Polskie medale letnich igrzysk olimpijskich - statystyka

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Awatar użytkownika
Merlin

Re: Polskie medale letnich igrzysk olimpijskich - statystyka

Post autor: Merlin » 23 maja 2017, 15:34

Postanowiłem też przeliczyć trofea na bogactwo danego kraju. Podzieliłem ilość medali przez wartość PKB według parytetu siły nabywczej i otrzymałem wskaźniki, ile dany kraj zdobył medali na każdy bilion dolarów dochodu. Jak nietrudno się domyślić czołówkę stanowią państwa nieduże i nie najbogatsze.
Oto pierwsze dziesiątki świata, EOC i UE:
Grenada 661
Jamajka 440
Bahama 221
Gruzja 189
KRL-D 175
Armenia 156
Burundi 127
Kuba 126
Fidżi 121
Chorwacja 105
55 Polska 10

Gruzja 189
Armenia 156
Chorwacja 105
Azerbejdżan 97
Serbia 79
Słowenia 61
Węgry 56
Dania 55
Kosowo 54
Białoruś 53
29 Polska 10

Chorwacja 105
Słowenia 61
Węgry 56
Dania 55
Litwa 47
Czechy 29
Estonia 26
W. Brytania 24
Słowacja 24
Szwecja 22
19 Polska 10

Wskaźniki dla niektórych innych krajów:
USA 7
Chiny 3
Rosja 15
Niemcy 11
Japonia 8
Francja 15
Korea 11
Włochy 13
Australia 24
Holandia 22
Brazylia 6
Hiszpania 10
Kanada 13
Kenia 85
N.Zelandia 102

Najbogatszym krajem, który nie zdobył żadnego medalu jest Arabia Saudyjska.

Może te zestawienia niewiele mówią, ale nie sposób nie zauważyć, jak silny jest sport w krajach Kaukazu i byłej Jugosławii. Widać też, nieustającą od stu lat, ponadprzeciętną potęgę sportu węgierskiego. No i, jak by nie liczyć, wygląda na to, że nasz sport rozwija się znacznie wolniej niż gospodarka.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 23 maja 2017, 16:41

Twoja analiza dotyczy roku 2016 - Rio i PKB 2015 (2016?) ?

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 23 maja 2017, 17:20

Dotyczy Rio, a PKB wziąłem z raportu MFW, też podobno za 2016. Nie było tam danych dla Kuby i KRL-D więc dla nich przyjąłem szacunki, jakie znalazłem na innych stronach.

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 23 maja 2017, 17:47

Szkoda, że nie ma zestawienia, jaki kraj ile wydaje na sport. Można by z takiego zestawienia wyciągnąć sensowne wnioski.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 23 maja 2017, 19:00

Dzięki Ryszardzie za ciepłe słowo. Z Rżanym rzeczywiście zaliczyłem wtopę, aczkolwiek w 2000 też przegrał z kimś z byłego ZSRR. Dzięki za uwagi, bo krytyka motorem postępu.
Zieliński formalnie medal za Londyn powinien już mieć, jego przykład podałem, bo Iljin był chyba najszybciej zdyskwalifikowany.
Ewentualne "stracone" medale w kajakarstwie górskim sprawdzałem w trakcie Rio. Ale oczywiście jestem zwolennikiem starej, dobrej, komunistycznej zasady, że kontrola podstawą zaufania, więc może jeszcze ktoś sprawdzi.
Wracając jeszcze do zysku jakim dla nas było zjednoczenie Niemiec, to uświadomiłem sobie właśnie jedną rzecz. Otóż enerdowcy byli m.in. potęgą w la w rzutach. Od 2000 roku mamy w tym chyba 8 medali, w tym 6 złotych. Wyobrażacie sobie co mogłoby się dziać, gdyby dalej te ichniejsze brojlery były hodowane? Może np. nasza Anita nie byłaby dominatorką?

Fajne zestawienia Merlinie. Ale nie rozumiem zaliczenia wymienionych przez Ciebie krajów do Azji a nie Europy. Powinien chyba jednak decydować aspekt ich przynależności sportowej do Europy, a nie geograficzny.
Oczywiście ewentualne "przeniesienie tych państw do Europy" nie zmienia w Twoim zestawieniu ogólnego obrazu zmieniania się proporcji.
Zwróciłeś słusznie uwagę na dwie przyczyny: rozpad ZSRR (zaskoczyła mnie ostatnio ilość medali Uzbekistanu z Rio) i potencjał demograficzny. Ale dodać koniecznie trzeba jeszcze jeden - finanse. Rośnie zamożność krajów azjatyckich. Kiedyś była tylko Japonia. A teraz co raz więcej państw. Niektórzy komentatorzy już twierdzą, że centrum gospodarcze świata przesuwa się z nad Atlantyku nad Pacyfik.
A będzie coraz gorzej dla Europy, bo Azja wciąż się bogaci i stopniowo zaczyna to przekładać na sport. Popatrzmy np. na taki Iran. Niezłe PKB, ludzi z grubsza 2x tyle co Polska, w sport inwestują. A to tylko jeden z przykładów rozwoju w Azji.
Natomiast co do drugiego zestawienia, to chyba nie trzeba liczyć na piechotę. Nie chce mi się teraz szukać, ale wydaje mi się, że po Rio gdzieś widziałem podobne zestawienia na którymś z portali finansowych.
Ale szacun, że chce Ci się to liczyć. Jesteś pewien, że chodzi o biliony a nie miliardy?
Ukassiu pisze:
23 maja 2017, 17:47
Szkoda, że nie ma zestawienia, jaki kraj ile wydaje na sport. Można by z takiego zestawienia wyciągnąć sensowne wnioski.
Ciekawe czy w przypadku każdego państwa dałoby się to policzyć? Np. w Korei Kimów lub na Kubie - dane mogą być niedostępne. Poza tym chyba jednak w przypadku kilku krajów i sportów jakąś rolę odgrywają też fundusze prywatnych sponsorów, a nie tylko państwowe, więc ostateczne dane byłyby może trochę nieprecyzyjne.
Więc chyba takie powiązanie z PKB sporo może pokazać.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 23 maja 2017, 21:49

- W zestawieniu kontynentalnym przyjąłem kryterium geograficzne dlatego, że znacznie trudniej zmienić kontynent niż federację. Mam tu na myśli np. Kazachstan, którego piłkarze grają przecież w rozgrywkach europejskich, czy Australię należącą do futbolowej Azji. I nie jest to tylko domena kopaczy, bo w mistrzostwach Europy w boksie startowali kiedyś Egipcjanie, którzy akurat byli skłóceni z federacją afrykańską.
- Chodzi na pewno o biliony, a nie miliardy. Polska ma PKB (według parytetu siły nabywczej) nieco ponad 1 bilion dolarów. Gdyby był to miliard, to na osobę wychodziłoby niecałe 30 "zielonych" rocznie.
- Co do siły azjatyckiej gospodarki, to wystarczy spojrzeć na listę państw, właśnie według PKB. Na czele Chiny, na podium Indie, czwarta Japonia, ósma Indonezja, w drugiej dziesiątce Turcja, Korea, Arabia, Iran, Tajlandia, w trzeciej Tajwan, Pakistan, Malezja, Filipiny. Kojarzący się przeciętnemu Polakowi z nędzą Bangladesz na 34 miejscu, z PKB większym niż Belgia, czy Szwecja i równym Czechom i Węgrom razem wziętym. Oczywiście, w dużej mierze kraje azjatyckie "zawdzięczają" te wyniki wielkiej liczbie ludności, ale akurat dla naszych sportowców to żadna pociecha.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 23 maja 2017, 23:11

Jednak w większości dyscyplin wymienione przez Ciebie w zestawieniu kraje uczestniczą w imprezach europejskich, a nie azjatyckich, więc moim zdaniem miejsce ich olimpijskich medali jest na koncie Europy a nie Azji. Podejrzewam zresztą, że jeśli kontynentalne federacje robią sobie takie zestawienia, to medale Turcji, Cypru, Izraela i krajów kaukaskich liczą dla Europy.
Przytoczone przez Ciebie przykłady "kontynentalnych zmian" przez różne krajowe federacje są wyjątkowe, a "sytuacja kontynentalna" 6 wymienionych państw raczej stabilna i pewnie nie będą one startować w azjatyckich rozgrywkach. Zresztą np. taki Cypr czy Izrael to cywilizacyjnie bezdyskusyjnie nasz krąg kulturowy, a nie Azja. Oczywiście Twoja zabawa - Twoja sprawa jak liczysz, ale uważam, że założenie błędne i ewentualnie może utrudniać jakieś porównania z zestawieniami zewnętrznymi.
A co do PKB, to ma swoje pułapki. Wymieniłeś dość wysoko sytuowane Filipiny czy Bangladesz. Jednak to nie najlepsze przykłady azjatyckiej zamożności. Liczba ich ludności znacząca i spora część społeczeństwa żyje biednie (tym samym np. niekoniecznie ma możliwość uprawiania sportu). Jak spojrzymy na ich PKB per capita (lepiej pokazujące zamożność społeczeństw) ich sytuacja nie jest już tak różowa (nie ma ich w pierwszej setce). Ale to już kolejny przypadek w naszych dyskusjach pokazujący, że statystyki mogą pokazywać różne obrazy ;)
Swoją drogą widziałem też gdzieś po którychś igrzyskach zestawienie najbogatszych krajów świata bez medalu. Zacne nazwy się tam pojawiały.

A z innej beczki, to runfixe wymienił miejsca Polski w różnych dyscyplinach w olimpijskiej tabeli medalowej wszech czasów. Ja natomiast mam pytanie czy kojarzycie abyśmy wygrali klasyfikację medalową w jakiejś dyscyplinie na danych igrzyskach? Bo ja kojarzę jedynie następujące sytuacje: pięciobój nowoczesny w Barcelonie, piłkę nożną w Monachium oraz dwa razy zwycięstwo ex aequo - pięciobój w Montrealu (z Brytolami) i również w Montrealu siatkówkę (z Japonią). Było coś jeszcze? Bo boksu w Tokio czy zapasów w Atlancie nie wygraliśmy przecież.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 24 maja 2017, 8:34

Kuburgha pisze:
23 maja 2017, 23:11

A co do PKB, to ma swoje pułapki. Wymieniłeś dość wysoko sytuowane Filipiny czy Bangladesz. Jednak to nie najlepsze przykłady azjatyckiej zamożności. Liczba ich ludności znacząca i spora część społeczeństwa żyje biednie (tym samym np. niekoniecznie ma możliwość uprawiania sportu). Jak spojrzymy na ich PKB per capita (lepiej pokazujące zamożność społeczeństw) ich sytuacja nie jest już tak różowa (nie ma ich w pierwszej setce).
Ja przecież pisałem, że wiele krajów azjatyckich "robi" swoje PKB głównie liczbą ludności i zgadzam się, że społeczeństwa są tam znacznie biedniejsze niż np. w Europie. Ale spójrzmy na pierwszą siódemkę tych najzamożniejszych (PKB per capita): Monako, Liechtenstein, Katar, Luksemburg, Makau, Singapur, Brunei. Będę się upierał, że np. Malezja, Indonezja, Filipiny, Tajlandia, Wietnam (zostawmy już tych Bengalów) stanowią poważniejsze zagrożenie dla naszego sportu niż te siedem potęg. ;)
Przy okazji, co z tego, że np. 90% Hindusów żyje biednie i nie stać ich na uprawianie sportu, skoro te pozostałe 10% to 130 milionów ludzi, mających za sobą trzecią gospodarkę świata? Jeśli oni zrozumieją, że istnieją inne dyscypliny niż krykiet i hokej na trawie, to klękajcie narody.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 24 maja 2017, 18:08

W zasadzie, to zrobi nam się znów dyskusja, w której w sporej części się zgadzamy. O Indiach pisałem już w tym wątku na wcześniejszej stronie. Jest się kogo bać. Zresztą to już nie tylko krykiet i hokej na trawie. W XXI wieku zdobywali medale w czterech dyscyplinach (i nie był to hokej). Ich reprezentacja rozrasta się z igrzysk na igrzyska (za wyjątkiem Pekinu) i w Rio była rekordowa. Doczekamy niebawem czasów, że w tabeli medalowej będziemy oglądać ich plecy (jeszcze nie w Tokio).
A na koniec znów wrócę do danych. Pisaliśmy już, że przy ich pomocy można udowodnić wszystko :lol:
Dałeś przykład pierwszej 7 PKB per capita i zacząłeś ironizować. A kto jest 8? Zresztą zależy wg jakich danych i którego PKB, bo czasem też 7. Tak, tak to nie pomyłka USA, kpij dalej ;) . W innym zestawieniu 6 jest Norwegia, latem rzeczywiście taka sobie, ale zimą...
PKB per capita podałem wyżej dla wyeliminowania krajów, które maja wysokie PKB nominalne, ale na sportowe sukcesy raczej nie powinno się to przekładać bo jest tam duża bieda. Nie zgodzę się z Tobą, że 10% narodu wystarczy. Kraje takie jak Indie, Bangladesz i Filipiny mają z powodu biedy na prawdę całą masę większych zmartwień niż sport. Dlatego potęgami w tabeli medalowej nie mogą być już teraz.
Zresztą to wątek o polskich medalach, więc dyskusja o Indiach i innych nie bardzo tu na miejscu.
Obok zakładam nowy wątek, gdzie podzielę się swoimi przemyśleniami o czynnikach wpływających na pozycję państw w tabeli medalowej igrzysk.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 12 cze 2017, 22:25

Wcześniej Kuburugha pisał o Indiach. Ja ich nie postrzegam jako zagrożenia, szczególnie dla nas. Kilku hindusów jakich znam, oraz ogólna wiedza o tym kraju, skłaniają mnie do tego przekonania. Sport dla nich jest owszem ciekawy, ale jedynie jeśli oglądają Beckhama, Real Madryt czy mistrzów boksu. Poprawa stanu społecznego nijak nie jest związana z wysiłkiem fizycznym i sukcesami sportowymi.

Co innego Iran, jeśli tylko zorientują się na poważnie, że medale można zdobywać nie tylko w zapasach i podnoszeniu ciężarów oraz że 50% medali jest do zdobycia przez kobiety, to mogą być poważnym zagrożeniem. Już nauczyli się grać w siatkówkę, w kopaną też coraz lepiej, reszta jest kwestią czasu. Chodzi o dość bogaty kraj, który bardzo chciałby pokazać swoje mocarstwowe oblicze i siłę 80 milionowego ludu.

dd100

Post autor: dd100 » 13 cze 2017, 1:11

Indie to przede wszystkim krykiet (poza oczywiście hokejem na trawie) i jakieś miejscowe sporty.

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 13 cze 2017, 3:02

W dalszej perspektywie groźna moze być Nigeria.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

jerro

Post autor: jerro » 14 cze 2017, 14:14

Panowie, wątek Wam ucieka .... Nigeria, Indie, Iran a mamy Polskie medale letnich igrzysk olimpijskich :)

Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 14 cze 2017, 18:04

A bo wiadomo skąd będą polscy medaliści za 10-20 lat? Z Polski będą pewnie zdobywać krążki dla W. Brytanii albo Niemiec ;)

ODPOWIEDZ