Polskie medale letnich igrzysk olimpijskich - statystyka

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Polskie medale letnich igrzysk olimpijskich - statystyka

Post autor: runfixe » 21 maja 2017, 23:03

Zrobiłem takie zestawienie (pseudo)statystyczne polskich medali letnich igrzysk olimpijskich. Obliczyłem udział procentowy poszczególnych grup dyscyplin w kolejnych dziesięcioleciach.
Grupa dyscyplin 50-te*  60-te   70-te 80-te    90-te  2000   2010    
Sporty walki	50%	43%	38%	54%	36%	11%	9%
Sporty wodne	7%	 5%	4%	15%	22%	40%	36%
Tech-artyst	14%	0	0	4%	0	6%	0
Lekkoatletyka	24%	26%	17%	15%	8%	23%	23%
S. precyzyjne	7%	3%	9%	0	14%	3%	5%
Podn.cięż.	7%	17%	13%	8%	11%	14%	14%
Sporty drużynowe 0	3%	9%	0	3%	0	0
Kolarstwo	0	3%	9%	4%	0	3%	9%
Sporty łączone 0 	0 	2%	0	6%	0	5%
Sporty rakietowe 0	0	0	0	0	0	0

* do lat 50-tych dołączyłem IO48 z jednym medalem

Komentarze:
Sporty walki: boks, judo, zapasy, szermierka, taekwondo
Sporty wodne: pływanie, wioślarstwo, kajakarstwo, żeglarstwo, skoki do wody
Techniczno-artystyczne: jeździectwo, gimnastyka, pływanie synchroniczne
Lekkoatletyka
Sporty precyzyjne: strzelectwo, łucznictwo
Podnoszenie ciężarów: nie dało się dołączyć do żadnej grupy zostało więc samo. Z uwzględnieniem ostatnich medali przyznanych po wpadkach dopingowych.
Drużynowe: wszystkie sporty drużynowe z piłkami
Kolarstwo: z racji wielu konkurencji zasługuje na własną kategorię
Sporty łączone: pięciobój nowoczesny i triathlon
Sporty rakietowe: badminton, tenis, tenis stołowy

Widać wyraźnie odwrócenie proporcji sportów walki do sportów wodnych oraz dołek LA w latach 90-tych.

P.s. Jutro jak będę miał dostęp do klawiatury to wyrównam kolumny (trzeba użycia TABS-a... Na tablecie go nie ma)

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Re: Polskie medale letnich igrzysk olimpijskich - statystyka

Post autor: runfixe » 22 maja 2017, 10:12

Tabelka już jest czytelna, w osobnym wątku wytłumaczę jak robić tabelki by się nie zjeżdzały.

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 22 maja 2017, 10:28

To co się stalo ze sportami walki to tragedia, ale jak ma byc inaczej skoro teraz ledwo jakis brązik jesteśmy w stanie wywalczyć. A kwalifikacjami do IO chyba najbardziej się emocjonujemy.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 22 maja 2017, 13:00

Nasze sporty walki oczywiście dołują, ale też chyba najbardziej straciły na rozpadzie ZSRR. Gruzini, Azerowie, Ormianie, Kazachowie, Uzbecy, to typowe "walczaki". Do LA, pływania, czy wioślarstwa jakoś się nie garną, oczywiście poza wyjątkami, typu Dima Bałandin, czy Olga Rypakowa.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 22 maja 2017, 13:50

To oczywiście nie jest jedynym wytłumaczeniem. Duża część medali w sportach walki stanowiła szermierka, tutaj nie da się wytłumaczyć naszych słabych wyników jedynie zwiększeniem liczby krajów. Owszem poziom szermierki w Azji wzrósł zdecydowanie, ale polska szermierka stała się w tym samym czasie po prostu słaba, wiele talentów w ostatnich latach zniknęło. Jeszcze kilka lat temu mieliśmy świetnych szpadzistów - gdzie są teraz? Niemal wszyscy po 2008 pokończyli kariery.

Twoja teza oczywiście się sprawdza do zapasów, boks i trochę judo, ale takie podnoszenie ciężarów do tej pory sobie radziło z tym samym problemem.

Dla mnie pozostaje to wciąż science-fiction, że kiedyś byliśmy potęgą w boksie.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 22 maja 2017, 19:51

runfixe pisze:
21 maja 2017, 23:03
Widać wyraźnie odwrócenie proporcji sportów walki do sportów wodnych oraz dołek LA w latach 90-tych.
Załamanie la to chyba efekt strasznego kryzysu ekonomicznego późnego PRL, który lekka odczuła bardzo mocno. Wielu sportowców i trenerów emigrowało gdzie tylko się dało. Nie było pieniędzy. Prawdziwa katastrofa. Przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych były wprost niewyobrażalne z dzisiejszej perspektywy. Seul to ledwie kilka finałów! Pamiętam jak z nadzieją czytałem o obiecujących juniorach, którzy mieli być nadzieją na lepsze jutro: Partyce i Jędrusiku (ten drugi nie spełnił nadziei). Pewnie też jakiś negatywny wpływ poza ekonomią miał bojkot igrzysk 1984 (jeszcze mś 1983 były niezłe).
Merlin pisze:
22 maja 2017, 13:00
Nasze sporty walki oczywiście dołują, ale też chyba najbardziej straciły na rozpadzie ZSRR. Gruzini, Azerowie, Ormianie, Kazachowie, Uzbecy, to typowe "walczaki". Do LA, pływania, czy wioślarstwa jakoś się nie garną, oczywiście poza wyjątkami, typu Dima Bałandin, czy Olga Rypakowa.
Przy okazji igrzysk w Rio (trochę na bazie forumowego biadolenia jak to jest źle i kiedyś było lepiej) zacząłem się przyglądać naszym występom na igrzyskach po rozpadzie ZSRR i zastanawiać się ile to medali przez to "straciliśmy". Wyniki były dla mnie trochę zaskakujące. Przede wszystkim patrzyłem na konkurencje jak najbardziej wymierne. I jednym z nielicznych medali, który bezdyskusyjnie straciliśmy to właśnie wioślarstwo i czwórka podwójna mężczyzn w 2004 (przed naszymi Rosja i Ukraina).
Poza tym w ciężarach T.Zieliński otarłby się o medal w 2012 (a po dyskwalifikacji Ilina by go miał, może więc przed Rio by się tak nie napakował?)
Byłoby też pewnie kilka medali w sportach walki. Np. w 2000 r. Garmulewicz przegrał brąz z Gruzinem, a medale mieli chyba "sami Ruscy z ZSRR" i kilka mniej oczywistych sytuacji (Rżany w 2000, Brzozowski w 2004, Matyjaszek w 2008). W sumie nie tak wiele. Więc nie ma co na pozór zwalać na "Ruskich". Ale z drugiej strony takie zapasy i inne sporty walki musiały to odczuć. Wielu naszych straciło pewnie szanse na stypendia po gorszych miejscach na kolejnych mistrzostwach i pewnie szykowało się do dalszych startów w gorszych warunkach.
Ale jeśli już o zmianach politycznych mowa, to zwróćmy uwagę na jeszcze inną okoliczność. Otóż zjednoczyły się Niemcy. Były przecież dyscypliny, w których obie reprezentacje niemieckie były potęgą. Zjednoczenie troszkę mogło zmniejszyć konkurencję. Złagodziło też pewnie enerdowski sztuczny wychów medalistów. Więc znów trochę łatwiej. Chociaż jakoś tak nie chce mi się do końca wierzyć, że Niemcy po zjednoczeniu "zmarnowali" doświadczenie fachowców ze wschodniej części kraju.
W sumie rozpad ZSRR parę medali nam zabrał, ale być może zjednoczenie Niemiec trochę nam pomogło? Czy to wychodzi na zero? Nie wiem.
Natomiast rozpad Czechosłowacji i Jugosławii nie pozbawiły nas żadnego medalu olimpijskiego.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 22 maja 2017, 20:13

Tak dla ciekawości zestawiłem liczbę medali zdobytych przez ZSRR, Jugosławię, PRL i kraje postsowieckie, kraje byłej Jugosławii i Polskę na igrzyskach w Seulu i Rio.

Polska
1988: 16 2016: 11
Jugosławia
1988: 12 2016: 25
ZSRR
1988: 132 2016: 142

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 22 maja 2017, 21:06

Zaskoczyła mnie ilość jugosłowiańskich medali w Rio. Ale sprawdzałem do Londynu włącznie i rozpad Jugosławii nie pozbawił nas żadnego medalu (dla Rio nie sprawdzałem, ale nie kojarzę).
Może już najbliżej takiej bezpośredniej straty to ta nieszczęsna Serbia, która wyeliminowała nas w ręczną przed Londynem (gdyby była Jugosławia, to pewnie grałaby w turnieju którego gospodarzem była Chorwacja, a z nami w Hiszpanii ktoś inny). Ale w medal ekipy Wenty w Londynie raczej bym nie za bardzo wierzył. No ale to już tylko gdybanie.
A "ruskich" medali w Rio (z polskiej Wikipedii) wyszło mi sumując na szybko bez kalkulatora 140. Może kogoś nie policzyłeś? Albo ja źle dodaję w pamięci ;)

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 22 maja 2017, 21:14

Ha ha nie policzyłem Ukrainy :oops:

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 22 maja 2017, 21:40

Jeszcze w ramach sentymentów - miejsce Polski w tabelach medalowych poszczególnych dyscyplin sportów walki uwzględniając wszystkie IO (bez Rio).
Boks : 8 (43 medale)
Judo: 9 (9 medali)
Szermierka: 9 (22 medale)
Zapasy: 14 (26 medali)

Dla porównania jeśli się nie mylę najwyżej jesteśmy po Rio w LA - na 7 miejscu (wliczając wszystkie przetasowania dopingowe).

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 22 maja 2017, 22:11

Nie da się dokładnie wyliczyć ile medali "straciliśmy" przez rozpad ZSRR np. w zapasach. Przyjmijmy, że startuje kilkunastu zawodników, w tym dziesięciu z "sojuza" i nasz przegrywa z Azerem, czy Gruzinem w pierwszej walce. Zajmuje powiedzmy 15 miejsce, więc niby medalu nie stracił. Tylko że, gdyby zamiast tych dziesięciu startował jeden, to sytuacja byłaby zupełnie inna, a prawdopodobieństwo pechowego losowania bez porównania mniejsze.
Nie mówiąc już o tym, że mielibyśmy znacznie większą reprezentację, czyli więcej szans na dobry występ.

Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 22 maja 2017, 22:37

Skoro już o politycznych zmianach mowa, to może jeszcze ktoś policzy ile "straciliśmy" medali przez pojawienie się na olimpijskich arenach Chińskiej Republiki Ludowej? ;)

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 22 maja 2017, 22:57

Napewno kilka w skokach do wody :P

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 22 maja 2017, 23:27

Col_Frost pisze:
22 maja 2017, 22:37
Skoro już o politycznych zmianach mowa, to może jeszcze ktoś policzy ile "straciliśmy" medali przez pojawienie się na olimpijskich arenach Chińskiej Republiki Ludowej? ;)
Jak już zacząłem kiedyś liczyć te "stracone" przez "Ruskich", to z rozpędu wziąłem się też za liczenie strat "chińskich". Zacząłem od Seulu i nawet całego chyba nie skończyłem. Wyszło mi, że bezdyskusyjnie straciliśmy wtedy przez Chińczyków dwa brązowe medale w ciężarach (Jacek Gutowski i Marek Seweryn). I w ćwierćfinale odpadli wtedy Grubba z Kucharskim z późniejszymi chińskimi mistrzami olimpijskimi. Ale to tylko taka zabawa. Otylia też bez Chińczyków miałaby medal z Pekinu... W sumie pewnie by się trochę od 1988 nazbierało.
Natomiast pojawienie się sportowej potęgi Chin to decyzja polityczna. Za Mao sport był zjawiskiem drugoplanowym w Chinach. A od L.A. nagle potęga. Aż strach pomyśleć co będzie, gdy na porównywalną co Chińczycy skalę za sport wezmą się Indie. Potencjał demograficzny jest tam ogromny. Rozwój gospodarczy coraz lepszy. Więc jest się czego bać.

Merlin pisze:
22 maja 2017, 22:11
Nie da się dokładnie wyliczyć ile medali "straciliśmy" przez rozpad ZSRR np. w zapasach. Przyjmijmy, że startuje kilkunastu zawodników, w tym dziesięciu z "sojuza" i nasz przegrywa z Azerem, czy Gruzinem w pierwszej walce. Zajmuje powiedzmy 15 miejsce, więc niby medalu nie stracił. Tylko że, gdyby zamiast tych dziesięciu startował jeden, to sytuacja byłaby zupełnie inna, a prawdopodobieństwo pechowego losowania bez porównania mniejsze.
Nie mówiąc już o tym, że mielibyśmy znacznie większą reprezentację, czyli więcej szans na dobry występ.
Generalnie tu się zgadzam. Pisałem chyba, że liczyłem głównie medale stracone wymiernie, a w sportach walki trudno to policzyć, uwzględniałem więc takich naszych zawodników, którzy w boksie, zapasach i judo zakręcili się blisko strefy medalowej. Pisałem też, że wielu naszych odczuło sytuację np. poprzez stratę stypendium i gorsze warunki przygotowań.
Ale też wszystkiego na "Ruskich" nie ma co zwalać. Nasze zapasy w stylu klasycznym załamały się np. w Sydney katastrofalnie nie tylko przez zawodników z ZSRR. Jeszcze w Atlancie oprócz Rosjan medale zdobyli zawodnicy z 7 innych państw poradzieckich. A nasz występ był bajkowy, najlepszy w historii. A cztery lata później badziew i porażki z zawodnikami nie tylko z byłego ZSRR. Więc przyczyny chyba bardziej złożone.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 23 maja 2017, 9:33

To oczywiście tylko zabawa, ale jeśli już liczymy straty, to generalnie cała Europa traci przede wszystkim na rzecz Azji. Policzyłem udział medalowy poszczególnych kontynentów na wszystkich igrzyskach i okazało się, że Eurazja zdobywa zazwyczaj w granicach 68-78 % ogółu medali ( nie licząc igrzysk bojkotu i czasów zamierzchłych ). Niestety, środek ciężkości cały czas przesuwa się na wschód. Przykładowe zdobycze Europy i Azji w zaokrągleniu do pełnych procentów: 1948 - 64:4, 1960 - 67:8, 1976 - 72:6, tu jeszcze Europa dominowała, ale po bojkotach zaczął się zjazd. 1988 - 67:11, 1992 - 55:17, 1996 - 53:16, 2000 - 53:17, 2004 - 50:22, 2008 - 44:25, 2012 - 46:25, 2016 - 43:25. Dla wyjaśnienia dodam, że zaliczałem kraje według kryterium geograficznego, czyli Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Turcja, Cypr i Izrael do Azji. Rozpad ZSRR miał tu oczywiście swoje znaczenie, ale jednak głównym powodem takiego stanu rzeczy jest rosnąca potęga sportu azjatyckiego. I ona dalej będzie rosła. W końcu na tym kontynencie mieszka 60% ludności świata, a pracy i dyscypliny oni się nie boją.

ODPOWIEDZ