Plebiscyt PS 2017

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
MatG

Plebiscyt PS 2017

Post autor: MatG » 26 lis 2017, 0:07

Ruszyły "emocje" związane z kolejną edycją plebiscytu Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca 2017 roku. W zasadzie szokiem będzie dla mnie, jeśli zwycięstwo nie powędruje do Roberta Lewandowskiego. W sumie niech ma, nie mam jakiegoś ewidentnego faworyta w tym roku, choć gdybym miał wybierać to pewnie postawiłbym na kogoś z dwójki Kubot-Włodarczyk.

Tradycyjnie nie wiem co w tym zestawieniu robią Jędrzejczyk i Zmarzlik, ale zapewne jestem ignorantem. Tak na szybko jestem w stanie stwierdzić, że na pewno brakuje mi tutaj Ewy Nelip, która z dwoma medalami MŚ w mojej opinii zjada sporą część tego towarzystwa.

Zastanawiam się też kto wybiera te kandydatury i jaką metodę do tego stosuje, bo np. czemu nominujemy sztafetę 4x400, a Lićwinko, Nowickiego i Kopron nie, skoro w tym roku odnieśli sukces w takiej samej skali. Tak samo tegoroczni medaliści MŚ - Bernatek, Zasina, Ozdoba, albo osady wioślarskie - z trzech srebrnych nominowana jedna. Co jest w niej takiego wyjątkowego, że "przegoniła" pozostałe?

Awatar użytkownika
Vojthas

Re: Plebiscyt PS 2017

Post autor: Vojthas » 26 lis 2017, 0:58

Ja po części jestem w stanie zrozumieć - muszą zagnieździć się w dwudziestce, a mają szerokie spectrum osiągnięć. Myślę, że właśnie na tym to polega, że wybiera się po jednym przedstawicielu z danej klasy osiągnięcia, tym najbardziej medialnym. Można by oczywiście zrobić tak, że każdy sobie głosuje na kogo chce, bez żadnych nominacji, ale wtedy mogło by dojść do takiej paranoi, że supermedialna Radwańska znalazłaby się w dziesiątce za rok, w którym nic nie osiągnęła.
Osobiście również, choć sam siebie nie poznaję, postawiłbym na Lewandowskiego przed Włodarczyk, ale ponieważ nie chcę się mieszać w tę walkę, swoje głosy oddaję na "Aniołki Matusińskiego". Przy okazji może też wyjaśnienie, dlaczego akurat one są nominowane, a nie ktoś inny, kto też miał brąz na MŚ - w przeciwieństwie do Lićwinko i Nowickiego są, że tak powiem, gwiazdami z małym stażem gwiazdorskim. Z kolei Kopron stawiam jako główną kandydatkę do "Odkrycia Roku" (chociaż oczywiście na tym forum jest znana od dłuższego czasu).

mrpotato

Post autor: mrpotato » 26 lis 2017, 16:30

Nelip to niszowy sport, musiałaby odpalic grubo na igrzyskach albo chociaż łączyć niezłe wyniki na imprezach miedzynarodowych z medialnoscia jak Gruchała

a plebiscyt jak co roku generuje dyskusje
niezbyt mierzalne rzeczy, skrzyzowanie medialnosci sportu, wyniku sportowego, osobowosci sportowca, to musi
byc gleba pod dyskusje ale wazne imho to miec z kogo wybierac i zeby się kręciło na bogato
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 26 lis 2017, 16:44

Zmarzlik jest nominowany za 5 miejsce w IMŚ, 4 turnieje na pudle, do tego złoto MŚ i World Games. To nie jest mało. Do tego średnia w polskiej lidze.
Czwórka podwójna tym zapewne różni się od innych osad, że poza medalem wywalczyła też Puchar Świata z kompletem zwycięstw.
Aniołki Matusińskiego to ekipa, a zdobyć medal w drużynie to nie lada sztuka. Do tego pewnie medialne + historia Justyny Święty.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 27 lis 2017, 11:18

Ta lista zawsze jest dyskusyjna. Ja na przykład nie wiem kim jest Dudek. Podejrzewam, że z drugiej strony są osoby które nie znają Murada lub dziewczyn z 470.

Ja osobiście nie lubię sposobu głosowania na plebiscyt, bo niestety PS pobiera za dużo informacji i potem jestem pombardowany spamem.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 27 lis 2017, 11:27

runfixe pisze:
27 lis 2017, 11:18
Ta lista zawsze jest dyskusyjna. Ja na przykład nie wiem kim jest Dudek. Podejrzewam, że z drugiej strony są osoby które nie znają Murada lub dziewczyn z 470.

Ja osobiście nie lubię sposobu głosowania na plebiscyt, bo niestety PS pobiera za dużo informacji i potem jestem pombardowany spamem.
Dudek to wicemistrz świata na żużlu, zdobywca złota w DPŚ i World Games ;)

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 27 lis 2017, 12:24

Dokładnie, ile to mnie omija :)

Moim zdaniem powinni zmienić nazwę na plebiscyt na najpopularniejszego sportowca i wtedy by skończyły się wszelkie kontrowersje.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 27 lis 2017, 15:13

Od zwycięstwa Marka Citko w 1996 roku tylko tak na to patrzę - plebiscyt popularności. Ale przecież niemal wszystkie wybory to plebiscyt popularności. Od wyborów przewodniczącego samorządu klasowego w podstawówce po wybory parlamentarne. Więc dlaczego tu ma być inaczej. Zwłaszcza, że większość głosujących i tak nie interesuje się sportami niszowymi, więc wszystko im jedno która z osad wioślarskich została uwzględniona. Liczy się i tak głównie medialność.

dd100

Post autor: dd100 » 27 lis 2017, 16:16

Z tymże Citko nie wygrał w tym plebiscycie :) On wygrał w konkurencyjnym organizowanym przez TVP.
W plebiscycie PS wygrała Mauer.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 27 lis 2017, 21:55

Faktycznie, były wtedy dwa plebiscyty. Jednak poza tym reszta mojej opinii bez zmian. W dobie głosowania przez sms czy kliknięcie na jednego kandydata, to tylko plebiscyt popularności, w którym, jak ktoś wyżej zauważył, wysoko byłaby w tym sezonie Radwańska, bo jest popularna.
Ale tak samo jest z najpoważniejszymi wyborami, gdy głosujemy nie na programy, tylko sprzedawane nam w mediach wizerunki. Ale to już inna bajka. A plebiscyt PS to tylko zabawa i mnie już dawno żadne nominacje szczególnie nie dziwią. Sukces Kubicy w roku olimpijskim także był wielce zrozumiały.

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 03 gru 2017, 11:31

Kuburgha pisze:
27 lis 2017, 15:13
Od zwycięstwa Marka Citko w 1996 roku tylko tak na to patrzę - plebiscyt popularności. Ale przecież niemal wszystkie wybory to plebiscyt popularności. Od wyborów przewodniczącego samorządu klasowego w podstawówce po wybory parlamentarne. Więc dlaczego tu ma być inaczej. Zwłaszcza, że większość głosujących i tak nie interesuje się sportami niszowymi, więc wszystko im jedno która z osad wioślarskich została uwzględniona. Liczy się i tak głównie medialność.
A przed 1996 rokiem nie był? Jak w wielu dziedzinach życia, tak i tu wg mnie dochodzi do gloryfikowania przeszłości. Niestety, ale dawniej też decydowały mody, medialność, a nie czysty wynik sportowy. I też często dotyczył dość niszowych sportów nieolimpijskich. Nie sięgając daleko przed 1996 r., to od drugiej połowy lat 80-tych ile razy w 10 znaleźli się przedstawiciele lotnictwa, sportów motorowych, alpinizmu, brydża, czy kickboxingu. Piotrowski (drugi w 1990), czy Saleta bardzo mi przypominają niektórych nominowanych w tym roku.
A w bardziej odległych czasach nawet przedstawiciele sportów olimpijskich też potrafili wypłynąć na medialnym szumie, który mało znaczące wydarzenia potrafił wywindować do rangi dziejowych triumfów. Takimi było choćby pokonanie Nurmiego, czy trzy rekordy świata w pierwszym roku po zmianie w długości rozgrywania biegu połączone z nieprzeciętną urodą ich autorki. W obu przypadkach doprowadziło to do triumfów w całym plebiscycie.

Żeby nie było, że mi się podoba taki stan, wręcz przeciwnie. Ale sporty olimpijskie w Polsce nie cieszą się zbyt dużą popularnością. Z drugiej strony patrząc na XXI wiek, to takiej Kowalczyk, też zdarzało się wygrywać plebiscyt medialnością, a nie skalą wyniku sportowego. Choćby rok 2012 i postawienie jej TdS ponad obronę złota olimpijskiego jest czymś podobnym, co stało się w 2008 r.

Przy okazji, dysponuje ktoś zliczeniem wyników plebiscytu z całej jego historii, gdzie sumowano wyniki dla poszczególnych osób przyznając 10 pkt na 1 m, 9 za drugie itd. Z 7 lat temu takie zestawienie było na stronach Przeglądu, ale obecnie nie mogę tego odszukać.

balwan

Post autor: balwan » 03 gru 2017, 11:52

Żużlowcy na dzień dzisiejszy i tak są mniej medialny niż czasy Golloba. Kilka lat temu było wszędzie mnóstwo o Żużlu dziś co raz mniej a co za tym idzie sponsorzy się wycofują. Ja nad tym straszne nie ubolewam, bo sporty nieolimpijskie mnie nie obchodzą.
Ale udział wysoko w tych plebiscytach żużlowców , Kubicy czy nawet bokserów mnie tak nie wkurza ... Jak wysokie miejsca Jędrzejczyk. Jeszcze by mi brakowało Pudzianowskiego i Popka w tym zestawieniu. A stawiam że Popek to by i wysokie miejsca zdobył dzięki fanom.

Kazulinho

Post autor: Kazulinho » 09 gru 2017, 1:41

Ja tylko napiszę, że o ile Jędrzejczyk pas straciła, o tyle mistrzostwo świata (nieoficjalne, ale nie oszukujmy się) w MMA i taki zawodnik nam się długo nie przytrafi w takim np. boksie. Dodatkowo robi fantastyczną robotę medialną i stawiam, że w USA jest w czołówce naszych sportowców obok Gortata. Nie tylko w USA zresztą o czym sam się przekonałem

RychuGKM

Post autor: RychuGKM » 09 gru 2017, 8:26

balwan pisze:
03 gru 2017, 11:52
Żużlowcy na dzień dzisiejszy i tak są mniej medialny niż czasy Golloba. Kilka lat temu było wszędzie mnóstwo o Żużlu dziś co raz mniej a co za tym idzie sponsorzy się wycofują. Ja nad tym straszne nie ubolewam, bo sporty nieolimpijskie mnie nie obchodzą.
Ale udział wysoko w tych plebiscytach żużlowców , Kubicy czy nawet bokserów mnie tak nie wkurza ... Jak wysokie miejsca Jędrzejczyk. Jeszcze by mi brakowało Pudzianowskiego i Popka w tym zestawieniu. A stawiam że Popek to by i wysokie miejsca zdobył dzięki fanom.
Kiedyś zrobiono otoczkę, że Gollob walczy z całym światem, w dodatku ten świat stosuje nieczyste zagrywki, coś jak z Małyszem który "bohatersko" walczył z nieuczciwymi Niemcami Austriakami, Hoferem i Tepeszem :lol: Skoki też już nie cieszą się taką popularnością jak wtedy. Teraz to raczej cały świat z różnym skutkiem próbuje walczyć z nami w obu dyscyplinach.
Swoją drogą można zauważyć, że rozwój tych dyscyplin przebiegał bardzo podobnie:
-totalna zapaść w latach 80/90
-pojawienie się supertalentu, który przyciągnął sponsorów kibiców i TV
-wysyp mistrzów świata juniorów, z których większość nie spełnia pokładanych w nich nadziei w wieku seniora
-ostatecznie dołączamy do czołówki światowej, a nawet stajemy się dominatorami

marti

Re: Sportowiec roku 2017

Post autor: marti » 15 gru 2017, 2:30

Pominięte, czy nie, to wydaję mi się, że Stoch raczej wygra. Wystarczy, że na T4S będzie w formie, a resztę zrobi TVP. Wtedy nic innego się nie będzie działo, więc nie będzie mieć konkurencji (w Żyłę i jego regularność nie wierzę). Właśnie dzięki takiemu terminowi plebiscytu Kowalczyk wygrała z Majewskim za 2012r.

ODPOWIEDZ