Piłka nożna

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Outsider

Re: Piłka nożna

Post autor: Outsider » 03 sie 2019, 1:03

A jeszcze smutniej to wygląda, jak popatrzymy, że wg Transfermarkt wartość piłkarzy w naszej lidze jest na mniej więcej 20 pozycji (w przeliczeniu na liczbę klubów), przed Szwecją czy Serbią, a wartość marketingowa ligi jako produktu medialnego jeszcze wyżej. I to, że Piasta eliminuje nasz rodak, grający na Łotwie, dawny król strzelców Młodej Ekstraklasy Kamil Biliński, też nie jest jakieś optymistyczne ...

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 03 sie 2019, 1:43

Piasta Biliński, Lechię Wilczek, taki znak widać czasów, że emocjonować możemy się głównie grą Polaków w zagranicznych klubach, zwłaszcza że w polskich znowu ich tak wielu nie ma (taka mała szpileczka z mojej strony pod adresem zarządzających polityką transferową).

Oceną wartości marketingowej bym się aż tak nie przejmował, bo pewnie w grę wchodzi tutaj m.in. realizacja meczów, cała otoczka medialna i oczywiście zainteresowanie widzów, a te rzeczy paradoksalnie, przynajmniej w naszym kraju, za wiele wspólnego z poziomem gry nie mają.

Ciekawa natomiast informacja o wartości piłkarzy. Chociaż podejrzewam, że też jest lekko zawyżona, zapewne wpływają na nie wysokości kontraktów, a te w Ekstraklasie nie są takie niskie i na tle europejskich średniaków z pewnością się wyróżniamy. O tym, że Polak z polskiej ligi może być doceniony niech świadczy poniższe zestawienie, które niedawno wykonałem na swoje potrzeby, a którym teraz wszędzie się "chwalę". Chyba nic się nie zmieniło od czasu, gdy je układałem.

A zatem dokąd się można wybić z Ekstraklasy (Miedź Legnicę potraktowałem jeszcze jako jej część, bo przecież grała w niej w zeszłym sezonie):
- Rafał Augustyniak; Miedź -> Urał Jekaterynburg (RUS)
- Ariel Borysiuk; Wisła Płock -> Sheriff Tiraspol (MDA)
- Adam Dźwigała; Wisła Płock -> CD Aves (POR)
- Filip Jagiełło; Zagłębie Lubin -> Genoa (ITA)
- Michał Janota; Arka -> Al-Fateh (KSA)
- Michał Kucharczyk; Legia -> Urał Jekaterynburg (RUS)
- Konrad Michalak; Lechia - Achmat Grozny (RUS)
- Jakub Słowik; Śląsk -> Vegalta Sendai (JPN)
- Radosław Majewski; Pogoń -> Western Sydney Wanderers (AUS)
- Rafał Pietrzak; Wisła Kraków -> Royal Excel Mouscron (BEL)
- Mateusz Szczepaniak; Miedź -> Enossis Neon (CYP)
- Sebastian Szymański; Legia -> Dynamo Moskwa (RUS)
- Sebastian Walukiewicz; Pogoń -> Cagliari Calcio (ITA)
- Szymon Żurkowski; Górnik -> Fiorentina (ITA)

Poza paroma niezbyt ciekawymi kierunkami jak Japonia, Australia, czy Cypr (Mołdawię przemilczę) najczęściej nasi wyjeżdżają do Włoch, gdzie powstała już liczna Polonia oraz Rosji, do której nigdy nie miałem przekonania jako właściwego kierunku. Wielu Polaków sobie tam nie poradziło, na czele z Janczykiem, Murawskim, czy Jędrzejczykiem, chociaż i od tej reguły są wyjątki jak Marcin Kowalczyk, Janusz Gol, czy ostatnio Rybus i Krychowiak. W każdym razie jest to silna i bogata liga. Uzupełniając to o pojedyncze przypadki kierunku portugalskiego i belgijskiego nie wygląda to tak źle.

Smutniejsza jest lista powrotów, na szczęście o wiele krótsza:
Daniel Kajzer; Botew Płowdiw (BUL) -> Śląsk
David Kopacz; VfB Stuttgart (GER) -> Górnik
Michał Kopczyński; Wellington Phoenix (NZL) -> Arka
Igor Lewczuk; Bordeaux (FRA) -> Legia
Michał Marcjanik; Carpi (ITA) -> Wisła Płock
Jakub Rzeźniczak; Qarabag (AZE) -> Wisła Płock
Dominik Steczyk; 1.FC Nurnberg (GER) -> Piast

anoda

Post autor: anoda » 03 sie 2019, 9:30

Prawdą jest wyświechtane powiedzenie, że nie ma już słabych drużyn. Przy większym szczęściu polskie drużyny w komplecie mogły grać w 3 rundzie. Piastowi dwa awanse zawalił defensywa(Bate w rewanżu nie istniało do bezsensowne sprokurowanego karnego), Cracovia nie jest wiele słabsza od Greków, Lechii zabrakło skuteczności w pierwszym meczu. Tymczasem po 2 rundach LE przynajmniej jednego swojego przedstawiciela straciło 43 nacji! Dobrze radzi sobie np Łotwa, która ma na placu boju jeszcze trzech przedstawicieli, Gruzja, Bośnia czy Azerbejdżan po dwóch. Wszystkich swoi h przedstawicieli stracili Andora,Kosowo, WO, San Marino, Macedonia, Islandia, Gibraltar, Albania. Z niezłych drużyn odpadł już Utrecht, Sturm Graz, Lewski Sofia, Jablonec, Hajduk Split, Dinamo Minsk, Arsenal Tula czy też zeszłoroczny uczestnik fazy grupowej i pogromca Legii Spartak Trnava.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 03 sie 2019, 11:39

Col_Frost pisze:
03 sie 2019, 1:43
Oceną wartości marketingowej bym się aż tak nie przejmował, bo pewnie w grę wchodzi tutaj m.in. realizacja meczów, cała otoczka medialna i oczywiście zainteresowanie widzów, a te rzeczy paradoksalnie, przynajmniej w naszym kraju, za wiele wspólnego z poziomem gry nie mają.
A zapewne najważniejsza jest tu wielkość rynku. Jak by nie patrzeć, to jesteśmy jednak jednym z ludniejszych krajów w Europie.

Outsider

Post autor: Outsider » 29 sie 2019, 22:41

Legia 720 minut bez straty gola w Pucharach, ale stracili w 721 i Puchary odjechały. A do tego kara finansowa i prawdopodobnie za rok jakiś mecz bez publiczności. Brawo! :lol:

Kazulinho

Post autor: Kazulinho » 29 sie 2019, 22:52

Chciałbym zobaczyć, jak kolega Adama opisuje stan polskiej piłki klubowej :)

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 29 sie 2019, 22:58

Kazulinho pisze:
29 sie 2019, 22:52
Chciałbym zobaczyć, jak kolega Adama opisuje stan polskiej piłki klubowej :)
A ja chciałbym zobaczyć jak opisuje stan całego naszego sportu. To byłaby pasjonująca lektura z gatunku fact-fiction. I nie ma tu cienia ironii, naprawdę chętnie bym coś takiego przeczytał.

anoda

Post autor: anoda » 31 sie 2019, 9:04

Wczoraj wygrał lepszy zespół. Ale te 8 meczów bez straty bramki z tak słaba obrona mnie mocno zadziwily, niezależnie od tego z kim grali. Od ostatniego poważnego zwycięstwa naszej drużyny w pucharach minelo kilka lat(2 na pewno). Nie idzie to w dobra stronę, niby liga jest coraz ciekawsza, pojawiaja się spore pieniądze, czasami jacyś porzadbi piłkarze, ale poziom rozgrywek międzynarodowych naszych klubow jest najgorszy z wszystkich gier drużynowych

mrpotato

Post autor: mrpotato » 02 wrz 2019, 10:22

"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

mrpotato

Post autor: mrpotato » 06 wrz 2019, 8:43

dziś ze Slo na wyjeździe, jak wygramy to już autostrada na Euro na półmetku
wczoraj dodatkowo korzystne 1-1 Isr-Mac

Outsider

Post autor: Outsider » 06 wrz 2019, 22:54

Nie wpisali się Polacy w ten kanon dobrych występów drużynowych. Jak powtórzymy taki mecz, a co gorsze wynik z Austrią, to z autostrady zrobi się dawno nieremontowana droga krajowa ;) Chyba lepiej dla nas, by Słowenia z Izraelem zagrały na remis ...

mrpotato

Post autor: mrpotato » 06 wrz 2019, 23:11

Dzis przecwiczylismy atak pozycyjny,ze srednim skutkiem...inteligentna defensywa Slo i efektywnosc wysoka.w sumie gorzkawa pigułka ale póki co jest zapas komfortu

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 06 wrz 2019, 23:55

Ech, aż mi się czasy Benhakkera przypomniały...

Awatar użytkownika
sharkinator

Post autor: sharkinator » 07 wrz 2019, 10:21

Ja ich nie żałuję, teraz jest czas na inne drużyny.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 07 wrz 2019, 10:25

Kto by się przejmował piłkarzami, gdy koszykarze wchodzą do ósemki, a siatkarki walczą o medale?

ODPOWIEDZ