Reforma sportu

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Awatar użytkownika
123qwe
Posty: 382
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:01

Reforma sportu

Post autor: 123qwe » 19 lut 2017, 10:42

Nowy pomysł na rozwój sportu
http://eurosport.onet.pl/lekkoatletyka/ ... ale/6x5xrv
Pomysł logiczny i bardzo fajny, jak wydawać $ to na młodych zdolnych a nie snowbordzistów itp

Awatar użytkownika
Ukassiu
Posty: 2855
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:01
Lokalizacja: Mielec

Reforma sportu

Post autor: Ukassiu » 19 lut 2017, 10:46

Pomysł super. Jeszcze rozwinąć szkolenie w szkołach podstawowych i gimnazjach poprzez stworzenie programów rozwoju na podobieństwo SOS w siatkówce.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Kuburgha
Posty: 2976
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:56

Reforma sportu

Post autor: Kuburgha » 19 lut 2017, 19:19

Fajny pomysł. Kwota na głowę nie jest może porażająca, ale zawsze coś. Z perspektywy spółek skarbu państwa, to te 4 mln PLN na sponsoring sportowy to chyba jednak drobne. Dobrze jednak, że pójdzie na sport wyczynowy.
Ciekawy wątek o sb-kach w związkach. Dla obecnej władzy może to jeszcze być jakieś poletko do interwencji w niektórych związkach.
Kilka wątków też ciekawych. Np. ta wycieczka do ZEA, ciekawe który związek chciał tam zgrupowanie za pół bańki? Swoją drogą to chyba nie najtańszy kraj do przygotowań, pewnie można znaleźć ekonomiczniejsze rozwiązania w ciepłych krajach. No i faktycznie trzeba dopieszczać, także finansowo, najlepszych trenerów. Dziwi trochę powściągliwość w tym zakresie PZLA.

SzG
Posty: 2066
Rejestracja: 14 sty 2017, 20:57

Reforma sportu

Post autor: SzG » 19 lut 2017, 19:36

Pomysł rzeczywiście wydaje się rozsądny,a zwłaszcza fakt unikania pośrednictwa tych komunistycznych związków. Zobaczymy się, czy będą z tego medale. Kibicuję żeby wypaliło. PZN podany za wzór. Ciekawe czy to kolejny układ na linii minister- prezes Apollo , czy pod każdym względem działają nie najgorzej ? Bo jeśli chodzi o wyniki sportowe to chyba największy potencjał polskiego sportu jest wykorzystywany właśnie w tym związku.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator
Posty: 4687
Rejestracja: 02 sty 2017, 22:56
Lokalizacja: Rochefort

Reforma sportu

Post autor: runfixe » 19 lut 2017, 20:32

Kuburgha pisze:QR_BBPOST Kilka wątków też ciekawych. Np. ta wycieczka do ZEA, ciekawe który związek chciał tam zgrupowanie za pół bańki?
Obecnie tam są kajakarze górscy, może o nich chodziło ?

Zaletą tego pomysłu jest, że pieniądze będą szły dbezpośrednio do zawodnika.

Wadą, że 100 zawodników to niewiele (mniej więcej tyle co na liście szans medalowych wg diabblo ;) ) oraz że nie są sprecyzowane kryteria przyznawania. Oby to nie był konkurs na najlepszy list motywacyjny, bo już widzę kilku spryciarzy co niemając nawet marnych szans na kwalifikację olimpisjką potrafiliby napisać poematy na temat swoich szans medalowych.

SzG
Posty: 2066
Rejestracja: 14 sty 2017, 20:57

Reforma sportu

Post autor: SzG » 19 lut 2017, 20:41

To aż 26 osób uprawia w Polsce kajakarstwo górskie?
O tym , czy pieniądze będą dobrze przyznawane myślę, że najlepiej będziemy oceniać my tu na tym forum. 100 osób będzie dotyczyć tylko młodych zawodników jeszcze bez sukcesów, a nie gwiazd, więc aż tak mało jak na polskie warunki to chyba nie jest.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator
Posty: 4687
Rejestracja: 02 sty 2017, 22:56
Lokalizacja: Rochefort

Reforma sportu

Post autor: runfixe » 19 lut 2017, 21:17

Faktycznie, zapomniałem że to dla młodych (ten artykuł czytałem kilka dni temu i teraz sobie nie odświeżyłem).

Pasuje mi do tego sytuacja Rolanda Cieślaka, który mimo że rzucił panczeny, bo nijak nie mógł z nich wyżyć, wyjechał do Anglii itd. Aż w końcu przez przypadek wpadł na Kmiecika i znalazł sponsora w Tomaszowie i teraz był najlepszym z Polaków na MŚ. Ile talentów w ten sposób pogubiliśmy...

Kuburgha
Posty: 2976
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:56

Reforma sportu

Post autor: Kuburgha » 19 lut 2017, 23:35

Kajakarstwo górskie chyba nie pasuje. I kajakarze górscy są tam na zgrupowaniu? To w ZEA są tory do tej dyscypliny? Chociaż biorą pod uwagę zamożność tego kraju to pewnie jest ich kilka razy więcej niż u nas. I w tym może nawet jeden pod dachem ;)
SzG pisze:QR_BBPOST O tym , czy pieniądze będą dobrze przyznawane myślę, że najlepiej będziemy oceniać my tu na tym forum.
Ciekawe kogo byśmy typowali i jak ograniczyli do setki. W samej lekkiej zrobiłaby się nam pewnie lista kilkunastu nazwisk. Przewiduję, że znaczenie będą też miały perspektywy danej dyscypliny. Lekkoatleci, wioślarze, kajakarze, skoczkowie narciarscy mogą być preferowani.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator
Posty: 4687
Rejestracja: 02 sty 2017, 22:56
Lokalizacja: Rochefort

Reforma sportu

Post autor: runfixe » 19 lut 2017, 23:49

Przez 3 tygodnie w Emiratach było 14 kajakarzy górskich (właśnie teraz będą wracać).

Tamtejsza trasa jest bardzo dobra i jedna z jedynych na świecie, na której w tym terminie można trenować. Rok temu przed igrzyskami były tam tłumy.

Lista powołań do Emiratów http://www.pzkaj.pl/dane/2017/powolanie_29.01.2017.pdf

Kuburgha
Posty: 2976
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:56

Reforma sportu

Post autor: Kuburgha » 20 lut 2017, 13:03

Jak się tak zastanowić, to rzeczywiście mogło chodzić o kajakarzy górskich. Zgadza się ograniczona liczba uczestników wycieczki. A i pasowałoby do rozliczeń powyborczych, o których mówił minister. W końcu nowy prezes wygrał jednym głosem. Ale to tylko takie tam domysły.
Dzięki za info o ichniejszym torze kajakowym. W sumie biorąc pod uwagę ich zamożność, to nie powinno dziwić jakby sobie zbudowali na pustyni skocznie narciarską, np. pierwszą pod dachem. Stok narciarski pod dachem zdaje się, że mają.

Awatar użytkownika
runfixe
Administrator
Posty: 4687
Rejestracja: 02 sty 2017, 22:56
Lokalizacja: Rochefort

Reforma sportu

Post autor: runfixe » 20 lut 2017, 20:51

Póki co po min. Bańce cieżko coś napisać, a to chyba dobry sygnał. Afera w PZPC została słusznie przyciszona i mówi się teraz tylko o winie i głupocie Zielińskich (tak jak w ciągu ostatnich dwóch lat nie wpadła prawie, że cała kadra), innych afer brak. Bańka ogranicza się do sprawnego administrowania, nie zajmuje się (póki co) politykowaniem jak kilku innych poprzedników. Chociaż i to się zmienia od 3 miesięcy.
Generalnie uważam za plusy sprawiedliwe dofinansowania związków, ułatwienia stypendialne i teraz ten klub 100. Są to ruchy jak najbardziej słuszne, ale one nie zrewolucjonizują naszego sportu - to jest absolutne minimum, by obiecujący zawodnik miał przynajmniej minimum by dojechać na trening. Ciekawe jakie były skutki w terenie akcji dofinansowania klubów.

Najważniejszą reformą jaką do tej pory wprowadził był chyba Kodeks Dobrych Praktyk Sposnsoringowych. Ktoś ma jakieś informacje na temat jego wdrażania?

Niestety akcja "deubekizacji polskiego sportu" jest czystą polityką nie odpowiadającą na żadną z tysiąca bolączek polskiego sportu i to jest największy (chyba jedyny) minus jego urzędu, moim skromnym zdaniem. Głośne medialnie, wpasowujący się w linie partii, która w ten sposób chce dodać sobie kilka procentów. Im częściej Bańka da się wprowadzać w takie gierki, tym większe ryzyko, że jego urząd skończy jak ten za Mirka. Oby nie.

Awatar użytkownika
Ukassiu
Posty: 2855
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:01
Lokalizacja: Mielec

Reforma sportu

Post autor: Ukassiu » 20 lut 2017, 23:34

Program Klub to też napisano duży +. Powrót SKS do szkół również. Ogólnie oceniam pozytywnie ministra. Żeby zrobić jakąś rewolucje musialby dostać większe środki, a to musiało by iść od góry. Żeby chociaż całość z totolotka szło do Ministerstwa sportu to było by dobrze.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Kuburgha
Posty: 2976
Rejestracja: 24 sty 2017, 15:56

Reforma sportu

Post autor: Kuburgha » 22 lut 2017, 11:05

Też oceniam ministra raczej pozytywnie. Ale zobaczymy co dalej. Z wywiadu, od którego zaczęła się nasza dyskusja, zwróciłbym uwagę na jeszcze dwie sprawy.
1. Prace nad ustawą o sporcie. Ciekawe co tam będzie?
2. Rzuconą mimochodem wzmiankę o promocji dla kraju jaką są sukcesy sportowe. Może wreszcie władza zrozumie, że opłaca się w to inwestować? Oczywiście nie na poziomie słów ;)
Ukassiu pisze:QR_BBPOST Żeby chociaż całość z totolotka szło do Ministerstwa sportu to było by dobrze.
Chcesz podnosić rękę na dotacje z totolotka na kulturę? Nie doceniasz np. sztuki nowoczesnej? ;) Moim zdaniem nie ma większych szans na takie rozwiązanie jak proponujesz.
runfixe pisze:QR_BBPOST Niestety akcja "deubekizacji polskiego sportu" jest czystą polityką nie odpowiadającą na żadną z tysiąca bolączek polskiego sportu i to jest największy (chyba jedyny) minus jego urzędu, moim skromnym zdaniem. Głośne medialnie, wpasowujący się w linie partii, która w ten sposób chce dodać sobie kilka procentów. Im częściej Bańka da się wprowadzać w takie gierki, tym większe ryzyko, że jego urząd skończy jak ten za Mirka. Oby nie.
Miro to skończył chyba przez powiązanie jego osoby z aferą hazardową, a nie deubekizacją ;)
A poważnie, to pewnie dziś już nie sposób odpowiedzieć sobie na pytanie o skalę zjawiska pt. esbcy w polskim sporcie. Pewnie kiedyś znajdzie się jakiś historyk, który zajmie się tematem działań służby bezpieczeństwa w naszym sporcie, a następnie związkami sportowymi jako przechowalnią esbckich kadr w Polsce po 1989r. Pogląd taki dawało się czasem słyszeć. Ale rozliczanie esbeków to rzeczywiście nie jest największa bolączka naszego sportu. Chociaż jeśli przy tej okazji można by porozbijać niektóre najbardziej skostniałe struktury, to może czemu nie? Chociaż i to rozbijanie różnie wychodzi. Był płacz (Gruchała) na skostnienie w związku szermierczym i co? Podchwyciły to media, zmieniono prezesa i skończyły się medale szermiercze na igrzyskach (chociaż może i tak by się skończyły?) Generalnie przecież wszelkie układy i układziki to patologia. Chociaż może są przykłady, że skuteczna, ale częściej zabójcza dla rozwoju dyscypliny. Patrz mafia sędziowska w piłce nożnej kilka lat temu.

Awatar użytkownika
Ukassiu
Posty: 2855
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:01
Lokalizacja: Mielec

Reforma sportu

Post autor: Ukassiu » 22 lut 2017, 11:35

Chodzi o to, że część srodków idzie z ppowrotem do budzetu centralnego.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Awatar użytkownika
Ukassiu
Posty: 2855
Rejestracja: 03 sty 2017, 21:01
Lokalizacja: Mielec

Reforma sportu

Post autor: Ukassiu » 26 lut 2017, 15:39

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/swiat/ ... nia/chgnln


Ciekawe posunięcie. Dodam tylko, że te 29mln to u nas wydają na wioślarstwo czy kajakarstwo czyli oprócz lekkiej najlepiej finansowane dyscypliny..

Ogólnie w ostatnim czterolecij wydaliśmy (około) tyle samo co oni tylko, że w złotówkach... Rozumiem, że są bogatsi kto., ale czy o 5 razy? Śmiem wątpić.
🇵🇱🇵🇱🇵🇱

ODPOWIEDZ