Media sportowe

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
barnaba

Re: Media sportowe

Post autor: barnaba » 12 sie 2019, 18:46

Krolowa Sniegu pisze:
12 sie 2019, 17:35
Po Rio jedna z dziennikarek o tym pisała, ze ją to wkurza. Bo wszędzie Marysia, Kasia, Asia, a o panach nikt nie mówi Pawełek, Konradek czy Rafałek.
Hmm, "Wojtek Nowicki" się przyjął.
A "Pawełek Fajdek" jakoś, cholera, jednak do niego nie pasuje :)

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator

Post autor: runfixe » 12 sie 2019, 19:05

No Wojtek to tak jak Tomek, Radek i Bartek, żadne z tego zdrobnienie.

Co do pań to się zgodzę, mnie ogromnie denerwują te wszystkie aniołki, złotka itd... z drugiej strony jakby to denerwowało zainteresowane to dziennikarze nie mieli by wyboru i musieli by przestać je infantylizować.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 12 sie 2019, 19:32

runfixe pisze:
12 sie 2019, 19:05
Tomek jest zdrobnieniem od Tomasz. Tak jak Radek od Radosława. No chyba, że ktoś ma z gruntu na imię Tomek, bo i takie rzadkie przypadki się zdarzają.
Do 20 sierpnia można typować w Typerze MŚ w Kajakarstwie 2019! Zapraszam :)
PS. Nie ma pokręconych zasad :P

Monte88

Post autor: Monte88 » 13 sie 2019, 9:56

runfixe pisze:
12 sie 2019, 19:05

Co do pań to się zgodzę, mnie ogromnie denerwują te wszystkie aniołki, złotka itd... z drugiej strony jakby to denerwowało zainteresowane to dziennikarze nie mieli by wyboru i musieli by przestać je infantylizować.
Masz rację to jest uprzedmiotowienie kobiet. chciałbym usłyszeć komentatora, który zacznie w ten spoób mówić o naszych miotaczach. TVP zawsze promowało przymioty macho w takich sytuacjach.
Quis custodiet ipsos custodes?

mrpotato

Post autor: mrpotato » 13 sie 2019, 10:14

z tego co słyszałem na własne uszy to:
Remek Olszewski
Przemek Słowikowski
Piotrek Małachowski
Wojtek Nowicki
Piotrek Lisek
Tomek Jaszczuk
Tymek Zimny

bonus: Sylwek Bednarek
"Futbol nauczył mnie tego, że mecz składa się z dwóch połów" - DS

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 13 sie 2019, 19:27

A czym się "Aniołki Matusińskiego" różnią od "Wunderteamu", "Biało-Czerwonych", albo biorąc przykłady z różnych dyscyplin i krajów: "Hockeyroos", "Oranje", "Sborna", "La Furia Roja", "Albicelestes", "Stara Dama", "Królewscy", "Dominatorzy-terminatorzy", "Kolejorz"... i tak można wymieniać bez końca.
W nadmiarze wszystko szkodzi, ale z umiarem to tylko wzbogaca język sportowy. I zanim powiem coś, czego pożałuję, to tylko uprzedzam, że mam alergię na nadużywanie pseudofeministycznej nowomowy typu "uprzedmiotawianie kobiet".

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 13 sie 2019, 20:04

Vojthas pisze:
13 sie 2019, 19:27
A czym się "Aniołki Matusińskiego" różnią od "Wunderteamu", "Biało-Czerwonych", albo biorąc przykłady z różnych dyscyplin i krajów: "Hockeyroos", "Oranje", "Sborna", "La Furia Roja", "Albicelestes", "Stara Dama", "Królewscy", "Dominatorzy-terminatorzy", "Kolejorz"... i tak można wymieniać bez końca.
W nadmiarze wszystko szkodzi, ale z umiarem to tylko wzbogaca język sportowy. I zanim powiem coś, czego pożałuję, to tylko uprzedzam, że mam alergię na nadużywanie pseudofeministycznej nowomowy typu "uprzedmiotawianie kobiet".
Jestem tego samego zdania. Byli, a właściwie nadal są, Lisowczycy i nikt się nazwy nie czepiał, chociaż tu naprawdę byłoby się do czego przyczepić biorąc pod uwagę do kogo oryginalnie ta nazwa się odnosiła. A Aniołki nagle przeszkadzają? Nie za bardzo rozumiem dlaczego.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 13 sie 2019, 21:10

Col_Frost pisze:
13 sie 2019, 20:04
Jestem tego samego zdania. Byli, a właściwie nadal są, Lisowczycy i nikt się nazwy nie czepiał, chociaż tu naprawdę byłoby się do czego przyczepić biorąc pod uwagę do kogo oryginalnie ta nazwa się odnosiła. A Aniołki nagle przeszkadzają? Nie za bardzo rozumiem dlaczego.
Mi nie przeszkadzają. Zwłaszcza, że same chciały, żeby tak o nich mówić. Dla mnie nie ma w tym nic złego. To Merlina to irytuje.
Vojthas pisze:
13 sie 2019, 19:27
czym się "Aniołki Matusińskiego" różnią od "Wunderteamu", "Biało-Czerwonych", albo biorąc przykłady z różnych dyscyplin i krajów: "Hockeyroos", "Oranje", "Sborna", "La Furia Roja", "Albicelestes", "Stara Dama", "Królewscy", "Dominatorzy-terminatorzy", "Kolejorz"...
No jednak się różnią (chociaż jak piszę mi to nie przeszkadza, że są tak nazywane). Ale dominatorzy-terminatorzy brzmi poważniej i podkreśla siłę, dominację. A "Aniołki" tak trochę infantylnie. I do faceta raczej nie mówisz "aniołku".
Monte88 pisze:
13 sie 2019, 9:56
Masz rację to jest uprzedmiotowienie kobiet. chciałbym usłyszeć komentatora, który zacznie w ten spoób mówić o naszych miotaczach. TVP zawsze promowało przymioty macho w takich sytuacjach.
No to też prawda, ale nie można przesadzić w żadną stronę. Z tego co pamiętam, to autorka tamtego tekstu po IO w Rio (niestety nie pamiętam tytułu) pisała też, że nie podoba jej się to ciągłe podkreślanie urody pań. Bo raczej nie wyobrażam sobie, żeby dziennikarka podczas transmisji mówiła o urodzie panów, którzy startują.
Chyba raz mocno mnie uderzyła wypowiedź jednego z komentatorów Eurosportu podczas biegów (nie wiem jak się nazywał, bo słyszałam go chyba 2 lub 3 razy), który powiedział gdy Jessica Diggins się pochyliła, żeby zapiąć narty, "że to jest najlepsza strona Amerykanki".

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 13 sie 2019, 21:26

Krolowa Sniegu pisze:
13 sie 2019, 21:10
No jednak się różnią (chociaż jak piszę mi to nie przeszkadza, że są tak nazywane). Ale dominatorzy-terminatorzy brzmi poważniej i podkreśla siłę, dominację. A "Aniołki" tak trochę infantylnie. I do faceta raczej nie mówisz "aniołku".
Monte88 pisze:
13 sie 2019, 9:56
No to też prawda, ale nie można przesadzić w żadną stronę. Z tego co pamiętam, to autorka tamtego tekstu po IO w Rio (niestety nie pamiętam tytułu) pisała też, że nie podoba jej się to ciągłe podkreślanie urody pań. Bo raczej nie wyobrażam sobie, żeby dziennikarka podczas transmisji mówiła o urodzie panów, którzy startują.
Chyba raz mocno mnie uderzyła wypowiedź jednego z komentatorów Eurosportu podczas biegów (nie wiem jak się nazywał, bo słyszałam go chyba 2 lub 3 razy), który powiedział gdy Jessica Diggins się pochyliła, żeby zapiąć narty, "że to jest najlepsza strona Amerykanki".
Anioły mają skrzydła, latają, tak jak nasze dziewczyny "latają" na bieżni. A co do zdrobnienia - no raczej ciężko jest powiedzieć o nich, że to jakieś wyjątkowo duże kobiety są (Baumgart to chociaż jest wysoka, ale chuda jak szczypiorek), więc "aniołki" bardziej pasują do nich.
To, że kobiety nie zwracają uwagi na urodę panów to bzdura. A że nie robią tego na wizji - rzadko kiedy w ogóle na wizji się pojawiają, a jeśli już, to raczej nie w roli, w której nie ma czasu na osobiste wycieczki (no bo czym innym jest siedzenie w kabinie i konieczność gadania byle czego w ciągu pięciu minut do startu, kiedy nic się nie dzieje, a co innego gdy staje się z zawodnikiem twarzą w twarz po meczu i ma się z niego wyciągnąć konkrety). A że kobiety są ładne - czy to coś złego? I idąc tym tropem - czy to coś złego, że mężczyzna to zauważy i skomplementuje? Naprawdę, świat idzie w złą stronę, bo jeżeli mężczyźni naprawdę będą bali się zwracać uwagę na to, jak ładna jest kobieta, to gatunek ludzki wymrze w ciągu 50 kolejnych lat. I to już nie jest żadne pseudointeligenckie "liczy się wnętrze" tylko biologia (w tym psychologia) - atrakcyjność wizualna jest głównym motorem popędu płciowego, który rozpoczyna proces prokreacji. Jakkolwiek byście kobiety nie chciały - będziecie się nam podobać i będziemy zwracać na to uwagę.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 13 sie 2019, 21:29

Vojthas pisze:
13 sie 2019, 21:26
To, że kobiety nie zwracają uwagi na urodę panów to bzdura. A że nie robią tego na wizji - rzadko kiedy w ogóle na wizji się pojawiają, a jeśli już, to raczej nie w roli, w której nie ma czasu na osobiste wycieczki (no bo czym innym jest siedzenie w kabinie i konieczność gadania byle czego w ciągu pięciu minut do startu, kiedy nic się nie dzieje, a co innego gdy staje się z zawodnikiem twarzą w twarz po meczu i ma się z niego wyciągnąć konkrety).
Mówimy o dziennikarstwie, nie o życiu prywatnym. Oczywiście, że panie zwracają na to uwagę, ale nie na wizji, a o tej dyskutujemy w wątku "media sportowe". I jakoś zbyt wielu zestawień najseksowniejszy sportowców nie znajdziesz.
Vojthas pisze:
A że kobiety są ładne - czy to coś złego? I idąc tym tropem - czy to coś złego, że mężczyzna to zauważy i skomplementuje? Naprawdę, świat idzie w złą stronę, bo jeżeli mężczyźni naprawdę będą bali się zwracać uwagę na to, jak ładna jest kobieta, to gatunek ludzki wymrze w ciągu 50 kolejnych lat. I to już nie jest żadne pseudointeligenckie "liczy się wnętrze" tylko biologia (w tym psychologia) - atrakcyjność wizualna jest głównym motorem popędu płciowego, który rozpoczyna proces prokreacji. Jakkolwiek byście kobiety nie chciały - będziecie się nam podobać i będziemy zwracać na to uwagę.
Chyba w ogóle nie rozumiesz o czym piszesz. Czym innym jest życie prywatne. A czym innym praca dziennikarza, który na wizji nie powinien sobie robić takich wycieczek. I nie wiem czemu do pracy profesjonalisty dopisujesz takie rzeczy.

Awatar użytkownika
Col_Frost

Post autor: Col_Frost » 13 sie 2019, 21:30

Krolowa Sniegu pisze:
Przypominam, że dominatorzy zmienili się z biegiem lat w dominatorki ;-) A jak na tym tle wypadają Złotka? Też infantylnie, bo do faceta drugi facet nie zwróci się tym terminem? A Dream Team? No jak można powiedzieć o facecie, że jest czyimś snem/marzeniem? Mam wrażenie, że niektórzy są przeczuleni w pewnych kwestiach. Problemy pierwszego świata.

Oczywiście, że istnieje różnica w nadawaniu pseudonimów kobietom, a mężczyznom przez komentatorów, ale może nie jest to problemem samym w sobie? Może problemem jest, że kobiety właściwie nie komentują zawodów sportowych? Wiadomo, że sposób mówienia mężczyzny o kobiecie różni się od tego jakim mówi o drugim facecie, tak samo jak kobieta inaczej wyraża się o przedstawicielce swojej płci, a inaczej o osobniku płci przeciwnej. I weźmy może jeszcze pod uwagę, że Aniołki, co myślę wszyscy wiedzą, są odniesieniem do Aniołków Charliego, czyli kobiet silnych, inteligentnych, zdecydowanych i samowystarczalnych.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 13 sie 2019, 21:36

Col_Frost pisze:
13 sie 2019, 21:30
Przypominam, że dominatorzy zmienili się z biegiem lat w dominatorki A jak na tym tle wypadają Złotka? Też infantylnie, bo do faceta drugi facet nie zwróci się tym terminem? A Dream Team? No jak można powiedzieć o facecie, że jest czyimś snem/marzeniem? Mam wrażenie, że niektórzy są przeczuleni w pewnych kwestiach. Problemy pierwszego świata.
Dla mnie i Aniołki i złotka niech sobie będą. Ale też nie ma sensu tego nadużywać i o to głównie chyba chodziło Merlinowi. Że co drugie zdanie "Aniołki". Dla mnie w nich nie ma nic złego. Ta granica jest przecież dość płynna. I o ile Aniołki mnie nie rażą. Tak wspominaną wypowiedź o Diggins uważam już za przejaw chamstwa. Tak samo jak przejawem chamstwa było pytanie do piłkarki, która zdobyła nagrodę na gali Złotej Piłki z pytaniem czy może zatwerkować.
Col_Frost pisze:
13 sie 2019, 21:30
Oczywiście, że istnieje różnica w nadawaniu pseudonimów kobietom, a mężczyznom przez komentatorów, ale może nie jest to problemem samym w sobie? Może problemem jest, że kobiety właściwie nie komentują zawodów sportowych?
To też na pewno. Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej w odbiorze są postrzegane męskie głosy np. jako lektorzy - im niższy tym przyjemniejszy i konkretniejszy. Zresztą np. gdy Thatcher została premierem to dzięki treningom udało się mocno obniżyć jej głos. Nadal też np. w świecie piłki dla wielu jest to mało dopuszczalne. Kiedyś był artykuł z dziennikarkami nsportu, które wspominały, że np. kibice krzyczeli do nich podczas pracy na meczu, że mają "pokazać cycki".

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » 13 sie 2019, 21:42

Krolowa Sniegu pisze:
13 sie 2019, 21:29
Vojthas pisze:
To, że kobiety nie zwracają uwagi na urodę panów to bzdura. A że nie robią tego na wizji - rzadko kiedy w ogóle na wizji się pojawiają, a jeśli już, to raczej nie w roli, w której nie ma czasu na osobiste wycieczki (no bo czym innym jest siedzenie w kabinie i konieczność gadania byle czego w ciągu pięciu minut do startu, kiedy nic się nie dzieje, a co innego gdy staje się z zawodnikiem twarzą w twarz po meczu i ma się z niego wyciągnąć konkrety).
Mówimy o dziennikarstwie, nie o życiu prywatnym. Oczywiście, że panie zwracają na to uwagę, ale nie na wizji, a o tej dyskutujemy w wątku "media sportowe". I jakoś zbyt wielu zestawień najseksowniejszy sportowców nie znajdziesz.
Vojthas pisze:
A że kobiety są ładne - czy to coś złego? I idąc tym tropem - czy to coś złego, że mężczyzna to zauważy i skomplementuje? Naprawdę, świat idzie w złą stronę, bo jeżeli mężczyźni naprawdę będą bali się zwracać uwagę na to, jak ładna jest kobieta, to gatunek ludzki wymrze w ciągu 50 kolejnych lat. I to już nie jest żadne pseudointeligenckie "liczy się wnętrze" tylko biologia (w tym psychologia) - atrakcyjność wizualna jest głównym motorem popędu płciowego, który rozpoczyna proces prokreacji. Jakkolwiek byście kobiety nie chciały - będziecie się nam podobać i będziemy zwracać na to uwagę.
Chyba w ogóle nie rozumiesz o czym piszesz. Czym innym jest życie prywatne. A czym innym praca dziennikarza, który na wizji nie powinien sobie robić takich wycieczek. I nie wiem czemu do pracy profesjonalisty dopisujesz takie rzeczy.
Ależ oczywiście, że to nie jest to samo. Ale komentator sportowy nie jest dla zawodników, tylko dla kibiców. A kibic zwraca uwagę na różne walory (myślisz że dlaczego ja na siatkówkę pojechałem do Wrocławia, a nie do Gdańska? :P ). Czy kibic (nie mówię tu o nas, fachowcach, tylko o tzw. januszach) chętniej będzie oglądał ligę włoską, bo Piccinini zdobyła ileśnaście Scudetto, czy dlatego, że jest wysoką, ładną blondynką, a siatkarskie spodenki kobiet są dość obcisłe i uwydatniają pewne kształty? Więc czasem komentator chętnie przykuje uwagę takiego kibica do pewnych części ciała pewnych zawodniczek. I jeszcze zyska sympatię tego kibica. I zawodniczka zyska sympatię tego kibica. I liga zyska oglądalność tego kibica.
I żeby było jasne - powyższy cytat o Diggins uważam za głupi - jest świetną biegaczką, zwłaszcza jak na warunki nienorweskie, więc na pewno ma parę innych dobrych stron niż ta tylna (no, chyba że chodzi o to, że rywalki oglądają jej tył, gdy biegnie przed nimi, ale raczej nie przy zapinaniu nart).

Awatar użytkownika
barania głowa

Post autor: barania głowa » 13 sie 2019, 21:52

Krolowa Sniegu pisze:

Ale już anioła mieliśmy w polskiej la i to białego. Jakby prześledzić polską prasę w zamierzchłych czasach, to pseudonimy polskich sportowców były na porządku dziennym i często były barwne jak Łokietek, Szczęka, Kici, czy nieco nam bliższy Gucio. Nie brzmią zbyt dumnie, a wszystkie określały facetów. Aniołki brzmi infantylnie, ale też swojsko.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 13 sie 2019, 21:54

barania głowa pisze:
13 sie 2019, 21:52
Ale już anioła mieliśmy w polskiej la i to białego. Jakby prześledzić polską prasę w zamierzchłych czasach, to pseudonimy polskich sportowców były na porządku dziennym i często były barwne jak Łokietek, Szczęka, Kici, czy nieco nam bliższy Gucio. Nie brzmią zbyt dumnie, a wszystkie określały facetów. Aniołki brzmi infantylnie, ale też swojsko.
Ja się zgadzam i tego nie neguję :)
Vojthas pisze:
13 sie 2019, 21:42
Czy kibic (nie mówię tu o nas, fachowcach, tylko o tzw. januszach) chętniej będzie oglądał ligę włoską, bo Piccinini zdobyła ileśnaście Scudetto, czy dlatego, że jest wysoką, ładną blondynką, a siatkarskie spodenki kobiet są dość obcisłe i uwydatniają pewne kształty? Więc czasem komentator chętnie przykuje uwagę takiego kibica do pewnych części ciała pewnych zawodniczek. I jeszcze zyska sympatię tego kibica. I zawodniczka zyska sympatię tego kibica. I liga zyska oglądalność tego kibica.
Jak to ktoś kiedyś powiedział "najlepiej w TV by się oglądały egzekucje i tortury gołych ludzi" i czy to znaczy, że mamy je pokazywać? Są dziennikarze z klasą i ci bez niej.
Vojthas pisze:
13 sie 2019, 21:42
I żeby było jasne - powyższy cytat o Diggins uważam za głupi - jest świetną biegaczką, zwłaszcza jak na warunki nienorweskie, więc na pewno ma parę innych dobrych stron niż ta tylna (no, chyba że chodzi o to, że rywalki oglądają jej tył, gdy biegnie przed nimi, ale raczej nie przy zapinaniu nart).
Nie głupi tylko zwyczajnie chamski. I nawet jakby była zawodniczką anonimową i numerem 198 w stawce nie powinien paść.

ODPOWIEDZ