 gru 2017, 20:12

Ukassiu pisze:
30 gru 2017, 19:34
Tak ale to tylko drużyny, a dużo tego nie ma.
Na letnich igrzyskach ponad 80 konkurencji, faktycznie, tyle co nic.

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 30 gru 2017, 20:26

Mowilem o druzynówkach, a w np. sztafetach lekkoatletycznych czy plywackich za wiele to nie zmieni.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 30 gru 2017, 20:45

Nie zmieni? Przykład pierwszy z brzegu, sztafeta 4x100 dow. kobiet. MŚ wygrały Amerykanki przed Australijkami, trzecia Holandia straciła 0,92 sek. Na pierwszej zmianie "pomarańczowa" była o 2,34 sek. wolniejsza od Sjostrom. Wystarczy w sztafecie Holandii wymienić jedna zawodniczkę na Szwedkę, a z Amerykanek i Australijek zostaje marmolada.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 30 gru 2017, 20:50

Dyskusja na razie teoretyczna. Masz rację Ukassiu, że łatwiej zdobywać złote medale, gdy walczy o nie kilku, kilkunastu Europejczyków, a nie 1 czy 2. Ale kraje UE (nawet bez Brytyjczyków) zdobyły w sumie ponad 20 złotych medali więcej niż USA. Więc nawet przy kilku wpadkach związanych np. ze złym wyborem reprezentanta i tak Europa by wygrała klasyfikację medalową. Tylko, że jakoś nie potrafiłbym się tym szczególnie cieszyć.
Z drugiej strony, gdyby taka integracja objęła tylko strefę Euro, a my zostajemy poza nią, to pewnie wpada nam kilka medali więcej.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 30 gru 2017, 20:59

Najbardziej pewnie ucieszyliby się skoczkowie z Kazachstanu, którzy w drużynie spokojnie mogliby awansować do drugiej serii. :) A, mówiąc poważnie, gdybyśmy mieli trafić do takiej wspólnej ekipy, to chyba nie mielibyśmy zbyt wielu reprezentantów w Tokio, nie mówiąc już o Pekinie. Na szczęście, zgadzamy się, że to chwilowo nierealny pomysł, który dodatkowo wpłynąłby na znaczne obniżenie poziomu niektórych dyscyplin na igrzyskach.

matti

Post autor: matti » 31 gru 2017, 8:48

Obawiam się, że w obecnym sporze politycznym w naszym kraju powołanie jednej reprezentacji UE zyskałoby duże poparcie wśród partii parlamentarnych i ich zwolenników. Także mam nadzieję, że takie pomysły nie zostaną przedstawione na gremiach decyzyjnych UE - przynajmniej za mojego życia

ODPOWIEDZ