Media sportowe

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Awatar użytkownika
Vojthas

Re: Media sportowe

Post autor: Vojthas » 13 sie 2019, 21:59

Krolowa Sniegu pisze:
13 sie 2019, 21:36
. Kiedyś był artykuł z dziennikarkami nsportu, które wspominały, że np. kibice krzyczeli do nich podczas pracy na meczu, że mają "pokazać cycki".
Oczywiście cały kontekst już nie był dla ciebie tak atrakcyjny, żeby go przytoczyć. A było to tak: p. red. Malarz, znana kibic żużlowej Polonii Bydgoszcz, była reporterką na meczu Zawiszy w Bydgoszczy. Oczywiście, miejscowi kibole, jak to kibole, inteligencją nie grzeszą i za samo skojarzenie z Polonią, lokalnym rywalem, chcieli ją ośmieszyć, więc próbowali ją zdekoncentrować w trakcie wywiadu na żywo. Nie udało im się, choć rozkojarzył się jej rozmówca, więc po części plan kibolskich debili się udał.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 13 sie 2019, 22:02

Vojthas pisze:
13 sie 2019, 21:59
Oczywiście cały kontekst już nie był dla ciebie tak atrakcyjny, żeby go przytoczyć. A było to tak: p. red. Malarz, znana kibic żużlowej Polonii Bydgoszcz, była reporterką na meczu Zawiszy w Bydgoszczy. Oczywiście, miejscowi kibole, jak to kibole, inteligencją nie grzeszą i za samo skojarzenie z Polonią, lokalnym rywalem, chcieli ją ośmieszyć, więc próbowali ją zdekoncentrować w trakcie wywiadu na żywo. Nie udało im się, choć rozkojarzył się jej rozmówca, więc po części plan kibolskich debili się udał.
Ależ ten kontekst nie ma żadnego znaczenia. Zresztą większość pewnie go nie znała, tylko się podłączyła do debilnych wrzasków. Zresztą to nie była pierwsza dziennikarka w takiej sytuacji z tego co też Daria mówiła.
Do 20 sierpnia można typować w Typerze MŚ w Kajakarstwie 2019! Zapraszam :)
PS. Nie ma pokręconych zasad :P

Pawło

Post autor: Pawło » 14 sie 2019, 10:03

Vojthas pisze:
13 sie 2019, 19:27
A czym się "Aniołki Matusińskiego" różnią od "Wunderteamu", "Biało-Czerwonych", albo biorąc przykłady z różnych dyscyplin i krajów: "Hockeyroos", "Oranje", "Sborna", "La Furia Roja", "Albicelestes", "Stara Dama", "Królewscy", "Dominatorzy-terminatorzy", "Kolejorz"... i tak można wymieniać bez końca.
W nadmiarze wszystko szkodzi, ale z umiarem to tylko wzbogaca język sportowy. I zanim powiem coś, czego pożałuję, to tylko uprzedzam, że mam alergię na nadużywanie pseudofeministycznej nowomowy typu "uprzedmiotawianie kobiet".
Tym, że nie są orlicami.
Jeśli tego nie widzisz, nie dostrzegasz...to nie wiem co Ci odpisać.
Jeśli nie widzisz różnic między złotkami i aniołkami a La Furia, Czerwone Diabły, Królewscy, Orły...to nie rozumiesz core problemu w ciągłym deprecjonowaniu kobiet. To jest fakt, jest lepiej niż kilka wieków temu, ale wciąż 90% mężczyzn traktuje kobiety protekcjonalnie. Trzeba być ślepym i głuchym by tego nie widzieć.
Ciekawe jak Ty byś się poczuł gdyby cała plaża zrobiła wielkie oczy....bo opalasz się bez stanika. Tych drobnych róznic, problemików jest mnóstwo, nie osłabiaj mnie :).
Kompleksy Panowie?

Pawło

Post autor: Pawło » 14 sie 2019, 10:09

Vojthas pisze:
13 sie 2019, 21:59
Krolowa Sniegu pisze:
13 sie 2019, 21:36
. Kiedyś był artykuł z dziennikarkami nsportu, które wspominały, że np. kibice krzyczeli do nich podczas pracy na meczu, że mają "pokazać cycki".
Pytanie jest inne, czy byłoby tak samo...gdyby to był wielki łysy facet? Jesteś pewien? Może właśnie sam potwierdzasz, że są inne przyzwolenia, zgody społeczne w grupach mężczyzn, na zachowania wobec innych samców a samic :). Moje doświadczenia życiowe wskazują, że tak jak wobec czarnych, innych, takich czy śmakich, wobec kobiet jest skojarzenie, że można więcej, ośmieszyć, speszyć itp. Jeszcze nie widziałem, by biali rzucali ziemniakami w innych swoich białych, bananami rzucają nawet w swoich czarnych.
Prędzej zaśmieją się z kobiety, zdrobnią, zdeprecjonują, a załóż sukienkę, ach jak ładnie wygląda, ach jaka fryzura. Kogo to k...a obchodzi w sporcie, ile akcji mają faceci a przeżywany był romans JK jakby była debilką i jakbyśmy my nie mieli tak samo. Ile trenerek wykorzystało seksualnie zawodników? Skąd przyzwolenie męskiego środowiska na to z naszej strony?
Znajoma fajnie napisała, z gejami. Nienawiść itp...a jakby zapytać ilu z nich lubi palec w..... ;). Temat rzeka, ja mam inne podejście od 90% mężczyzn i nie ukrywam, miewam z tego powodu problemy w "męskich grupach".
Śmieszy mnie większość mężczyzn i to jakie mają "małe"...mentalnie ;)

Kisik94

Post autor: Kisik94 » 14 sie 2019, 14:35

Krolowa Sniegu pisze:
13 sie 2019, 21:10
Chyba raz mocno mnie uderzyła wypowiedź jednego z komentatorów Eurosportu podczas biegów (nie wiem jak się nazywał, bo słyszałam go chyba 2 lub 3 razy), który powiedział gdy Jessica Diggins się pochyliła, żeby zapiąć narty, "że to jest najlepsza strona Amerykanki".
Skoro to była zmiana nart, więc domyślam się, że był to bieg łączony, to czy komentatorowi nie chodziło o to, że styl dowolny jest mocną stroną Amerykanki, tylko mu troszkę to niezgrabnie wyszło ?

Awatar użytkownika
Merlin

Post autor: Merlin » 14 sie 2019, 14:53

Krolowa Sniegu pisze:
13 sie 2019, 21:10
Mi nie przeszkadzają. Zwłaszcza, że same chciały, żeby tak o nich mówić. Dla mnie nie ma w tym nic złego. To Merlina to irytuje.
Napisałem w poprzednim poście dlaczego mnie to irytowało podczas transmisji z DME, ale oczywiście dyskusja jak zwykle poszła w innym kierunku. Chodziło mi nie o samo określenie, tylko o częstotliwość jego powtarzania. Jeśli jakiś sprawozdawca klepie co dwie minuty "Kolejorz" albo "Stara Dama", to denerwuje mnie to tak samo. Po prostu wymagam od komentatorów sportowych trochę większego zasobu słów.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 14 sie 2019, 15:22

Kisik94 pisze:
14 sie 2019, 14:35
Skoro to była zmiana nart, więc domyślam się, że był to bieg łączony, to czy komentatorowi nie chodziło o to, że styl dowolny jest mocną stroną Amerykanki, tylko mu troszkę to niezgrabnie wyszło ?
Nie, to było podczas przygotowań do sprintu i ewidentnie miał to na myśli. Kamera też pokazała to co miał na myśli. Merk też za chwilę nerwowo zmieniał temat.

Pawło

Post autor: Pawło » 14 sie 2019, 15:52

Pytanie ilu komenetatorów sportowych (komentatorek) wpadłoby na taki pomysł gdyby facet się pochylił lub kamera najechałaby na jego "przód".
O tym właśnie piszę, dopuszczanie się "głupot" gdy dotyczy kobiet, większych. Stwierdzam to jako fakt, jako facet, tak jest.
RÓWNOŚC albo JEST, ALBO jej NIE MA. Nie ma stanów połowicznych ani "ale", "prawie". Na dziś jej nie ma, a jak czytam czy słucham męskich komentarzy do mundialu kobiet to zaczynam wątpić.
Pewnie, że można mieć zdanie co do poziomu, ale bez jaj. Oby kobiety tak poszydziły z pływaków synchronicznych i gimnastyków artystycznych (pewnie kwestia czasu).
Nam, Panowie, się tylko wydaje :)

barnaba

Post autor: barnaba » 14 sie 2019, 16:38

Nie dajmy się zwariować. Komentarze w stylu "jest wybitną zawodniczką i piękną kobietą" mieszczą się w normie dla polskiego kręgu kulturowego. Komentarze "przegrała, ale ma piękne cycki" są chamskie. Różnica jest dość wyraźna :)
Zresztą stwierdzenie "jest świetnym kulomiotem i przystojnym mężczyzną" naprawdę nic się nie różni od pierwszego z przytoczonych.

Problem polega na tym, że sięgamy po argumenty w rodzaju równouprawnienia, seksizmu, zapominając o zachowaniu zwykłej kultury osobistej czy klasy. Galanteria wobec kobiet w Szwecji jest uważana za seksizm, w Polsce jej brak za chamstwo.

Kibice zawsze będą próbowali wyprowadzić z równowagi drużynę przeciwną. Zawodniczce krzykną "pokaż cycki" lub "co robisz wieczorem". Zawodnikowi "umów się z Biedroniem" lub "ty łamago".

A równości płci nigdy nie będzie. Mężczyźni i kobiety się różnią :)

Pawło

Post autor: Pawło » 14 sie 2019, 16:47

Tylko, że chodzi o to, że te pierwsze komentarze padają, a drugie nie. A więc? Mało jest też kobiet komentatorów, ale coś mi podpowiada, że nie zniżałyby się tak często do nawiązywania do urody sprinterów czy tenisistów. To nie k....a konkurs piekności, co ma do komentarza że koleś uważa kobietę za "ładną". Ma też mówić, ktore są brzydkie i którzy faceci wg niego nie mieliby szans gdyby był gejem? ;) ;).
Ach Roger, jak pięknie rozwiewają mu się loczki, ach te umięśnione uda i pośladki, a Nadal - zachwycają mnie jego ręce, cóż za budowa, cóż za piękni przystojni mężczyźni. Rękę w górę, kto by chciał z nas tego słuchać, nie mówiąc o tym, ile byłoby opcji podczas etapów Tour de France ;). Ach te piękne oczka spozierają na przystojnych kolegów z zespołu spod całkiem modnego kasku, cóż za piękna grupa ślicznych mężczyzn :).
To, że się róznią, nie oznacza że nie mają być równi, na buddę :)

barnaba

Post autor: barnaba » 14 sie 2019, 17:26

Pawło pisze:
14 sie 2019, 16:47
Tylko, że chodzi o to, że te pierwsze komentarze padają, a drugie nie. A więc? Mało jest też kobiet komentatorów, ale coś mi podpowiada, że nie zniżałyby się tak często do nawiązywania do urody sprinterów czy tenisistów. To nie k....a konkurs piekności, co ma do komentarza że koleś uważa kobietę za "ładną". Ma też mówić, ktore są brzydkie i którzy faceci wg niego nie mieliby szans gdyby był gejem? ;) ;).
Ach Roger, jak pięknie rozwiewają mu się loczki, ach te umięśnione uda i pośladki, a Nadal - zachwycają mnie jego ręce, cóż za budowa, cóż za piękni przystojni mężczyźni. Rękę w górę, kto by chciał z nas tego słuchać, nie mówiąc o tym, ile byłoby opcji podczas etapów Tour de France ;). Ach te piękne oczka spozierają na przystojnych kolegów z zespołu spod całkiem modnego kasku, cóż za piękna grupa ślicznych mężczyzn :).
To, że się róznią, nie oznacza że nie mają być równi, na buddę :)
Bo w Polsce sport oglądają głównie mężczyźni. I to w przeważającej większości heteroseksualni. Heteroseksualni się też z reguły komentatorzy, więc trudno żeby się zachwycali urodą sportowców- po prostu jej nie dostrzegają.
I nie ma się tu co obrażać, tak działa ludzki mózg. Homoseksualista komentujący dla gejowskiego kanału pewnie zachowałby się inaczej.

Swoją drogą- gdyby znaleźć sport oglądany głównie przez kobiety (zawody solistów w łyżwiarstwie figurowym?), oddać komentowanie w ręce kobiet, to pewnie po kilku godzinach transmisji pojawiłyby się zachwyty nad urodą sportowców.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 14 sie 2019, 18:38

barnaba pisze:
14 sie 2019, 16:38
Nie dajmy się zwariować. Komentarze w stylu "jest wybitną zawodniczką i piękną kobietą" mieszczą się w normie dla polskiego kręgu kulturowego. Komentarze "przegrała, ale ma piękne cycki" są chamskie. Różnica jest dość wyraźna
Zresztą stwierdzenie "jest świetnym kulomiotem i przystojnym mężczyzną" naprawdę nic się nie różni od pierwszego z przytoczonych.
No nie wiem. Podejrzewam, że niektórych facetów podczas meczu piłki by jednak raziło, gdyby dziennikarka tak mówiła.
Pawło pisze:
14 sie 2019, 16:47
A więc? Mało jest też kobiet komentatorów, ale coś mi podpowiada, że nie zniżałyby się tak często do nawiązywania do urody sprinterów czy tenisistów. To nie k....a konkurs piekności, co ma do komentarza że koleś uważa kobietę za "ładną". Ma też mówić, ktore są brzydkie i którzy faceci wg niego nie mieliby szans gdyby był gejem? .
Mam sporo znajomych kobiet, które oglądają sport i jakoś podczas zawodów o tym się wcale nie mówi. Bo jednak mam wrażenie, że kobiety skupiają się na wynikach. A mężczyźni patrzą niekiedy na sport kobiet jako na sport drugiej kategorii. I zamiast na wynikach (wiadomo, że będą słabsze od męskich) skupiają się na innych atrakcjach. Już się czytać nie da jak ciągle przy pisaniu o piłkarkach USA się im wypomina przegraną z ekipą chłopców. No okej przegrały, ale co z tego? Tylko idiota, który nie ma poczucia własnej wartości będzie porównywał sport kobiet i mężczyzn pod względem wynikowym.

A z ksywkami sportowców masz oczywiście dużo racji. Protekcjonalnie się często mówi do dorosłej kobiety trochę jak do dziecka "aniołku", "złotko", "sreberko". A o panach w sporcie się nie mówi "złotka" o siatkarzach. A panie są "aniołkami" nawet nie anielicami czy orlicami. Jest tutaj zasadnicza różnica jednak.
barnaba pisze:
14 sie 2019, 17:26
Swoją drogą- gdyby znaleźć sport oglądany głównie przez kobiety (zawody solistów w łyżwiarstwie figurowym?), oddać komentowanie w ręce kobiet, to pewnie po kilku godzinach transmisji pojawiłyby się zachwyty nad urodą sportowców.

Nie sądzę.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 14 sie 2019, 21:03

Ten infantylizm nie wynika z żadnego "protekcjonalizmu" czy z tego, że kobiety są gorsze, tylko właśnie z docenienia ich urody. To komplement, nie obraza. Mężczyźni nie mają takich przymiotów (w męskich oczach), więc szuka się gdzieś indziej - orzeł nie jest symbolem jakiejś męskiej potęgi, tylko Polski, stąd "Orły Górskiego" itd. Żeby jednak was zaskoczyć - w Poznaniu funkcjonują drużyny hokeja na lodzie "Koziołki" i "Kozice". Które wg was jest bardziej "infantylne"?
Ja naprawdę nie widzę nic złego w tym, żeby dzielić się swoją opinią na temat urody sportsmenek w komentarzu. Byle z klasą i/lub dowcipem na poziomie.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 14 sie 2019, 21:39

Vojthas pisze:
14 sie 2019, 21:03
Ten infantylizm nie wynika z żadnego "protekcjonalizmu" czy z tego, że kobiety są gorsze, tylko właśnie z docenienia ich urody. To komplement, nie obraza. Mężczyźni nie mają takich przymiotów (w męskich oczach), więc szuka się gdzieś indziej - orzeł nie jest symbolem jakiejś męskiej potęgi, tylko Polski, stąd "Orły Górskiego" itd. Żeby jednak was zaskoczyć - w Poznaniu funkcjonują drużyny hokeja na lodzie "Koziołki" i "Kozice". Które wg was jest bardziej "infantylne"?
Mam wrażenie, że w żadnym stopniu nie dostrzegasz tego o czym mówimy. Infantylizm jest infantylizmem i tyle. Nie szukaj na siłę usprawiedliwienia. Aniołki są jeszcze o tyle usprawiedliwione, że mają nawiązywać do tytułu filmu. Orły brzmi dużo lepiej niż Aniołki.
Koziołki i Kozice to coś innego - to akurat nawiązanie do symbolu miasta. Zresztą zwierzęce nawiązanie brzmi inaczej.
W Skandynawii byłoby to już źle postrzegane. Sportsmenki, tak samo jak kobiety biznesu, panie prezes, dyrektor nie chcą być doceniane z powodu urody, ale z powodu swoich osiągnięć. Zwłaszcza w pracy, a dla nich te starty to jest właśnie praca. Dlatego na zachodzie już nie tylko dąży się do eliminacji zdjęć z CV, ale nawet z eliminacji informacji o płci. Tak, żeby to sukcesy mówiły za daną osobę, a nie jej uroda.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 14 sie 2019, 22:52

Krolowa Sniegu pisze:
14 sie 2019, 21:39
Vojthas pisze:
14 sie 2019, 21:03
Mam wrażenie, że w żadnym stopniu nie dostrzegasz tego o czym mówimy. Infantylizm jest infantylizmem i tyle. Nie szukaj na siłę usprawiedliwienia. Aniołki są jeszcze o tyle usprawiedliwione, że mają nawiązywać do tytułu filmu. Orły brzmi dużo lepiej niż Aniołki.
Koziołki i Kozice to coś innego - to akurat nawiązanie do symbolu miasta. Zresztą zwierzęce nawiązanie brzmi inaczej.
W Skandynawii byłoby to już źle postrzegane. Sportsmenki, tak samo jak kobiety biznesu, panie prezes, dyrektor nie chcą być doceniane z powodu urody, ale z powodu swoich osiągnięć. Zwłaszcza w pracy, a dla nich te starty to jest właśnie praca. Dlatego na zachodzie już nie tylko dąży się do eliminacji zdjęć z CV, ale nawet z eliminacji informacji o płci. Tak, żeby to sukcesy mówiły za daną osobę, a nie jej uroda.
No... jak do TVP Sport (żeby choć trochę trzymać się wątku) przyjdzie CV na nazwisko "Justyna Kowalczyk" to z pewnością informacja o płci jest dobrze ukryta. I zdjęcie też nic nikomu nie powie. Popieprzyło ich już z tą poprawnością - przecież prędzej czy później i tak będzie musiała tam przyjść. W kominiarce ma się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej?
Dla mnie "Aniołki" nie niosą żadnego lekceważącego znaczenia, bo kojarzą mi się z sukcesami, złotymi medalami i za niedługo pewnie rekordem Polski.
Na koniec, bo nudzi mnie już "kopanie się z koniem" powiem już tylko jedno - "Boże, chroń kobiety przed feministkami, z męskimi szowinistami sobie same poradzą!"

ODPOWIEDZ