Sukcesy sportowe, a ich wpływ na społeczeństwo

Wszystkie inne tematy niezwiązane z nadchodzącymi IO i ZIO
Krolowa Sniegu

Re: Sukcesy sportowe, a ich wpływ na społeczeństwo

Post autor: Krolowa Sniegu » 10 wrz 2021, 11:14

barania głowa pisze:
10 wrz 2021, 9:03
Tak z ciekawości, to rodzice zabraniają korzystania z prysznicy swoim dzieciom? Wiesz może o powodach takiego podejścia?
Może jak z basenem i udziałem w tych zajęciach - słyszałam argumenty, że pomoczy sobie włosy, nie wyschną i będzie chora (to raczej dotyczyło dziewcząt). Z podstawówki pamiętam też, że raz nie było czasu na korzystanie z pryszniców, były 2 lub 3 na całą szatnię, a łazienka służyła za dodatkową przebieralnię, gdy dwie klasy miały zajęcia o tej samej porze. A nawet jak ktoś korzystał np. po zajęciach dodatkowych, to nie było zamykanych drzwi, ale jedynie kotary (to też nie daje pewnie niektórym pełnego komfortu).
Karolina Naja - najlepsza szlakowa świata: "Jesteśmy świetnie przygotowane i możemy spełnić wszystkie marzenia, nawet jeśli jakieś się wydają nierealne" ;)

wilk stepowy

Post autor: wilk stepowy » 13 wrz 2021, 8:48

Krolowa Sniegu pisze:
10 wrz 2021, 11:14
barania głowa pisze:
10 wrz 2021, 9:03
Tak z ciekawości, to rodzice zabraniają korzystania z prysznicy swoim dzieciom? Wiesz może o powodach takiego podejścia?
Może jak z basenem i udziałem w tych zajęciach - słyszałam argumenty, że pomoczy sobie włosy, nie wyschną i będzie chora (to raczej dotyczyło dziewcząt). Z podstawówki pamiętam też, że raz nie było czasu na korzystanie z pryszniców, były 2 lub 3 na całą szatnię, a łazienka służyła za dodatkową przebieralnię, gdy dwie klasy miały zajęcia o tej samej porze. A nawet jak ktoś korzystał np. po zajęciach dodatkowych, to nie było zamykanych drzwi, ale jedynie kotary (to też nie daje pewnie niektórym pełnego komfortu).
Oprócz takich rzeczy, dość często zdarzają się też inne, związane z ryzykiem rozprzestrzeniania rozwiązłości i homoesksulizmu. I nie są to pojedyncze głosy protestu.

Wracając jeszcze do zwolnień. Taki świeży przykład u mojej znajomej. 2 września w klasie, która obecnie w-f na basenie (cały rok), pojawia się uczennica z opinią lekarską o zwolnienie z lekcji z powodu uczulenia. Dyrektor zwalnia ją z zajęć na basenie i przenosi ją do innej klasy (w-f ma z inna klasą, reszta po staremu) . W ubiegły piątek uczennica przynosi koleją opinią o całościowe zwolnienie z w-f-u od tego samego lekarza. Parę lat temu jej starsza siostra była zwolniona z w-f całe gimnazjum.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 13 wrz 2021, 11:14

wilk stepowy pisze:
13 wrz 2021, 8:48
Krolowa Sniegu pisze:

Oprócz takich rzeczy, dość często zdarzają się też inne, związane z ryzykiem rozprzestrzeniania rozwiązłości i homoesksulizmu. I nie są to pojedyncze głosy protestu.

Wracając jeszcze do zwolnień. Taki świeży przykład u mojej znajomej. 2 września w klasie, która obecnie w-f na basenie (cały rok), pojawia się uczennica z opinią lekarską o zwolnienie z lekcji z powodu uczulenia. Dyrektor zwalnia ją z zajęć na basenie i przenosi ją do innej klasy (w-f ma z inna klasą, reszta po staremu) . W ubiegły piątek uczennica przynosi koleją opinią o całościowe zwolnienie z w-f-u od tego samego lekarza. Parę lat temu jej starsza siostra była zwolniona z w-f całe gimnazjum.
Ja ostatnio słyszałam o zwolnieniu z wf w formie zdalnej, gdy były to lekcje wiedzy o sporcie. Rodzic twierdził, który to argumentował, że przy tej liczbie przedmiotów, gdy uczniowie są przemęczeni to jawna strata czasu. Akurat to też może być powód. U mnie w gimnazjum zwolniony mógł przyjść później lub iść do domu przy wf na 1/ostatniej lekcji. Ale to już kwestia systemu. Ciekawe, jaka jest skala zwolnień w Finlandii, która ma tak chwalony system edukacji (i jednocześnie mniej lekcji, brak zadań domowych i super wyniki).
Karolina Naja - najlepsza szlakowa świata: "Jesteśmy świetnie przygotowane i możemy spełnić wszystkie marzenia, nawet jeśli jakieś się wydają nierealne" ;)

barnaba

Post autor: barnaba » 13 wrz 2021, 17:05

wilk stepowy pisze:
Krolowa Sniegu pisze:

Pytanie w czym był problem? Czy w lenistwie uczennicy? A może w zaburzeniach koordynacji ruchowej, dzięki czemu cała klasa miała ubaw widząc jej próby pływackie i nie tylko?

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 13 wrz 2021, 23:25

barnaba pisze:
13 wrz 2021, 17:05
wilk stepowy pisze:

Pytanie w czym był problem? Czy w lenistwie uczennicy? A może w zaburzeniach koordynacji ruchowej, dzięki czemu cała klasa miała ubaw widząc jej próby pływackie i nie tylko?
W przypadku pływania może być również zwykły lęk przed wodą. Są ludzie, dla których to mega stres i problem. Fobie są różne. A dołączenie do innej klasy też nie musi być komfortowe.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 18 wrz 2021, 23:36

Na TT była dyskusja o ofercie "wychowania fizycznego" w niektórych szkołach. Podrzucam ciekawe rzeczy:

no name

Post autor: no name » 19 wrz 2021, 0:19

Krolowa Sniegu pisze:
13 wrz 2021, 23:25
W przypadku pływania może być również zwykły lęk przed wodą. Są ludzie, dla których to mega stres i problem. Fobie są różne. A dołączenie do innej klasy też nie musi być komfortowe.
Jak ja się cieszę, że załapałem się jeszcze na czasy, kiedy w dzieciństwie i młodości nie wszystko musiało być komfortowe.
Były stresy, były problemy i trzeba było je rozwiązywać lub się dostosowywać. Nie było żadnych dyslekcji, dysgrafii i innych bzdur.
I nikt się nie mazgaił z tego powodu.
Dzisiejsza styropianowa młodzież to jest jakaś cywilizacyjna katastrofa.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 19 wrz 2021, 0:24

no name pisze:
19 wrz 2021, 0:19
Były stresy, były problemy i trzeba było je rozwiązywać lub się dostosowywać. Nie było żadnych dyslekcji, dysgrafii i innych bzdur.
Od kiedy to bzdury? Są wybitni profesorowie matematyki mający dyslekcję. Są osoby o wyjątkowej inteligencji, które źle stawiają litery (nadużycia w tym temacie to inna sprawa).
no name pisze:
I nikt się nie mazgaił z tego powodu.
No bo krył emocje, a dzisiaj albo ma problemy, albo się leczy albo jest przemocowcem?
Tamowanie emocji do niczego nie prowadzi. Nauka ich wypuszczania prowadzi za to do zdrowia.
I oczywiście sytuacja, gdy była w klasie hierarchia czy dominacja pasowała pewnie większości - tej lubianej, tej popularnej, tej zdolne j sportowo. Ale dlaczego nie można dbać o komfort wszystkich? I nie chodzi o to, by sprawiać komfort na siłę, ale by szukać rozwiązań i rozumieć.

A i nie zrównujmy niekomfortowej sytuacji z fobią - bo to dwie różne sprawy. Znam ludzi, którzy czują dyskomfort widząc węża i tych co mdleją ze strachu.
no name pisze:
Dzisiejsza styropianowa młodzież to jest jakaś cywilizacyjna katastrofa.
A może wreszcie jest pokoleniem, które dba o zdrowie psychiczne i nie boi się pokazywać i mówić o problemach? I rozumie, że każdy z nas jest tylko człowiekiem, a nie super bohaterem, który musi znieść wszystko i godzić się na negatywne dla zdrowia sytuacje? Jeszcze 20 lat temu pasek, czyli przemoc było w normie, czy to cokolwiek rozwiązywało - nie, ale oczywiście są ci, którzy dzisiaj powiedzą, że dostawali i są normalni (ale to niczego nie wyjaśnia).

Nawet nie zliczę, ile widzę w Polsce (choćby na ulicy) sytuacji, gdy matka krzyczy, bo dziecko nie chce siedzieć w wózku czy coś zrobi, a to zwykła przemoc psychiczna. Marzę o takiej opiece psychicznej jak w Skandynawii i zwykłym szacunku - niezależnie czy ktoś ma 50 lat i jest twoim przełożonym czy 2-letnim dzieckiem. Ale to nie jest temat na lekcję w-f i forum sportowe.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 23 wrz 2021, 22:53

A tu tak w kontekście lekcji wf. Kornelia Lesiewicz na Instagramie podczas Q&A dostała pytanie, czy chodzi na lekcje czy jest zwolniona. Napisała, że obecnie jest zwolniona, ale gdy chodziła, to nigdy nie lubiła tych zajęć, były dla niej katorgą i wolała podwójną matematykę.

barnaba

Post autor: barnaba » 24 wrz 2021, 21:03

Piękne. Zawodowy sportowiec i gwiazda juniorskiej LA ze... zwolnieniem z WF :)
Na miejscu jej WFisty popełniłbym seppuku.

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 24 wrz 2021, 21:10

barnaba pisze:
24 wrz 2021, 21:03
Piękne. Zawodowy sportowiec i gwiazda juniorskiej LA ze... zwolnieniem z WF
Ale ona nie ma zwolnienia lekarskiego - jest zwolniona z uwagi na swojej treningi. To coś w stylu zwolnienia z angielskiego na studiach, gdy już masz certyfikat. Ale pisała o tym, jak było wcześniej.

no name

Post autor: no name » 24 wrz 2021, 21:59

barnaba pisze:
24 wrz 2021, 21:03
Piękne. Zawodowy sportowiec i gwiazda juniorskiej LA ze... zwolnieniem z WF :)
Na miejscu jej WFisty popełniłbym seppuku.
Za moich pięknych studenckich czasów miałem do wyboru zwykły w-f, albo jedną z sekcji.
Z różnych względów wybrałem sekcję tenisa stołowego. Akurat z mojego roku (z innego wydziału, ale w-f był międzywydziałowy) na tą samą sekcję "załapała się" ówczesna aktualna mistrzyni Polski seniorek Ania Januszyk, gdyż tak jak każdy studiujący musiała mieć z czegoś wpis.
Przychodziła raczej towarzysko, pokazać się i zamienić kilka słów z prowadzącym zajęcia.
I któregoś wieczora (bo zajęcia były wieczorami) Ania przebrała się w dres, a prowadzący powiedział, że każdy, kto na 10 jej serwisów odbierze dwa tak, aby piłeczka po prostu wróciła na jej połowę stołu to ma od razu zaliczenie roku i nie musi przychodzić już na żadne zajęcia.
Nie udało się nikomu i wtedy odczułem na czym polega różnica pomiędzy sportem zawodowym i amatorskim. To jest po prostu inny wymiar. I podobnie może być z Lesiewicz na zwykłym w-fie...

Krolowa Sniegu

Post autor: Krolowa Sniegu » 24 wrz 2021, 22:17

no name pisze:
24 wrz 2021, 21:59
Nie udało się nikomu i wtedy odczułem na czym polega różnica pomiędzy sportem zawodowym i amatorskim. To jest po prostu inny wymiar. I podobnie może być z Lesiewicz na zwykłym w-fie...
I dlatego nazywa to katorgą? I pisze, że jako osoba, która wybrała na maturę polski i angielski wolałaby dwie matematyki. A przecież ona pisała o wcześniejszych latach swojej edukacji. Albo po prostu mając talent do LA musiała co zajęcia grać w siatkę. Taka Anita Włodarczyk opowiadała, że na AWF uwziął się na nią jeden z wykładowców i oczekiwał zaliczenia w biegu na 1500 m.

Awatar użytkownika
Vojthas

Post autor: Vojthas » wczoraj, 16:28

Nie muszę nie znaczy, że nie mogę. Chyba że jest inaczej - może to WF-ist(k)a jest tak dumny/a ze Lesiewicz, że stawia ją wszystkim za wzór, a jej taka rola w klasie nie odpowiada. Ale jeśli to nie jest ani skromność, ani zmęczenie, to może faktycznie te lekcje są straszne. Myślę, że gdybym ja ciągle biegał w kółko (i zawsze w lewo), to bym zapragnął jakiejś odmiany typu nożna, siatka czy gimnastyka.
Dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają. Ale ja nie jestem dżentelmenem.

ODPOWIEDZ