Quiz olimpijski

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Awatar użytkownika
Merlin

Re: Quiz olimpijski

Post autor: Merlin » 24 lis 2019, 14:02

Pytanie było bardzo nieprecyzyjne, bo przecież nie napisałeś o zawodach rozgrywanych w ramach igrzysk. Twoje pytanie zawierało jakby dwie odrębne części, dyscyplina miała być rozgrywana na terenie współczesnej Polski i znaleźć się w programie pewnych (czyli jakichkolwiek igrzysk olimpijskich). Takie kryteria spełnia praktycznie każda dyscyplina olimpijska, w tym podana przeze mnie piłka nożna. Oczywiście, domyślałem się, że chodzi o zawody olimpijskie, które jakoś tam zahaczyły o nasze terytorium, ale z pytania to nie wynikało.

maruda

Post autor: maruda » 24 lis 2019, 14:07

Merlin pisze:
24 lis 2019, 14:02
Pytanie było bardzo nieprecyzyjne, bo przecież nie napisałeś o zawodach rozgrywanych w ramach igrzysk. Twoje pytanie zawierało jakby dwie odrębne części, dyscyplina miała być rozgrywana na terenie współczesnej Polski i znaleźć się w programie pewnych (czyli jakichkolwiek igrzysk olimpijskich). Takie kryteria spełnia praktycznie każda dyscyplina olimpijska, w tym podana przeze mnie piłka nożna. Oczywiście, domyślałem się, że chodzi o zawody olimpijskie, które jakoś tam zahaczyły o nasze terytorium, ale z pytania to nie wynikało.
Ok, dopiero teraz zrozumiałem :P
To jest jednak quiz olimpijski - z założenia ma dotyczyć igrzysk olimpijskich :)
Z tym, że "była w programie" to chciałem ominąć kwestię tego jaki miała oficjalny status.

Outsider

Post autor: Outsider » 24 lis 2019, 14:28

Zadaję pytanie.
Pytanie o pecha ;) Wymień imię i nazwisko osoby, której ten pech dotknął? Kiedy i w jakiej konkurencji?
Atrybutem tej osoby są narty i kijki. Osoba ta ani przed, ani po tych Igrzyskach nie stała indywidualnie na podium zawodów światowej rangi, raczej nie należała do czołówki. Na tych Igrzyskach w jednej z konkurencji miała zawody życia. Międzyczasy wskazywały na medal, być może na złoto, bo w czołówce było bardzo ciasno. Z każdym metrem medal był bliżej, 300 metrów, 100, 50, 20 ... Nagle katastrofa ... Kijek dostaje się między narty. Upadek, rozgoryczenie ... Szybkie powstanie z kolan nie pomaga. Strata do zwycięzcy nieduża, w większości zawodów taka strata dałaby medal, ale nie ma nawet brązu, chociaż złoto było blisko.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 24 lis 2019, 14:56

Jean-Philippe Le Guellec, Soczi, biathlon, sprint.

maruda

Post autor: maruda » 24 lis 2019, 15:05

Merlin pisze:
24 lis 2019, 14:56
Jeżeli "zawody światowej rangi" to także PŚ, to nie - Kanadyjczyk (nazwisko bez spacji :P) wygrał kiedyś sprint w Oestersund.

Outsider

Post autor: Outsider » 24 lis 2019, 15:10

maruda pisze:
24 lis 2019, 15:05
Merlin pisze:
Jeżeli "zawody światowej rangi" to także PŚ, to nie - Kanadyjczyk (nazwisko bez spacji :P) wygrał kiedyś sprint w Oestersund.
Tak PŚ zaliczam jako imprezę światowej rangi, więc nie jest to poprawna odpowiedź. Zresztą wydaje mi się, że Kanadyjczyk zaliczył ten upadek w pościgu, a nie sprincie, chyba, że upadł dwa razy dzień po dniu.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 24 lis 2019, 15:13

maruda pisze:
Merlin pisze:
Na stronie IBU, na sports reference i na Wikipedii, wszędzie nazwisko jest pisane ze spacją. Samego biathlonisty nie miałem na razie okazji zapytać.

maruda

Post autor: maruda » 24 lis 2019, 15:23

Merlin pisze:
24 lis 2019, 15:13
maruda pisze:

Na stronie IBU, na sports reference i na Wikipedii, wszędzie nazwisko jest pisane ze spacją. Samego biathlonisty nie miałem na razie okazji zapytać.
Na Facebooku ma pisownię bez spacji :P
Podobnie na 8 z 11 Wikipedii, które mają go opisanego, a operują alfabetem łacińskim.

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 24 lis 2019, 15:47

maruda pisze:
24 lis 2019, 15:23
Na Facebooku ma pisownię bez spacji :P
Podobnie na 8 z 11 Wikipedii, które mają go opisanego, a operują alfabetem łacińskim.
Patrzyłem na angielską Wiki, nie przyszło mi do głowy porównywać, jak jest na norweskiej, czy ukraińskiej (choć to nie łaciński, to tam też bez spacji). A Facebooka nie używam, ja mało postępowy jestem.

maruda

Post autor: maruda » 24 lis 2019, 22:35

Taa, nie przeczytałem "indywidualnie" w pytaniu i się męczę jak głupi :)

Inna Szeszkil. 1994, biathlonowy sprint.

Outsider

Post autor: Outsider » 25 lis 2019, 0:13

maruda pisze:
24 lis 2019, 22:35
Taa, nie przeczytałem "indywidualnie" w pytaniu i się męczę jak głupi :)

Inna Szeszkil. 1994, biathlonowy sprint.
Tak, to poprawna odpowiedź. Niestety nie mogę znaleźć żadnego materiału video z tego biegu, chociaż pamiętam, że je oglądałem. Zawodniczka biegła jako jedna z ostatnich w stawce, w dobrym wyniku nie przeszkodziły jej nawet 2 pudła w stójce, a różnice na mecie minimalne, bo przecież trzecia Cerbe straciła do złotej Bedard ledwie 1,2 sekundy. Nasza "bohaterka" była 4, raptem 5,1 straty, na każdych innych Igrzyskach taka strata to byłby medal. Pech więc nie tylko w upadku, ale i w tym, że tak się te zawody ułożyły.

A "indywidualnie" jak najbardziej ważne słowo, bo Kazaszka, miała na swoim koncie medal MŚ w biegu drużynowym (nie mylić ze sztafetowym) w barwach Wspólnoty Niepodległych Państw z MŚ 1992 w Nowosybirsku, przy czym była to impreza, gdzie rozgrywano tylko biegi drużynowe, ze względu na Igrzyska. W sumie to sam nie jestem pewien jaki medal zdobyła, bo każda wersja wikipedii podaje srebro, IBU złoto, czas był WNP był na pewno taki sam, jak zwycięskich wtedy Niemek. Ponadto Szeszkil miała też złote medale Igrzysk Azjatyckich, tutaj już indywidualnie. A w PŚ poza tym występem na Igrzyskach tylko raz była w "10". Ostatnie o czym należy powiedzieć o tej zawodniczce, to fakt, że poza startami w barwach WNP i Kazachstanu, pod koniec swojej kariery miała również starty w barwach Białorusi.

maruda

Post autor: maruda » 25 lis 2019, 0:20

Na karierę sportową naszego bohatera (medalisty olimpijskiego) duży wpływ miało aresztowanie bliskiego członka rodziny.
Medalista pracował w różnych branżach (dziennikarstwo, film) - ale nawet wtedy wiązało się to z ukochanym sportem. Uprawiając ten sport umarł - nie dożył tym samym największego sukcesu sportowego w karierze córki czy choćby narodzin wnuka, który jest obecnie bardzo znanym sportowcem (ani córka, ani wnuk na igrzyskach olimpijskich nie wystąpili - z różnych przyczyn, choć uprawiają tę samą dyscyplinę).

maruda

Post autor: maruda » 27 lis 2019, 19:36

maruda pisze:
25 lis 2019, 0:20
Na karierę sportową naszego bohatera (medalisty olimpijskiego) duży wpływ miało aresztowanie bliskiego członka rodziny.
Medalista pracował w różnych branżach (dziennikarstwo, film) - ale nawet wtedy wiązało się to z ukochanym sportem. Uprawiając ten sport umarł - nie dożył tym samym największego sukcesu sportowego w karierze córki czy choćby narodzin wnuka, który jest obecnie bardzo znanym sportowcem (ani córka, ani wnuk na igrzyskach olimpijskich nie wystąpili - z różnych przyczyn, choć uprawiają tę samą dyscyplinę).
Czas na podpowiedź :)
Bohater zagadki zmarł krótko przed tym największym sukcesem córki, a sukces ten ma mimo wszystko coś wspólnego z igrzyskami.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 08 gru 2019, 1:56

maruda pisze:
27 lis 2019, 19:36
maruda pisze:
25 lis 2019, 0:20
Bohater zagadki zmarł krótko przed tym największym sukcesem córki, a sukces ten ma mimo wszystko coś wspólnego z igrzyskami.
Po dwóch tygodniach należy nam się już chyba druga podpowiedź :)

maruda

Post autor: maruda » 08 gru 2019, 2:03

Vojthas pisze:
08 gru 2019, 1:56
maruda pisze:
27 lis 2019, 19:36

Po dwóch tygodniach należy nam się już chyba druga podpowiedź :)
Wnuk i córka wybrali inną dyscyplinę niż bohater zagadki.
Ale oba sporty są bardzo popularne i oglądane przez miliony ;)

ODPOWIEDZ