Reforma sportu

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Kuburgha

Re: Reforma sportu

Post autor: Kuburgha » 22 cze 2017, 20:03

123qwe pisze:
22 cze 2017, 9:50
Sprzęt jest, sale są, dźwiga się tak samo w Polsce i w mega ośrodku w USA, sparingpartnerzy nie potrzebni.
Ciężary to nie jest kosztowny sport.
Żartujesz, prawda? Mam nadzieję, że to była ironia.
Bo tak samo można powiedzieć po co kasa pływakom, są przecież baseny, a czepek i gacie nie kosztują za dużo, zresztą przecież chyba mają jakieś? Tylko, że jakoś ci amerykańscy pływacy w swoich basenach przygotowują lepszą formę na igrzyska ;)
Lekkoatleci też mają obiekty i sprzęt, więc idąc tym torem myślenia, to po co im te 15 baniek w tym roku?
A milion złotych na rok, to tak na prawdę nie są wielkie pieniądze. Dla porównania, to np. tylko nieco ponad 20 rocznych pensji o wysokości średniej krajowej (ponad 4600 PLN brutto).

Awatar użytkownika
123qwe

Post autor: 123qwe » 22 cze 2017, 20:28

Mówię całkowicie poważnie. Kazachowie za najlepszych lat (łącznie z Ilinem) w COS w Szczyrku ćwiczyli.

balwan

Post autor: balwan » 22 cze 2017, 21:31

Zapomnieliście o najważniejszym wydatku dla osób trenujących podnoszenie Ciężarów... Czyli środkach wspomagających.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 22 cze 2017, 21:33

Strasznie mała liczba przedstawicieli sportów zimowych, nawet nie ma tych 7-8 miejsc dla zimowych. Tylko jeden Dominik Bury, nikt nie pomyślał o jego bratu Kamilu. W biathlonie nie pomyśleli choćby o jednym mężczyźnie... Szkoda.

balwan

Post autor: balwan » 22 cze 2017, 21:35

Krolowa Sniegu pisze:
22 cze 2017, 21:33
Strasznie mała liczba przedstawicieli sportów zimowych, nawet nie ma tych 7-8 miejsc dla zimowych. Tylko jeden Dominik Bury, nikt nie pomyślał o jego bratu Kamilu. W biathlonie nie pomyśleli choćby o jednym mężczyźnie... Szkoda.
Głównym powodem tego jest zapewnie to że do Igrzysk w ktorych ten program da jakieś efekty zostało 5 lat. W następnych latach zapewnie będzie wieciej sportowców zimowych.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 22 cze 2017, 22:08

123qwe pisze:
22 cze 2017, 20:28
Mówię całkowicie poważnie. Kazachowie za najlepszych lat (łącznie z Ilinem) w COS w Szczyrku ćwiczyli.
A jakby Słoma trenował Kawęckiego w tym samym basenie, w którym pływał Murphy lub Larkin, to Kawęcki powalczyłby o medal? To że Kazachowie ćwiczyli u nas, nie oznacza, że poza miejscem mamy inne rzeczy potrzebne do sukcesu. Choćby te wspomniane przez bałwana :)
Ponawiam przykłady pływania czy lekkoatletów. Im też kasa nie potrzebna?

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 15 lip 2017, 16:09

🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 25 lip 2017, 14:08

Mogło umknąć, bo ostatnio jak ktoś zwracał uwagę na prace Sejmu, to na czym innym koncentrowała się praca. Ale Sejm właśnie uchwalił zmiany w ustawie o sporcie:
http://orka.sejm.gov.pl/opinie8.nsf/naz ... 1410_u.pdf
Senat wprowadził kilka poprawek, które jak rozumiem Sejm rozpatrzy dopiero we wrześniu. Raczej nie będziemy czekać w napięciu czy potem prezydent zawetuje :)
Na razie trudno się czyta, bo w kilku miejscach trzeba koniecznie z poprzednim tekstem w ręku. Po ogłoszeniu w Dz.U. będzie niewątpliwie dostępny tekst jednolity obu ustaw. Kilka ciekawych zmian i na razie dostrzegam jedną wątpliwą (limit wydatków na stypendia). No ale pytanie ile takie wydatki wynoszą dziś. Jeśli daleko nam do przyjętego limitu, to nie ma się czym przejmować. Jeśli jednak blisko, to słabo.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 15 wrz 2017, 21:01

Ryszard1 pisze:
15 wrz 2017, 9:55
Przecież to nie PRL , gdzie prezesi związkowi siedzieli na swoich stołkach do emerytury. Nie da się Jóźwika w jakikolwiek sposób usunąć?
Vojthas pisze:
15 wrz 2017, 13:51
Jak napisałem kluby, które były przeciwko niemu, zostały w sposób nielegalny wykluczone ze związku, więc kto ma go usunąć?
Myślę, że poruszacie tu temat jednej z większych patologii w naszym sporcie, czyli związki sportowe. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich i chciałbym wierzyć, że w coraz większym ich gronie jest normalnie, ale nadal w wielu rządzą układy i układziki. Bo jak inaczej wytłumaczyć to o czym pisze Vojthas, czyli nielegalne wywalenie opozycyjnych klubów ze związku? Przecież różne patologie występowały w największych związkach, będących niejako na świeczniku jak PZPN czy PZPS, a więc w takich, gdzie wiele spraw wzbudzało zainteresowanie społeczne i wcześniej czy później wypływało jednak z ukrycia. To co dopiero musi (w niektórych wypadkach na szczęście to już czas przeszły) dziać się w związkach bardziej niszowych? Tam gdzie zainteresowanie społeczeństwa mniejsze i nikt, poza konkurencyjną sitwą, nie będzie się wtrącał. Swoją drogą zastanawiałem się kiedyś, czy w ogóle tradycyjna struktura związków sportowych jest naszemu sportowi olimpijskiemu potrzebna?

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 25 wrz 2017, 20:07

http://stat.gov.pl/download/gfx/portali ... e_2016.pdf

Wzrost liczby klubów i sportowców.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

balwan

Post autor: balwan » 26 wrz 2017, 9:27

Minister sportu zapowiada utworzenie 3000 tysięcy stref aktywności. To takie połączenie placu zabaw dla dzieci z siłownią na świeżym powietrzu.
Waszym zdaniem utworzenie czegoś takiego ma sens ?

W gminie siąsednej u mnie już takie strefy są od dwóch lat, i nawet zaskoczony jestem że na tych strefach ktoś trenuje. Jeżdżąc na rowerze widzę że trenują tam ludzie od najmłodszych do naprawdę ludzi w podeszłym wieku.

Ja bym jednak zamiast tych stref wolał wyposażenie i wyszkolenie nauczycieli wf-u w podstawówkach . Wszyscy wiemy jak wyglądają teraz zajęcia wychowania fizycznego w szkole.

Z drugiej strony Witold Bańka i spółka robią dobrą robotę w ministerstwie. Wiele projektów jest utworzonych tym kilka bardzo fajnych ( jak uhonorowane pierwszych trenerów mistrzów). Oby tak dalej.

Kuburgha

Post autor: Kuburgha » 26 wrz 2017, 10:41

Myślę, że nie ma co stawiać tych stref niejako w opozycji do szkolnego wf-u, bo różny ich cel. A zajęcia szkolne wyglądają na prawdę różnie, niekoniecznie tak jednoznacznie "wszyscy wiemy jak wyglądają". Są i pozytywne przykłady, a wielu nauczycieli to na prawdę dobrzy fachowcy i im się chce coś robić. Ale na pewno jest wiele szkół, którym przydałyby się poważne inwestycje.
Natomiast zgoda co do Bańki. Początkowo miałem mieszane uczucia z tą nominacją. Wydawało mi się, że dla PiS-u to taka trochę zapchajdziura. A to jak na razie być może najlepszy minister w XXI wieku (no ale to taka bardzo, bardzo wstępna ocena).

L__

Post autor: L__ » 26 wrz 2017, 10:56

Z drugiej strony Witold Bańka i spółka robią dobrą robotę w ministerstwie. Wiele projektów jest utworzonych tym kilka bardzo fajnych ( jak uhonorowane pierwszych trenerów mistrzów). Oby tak dalej.
Cała masa ministerialnych darmozjadów została po poprzednikach. Ma to też swoją dobrą stronę, bo nie ma zarzutów, że od razu pojawili się swoi. Ale to kadra jest istotna, a nie minister, bo to przed szarymi pracownikami rozlicza się dotacje. I o każdy mający styczność z budżetówką wie jak rozlicza się jak fatalnie rozlicza się środki publiczne to zapewniam, że w sporcie patologia w tym zakresie jest wręcz zakorzeniona.

A pozytywna ocena Bańki to głównie PR i rzeczywiste zainteresowanie sportem, bo mieliśmy już ministrów, którzy na sporcie się nie znali. Kodeks dobrych praktyk marketingowych to rozwiązanie korzystne dla niszowych sportów, ale z drugiej strony- w idealnym świecie- Spółki Skarbu Państwa powinny swoimi dochodami zasilać budżet państwa, gdzie środki powinny być rozlokowywane według potrzeb, a nie rozpierdalać kasę na niepotrzebny marketing. Bo i po co reklamować mają się monopolistyczne spółki jak PWPW.

A że PR jest ważny świadczy ocena dotycząca "honorowania pierwszych trenerów", czyli rozwiązanie które funkcjonuje od 8 lat.
L__=Lukash

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 26 wrz 2017, 14:35

balwan pisze:
26 wrz 2017, 9:27
Minister sportu zapowiada utworzenie 3000 tysięcy stref aktywności. To takie połączenie placu zabaw dla dzieci z siłownią na świeżym powietrzu.
Waszym zdaniem utworzenie czegoś takiego ma sens ?

W gminie siąsednej u mnie już takie strefy są od dwóch lat, i nawet zaskoczony jestem że na tych strefach ktoś trenuje. Jeżdżąc na rowerze widzę że trenują tam ludzie od najmłodszych do naprawdę ludzi w podeszłym wieku.

Ja bym jednak zamiast tych stref wolał wyposażenie i wyszkolenie nauczycieli wf-u w podstawówkach . Wszyscy wiemy jak wyglądają teraz zajęcia wychowania fizycznego w szkole.

Pewnie, że ma sens, bo ludzie ćwiczą w tych strefach. A musimy pamiętać, że ministerstwo zajmuje się sportem kompleksowo. Nie tylko sport wyczynowy, ale też zwykły amatorski jest bardzo ważny, może nawet ważniejszy bo wpływa na ogólną kondycję społeczeństwa.
Co do szkolnego wf mam o nim jak najgorszą opinię, ale może to kwestia pechowego doboru prowadzących, którzy sami ze sportem od kilku lat chyba nic wspólnego nie mieli. Kiedyś Irena Szewińska powiedziała w TVN24, że większość zwolnień z wychowania fizycznego to wina samych wuefistów i pewnie wiele w tym jest prawdy. Jednak nikogo nie mam zamiaru wpychać do jednego worka.

Awatar użytkownika
Ukassiu

Post autor: Ukassiu » 26 wrz 2017, 15:11

Wilczek i inni macie może jakieś porównanie liczby sportowców w poszczególnych dyscyplinach na tle innych krajów?
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

ODPOWIEDZ